Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzacja na bazie wody ze studni

Maniek_71 13 Wrz 2018 20:02 12405 176
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    jack63 napisał:
    Jan_Werbinski napisał:
    policzenia ilości ciepła jaką jest w stanie przenieść określona ilość powietrza o określonej różnicy temperatur.

No to policz. Pokaż , że potrafisz. Na razie to ściemki.
    Kilowaty z kapelusza.

14°C
    24°C
    200m3/h
    0,32*200*10=640W

Dodano po 1 [minuty]:

marcinbbb napisał:
    Ludzie kochani przecież Jan napisał ma rekuperator więc te wyliczenia są guzik warte. Wywiewy i w wiewy są mixem pomieszczeń góra i dół stąd gaz na górze ogrzewa też dół za pomocą rekuperacji.

Mogę zrobić dokładnie tak samo górę będę grzał klimatyzacją a w pozostałych pomieszczeniach pelletem. Efekt będzie taki że przy zadanej na górze 23*C na dole nawet bez włączonej klimatyzacji i tak będzie przynajmniej 18*C.

Inne wyliczenia były by gdyby nie było żadnego innego źródła ciepła w domu.

Rekuperacja jest tylko w nieogrzewanej piwnicy i ogrzewanym klimą parterze. Obie kondygnacje mają osobne nawiewy i wywiewy.

"Wywiewy i w wiewy są mixem pomieszczeń góra i dół " = twierdzenie fałszywe.

Dodano po 59 [sekundy]:

Chris_W napisał:
    Jan_Werbinski napisał:

[b]
    Chris_W napisał:

Rekord wynosi 1400W (jest to rekord dla przebywania w powietrzu, bo w wodzie moc cieplna wydzielana przez człowieka rośnie 20-30 razy).

To by dało...
    20-30x 1400W = 28 - 42kW mocy z jednego człowieka!!!
    Niesamowite. :D

Teraz już wiesz skąd łatwo o hipotermię w wodzie, a trudniej na powietrzu ;)

Przypuszczam że te 1400W to jakiś wysiłek w skrajnych warunkach (sauna?), człowieka o dużej masie. Gdzieś kiedyś o tym czytałem jako ciekawostkę, przeciętny człowiek dolatuje do 800W i jest to zagrożenie życia. Oczywiście znormalizowane do masy 70kg.
    Dane o przeciętnej mocy 200W wziąłem dla 24*C i lekkiej pracy fizycznej:
    https://www.klimatyzacja.pl/klimatyzacja/artykuly/zyski-ciepla/zyski-ciepla-od-ludzi

Dokładnie 25x rośnie moc w wodzie
    Edit:
    No i w tej wodzie trzeba liczyć na 80W x 25 bo parowania raczej nie będzie ;) Więc ten składnik odpada.

Pytam o 1400W, a Ty mi tu z oczywistym założeniem 200W.

Pytam o 1400W. Podaj źródło!

Dodano po 1 [minuty]:

jack63 napisał:

To jedno choć nie najważniejsze, bo ten wyczynowiec niskiego zużycia energii używa w"swój" idiotyczny sposób. Czyli nie włącza go wcale lub włącza na 10% wydajności, jak rekuperator.

Kłamiesz. Zacytuj i opisz kontekst.

Dodano po 1 [minuty]:

marcinbbb napisał:
    Tak pamiętam że gdzieś pisał o tym włączaniu i wyłączaniu rekuperacji... w takim razie po co rekuperacja jak się otwiera okna :) Trochę jak z tą klimatyzacją która w lato chłodzi za 20kWh.

Zacytuj.

Pytania pomocnicze:
    Kiedy obowiązkowo należy wyłączyć rekuperator?
    Do czego w rekuperatorze służy program "otwarte okno" i jak działa?

Dodano po 1 [minuty]:

marcinbbb napisał:

Zachodzi pytanie jak nie używa piecy akumulacyjnych, klimatyzacji i rekuperacji prawie nie używa. Aby ogrzać parter swojego domu zużywa 1280kWh energii elektrycznej. To na kiego wała ma 10kWp fotowoltaiki? Czemu na górze nie założy też klimy przecie prądu mu starczy jeszcze aby sąsiada grzać? Ale nie on na górze ma gaz...

