Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzacja na bazie wody ze studni

Maniek_71 06 Wrz 2018 20:19 8349 159
  • #121 06 Wrz 2018 20:19
    marcinbbb
    Poziom 22  

Jan_Werbinski napisał:
    Zwykle w te upały jest w przedziale 180-350W.

Z czego zewnętrzny wiartak bierze przynajmniej 50W i wewnętrzny niech weźmie 30W już mamy 80W.
    Klimatyzator bierze 700W praktycznie cały czas więc biorąc Jana 19kWh
    19kWh / 0,7 = 27h pracy a nieśmiało przypomnę że miesiąc ma 720h
    I tym tropem dowiadujemy się że Jana klimatyzacja chodziła dobowo przez?
    720 / 27 = 26 MINUT/DOBA słownie 1 minuta pracy na każdą godzinę w 24h dobie.
    A mój samochód pali 0l diesla na 100km... ale 8l benzyny:/

• #122 07 Wrz 2018 07:29
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Dlaczego wiatrak ma chodzić z mocą nominalną czy maksymalną jeśli ma możliwość jej zmniejszenia? Wentylatory jednostki zewnętrznej i wewnętrznej mają stopniowane lub modulowane prędkości obrotowe. Tak samo ze sprężarką.
    To że Twój klimatyzator pobiera 700W, to znaczy że dokonałeś nierozsądnego wyboru przy jego zakupie lub nie umiesz go używać oszczędnie.
    Zapraszam do siebie na testy z licznikiem i zobaczymy jak to działa.
    Pobór minimalny na chłodzeniu przy działającej sprężarce to u mnie 180W. Bez sprężarki to np. 30W. Wyłączona 6W. Zaobserwowany pobór maksymalny to chyba 1800W.

• #123 07 Wrz 2018 08:08
    jack63
    Poziom 42  

Jan_Werbinski napisał:
    Zapraszam do siebie na testy z licznikiem i zobaczymy jak to działa.

Jakim licznikiem?
    Jak tym za którego odczyty się płaci to tak.
    Pomiary mocy mierniczkiem z ali dla invertera można sobie wsadzić...
    Te 19 kWh to jakaś ściema. Po co kupować klimatyzator jak się go nie używa?

Z resztą @Jan_Werbinski jest znany z "osiągnięć" oszczędnego używania różnych sprzętów...

• #124 07 Wrz 2018 08:14
    Chris_W
    Poziom 37  

Ja miałem większe zużycie na zwykłym wiatraku pokojowym (kolumnowy) - w upały pracował całą dobę (powiedzmy 20h) ma 50W i wychodzi mi 1kWh dziennie, czyli 30kWh na miesiąc za samo dmuchanie powietrzem ;)

• #125 07 Wrz 2018 09:40
    marcinbbb
    Poziom 22  

Widzisz Chris_W rozwiązaniem tego problemy by. Jan było by zmniejszenie obrotów wiatraka do minimum, lub jeszcze lepiej wyłączenie go :) Następnie pisanie wszem i wobec że Twój wiatrak nie tylko wiał a dodatkowo zmniejszał temperaturę w domu, nie ważne że z Ciebie pot lał się strumieniami ale było oszczędnie. Można przyjąć podobną postawę w środku zimy puki tyłek nie przymarza do fotela jest ciepło i nie ma sensu uruchamiać ogrzewania ;)

• #126 10 Wrz 2018 10:30
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Wiem że nic Was nie przekona że białe jest białe, a czarne jest czarne. Publikowałem rachunki, wykresy itp.
    Podaję zużycie mierzone i jest ono jakimś cudem mniej wiarygodne niż opowieści o klimatyzatorze w komplecie ze studnią, który zupełnie nie jest opomiarowany.
    Fanatyzm.

• #127 10 Wrz 2018 12:06
    jack63
    Poziom 42  

Jan_Werbinski napisał:
    Wiem że nic Was nie przekona że białe jest białe, a czarne jest czarne.

Jeżeli piszesz takie bzdury jak:
    Jan_Werbinski napisał:
    To że Twój klimatyzator pobiera 700W, to znaczy że dokonałeś nierozsądnego wyboru przy jego zakupie lub nie umiesz go używać oszczędnie.

