Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzacja na bazie wody ze studni

Maniek_71 06 Lip 2018 11:59 13560 176
    Chris_W

Poziom 37  
    janek1815 napisał:
    Dobra wyjasnie Wam to. 85A w momencie startu to było na jednej fazie w klimatyzacji o mocy chłodniczej około 80-100kW. Był to rzeczywiście chiler czyli wytwornica wody lodowej.

W tym wypadku postąpiłeś słusznie, masz dystrybucję chłodu za pomocą wody, gdyby było inaczej to byłyby problemy (zastanawiałem się jak ty ten 'chłód" rozprowadzasz).
    Co do prądu, takie chilery są sekwencyjne (kilka sprężarek) i te sprężarki ruszają po kolei, a nie na raz - ten prąd to pewnie teoretyczna suma? To tylko kwestia ustawień żeby tego takiego nie było.
  • MetalworkMetalwork
    p.obelix
    Specjalista urządzeń chłodniczych
    Maniek_71 napisał:
    Tak dla wiadomości. Większość hipermarketów ma klimatyzacje zasilane zimną wodą ze studni głębinowych - jest to najtańsza opcja.

Totalne bzdury akurat mam do czynienia z takimi obiektami nigdy czegoś takiego nie widziałem działającego i żeby klient był zadowolony. Jeden przypadek znam ale tam klient zrezygnował ze względu na koszta i słabą wydajność
    Podaj pięć przykładów gdzie takie systemy są zrobione.
    Na postawie jakiego artykułu można wprowadzać wodę do wód gruntowych? Przypadek który znam to było odprowadzanie wody do ścieków i koszta przerosły wszystko.
    Chris_W

Poziom 37  
    p.obelix napisał:
    Maniek_71 napisał:
    Tak dla wiadomości. Większość hipermarketów ma klimatyzacje zasilane zimną wodą ze studni głębinowych - jest to najtańsza opcja.

Totalne bzdury akurat mam do czynienia z takimi obiektami nigdy czegoś takiego nie widziałem działającego i żeby klient był zadowolony. Jeden przypadek znam ale tam klient zrezygnował ze względu na koszta i słabą wydajność
    Podaj pięć przykładów gdzie takie systemy są zrobione.
    Na postawie jakiego artykułu można wprowadzać wodę do wód gruntowych? Przypadek który znam to było odprowadzanie wody do ścieków i koszta przerosły wszystko.

Sam widziałem w biedronce że jakieś rury wodne owinięte czarną izolacją idą do fan-coila (bywają na widoku publicznym) - a jak rury wodne, to na pewno ze studni, bo przecież nie z wodociągu, bo kto by na to zarobił :D
  • MetalworkMetalwork
    Chris_W

Poziom 37  
    jack63 napisał:
    Chris_W napisał:
    jak rury wodne, to na pewno ze studni,

Widziałeś tę studnię?
    Równie dobrze mogły iść z chillera...
    Gdzie była ta Biedronka?
    Jak w mieście to...

To był żart :D oczywiście że to na prąd - tylko wyjaśniam skąd mogła się ta studnia brać. No i też ironia z tego zarobienia na prąd ;)
    Nawiązywałem do tego ;) :
    Chris_W napisał:
    Maniek_71 napisał:

Gdyby takie potężne hale chłodzić normalnymi klimatyzatorami to nie wiem czy by zarobili na prąd. ;-)

Ale one są chłodzone i prawie wyłącznie prądem (duże agregaty chłodnicze i wentylacja) - widocznie dają radę zarobić na prąd ;)
    Maniek_71
    Poziom 9  
    jack63 napisał:

Nie masz bladego pojęcia o temacie a się wypowiadasz.

No może nie znam się na silnikach, ale pamiętam ze szkoły, wiem, że moc to prąd razy napięcie.
    W przypadku trzech faz jest trochę inaczej... dochodzi jeszcze moc bierna i czynna, ale to już dla mnie wyższa szkoła jazdy.