10kW kupiłem po to żeby zarabiać na taryfach FiT, które nie weszły w życie. Teraz bym zainstalował nieco mniej - 6kW.
    Na górze klima będzie - kanałowa. Już kupiona. Opisuję zużycie rzeczywiste z ostatniego sezonu, a nie planowane. Gaz po prostu był. Nie moja decyzja. Nie mieszkam sam.
    W planie jest dokończenie trwającej ciągle termomodernizacji, założenie kanałówki, likwidacja gazu która umożliwi rekuperację piętra.
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
    jack63
    Poziom 42  
    Jan_Werbinski napisał:
    14°C
    24°C
    200m3/h
    0,32*200*10=640W

Takie obliczenia to dzieciom w przedszkolu możesz pokazywać.
    Nie masz bladego pojęcia o tego typu obliczeniach.
    O wykresie Moliera słyszałeś?
    Skąd te 200m3/h ???? Znów z kapelusza?
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    Jeżeli zmiana stanu skupienia wody nie zachodzi, a wiemy że w opisywanym przypadku nie zachodzi, to wykres Moliera nie ma istotnego znaczenia.
    200m3/h to ustawienie przepływu podczas włączonego bypassu.

Masz jakieś konkretne zastrzeżenia do obliczeń? Przedstawisz prawidłowe? Porównamy.

Dodano po 9 [minuty]:

Jedynym wytłumaczeniem tolerowania Twoich żenująco słabych merytorycznie postów na forum jest to że płacisz za konto premium. Musisz płacić żeby pisać głupoty.
    jack63
    Poziom 42  
    Jan_Werbinski napisał:
    Masz jakieś konkretne zastrzeżenia do obliczeń?

Jak można nie mieć zastrzeżeń do kilku rzuconych cyfr bez opisu co jest co i dlaczego.
    Te 200 m3 to przy otwartych oknach, czy tak sobie wpisałeś ?
    Jan_Werbinski napisał:
    Jeżeli zmiana stanu skupienia wody nie zachodzi, a wiemy że w opisywanym przypadku nie zachodzi, to wykres Moliera nie ma istotnego znaczenia.

Zmiana stanu skupienia wody nie zachodzi ale zmienia się wilgotność względna, której w tych dziecięcych wzorach w ogóle nie uwzględniasz.
    Jan_Werbinski napisał:
    Przedstawisz prawidłowe? Porównamy.

Jak mam przedstawić i dlaczego? Przecież to ty podałeś komiczne wyniki na podstawie swojego widzimisię a nie pomiarów i obliczeń.
    Nie masz praktycznie żadnych danych pomiarowych poza temperaturą i to nie wiadomo gdzie?
    Przepływy z kosmosu, szczególnie przy tych kilowatach wnoszonych przez otwarte okna.
    Wilgotność nie jest mierzona, a powietrze przekracza barierę 15 oC. "Oczywiście " wykresy Moliera "nie mają istotnego znaczenia", ale wrzucone do postu kilowaty mocy chłodniczej z kosmosu znaczenie mają.
    Jan_Werbinski napisał:
    Jedynym wytłumaczeniem tolerowania Twoich żenująco słabych merytorycznie postów na forum jest to że płacisz za konto premium. Musisz płacić żeby pisać głupoty.

Do tego się nie odniosę. Post raportuję.
    marcinbbb
    Poziom 24  
    Jan skoro chłop płaci za konto premium znaczy że ma firmę i ma większe pojęcie o klimie niż ty praktyke na podstawie chłodzenia trybem osuszania. I ładowania kW oknami i ścianami.
    Wyniki które podałeś za chłodzenie okresu lata są z tyłka wyciągnięte równie dobrze można powiedzieć że z Warszawy do Wrocławia jest 100 km i iść w zaparte że tą odległość pokonałem w 1h czort z tym że samolotem ale samolot leciał tylko 25 minut a pozostałe 35 było przygotowanie do lotu więc do Wrocławia mamy 25 km. i trasę tę pokonamy w 25 minut.