Tak kolega @marcinbbb nie umie używać klimatyzatora, bo po prostu go używa!
    A nie tak jak ty włącza go go na kilkanaście minut dla wyniku "oszczędnościowego" a nie dla własnej wygody.
    Jan_Werbinski napisał:
    Publikowałem rachunki, wykresy itp.
    Podaję zużycie mierzone i jest ono jakimś cudem mniej wiarygodne niż opowieści o klimatyzatorze w komplecie ze studnią, który zupełnie nie jest opomiarowany.

Po co nam te wykresy i rachunki gdy Ty pop prostu NIE używasz klimatyzatora...
    Ten na wodę ze studni zużyje więcej prądu na sam wentylator niż twój nieużywany, co jest oczywiste.
    Także z tym fanatyzmem to do lustra.
    Co chcesz udowodnić? Że nieużywane urządzenie zużywa mniej prądu niż używane? Przecież to oczywiste.
    Poza tym już nie raz ukrywałeś pewne informacje aby podkręcić wynik swoich "osiągnięć".
    JAk Ci to sprawi przyjemność nadaję ci miano najbardziej oszczędnego użytkownika klimatyzatora. Zadowolony. I nie czepiaj się innych, że coś źle kupili.

• #128 11 Wrz 2018 04:58
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Klimatyzator nie służy do tego żeby go używać, ale do osiągnięcia komfortowej temperatury i wilgotności. Jeśli ktoś ma duże nieosłonięte okna od strony południowej, a inny stosuje rolety lub drzewa to mamy różnicę mocy źródeł ciepła liczoną w kilowatach.

• #129 11 Wrz 2018 07:23
    jack63
    Poziom 42  

Jan_Werbinski napisał:
    Klimatyzator nie służy do tego żeby go używać, ale do osiągnięcia komfortowej temperatury i wilgotności.

Nie widzisz, że się ośmieszasz?
    Jak nie będziesz używał, to jak osiągniesz? Oczywiście są inne sposoby na osiągnięcie komfortu cieplnego. Nie ma obowiązku kupowania i używania klimatyzatora.
    Jeden z kolegów proponował na forum mokre ręczniki zamiast klimatyzacji samochodowej.
    Może ty ten sposób stosujesz, a klimatyzator wisi i czeka na kolejną szansę wykazania rekordowo małego użycia energii w zimie.
    Ciekawe jakie życie toczy się w tym wiszącym tylko klimatyzatorze???

• #130 11 Wrz 2018 07:57
    marcinbbb
    Poziom 22  

Wiecie co podziwiam głupotę Jana ma około 10kW paneli na dachu i idzie jak tylko może w tę oszczędność. Zatracił się w byciu ekooszczędnym na przykładzie jego klimatyzacji wnioskuje że w sezonie grzewczym grzeje tylko do 16*C bo wyżej to już marnotrawstwo energii.
    Niestety u mnie w domu musi być w zimę przynajmniej 23*C, w lato mam klimę w funkcji chłodzenia a nie osuszania. No ale ja nie cedzę każdej kWh tylko ją zużywam bo to tego jest opust.
    Ale zrzucanie dużego poboru prądu na duże okna i brak drzew to już jakaś choroba... takie okna chciałem i takie mam największe ma 170x230 a najmniejsze 3 szt. 150x150 cm.

Dla ciekawskich w klimie Midea też jest jakiś tryb EKO i klima z poborem schodzi do około 400-450W ale co z tego jak to bardziej na pokaz niż do użytkowania.

• #131 11 Wrz 2018 08:16
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

marcinbbb napisał:
    Dla ciekawskich w klimie Midea też jest jakiś tryb EKO i klima z poborem schodzi do około 400-450W

ALe pierd....e klima najpierw ok 1h chodzi pełną mocą i zbija temperaturę do zadane , a po tym czasie ją tylko utrzymuje i to jest prawda że słońce przez okna i nieizolowane ściany wtłacza do pomieszczeń kW ciewpła.
    Także drzewa rolety i styropian robią realne zyski.

170W to tyle co zamrażalka robi wymianę energii cieplnej, jest to możliwe do uzyskania.

