Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odległość szafki elektr. od szafki gazowej

19 Kwi 2005 22:28 17254 4
 • Poziom 10  
  Witam,

  Mam następujące pytanie do zorientowanych: Jaka jest wymagana minimalna odległość pomiędzy szafką elektryczną i szafką gazową na działce budowlanej. Dokładniej chodzi o szafki zamknięte. Będę wdzięczny za wszelką pomoc w tej sprawie.

  Pozdrawiam
  Tomek
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  jeśli nie ma wyznaczonej strefy zagrożenia wybuchem Z(x) - a działka budowlana takiej nie będzie miała, to wystarczy 60 cm. Jednak sprawa zainstalowania rozdzielnicy powinna być ujęta w projekcie technicznym budowy i projektant powinien to podać. Zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego.
  W przypadku stref - zależnie od rodzaju należy stosować osprzęt Ex. Normalnie wystarczy osprzęt dla stref zewnętrznych.
  Strefy wyznaczają służby p.pożarowe np. straż pożarna.
 • Poziom 28  
  Przepisy traktują o tym że:
  Gazomierze instalowane bez szafek, na tym samym poziomie co liczniki elektryczne lub inne mogące iskrzyć urządzenia, powinny być od nich oddalone co najmniej o 1 m; mogą być zmniejszenie te odległości, jeśli między tymi urządzeniami zostanie wykonana przegroda z materiału niepalnego o wysokości co najmniej 0,5 m powyżej i poniżej gazomierza oraz wysięgu większym o co najmniej 0,1 m od odległości lica gazomierza od ściany, na której jest zainstalowany
 • Poziom 12  
  Odświeżam dosyć już zakurzony temat.
  "waldekel" czy wiesz może jakie konkretnie przepisy mówią o tym ? Chodzi mi o przepisy bądź normę gdzie podane są dopuszczalne odlegości urządzeń elektrycznych od szafek gazowych badż bezpośrednio w nich od urządzeń gazowych w tym np zawór gazowy ?
  POZDRAWIAM
 • Specjalista elektryk
  Witam.

  Źle Kolega szuka. Odpowiedzi są w necie. Wystarczy wpisać dopuszczalne odlegości urządzeń elektrycznych od szafek gazowych
  Do zapoznania się z Dz. U. nr 75 poz 690 z 2002 r.
  W rozdziale 7 Instalacja gazowa na paliwa stałe w rozdziale 7 paragraf 168.1 i 2