Na kiego wała kupujesz kanałówkę jak wystarczy zwykły split do ogrzania góry podobnie jak na dole. A rekuperację to też będziesz miał 2 jedną na piwnice i parter a kolejną na górne pomieszczenia?
    jack63
    Poziom 42  
    Ta rekuperacja to też "ciekawy" temat. Szczególnie ta piwnica...
    Tu próbka osiągnięć naszego trola:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17048057#17048057
    Wciął się ze swoim "genialnym układem" do innej dyskusji.
    Wystarczy przeczytać kilka następnych postów aby się przekonać jak kręci i kłamie.
    Oto cytat z tamtego zamkniętego tematu. Post 211 data, bo to ważne, 19.02.2018.
    "To Ty się gubisz bo nie nadążasz. Temat jest dla Ciebie zbyt skomplikowany.
    W tej chwili użytkujemy jednocześnie: klima, co gazowe, oporowe elektryczne w podłodze, nadmuchowe gazowe, CWU na gaz i elektryczne. Są/były zainstalowane ale tej zimy nie używane: koza, farelki, olejaki, ogrzewacz gazowy".
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
    marcinbbb
    Poziom 24  
    Przy takiej ilości rodzajów ogrzewania to ja bym nie spamiętał które było włączone, a które wyłączone. Równie dobrze mogbym ustawić ogrzewanie na klimie w środku lata i podać statystyki że grzanie w lato "kosztowało" 20kWh.

Zresztą co za różnica on więcej zapłacił za zakup, montaż i abonament tych systemów niż my kiedykolwiek za ogrzewanie. Ale pamiętajmy ma 10kWp na dachu prąd za darmo a płaci za gaz, przyłącze gazu i abonament gazu. A panele założył aby zarabiać 75 groszy za 1kWh.
    Nie wiem czy starczyło by mu na opłaty za gaz, ale jak to mówią: jedni lubią pomarańcze a inni jak im nogi śmierdzą
    jack63
    Poziom 42  
    marcinbbb napisał:
    Nie wiem czy starczyło by mu na opłaty za gaz, ale jak to mówią: jedni lubią pomarańcze a inni jak im nogi śmierdzą

Coś w tym jest... :D
    Chciałem jeszcze dodać, że z jego wynurzeń wynika, iż kupując lub chwaląc się, że kupił(?) to stado gadżetów .... "zapomniał" o ociepleniu domu.... taki kwiatek do kożucha.
    marcinbbb
    Poziom 24  
    Cholera pośpieszyłem się bo rozbudowując mój dom. O SSO (stan surowy otwarty) już zaizolowałem ławy fundamentowe styropianem, folią i co tam trzeba.
    No dobra okien i drzwi w dobudówce nie mam ale czy zapomnę o elektryce przed tynkami... a może ogrzewanie podłogowe zrobię po posadce.

Nie wiem czy starczyło by alkoholu na tym świecie abym to zrobił. Może Jan jest wynalazcom, ale dlaczego nie mieszka w poniemieckim namiocie usytuowanym na polanie w upalny dzień... se okna otworzy... piwnice wykopie a zaśnie w hamaku nad namiotem ustawiając nawiew klimy na jego posłanie.

Ale Wracamy do DOMU Jana DZIŚ!!... Licheń i Częstochowa to lipa zobaczycie w przyszłym roku idziemy do Jana i na Jana... na kolanach ofiara 3l w(o)dy wypitej aby uwierzyć w cuda.
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  
    jack63 napisał:
    Jan_Werbinski napisał:
    Masz jakieś konkretne zastrzeżenia do obliczeń?

Jak można nie mieć zastrzeżeń do kilku rzuconych cyfr bez opisu co jest co i dlaczego.
    Te 200 m3 to przy otwartych oknach, czy tak sobie wpisałeś

Nie wiesz co to za parametry?
    200m3 jest to ustawienie przepływu rekuperatora podczas pracy bypass.
    Przy otwartych oknach jest wielokrotnie więcej.

Dodano po 41 [sekundy]:

jack63 napisał:

Zmiana stanu skupienia wody nie zachodzi ale zmienia się wilgotność względna, której w tych dziecięcych wzorach w ogóle nie uwzględniasz.

Wilgotność bezwzględna się nie zmienia więc nie ma to żadnego znaczenia dla bilansu energii.