• #132 11 Wrz 2018 08:53
    vodiczka
    Poziom 43  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    170W to tyle co zamrażalka robi wymianę energii cieplnej, jest to możliwe do uzyskania.
    Porównaj powierzchnię ścian i dachu domu z powierzchnią ścian zamrażarki.
    Nawet gdy dom jest izolowany cieplnie w takim samym stopniu jak zamrażarka i po uwzględnieniu, że w domu utrzymujesz temp. ok 10°C niższą niż na zewnątrz a w zamrażarce ok. 45°C niższą, to nie wystarczy "tyle co zamrażarka"

Gdyby ktoś nie pamiętał - ilość przepływającego ciepła jest wprost proporcjonalna do powierzchni przegrody przez którą ciepło przenika i do różnicy temperatur po obu jej stronach.

• #133 11 Wrz 2018 09:27
    marcinbbb
    Poziom 22  

Panowie ale temat sprowadza się do tego że klima Jana bierze od 19,5kWh do 37kWh miesięcznie! Kiedy nawet średniej klasy monitoring weźmie dużo więcej energii, a router do internetu około 1/3 lub 1/4 tej energii w okresie 1 miesiąca!

• #134 11 Wrz 2018 10:52
    vodiczka
    Poziom 43  

37 kWh na miesiąc jest równoważne ok. 50W mocy ciągłej w tym okresie, faktycznie na całodobowy monitoring może nie starczyć. :cry:
    Cytat: Cały monitoring razem z rejestratorem i 4 kamerami pracującymi w nocy z oświetlaczem podczerwieni będzie zużywał ok 60W – 80W w zależności od mocy oświetlacza podczerwieni. W dzień zużycie prądu będzie znacznie mniejsze. 40W – 50W

• #135 12 Wrz 2018 01:38
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

jack63 napisał:

Jak nie będziesz używał, to jak osiągniesz? Oczywiście są inne sposoby na osiągnięcie komfortu cieplnego. Nie ma obowiązku kupowania i używania klimatyz

Zmniejszenie energochłonności domu, to zmniejszenie ilości energii na chłodzenie lub grzanie.

Dodano po 2 [minuty]:

marcinbbb napisał:
    wnioskuje że w sezonie grzewczym grzeje tylko do 16*C bo wyżej to już marnotrawstwo energii.
    Niestety u mnie w domu musi być w zimę przynajmniej 23*C, w lato mam klimę w funkcji chłodzenia a nie osuszania.

W sezonie grzewczym grzałem nawet to 24° i jak już pisałem klimatyzator zużył 1280kWh do ogrzania 50m2 w większości ocieplonego domu, na ostatni sezon od początku listopada do początku marca.
    Za to latem zużycie jest mniejsze bo komfortowa temperatura to dla mnie 24°C a nie 21°, a najbardziej liczy się niska wilgotność. Dlatego większość czasu klimatyzator pracował w trybie osuszania.

Dodano po 3 [minuty]:

marcinbbb napisał:
    Dla ciekawskich w klimie Midea też jest jakiś tryb EKO i klima z poborem schodzi do około 400-450W

ALe pierd....e klima najpierw ok 1h chodzi pełną mocą i zbija temperaturę do zadane , a po tym czasie ją tylko utrzymuje i to jest prawda że słońce przez okna i nieizolowane ściany wtłacza do pomieszczeń kW ciewpła.
    Także drzewa rolety i styropian robią realne zyski.

Nie u mnie. Przy łagodnych nastawach (np. 18°C i osuszanie lub tryb chłodzenia i początkowo 25° a później 23°C) nie pobiera mocy maksymalnej, ale kilkaset W i nie trwa to godzinę ale kilka - kilkanaście minut.

Na ścianie południowej rolety mają 6m2. Ich zasłonięcie zmniejsza pochłanianie energii przez budynek o około 4kW w południe. To tak jakby włączyć dodatkowy klimatyzator. Dom pomalowany na jasny kolor. Rekuperacja. Okna niekiedy otwierane nocą, ale zawsze zamknięte w upalne dni.

Dodano po 8 [minuty]:

vodiczka napisał:
    Porównaj powierzchnię ścian i dachu domu z powierzchnią ścian zamrażarki.
    Nawet gdy dom jest izolowany cieplnie w takim samym stopniu jak zamrażarka i po uwzględnieniu, że w domu utrzymujesz temp. ok 10°C niższą niż na zewnątrz a w zamrażarce ok. 45°C niższą, to nie wystarczy "tyle co zamrażarka"

Gdyby ktoś nie pamiętał - ilość przepływającego ciepła jest wprost proporcjonalna do powierzchni przegrody przez którą ciepło przenika i do różnicy temperatur po obu jej stronach.

