Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wyszukać właściwe danej lokalizacji kanały DVB-T

Edward Pudaś 13 Cze 2014 10:27 2004 12
  • Poziom 11  
    Witam!
    Ponieważ wpadł mi okazyjnie telewizor który ma jedynie dekoder mpeg2 musiałem dokupić właściwy tuner na mpeg4. Wybór padł na Opticum AX Lion. Podczas skanowania wyszukał wszystkie kanały i programy, ale jest problem z jakością. W mojej lokalizacji kilka razy powtarzają się poszczególne kanały i nie wiem które są nadawane z najbliższego nadajnika (Chorągwica - Kraków). Programy ustawiły się wg LCN i niestety - głównie na TVP szarpie obrazem a czasem też pokazują się piksele. Będę musiał zapewne wyłączyć sortowanie po LCN i ustawiać kanały ręcznie ale nie mogę znaleźć szczegółowych informacji pod jakim numerem znaleźć właściwy program. Sprawdzałem siłę sygnału i jakość i na niektórych kanałach jest prawie 100% a na innych -zapewne z tych dalszych nadajników tylko 20.
    Znalazłem lokalizator DVB i tam jest podane które kanały odpowiadają najbliższemu nadajnikowi, ale nie ma podane jakie numery mają poszczególne programy w nim zawarte. Dla przykładu MUX2 nadawany jest na 23 kanale i tylko tyle, ale nie ma już podane który program ma jaki numer na wykazie stacji, która powstała po skanowaniu. Jest gdzieś to wyszczególnione?
    Zamieszczam link do mojego lokalizatora:
    http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php?id=MXNya3YmNG9wNHM=
  • Poziom 11  
    Dodam, że antenę mam zbiorczą na budynku i sygnał jest bardzo dobry. Na Drugim odbiorniku wszystkie programy działają bez zarzutu

• Poziom 43  
    Czy stosujesz jakiś rozdzielacz sygnału? Wtyki prawidłowo zarobione (masa nie styka się gdzieś z gorącą żyłą)? Odbiornik podpięty do drugiego kabla antenowego (i drugiego tv) działa prawidłowo? W ustawieniach tunera zasilanie dla anteny masz wyłączone?
  • Poziom 11  
    Oczywiście, że tak. Na początek nawet odłączyłem ten drugi odbiornik i mam bezpośrednio kabel do tunera. Ja myślę, że problem jest w tym, że mam na początku listy programów ustawiony niewłaściwy nadajnik, prawdopodobnie jakiś dalszy a nie ten najmocniejszy. Ja tu cały czas sprawdzam poszczególne programy i wyszło mi, że TVP1 który ma sygnał na 99% to znalazł się na 68 pozycji dopiero. Tzn w tunerze jest opcja Szukaj jeśli nastawię na 50 kanał. Odpowiada to programom z MUX3 a więc TVP głównie i tam już nie ma zakłóceń w odbiorze
  • Poziom 11  
    No własnie tak zrobiłem, wyłączyłem to LCN i teraz przeszukuję kanały MUX1, MUX2 i MUX3. MUX3 właściwie znalazłem i jak już wcześniej napisałem, są to programy od 68 do 75. Teraz przeszukuję MUX2 czyli kanał 23. Trochę to żmudne ale skuteczne. Szkoda, że odbiornik sam nie wybiera najsilniejszego nadajnika podczas strojenia tylko łapie po kolei jak rośnie częstotliwość.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Edward Pudaś napisał:
    No własnie tak zrobiłem, wyłączyłem to LCN i teraz przeszukuję kanały MUX1, MUX2 i MUX3. MUX3 właściwie znalazłem i jak już wcześniej napisałem, są to programy od 68 do 75. .

Z takimi numerami? Jak tak tzn. że jeszcze masz coś zbędnego włączone.
    Jak ustawisz wszystko właściwie to numeracja powinna być dla trzech MUX'ów od 1-24. LCN wyłączyć, sortowanie zmienić na ONID lub wyłączyć.
    Przeszukiwanie ręczne po kanale danego MUX'u. Pewno jak w innych Opticumach :
    Menu>Ustawienie skanowania>sortowanie- wył.> priorytet sortowania-kanały HD zostawić bo ci ..... co pisali oprogramowanie nie dali wyboru i coś musi pozostać.( tak jest w poprzednich modelach HD T90 itp.)
  • Poziom 43  
    Edward Pudaś napisał:
    Na Drugim odbiorniku wszystkie programy działają bez zarzutu

To spisać sobie z niego, jakie to są parametry.
    Reset odbiornika, reszta tak jak radzi kolega LeDy !!!, i RĘCZNE przeszukanie parametrów nadawania spisanych z drugiego odbiornika.
  • Poziom 43  
    KOCUREK1970 napisał:

Reset odbiornika,

Jak ma jak inne Opticumy to jest funkcja(kanały) usuń wszystko
    Poza tym po ustawieniach fabrycznych , przed ponownym przeszukaniem trzeba najpierw zrobić, poustawiać to co opisałem.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Przeszukaj kanały 23, 25,50 i ustaw sobie kolejność jaką chcesz po wyłączeniu LCN.
  • Poziom 11  
    Dziękuję bardzo za pomoc i skuteczne zaprogramowanie odbiornika :D
    Wykasowałem wszystko, wyłączyłem LCN, ustawiłem wyszukiwanie wg kanałów i przeszukałem kanały 23, 25 i 50 i znalazło te właściwe. Potem tylko poprzestawiałem wg swojego uznania i jest OK.

Temat zamknięty.