Dodano po 2 [minuty]:

jack63 napisał:

Jak mam przedstawić i dlaczego? Przecież to ty podałeś komiczne wyniki na podstawie swojego widzimisię a nie pomiarów i obliczeń.
    Nie masz praktycznie żadnych danych pomiarowych poza temperaturą i to nie wiadomo gdzie?
    Przepływy z kosmosu, szczególnie przy tych kilowatach wnoszonych przez otwarte okna.
    Wilgotność nie jest mierzona, a powietrze przekracza barierę 15 oC. "Oczywiście " wykresy Moliera "nie mają istotnego znaczenia", ale wrzucone do postu kilowaty mocy chłodniczej z kosmosu znaczenie mają.

Nie mają znaczenia. Gdybyś ogarniał temat w całości (a nie jesteś w stanie), to byś wiedział że opisujemy sytuację gdzie nie występuje skraplanie i przekraczanie punktu rosy. Jest to potwierdzone np. brakiem skroplin w rekuperatorze oraz wskazaniami higrometrów zewnętrznego (do którego link podałem) i wewnętrznych.
    Otwarte okna to losowy przepływ który przy niewielkim nawet wietrze jest WIELOKROTNIE większy niż osiągany przez rekuperator. Stąd kilowaty.

Dodano po 3 [minuty]:

marcinbbb napisał:
    Jan skoro chłop płaci za konto premium znaczy że ma firmę i ma większe pojęcie o klimie niż ty praktyke na podstawie chłodzenia trybem osuszania. I ładowania kW oknami i ścianami.
    Wyniki które podałeś za chłodzenie okresu lata są z tyłka wyciągnięte równie dobrze można powiedzieć że z Warszawy do Wrocławia jest 100 km i iść w zaparte że tą odległość pokonałem w 1h czort z tym że samolotem ale samolot leciał tylko 25 minut a pozostałe 35 było przygotowanie do lotu więc do Wrocławia mamy 25 km. i trasę tę pokonamy w 25 minut.

Na kiego wała kupujesz kanałówkę jak wystarczy zwykły split do ogrzania góry podobnie jak na dole. A rekuperację to też będziesz miał 2 jedną na piwnice i parter a kolejną na górne pomieszczenia?

Żeby założyć firmę jest potrzebny wpis do ewidencji. I już jest firma. Też mam firmę i co z tego?
    Facet nie ma pojęcia, nie umie policzyć ilości energii cieplnej przenoszonej określoną objętością powietrza o określonej wilgotności i temperaturach.
    Zużycie energii jakie podałem jest rzeczywiste, zmierzone i moje, dla moich warunków.
    Poprzednio zarzut dlaczego nie mam kanałówki. Kiedy napisałem że czeka na montaż to zarzut po co ją montuję.
    Ogrzewanie splitem wymaga otwartych drzwi, a ja mam kaprys je zamykać.

Dodano po 4 [minuty]:

jack63 napisał:
    Ta rekuperacja to też "ciekawy" temat. Szczególnie ta piwnica...
    Tu próbka osiągnięć naszego trola:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17048057#17048057
    Wciął się ze swoim "genialnym układem" do innej dyskusji.
    Wystarczy przeczytać kilka następnych postów aby się przekonać jak kręci i kłamie.
    Oto cytat z tamtego zamkniętego tematu. Post 211 data, bo to ważne, 19.02.2018.
    "To Ty się gubisz bo nie nadążasz. Temat jest dla Ciebie zbyt skomplikowany.
    W tej chwili użytkujemy jednocześnie: klima, co gazowe, oporowe elektryczne w podłodze, nadmuchowe gazowe, CWU na gaz i elektryczne. Są/były zainstalowane ale tej zimy nie używane: koza, farelki, olejaki, ogrzewacz gazowy".

Gdzie jest sprzeczność lub fałsz w powyższym cytacie?
    Klima - grzeje parter od 2009.
    CO gazowe - piętro.
    Oporowe elektryczne w podłodze jednej łazienki.
    Nadmuchowe gazowe - Truma Combi 6 w mobilnym domku.
    CWU gaz - piętro.
    CWU elektryczne - parter.
    Koza - była.
    Farelki - stare czasy.
    Olejaki - dawno temu.
    Ogrzewacz gazowy - dawno temu.
    Akumulacyjne piece - parter, zainstalowane i używane od lat do sezonu 2016/17. Ostatniej zimy ani razu nie włączone.