Lipiec tego lata był wyjątkowo gorący. Średnia temperatura lipca wynosiła
    https://www.wunderground.com/personal-weather...d?ID=IARY4#history/s20180701/e20180731/mmonth
    21°C!!!
    Średnia temperatura w domu to 24°C. Zatem nawet w lipcu nie było konieczności utrzymywania niższej temperatury niż na zewnątrz. Teoretycznie grube mury, rolety, drzewa i odpowiednie używanie okien pozwala na znaczne zwiększenie komfortu bez klimatyzatora.

Możesz w świetle powyższych danych pokazać wzór i obliczenia jakie pozwoliły Ci wyliczyć że nie wystarczy tyle mocy, co zamrażarka?

Dodano po 1 [minuty]:

marcinbbb napisał:
    Panowie ale temat sprowadza się do tego że klima Jana bierze od 19,5kWh do 37kWh miesięcznie!

Monitoring działa non stop, a klimatyzator nie.

Dodano po 1 [minuty]:

vodiczka napisał:
    37 kWh na miesiąc jest równoważne ok. 50W mocy ciągłej w tym okresie, faktycznie na całodobowy monitoring może nie starczyć.

Pomnożone przez COP 4 daje to 200W mocy grzewczej/chłodniczej.
    Do tego otwarty nocą bypass rekuperatora dorzuca kolejne 500W mocy chłodniczej. Jeśli otworzę nocą okna to robią się kilowaty odprowadzanego ciepła...

• #136 12 Wrz 2018 07:45
    marcinbbb
    Poziom 22  

Janie COP liczony jest przy ogrzewaniu a nie chłodzeniu to po pierwsze, do drugie włączanie osuszania a późniejsze otwieranie okien wprowadza wilgoć do domu którą klima później musi wypluć na zewnątrz.

1280kWh na ogrzewanie 50m2... nie wiem kto przy zdrowych zmysłach ma dom o powierzchni 50m2 i podaje zużycie dla takiej wielkości domu! Ciekawe czym ogrzewana jest reszta? Czy czasem nie piecami akumulacyjnymi? ;) Przypomnij nam proszę.

1280 kWh / 180 DNI (sezon grzewczy) = 7,1kWh dobowo a świstak siedzi i zawija w te sreberka.
    Otwarte okna to kilowaty chłodu, reku kolejne 0,5kW chłodu... czy ty czasem nie mieszkasz w zamrażarce?

Był kiedyś taki kawał:
    Spotyka się 2 wędkarzy jeden mówi do drugiego
    - Wiesz złowiłem 5m węgorza
    Drugi odpowiada
    - Ja złowiłem zapaloną lampę Alladyna
    Pierwszy odpowiada:
    - To przecież niemożliwe
    - Skróć węgorza to ja zgaszę lampę.

• #137 12 Wrz 2018 10:11
    vodiczka
    Poziom 43  

Jan_Werbinski napisał:
    Średnia temperatura w domu to 24°C. Zatem nawet w lipcu nie było konieczności utrzymywania niższej temperatury niż na zewnątrz. Teoretycznie grube mury, rolety, drzewa i odpowiednie używanie okien pozwala na znaczne zwiększenie komfortu bez klimatyzatora.
    To po co ci klimatyzacja? Dla kilkunastu dni w roku?
    Mogę napisać dokładnie w twoim stylu: "Mój samochód zużywa rocznie mniej niż 300l benzyny."
    Taki mało pali? Nie, tak mało jeździ :)
    jack63 napisał:
    Kolega Werbiński ma fantazję lub potrzebę posiadania "oszczędnej" klimatyzacji a ja "oszczędnego" samochodu. :D

• #138 12 Wrz 2018 13:35
    Chris_W
    Poziom 37  

Jan_Werbinski napisał:
    Przy łagodnych nastawach (np. 18°C i osuszanie lub tryb chłodzenia i początkowo 25° a później 23°C) nie pobiera mocy maksymalnej, ale kilkaset W i nie trwa to godzinę ale kilka - kilkanaście minut.

