Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiór instalacji elektrycznej po wymianie kabli elektrycznych w mieszkaniu

13 Cze 2014 10:10 7671 8
 • Poziom 10  
  Witam,

  Wymieniłem w swoim mieszkaniu kable elektryczne z aluminiowych na miedziane i przeniosłem skrzynkę elektryczną. Wszystk zrobiłem we własnym zakresie. Mam uprawinienia SEP do 1 kV kat. "E". Co muszę zrobić(jakie dokumenty) lub kogo wezwać, żeby prawidłowo odebrać instalację elektryczną. Czy musi elektryk z większymi uprawnieniami zrobić pomiary i wystawić jakiś dokument czy muszę wezwać kogoś z elektrowni? Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
 • TestoTesto
 • Poziom 27  
  Kable to się w ziemi zakopuje w domu mamy przewody. A czy był zdejmowany licznik na czas wymiany tej instalacji? Instalacja jest już pod napięciem po tej wymianie?
 • Poziom 10  
  Licznik nie był zdejmowany. Elektryk z elektrowni/administracji doprowadził nowy miedziany przewód od licznika do mieszkania i podłączył pod starą skrzynkę z bezpiecznikami a ja wymieniłem skrzynkę na większą, żeby dołożyć kilka bezpieczników. Napięcie jest podłączone.
 • TestoTesto
 • Specjalista elektryk
  materna12 napisał:
  doprowadził nowy miedziany przewód od licznika do mieszkania i podłączył pod starą skrzynkę
  Czy było zgłoszenie zdjęcia plomb z licznika do RWE i czy licznik został ponownie zaplombowany?
 • Moderator - Elektryka
  materna12 napisał:
  Elektryk z elektrowni/administracji doprowadził...

  Zdecyduj się - z elektrowni czy administracji? Jeśli z elektrowni to której, z Kozienic czy Bełchatowa?

  Już po samym nazewnictwie widać, że swoje uprawinienia SEP możesz na gwoździu powiesić.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 27  
  A to, że kolega ma uprawnienia nie oznacza, że jest elektrykiem. Pomiary jak najbardziej potrzebne więc lepiej zgłosić się do doświadczonego elektryka aby popatrzył i ewentualnie poprawił co jest źle. Aczkolwiek nikt z nas nie lubi poprawiać fuszerki. Może kolega zamieścić fotkę rozdzielnicy popatrzymy:)
 • Poziom 10  
  Mieliśmy wymianę instalacji elektrycznych w bloku ale dotyczyły on tylko wymiany liczników, poprowadzenia nowego kabla(wymiana z aluminium na miedź) do lokalu mieszkalnego odbiorcy i wymiana skrzynki z bezpiecznikami i bezpieczników(w lokalu). Nikogo nie legitymowałem ale wydaje mi się, że licznik wymieniła elektrownia a skrzynkę z bezpiecznikami elektryk z administracji.

  Dla wyjaśnienia dodam, że nie jestem elektrykiem etatowym a uprawnienia są mi potrzebne do wykonywanego zawodu.

  Wymianę przewodów, gniazdek i przeniesienia skrzynki w domu wykonałem sam ze względu na koszty.

  Chce mieś czyste sumienie i porządek w dokumentach, żeby administracja, elektrownia lub ubezpieczyciel mieszkania mi czegoś nie zarzucili. A swoją drogą to administracja mi powiedziała, że to moje mieszkanie i mogę sobie robić co chcę ale nie do końca chce mi się w to wierzyć. Wydaje mi się, że powinienem jednak gdzieś to zgłosić i dołączyć jakieś dokumenty powykonawcze tylko jakie? Naturalnie jeżeli trzeba komisję odbiorczą też z chęcią zaproszę tylko jaką i skąd?

  Może ktoś już kiedyś wymieniał sobie elektrykę w mieszkaniu i ma sprawdzoną ścieżkę prawidłowego udokumentowania i zgłoszenia zmian w lokalu...o ile jest to w ogóle wymagane.
 • Moderator - Elektryka
  materna12 napisał:
  Chce mieś czyste sumienie i porządek w dokumentach, żeby administracja, elektrownia lub ubezpieczyciel mieszkania mi czegoś nie zarzucili.

  Zaproś elektryka z "D+pomiary" (nie piekarza z "E" do obsługi pieca)
  W przyszłości zapraszaj go co pięć lat.
  Ostatni protokół pomiarów trzymaj w bezpiecznym miejscu i okaż go gdy będzie taka potrzeba.
  W razie wątpliwości poszukaj na forum, podobny temat był wielokrotnie omawiany... ;)