Wkrótce: CWU PC split, kanałówka. Zmiana kąta paneli PV i zwiększenie produkcji. Likwidacja gazu.

Dodano po 5 [minuty]:

marcinbbb napisał:
    Przy takiej ilości rodzajów ogrzewania to ja bym nie spamiętał które było włączone, a które wyłączone. Równie dobrze mogbym ustawić ogrzewanie na klimie w środku lata i podać statystyki że grzanie w lato "kosztowało" 20kWh.

Zresztą co za różnica on więcej zapłacił za zakup, montaż i abonament tych systemów niż my kiedykolwiek za ogrzewanie. Ale pamiętajmy ma 10kWp na dachu prąd za darmo a płaci za gaz, przyłącze gazu i abonament gazu. A panele założył aby zarabiać 75 groszy za 1kWh.

Możesz robić notatki.
    Statystyki zużycia energii są bardzo proste: spisanie gazu i licznika energii el. co miesiąc.

Abonament do czego? Prąd muszę mieć. Montaż bojlera elektrycznego CWU? Dwa kołki. Montaż pieca akumulacyjnego? Jeden dzień.

Dodano po 1 [minuty]:

jack63 napisał:
    marcinbbb napisał:

Coś w tym jest... :D
    Chciałem jeszcze dodać, że z jego wynurzeń wynika, iż kupując lub chwaląc się, że kupił(?) to stado gadżetów .... "zapomniał" o ociepleniu domu.... taki kwiatek do kożucha.

Ocieplenie domu niemal zakończone. Czyli bredzisz.
    marekdzi
    Poziom 12  
    Witajcie ponownie
    Rozpocząłem kolejny sezon korzystania z tego "wynalazku" i mam już trochę więcej wiedzy doświadczalnej.
    No więc tak.
    1. Układ działa -1 jednostka o mocy nominalnej 3.5 KW jest w stanie utrzymać w 55m² mieszkaniu temperaturę 25-26 st przy 32 st na zewnątrz, mam 2 więc jak chce niżej to odpalam drugi.
    2 przepływ wody ustawiałem na ok. 2L/min i w zasadzie wystarcza do tego jak wyżej.
    3. Osuszanie - skropliny są wyprowadzone normalnie jak z klimatyzacji, woda przy jednej jednostce kapie z częstotliwością ok. 50 kropli na minutę - przy freonie byłoby pewnie 2x tyle
    4. Koszty - wentylator w jednostce 20W/h, pompa wody 1.5Kw/h wydajność 90L/min więc do klimatyzacji potrzebuję ok. 1m³ na dzień co daje ok 15 min pracy pompy czyli 1.5/4 - ok. 400W dziennie + 200W jednostka czyli razem zamknę się w 1KW/dziennie z dużym zapasem czyli 0.6zł dziennie.
    5. Komfort - osuszanie mogłoby być skuteczniejsze ale moja woda ma 15stopni bo jest z hydrofora więc więcej nie wyciągnę, ale oboje z żoną jesteśmy zadowoleni.
    Maniek_71
    Poziom 9  
    Jak obliczyłeś moc układu? Ile masz chłodnic?
    marekdzi
    Poziom 12  
    Ani jednej chłodnicy.
    Jak pisałem już rok temu, założeniem układu była prostota więc wykorzystuję wodę ze studni która po opuszczeniu klimatyzatora podlewa mi ogród.
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    marekdzi napisał:
    Jak pisałem już rok temu, założeniem układu była prostota więc wykorzystuję wodę ze studni która po opuszczeniu klimatyzatora podlewa mi ogród.

Jak byś zastosował inną chłodnice zamiast tej co masz to by lepiej to fungowało.
    jack63
    Poziom 42  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    byś zastosował inną chłodnice zamiast tej co masz to by lepiej to fungowało.