Jeden człowiek to szacunkowo 200W ciepła - tyle minimalnie musi mieć klima w przypadku jeśli zyski ciepła przez ściany są zerowe (stan idealnej izolacji cieplnej). Do tego doliczyłbym nieco urządzeń elektrycznych i wychodzi 300-400W ciepła generowanego wewnątrz - niżej z chłodzeniem nie da się zejść bo będzie rosła temperatura (nie będzie chłodzenia).
    W wyjątkową wymianę ciepła akumulowanego w ścianach, nie wierze przy dobrej izolacji, bo to się wzajemnie kłóci - izolowane ściany, nie oddadzą w nocy ciepła i nie będą go kumulować w dzień, będą już nagrzane do średniej temperatury.
    Co do nastawiania klimy na 25*C - wypadałoby wiedzieć jak działają regulatory całkujące (PI/PID) - taki regulator steruje chłodzeniem nie tylko w zależności od różnicy temperatur (on/off), on nalicza "uchyb" w czasie i go sumuje (całkowanie) - po pewnym czasie nawet 1*C różnicy temperatur może wygenerować maksymalne chłodzenie (obroty sprężarki) - dlatego nie ekscytuj się niskim poborem zaraz po uruchomieniu - być może regulator jeszcze nie "naliczył" odpowiednio dużego uchybu żeby zakręcić mocniej sprężarką.

• #139 12 Wrz 2018 13:47
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Chris_W napisał:
    Jeden człowiek to szacunkowo 200W

Człowiek generuje nie więcej jak 80W i to jest maxymalna moc.

Po drugie to jest fakt w nocy muszą być otwarte okna coby wychłodzić pomieszczenia.
    I jak jest chłodna noc to w dzień nie muszę załączać klimatyzatora a gośćie pytają mnie czy mam klimatyzacje załączoną, takie mają uczucie.

Po trzecie żaluzje , muszą być i to nie byle jakie.

DOpiero wtedy jest w porządku, w warsztacie mam nieosłonięte okna i klimatyzacja wyraźnie słabiej działa chociaż jest mocniejsza od tej domowej.

• #140 12 Wrz 2018 14:05
    Chris_W
    Poziom 37  

Człowiek generuje nie więcej jak 80W i to jest maxymalna moc.

Jak jest w komforcie temperaturowym i śpi ;)
    Rekord wynosi 1400W (jest to rekord dla przebywania w powietrzu, bo w wodzie moc cieplna wydzielana przez człowieka rośnie 20-30 razy).
    Nieścisłości się biorą z ciepłą utajonego (wilgoci) - dla procesów grzania ignoruje się wilgotność - wtedy człowiek ma małą moc, dla procesów chłodzenia kalkuluje się całkowita entalpię (z wilgotnością), wtedy wychodzi więcej.

• #141 13 Wrz 2018 08:34
    jack63
    Poziom 42  

Po trzecie żaluzje , muszą być i to nie byle jakie.

Najlepiej jasne, białe, bo lustrzane powodowały by niebezpieczne, dla ludzi z otoczenia, refleksy.
    Moc promieniowania dla Polski to ok 900W/m2 przy powierzchni prostopadłej do kierunku padania promieni słonecznych. Tak działają solary i PV.
    Jednak ludziom to bardzo trudno wytłumaczyć i ich przekonać do zasłaniania okien w słoneczny dzień. Wystarczy przyklejony do szyby biały papier, np. plakat, kalendarz, aby wyraźnie zmniejszyć nagrzewanie pomieszczeń. Po za tym to wysiłek. Prościej nacisnąć przycisk na pilocie....

Dodano po 10 [godziny] 27 [minuty]:

marcinbbb napisał:
    Janie COP liczony jest przy ogrzewaniu a nie chłodzeniu

Nie masz racji. Możemy, nie tyle liczyć co mierzyć, moce chłodnicze i grzewcze i odnosić je do mocy elektrycznej uzyskując COP.
    Z resztą każde urządzenie chłodnicze i chłodzi i grzeje. Zależy który "koniec" chwycimy. :D

• #142 13 Wrz 2018 12:22
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

marcinbbb napisał:
    Janie COP liczony jest przy ogrzewaniu a nie chłodzeniu to po pierwsze, do drugie włączanie osuszania a późniejsze otwieranie okien wprowadza wilgoć do domu którą klima później musi wypluć na zewnątrz.