Czy możesz na przykładzie wyjaśnić nam jak to jest? Czegoś się przy okazji nauczę.
    Załóżmy, że mamy agregat chłodniczy (normalna klimatyzacja z kompresorem) o mocy 1KW (pobór mocy z sieci).
    Jaką moc chłodniczą da nam taki agregat?
    Jaki prąd będzie płynął przy zasilaniu z jeden fazy 220V?

Proszę o wytłumaczenie.
    Maniek_71
    Poziom 9  
    No dobra, a jaką moc chłodniczą powinniśmy mieć, aby schłodzić taką halę o powierzchni 1000m2?
    Ja wiem, że potrzebna byłaby jeszcze wysokość, ale tak orientacyjnie, chodzi o rząd wielkości 10kW, 50kW, 100kW...?
    Maniek_71
    Poziom 9  
    Czyli mamy 150kW mocy chłodniczej. Moc elektryczna powinna być zgodnie z tym co podałeś 3.5 razy mniejsza czyli 43kW.

Skoro janek1815 ochładza halę 1000m2 wodą ze studni i zasila wszystko pompą o mocy 2.2kW to takie rozwiązanie jest 20 razy tańsze.
    Oczywiście wszystko w przybliżeniu, ale proszę o potwierdzenie czy mój tok myślenia jest prawidłowy - kompletnie nie znam się na klimatyzacjach.

Dodano po 10 [minuty]:

A teraz kolejne pytanie, jeśli ktoś wie to proszę o odpowiedź.

Ja mam pompę o mocy 1kW i wydajności do 6m3/h. Zakładam, że pompa janek1815 o mocy 2.2kW ma 2 razy większą.
    I teraz, jaką energię cieplną jest w stanie przyjąć ta woda w ciągu godziny jeśli podniesiemy jej temperaturę z 6 do powiedzmy 14stopni?
    Chris_W

Poziom 37  
    Maniek_71 napisał:

Ja mam pompę o mocy 1kW i wydajności do 6m3/h. Zakładam, że pompa janek1815 o mocy 2.2kW ma 2 razy większą.
    I teraz, jaką energię cieplną jest w stanie przyjąć ta woda w ciągu godziny jeśli podniesiemy jej temperaturę z 6 do powiedzmy 14stopni?

Q = Cw*m*dT = 4200*12000*(14-6) = 400MJ
    P = Q/t = 400MJ/3600s = 112kW

gdzie:
    Q - ciepło przeniesione
    Cw - ciepło właściwe wody
    m - masa wody
    dT - różnica temperatur
    P - moc
    t - czas

W rozwiązaniu ze studnią największym problemem jest studnia - a dokładniej napływ wody do czerpalnej i odpływ od zrzutowej 12m3/h to nie w kij dmuchał - trzeba mieć prawie podziemne jeziora ;)
    janek1815
    Poziom 38  
    Taka studnia to nie problem. Przynajmniej na moim terenie. Wiercisz gdzie chcesz i wodę masz co prawda dość głęboko bo powyżej 15metrow. Teraz doczytałem że pisałeś o odpływie mam kopaną z kręgów betonowych i spokojnie przyjmuje wodę. Też głęboka około 20 metrów.
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Maniek_71 napisał:
    Czyli mamy 150kW mocy chłodniczej. Moc elektryczna powinna być zgodnie z tym co podałeś 3.5 razy mniejsza czyli 43kW.

Skoro janek1815 ochładza halę 1000m2 wodą ze studni i zasila wszystko pompą o mocy 2.2kW to takie rozwiązanie jest 20 razy tańsze.

Jesteście już krok od perpetuum mobile.
    Nie zatrzymujcie się.
    COP 70 to dopiero pierwszy krok.
    Maniek_71
    Poziom 9  
    Jan_Werbinski napisał:

Jesteście już krok od perpetuum mobile.
    Nie zatrzymujcie się.
    COP 70 to dopiero pierwszy krok.