Jednak JW klimatyzatora ma wentylator i... supewr wygląda.
    Do tego ociek. Ja to rozumiem.
    Pytaniem jest czy na pewno praca pompy tłoczącej wodę przez cieniutkie rurki nie kosztuje więcej w przeliczeniu na jednostkę mocy chłodniczej niż prąd do klimatyzatora?
    Maniek_71
    Poziom 9  
    Na pewno nie, bo nie musimy sprężać czynnika chłodniczego. Mamy go w postaci wody.
    jack63
    Poziom 42  
    Maniek_71 napisał:
    Na pewno nie, bo nie musimy sprężać czynnika chłodniczego

To zobacz wyżej jaką moc ma silnik pompy...
    Przynajmniej to co podał autor tematu.
    1.5 kW silnik sprężarki mają klimatyzatory 5 kW.
    marekdzi
    Poziom 12  
    Jak pisałem wyżej, koszty dzienne są praktycznie żadne. 0.6kw, nawet gdyby by było 1kw to też nic.
    Klimatyzator o mocy 3.5kw żeby wyszedł taniej, musiałby pracować przez max 20 min dziennie a chyba wszyscy się zgodzą że na pewno to nie realne.
    Owszem, zwykła klima ma zalety w postaci wydajniejszego osuszania.
    Ale to jestem w stanie poświęcić.
    Tym bardziej, że koszty mówią same za siebie.
    Łączny koszt montażu 2 jednostek z materiałem, jednostkami i robocizną wyszedł mi na poziomie 1500 zł.
    To jest 1/3 ceny lutego licząc.
    Koszt użytkowania to także grosze, dodam jeszcze, że w tych kosztach użytkowania mam gratis podlewanie ogrodu wstępnie ogrzaną wodą, więc tak naprawdę to tych kosztów użytkowania praktycznie niema.

Zastosowanie innych chłodnic (wymienników) mija się z celem, taka jednostka ma swoje sterownie które wykorzystuję, m.in. wyjście kompresora pod które podpinam elektrozawór zasilania wody, a także całą resztę elektroniki które steruje wentylatorem no i pilota.
    Jest nawet jonizator.
    Pewnie dałoby się znaleźć wersje z Wi-Fi i sterować nawet ze smartfona.
    Jedna uwaga, trzeba szukać jednostek "zwykłych" czyli on/off gdyż one mają prostą komunikację z jednostką zewnętrzną.
    Invertery są bardziej skomplikowane i często bez jednostki zewnętrznej się nie włączą, a jeśli nawet to wyjście sprężarki napewno nie nada się wprost do podłączenia elektrozaworu.

Dodano po 59 [minuty]:

jack63 napisał:
    Maniek_71 napisał:
    Na pewno nie, bo nie musimy sprężać czynnika chłodniczego

To zobacz wyżej jaką moc ma silnik pompy...
    Przynajmniej to co podał autor tematu.
    1.5 kW silnik sprężarki mają klimatyzatory 5 kW.