Podstaw sobie EER kiedy jest to niezbędne.
    Wprowadzanie wilgoci przez otwarte okna jest zależne od konkretnych warunków pogodowych. W upały 30°C, kiedy jest parno to oczywiście nie ma sensu. Jeśli temperatura nocą spada poniżej 20° i mamy napływające z południa czy wschodu suche masy powietrza to sytuacja jest zupełnie inna.

Dodano po 1 [minuty]:

marcinbbb napisał:

1280kWh na ogrzewanie 50m2... nie wiem kto przy zdrowych zmysłach ma dom o powierzchni 50m2 i podaje zużycie dla takiej wielkości domu! Ciekawe czym ogrzewana jest reszta? Czy czasem nie piecami akumulacyjnymi? ;) Przypomnij nam proszę.

Po co mam podawać dla domu? Skąd teza o domu 50m2?
    Piętro ogrzewane tylko gazem.
    Parter tylko klima i łazienka podłogówka elektryczna. Piwnica nieogrzewana.
    Piece akumulacyjne nie były używane od niemal dwóch lat.

Dodano po 57 [sekundy]:

vodiczka napisał:
    To po co ci klimatyzacja? Dla kilkunastu dni w roku?

Do ogrzewania oczywiście!
    Zeszłego lato 2017 było chłodne i klimatyzacja nie była ani razu włączona.

Dodano po 1 [minuty]:

jack63 napisał:

To oczywiste, że do ogrzewania.
    Przy COP 4 daje to koszt kWh ciepła od 0,07zł do 0,16 zł dla mocy nominalnej, temperatury średniej okresu grzewczego i taryf G12. Najtańsze ogrzewanie.

Dodano po 1 [minuty]:

Chris_W napisał:

W wyjątkową wymianę ciepła akumulowanego w ścianach, nie wierze przy dobrej izolacji, bo to się wzajemnie kłóci - izolowane ściany, nie oddadzą w nocy ciepła i nie będą go kumulować w dzień, będą już nagrzane do średniej temperatury.

Chyba że masz rekuperator z bypassem - kilkaset W "mocy chłodniczej" lub otwierasz okna nocą = kilka-kilkanaście kW "mocy chłodniczej".

Dodano po 2 [minuty]:

Chris_W napisał:

Co do nastawiania klimy na 25*C - wypadałoby wiedzieć jak działają regulatory całkujące (PI/PID) - taki regulator steruje chłodzeniem nie tylko w zależności od różnicy temperatur (on/off), on nalicza "uchyb" w czasie i go sumuje (całkowanie) - po pewnym czasie nawet 1*C różnicy temperatur może wygenerować maksymalne chłodzenie (obroty sprężarki) - dlatego nie ekscytuj się niskim poborem zaraz po uruchomieniu - być może regulator jeszcze nie "naliczył" odpowiednio dużego uchybu żeby zakręcić mocniej sprężarką.

Gdyby nie to że przez cały sezon spoglądam na wskazania watomierza przez który jest podłączony klimatyzator, to bym się przejął tym co piszesz. Widzę co się dzieje przy defroście, po włączeniu i po stabilizacji parametrów pracy.

Dodano po 1 [minuty]:

Chris_W napisał:

Rekord wynosi 1400W (jest to rekord dla przebywania w powietrzu, bo w wodzie moc cieplna wydzielana przez człowieka rośnie 20-30 razy).

To by dało...
    20-30x 1400W = 28 - 42kW mocy z jednego człowieka!!!
    Niesamowite. :D

Podasz źródło?

Dodano po 2 [minuty]:

jack63 napisał:
    .
    Moc promieniowania dla Polski to ok 900W/m2 przy powierzchni prostopadłej do kierunku padania promieni słonecznych. Tak działają solary i PV.
    Jednak ludziom to bardzo trudno wytłumaczyć i ich przekonać do zasłaniania okien w słoneczny dzień. Wystarczy przyklejony do szyby biały papier, np. plakat, kalendarz, aby wyraźnie zmniejszyć nagrzewanie pomieszczeń. Po za tym to wysiłek. Prościej nacisnąć przycisk na pilocie....