Zapominacie o jednej ważnej rzeczy, silnik pompy nie chodzi non stop.
    Ona pompuje wodę do 600L hydrofora czyli w ciągu dnia pracuje ok. 15 min. czyli 1/4 godziny dziennie.
    marekdzi
    Poziom 12  
    Co do zdjęć to będzie problem (przynajmniej na razie) bo to jest zmontowane na ścianach i niewiele widać, ale może w przyszłości będę dokładał kolejny to porobię zdjęcia.
    Ale może pokrótce opiszę budowę układu.
    Należy się zaopatrzyć w jednostkę wewnętrzną typu ON/OFF, im prostsza tym lepiej (ważne żeby pracowała bez konieczności podłączenia jednostki zewnętrznej), można znaleźć nówki na popularnym portalu sprzedażowym (który kiedyś był aukcyjnym).
    Polecam także zaopatrzyć się w jakiś zwykły zawór ręczny do wyregulowania przepływu wody, bo nie trzeba dużego wbrew pozorom (ja ustawiłem ok 2L/min).
    Radzę montować elektrozawór za zaworem ręcznym, dzięki czemu w razie czego można go zdemontować, i niezbyt blisko klimatyzatora, dlatego że woda rozprężająca się za zaworem szumi, przy jednym zrobiłem ten błąd i właśnie szumi, drugi jest oddalony o jakieś 3m i jest cisza, nie wiem czy to z tego na pewno wynika, ale jest cichy.
    Warto dobrze podłączyć kierunkowo elektrozawór, żeby ciśnienie wody go nie otwierało lekko, miałem tak i trzeba było zamienić strony w zaworze i działa bez problemu.
    Elektrozawór kupiłem na tymże samym portalu gdzieś ok 60zł chyba 1/4" 230V AC żeby dało się nim sterować z klimatyzatora, bo nie chcecie puszczać wody przy wyłączonej funkcji chłodzenia.
    Dlatego należy sprawdzić na których pinach klimatyzatora pojawia się napięcie po uruchomieniu funkcji chłodzenia.
    Do 2 miedzianych rurek klimatyzatora podłączamy np. pex, najwygodniej to dolutować jakieś złączki, bo klimatyzatory niestety mają złącza bardzo nietypowe, chociaż do jednej z nich da się nakręcić mufę 1/2" z większą ilością pakuł i trzyma.
    Ja zasilanie podpiąłem do cienkiej rurki a grubsza to powrót, chociaż to niema aż takiego znaczenia jeśli instalacja jest ciśnieniowa.
    Ale tą kwestię polecam już wyobraźni każdego z osobna.
    Oczywiście nie zapominamy o grawitacyjnym odpływie skroplin bo jak będzie syfon to klimatyzator będzie pluł wodą po pewnym czasie od uruchomienia.
    W zależności od tego czy chcecie zrobić obieg otwarty czy zamknięty, to trzeba jeszcze zrobić odpowietrzniki przy jednostkach.

Uwaga, nie należy bagatelizować izolowania rur (obu - zasilanie i powrót) zwłaszcza w pobliżu jednostki bo para będzie się skraplać i kapać, ja trochę liberalnie podszedłem do izolacji "ciepłej" strony i teraz muszę poprawić
    Ja używam wody zimnej z hydrofora a ogrzana z klimatyzatora ląduje jako podlewanie trawnika i krzewów, dużo lepiej rosną niż podlewane zimną kranówką.

Jak już wspominałem zawory kryzowałem na przepływ 2L/min dla jednej jednostki, można sobie doregulować ręcznym zaworkiem.

Tym sposobem mam zużycie ok 1 m3 wody dziennie na 1 jednostkę.
    Pompa ma silnik 1,5 KW i wydajność 90l/min więc 10 minut to 900L więc max 15 minut dziennie pracuje na potrzeby jednej jednostki, co daje 1/4*1,5=0,4KW ~0,5KW biorąc pod uwagę rozruch.
    Dodajmy do tego 20W wentylator jednostki działający przez 10 g to wyjdzie max 200W, czyli przez cały dzień układ z jedną jednostką nie zużyje 1KW czyli 0,6zł
    Jak dla mnie jest to bardzo akceptowalna cena za podniesienie komfortu w domu.

Oczywiście znajdą się tacy co stwierdzą, że prawdziwa klimatyzacja jest skuteczniejsza, i lepsza.
    Powiem tak, 1 jednostka o mocy 3,5KW (z montażem) to koszt jakieś 2,5tys w zależności od producenta + dziennie zużyje ~15KW = 9zł zakładając że popracuje przez połowę czasu, myślę że mniej by nie wyszło.

Obie jednostki u mnie obsługują mieszkanie o powierzchni 50m2, więc dla uzyskania tego samego efektu na pewno musiałoby być też minimum 2 takie jednostki "zwykłej" klimatyzacji co daje już koszt rzędu ~5tyś + prąd.