To znaczy że moje zużycie jest realne?

• #143 13 Wrz 2018 12:29
    jack63
    Poziom 42  

Jan_Werbinski napisał:
    Chyba że masz rekuperator z bypassem - kilkaset W "mocy chłodniczej" lub otwierasz okna nocą = kilka-kilkanaście kW "mocy chłodniczej".

Skąd i jak wyjąłeś te waty i kilowaty mocy chłodniczej. Chyba z kapelusza, jak zwykle z resztą...
    Jan_Werbinski napisał:

A stropy pomieszczeń grzeje " wolna energia" ?
    Takie " podkręcanie" wyników to zwykłe oszustwo dla wątpliwej chwały małego zużycia energii.
    Ogrzewaj cały dom klimatyzatorami, to porozmawiamy o wynikach zużycia energii.
    Na razie jesteś oszustem i manipulantem. Wiarygodność twoich " osiągnięć" jest zerowa.

• #144 13 Wrz 2018 12:32
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

jack63 napisał:
    Jan_Werbinski napisał:

Skąd i jak wyjąłeś te waty i kilowaty mocy chłodniczej. Chyba z kapelusza, jak zwykle z resztą...

Z policzenia ilości ciepła jaką jest w stanie przenieść określona ilość powietrza o określonej różnicy temperatur.

Dodano po 2 [minuty]:

jack63 napisał:

Jan_Werbinski napisał:

A stropy pomieszczeń grzeje " wolna energia" ?
    Takie " podkręcanie" wyników to zwykłe oszustwo dla wątpliwej chwały małego zużycia energii.
    Ogrzewaj cały dom klimatyzatorami, to porozmawiamy o wynikach zużycia energii.
    Na razie jesteś oszustem i manipulantem. Wiarygodność twoich " osiągnięć" jest zerowa.

Strop pomiędzy parterem i piętrem ma w przybliżeniu taką samą temperaturę jak piętro i parter.
    Strop od dołu był chłodzony nieogrzewaną piwnicą. Innymi słowy klimatyzator przez ten strop dogrzewał piwnicę. To zwiększa zużycie energii przez klimatyzator.

Gdzie jest nieścisłość?

• #145 13 Wrz 2018 12:43
    jack63
    Poziom 42  

Jan_Werbinski napisał:
    policzenia ilości ciepła jaką jest w stanie przenieść określona ilość powietrza o określonej różnicy temperatur.

No to policz. Pokaż , że potrafisz. Na razie to ściemki.
    Kilowaty z kapelusza.

• #146 13 Wrz 2018 12:53
    marcinbbb
    Poziom 22  

Ludzie kochani przecież Jan napisał ma rekuperator więc te wyliczenia są guzik warte. Wywiewy i w wiewy są mixem pomieszczeń góra i dół stąd gaz na górze ogrzewa też dół za pomocą rekuperacji.

Mogę zrobić dokładnie tak samo górę będę grzał klimatyzacją a w pozostałych pomieszczeniach pelletem. Efekt będzie taki że przy zadanej na górze 23*C na dole nawet bez włączonej klimatyzacji i tak będzie przynajmniej 18*C.

Inne wyliczenia były by gdyby nie było żadnego innego źródła ciepła w domu.

• #147 13 Wrz 2018 13:25
    Chris_W
    Poziom 37  

Jan_Werbinski napisał:

[b]
    Chris_W napisał:

To by dało...
    20-30x 1400W = 28 - 42kW mocy z jednego człowieka!!!
    Niesamowite. :D

Teraz już wiesz skąd łatwo o hipotermię w wodzie, a trudniej na powietrzu ;)

Przypuszczam że te 1400W to jakiś wysiłek w skrajnych warunkach (sauna?), człowieka o dużej masie. Gdzieś kiedyś o tym czytałem jako ciekawostkę, przeciętny człowiek dolatuje do 800W i jest to zagrożenie życia. Oczywiście znormalizowane do masy 70kg.
    Dane o przeciętnej mocy 200W wziąłem dla 24*C i lekkiej pracy fizycznej:
    https://www.klimatyzacja.pl/klimatyzacja/artykuly/zyski-ciepla/zyski-ciepla-od-ludzi

Dokładnie 25x rośnie moc w wodzie
    Edit:
    No i w tej wodzie trzeba liczyć na 80W x 25 bo parowania raczej nie będzie ;) Więc ten składnik odpada.