Nie robiłem zrzutu wody do studni z 2 powodów (mimo iż mam 2 studnie).
    1. Nie mam 100$ pewności czy taka woda powinna wracać do studni bo może zawierać jakieś zanieczyszczenia, chociażby z miedzianej wężownicy klimatyzatora czy coś z instalacji.
    2. Użycie takiej wody jako podlanie nie jest jej marnowaniem bo ona po odparowaniu lub poprzez wsiąkanie trafia z powrotem w to samo miejsce, przy okazji podlewając mi trawkę aby nie usychała, co i tak bym robił więc musiałbym wtedy tą wodę wyciągnąć ze studni 2-krotnie.
    artcreator
    Poziom 13  
    Mam studnię z kręgów kilkanaście metrów od domu. Lustro wody utrzymuje się na ok ~4.5-5m od poziomu gruntu. Temperatura wody z hydroforu po kilkunastu minutach pompowania spada do 5-4 stC. Studnia jest typu abisynka, tzn. rura zasysająca jest dużo głębiej niż te cembry, na ok~14m. Wszystko właściwie robiłem sam z wodą i hydrauliką.
    No abisynkę wybiła gmina, bo robiąc głębokie wykopy i osuszając teren, pozbawiła ludzi wody. Ale dzisiaj znów ta woda jest na kilku metrach.
    Ale kiedyś trochę z lenistwa i przekory, tudzież ciekawości, jak padła pompa, wezwałem studniarza - hydraulika .
    Ooo ! Dowiedziałem się że całą instalację mam nieszczelną i skorodowaną bo ocieka wodą ( w piwnicy gdzie pompa ).
    Ociekały rury stalowe zimne rosą skroploną z powietrza, bo temp. w nich te 4-5 stC.
    I wszystko do wymiany.
    Taa.. , pompa znetu za 200 zł, Omnigen...., teraz kolejna, bo wytrzymują po kilka lat, i działa.
    No ale właśnie jak TĘ LODOWATĄ WODĘ WYKORZYSTAĆ DO CHŁODZENIA LATEM PO KOSZTACH.
    A lato znowu, tuż tuż.
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    artcreator napisał:
    TĘ LODOWATĄ WODĘ WYKORZYSTAĆ DO CHŁODZENIA LATEM PO KOSZTACH.

Da się po prostu dajesz chłodnicę np. samochodową bo tanie, i jej wentylator puszczasz na wolnych obrotach.
    marekdzi
    Poziom 12  
    Poszukaj jednostki klomatyzatora.
    Ładnie wygląda, masz sterowanie itd.
    Nie kombinuj z chłodnicą, nie ma ociekacza nie ma obudowy.
    Gdzie to postawisz? W pokoju jako wątpliwy mebel?
    marekdzi
    Poziom 12  
    No proszę, i ktoś chce mieć taki mebel w domu?
    Bez żadnego sterowania, zajmującego tyle miejsca?
    artcreator
    Poziom 13  
    A ja to sobie obmyślam dzisiaj w zimie tak:
    Studnia cembrowa stoi, no to pompa zatapialna membranowa 250 w (ruska,białoruska) sterowana okresowo, w miarę jak się wzbiorczy baniak będzie opóżniał grawitacyjnie, sterowanie choćby z pływaka od spłuczki kibelka + kontrakton etc. Woda ma z tego baniaka jednostajnie spływać przez moje "chłodnice", przedmuchiwane wentylatorem. Wszystko zawieszone w kuchni nad oknem.
    Napęd wentylatora za oknem - silnik kilkadziesiąt wat klatkowy, aby mi chałupy nie grzał niepotrzebnie. Napęd wiatraka w domu poprzez długi wałek ułożyskowany w tuleji/rurce na dwóch łożyskach, przez stosowny otwór w ścianie, no + guma pianka silikon, uszczelnienie wyciszenie wibracji. Ewentualne skropliny to pryszcz. Mam z 50 mb plastikowych rynien spustowych, z którymi nie wiem co zrobić. To akurat mogę rozciąć wzdłuż, i zrobić rynienki do okapywania skroplin . Albo kupię klimę , jasny gwint .

Aha, woda z tej "klimy" to na ogród w drzewka i warzywka...
    marekdzi
    Poziom 12  
    Przedostatnie zdanie mi się podoba, nie kombinuj z nie wiadomo czym.
    Kup sobie klimatyzator, podłącz do niego wodę z izolowanego hydroforu i tak samo podlewasz ogródek.
    Bo nakombinujesz się z chłodnicami i innymi ociekarkami a to będzie ani wyglądu ani sterowania.
    W klimatyzatorze masz termostat, pilota no i nie wstydzisz sie szafy na ścianie...
    Tylko upoluj ładne jednostki on/off koniecznie a nie inwertery bo nie będą chodziły bez umiejętnego oszukania mikroprocesora bo on sprawdza obecność jednostki zewnętrznej.