• #148 13 Wrz 2018 13:37
    jack63
    Poziom 42  

marcinbbb napisał:
    Ludzie kochani przecież Jan napisał ma rekuperator więc te wyliczenia są guzik warte. Wywiewy i w wiewy są mixem pomieszczeń góra i dół stąd gaz na górze ogrzewa też dół za pomocą rekuperacji.

To jedno choć nie najważniejsze, bo ten wyczynowiec niskiego zużycia energii używa w"swój" idiotyczny sposób. Czyli nie włącza go wcale lub włącza na 10% wydajności, jak rekuperator. Pisał o tym w innym wątku i ma takiego pecha, że ja pamiętam... :D
    Jak się go ciągnie za język i ma dobrą pamięć to można sobie wyrobić pogląd o jego "osiągnięciach".
    Przykład z piecami akumulacyjnymi jest dobitny. Jak się go złapie na kłamstwie/ukrywaniu pewnych informacji. które nie pasują do "koncepcji" to się okazuje, że np. pieców nie używa o od dwóch lat... A może zaczął palić w kozie? A może robi pompki lub przysiady?
    Nie wiadomo. Wiadomo, że ściemnia.
    marcinbbb napisał:
    Mogę zrobić dokładnie tak samo górę będę grzał klimatyzacją a w pozostałych pomieszczeniach pelletem. Efekt będzie taki że przy zadanej na górze 23*C na dole nawet bez włączonej klimatyzacji i tak będzie przynajmniej 18*C.

Inne wyliczenia były by gdyby nie było żadnego innego źródła ciepła w domu.

A tu odpowiedź ściemniacza:
    Jan_Werbinski napisał:
    Strop pomiędzy parterem i piętrem ma w przybliżeniu taką samą temperaturę jak piętro i parter.

Słowo klucz to "w przybliżeniu"....
    Na trola nie ma rady i szkoda mu odpowiadać. Ja piszę tylko dla ludzi, aby nie dali się wywieźć w pole.
    Udało się go zapędzić w kozi róg tym nieużywaniem klimatyzatora. Jednak to tylko jeden post z jego radosnej "tfurczości". Wyrósł prawie na fachowca z HVAC. To jest fenomen internetu i ograniczenie regulaminu Elektrody. Można pisać dowolne bzdury byle zgodnie z regulaminem...
    Ten dział nie ma fachowego moderatora, który by ukrócił to pisanie fakenewsów i postprawdy. Niestety. :cry:

• #149 13 Wrz 2018 13:47
    marcinbbb
    Poziom 22  

Tak pamiętam że gdzieś pisał o tym włączaniu i wyłączaniu rekuperacji... w takim razie po co rekuperacja jak się otwiera okna :) Trochę jak z tą klimatyzacją która w lato chłodzi za 20kWh.

Zachodzi pytanie jak nie używa piecy akumulacyjnych, klimatyzacji i rekuperacji prawie nie używa. Aby ogrzać parter swojego domu zużywa 1280kWh energii elektrycznej. To na kiego wała ma 10kWp fotowoltaiki? Czemu na górze nie założy też klimy przecie prądu mu starczy jeszcze aby sąsiada grzać? Ale nie on na górze ma gaz...
    Ironia masz darmowy prąd i grzejesz się gazem.

EDIT: Wiem... na parterze ma kilka koparek do kryptowalut których efektem ubocznym jest oddawanie ciepła z kart graficznych.

• #150 13 Wrz 2018 14:31
    jack63
    Poziom 42  

marcinbbb napisał:
    Wiem... na parterze ma kilka koparek do kryptowalut których efektem ubocznym jest oddawanie ciepła z kart graficznych.

Ale kopie tylko w zimie... lub wyprowadza koparkę na zewnątrz domu lub suszy piwnicę???
    Kto go wie? Co post to kolejna rewelacja... i ujawnienie braku wiedzy z termodynamiki i mechaniki płynów, tak jak tłumaczenie, że sprężarka klimatyzatora zużywa prąd na pokonanie oporów przepływu...
    Perpetum mobile termodynamiczne się chowa przy takich "osiągnięciach".