Nie wiem co to COP 70, a Ty chyba nie wiesz co to perpetuum mobile. My jednak wkładamy energię do zasilania pompy.
    To forum jest dla ludzi, którzy nie są tuzinkowi i próbują samemu coś zbudować. Mają pomysły i je realizują czerpiąc z tego satysfakcję.
    Stać mnie na kupno klimatyzacji do domu, ale dużo większą frajdę da mi zbudowanie takiej na bazie wody ze studni i dlatego ten wątek powstał.

Pytania są po to, aby usłyszeć konstruktywne odpowiedzi.
    Ty natomiast, albo pracujesz w firmie, która handluje klimatyzacjami, albo nie dopuszczasz do Siebie innego rozwiązania niż sam zaakceptowałeś.
    Fakt, że kupno gotowego zestawu jest najłatwiejsze nie oznacza, że jest najtańsze w eksploatacji.
    Gdyby nie tacy jak My, którzy szukają innych rozwiązań postęp technologiczny nie miałby miejsca.

Skoro woda ma 6 stopni i jest jej powiedzmy bez ograniczeń to dlaczego jej nie wykorzystać?
    Po co sprężać gaz i tracić energię?
    Mamy nośnik i go wykorzystajmy. Janek1815 pokazał, że to działa i to najważniejsze.
    Oczywiście pozostaje problem ze skroplinami, ale podobnie jak w klimatyzacji da się je odprowadzić.

Janek1815,
    Czy mógłbyś dokładniej opisać Swoje rozwiązanie?
    Kto Ci to robił? Jakaś firma czy sam?
    Co ze skroplinami?
    Ile masz wentylatorów i jakie masz wymienniki ciepła (chłodnice).

Pozdrawiam
    p.obelix
    Maniek_71 napisał:
    Janek1815,
    Czy mógłbyś dokładniej opisać Swoje rozwiązanie?
    Kto Ci to robił? Jakaś firma czy sam?
    Co ze skroplinami?
    Ile masz wentylatorów i jakie masz wymienniki ciepła (chłodnice).

Szczególnie jestem ciekaw pozwoleń wodnoprawnych na takie ilości wody ?
    Maniek_71
    Poziom 9  
    A jak to wygląda w przypadku pomp ciepła woda-woda?
    Tam też mamy dwie studnie przecież, ale taka pompa potrafi wyciągnąć ciepło z wody w zimie przy bardzo niskich temperaturach i ogrzać dom.
    Chyba w takich przypadkach nie jest potrzebna zgoda na pobór i oddanie wód gruntowych.
    p.obelix
    99.8 pomp ciepła pracuje w obiegu zamkniętym czyli mamy kolektory w ziemi zbudowane z rur pe gdzie krąży glikol. W temacie pompa ciepła kolega manio miał taką studnie i strasznie narzekał i odradzał takiego pomyslu. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic110203.html
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Maniek_71 napisał:

Nie wiem co to COP 70

To widać. Nawet nie wiesz o czym piszesz. COP 70 wyliczyłem z danych w Twojej wypowiedzi. Nie umiesz podstawić danych do wzoru? :D
    Maniek_71
    Poziom 9  
    Widzisz, ale nadal nie wytłumaczyłeś co to COP 70. Nie każdy ma taką "wiedzę" jak Ty znawco tematu.
    Podaj wzór to sobie poradzę. No chyba, że sam nie Wiesz o czym piszesz...

Wątek powstał, bo pojawił się pomysł i jak widzisz zaciekawił wiele osób.
    Jest konkretny przykład, że to działa i jest bardzo tanie.

Zamiast krytykować opisz rzeczowo za i przeciw takiemu rozwiązaniu.
    Podaj konkretne argumenty, wzory, obliczenia, wyniki doświadczeń.

Z takim podejściem jak Twoje dawno nie spotkałem się na żadnym forum.
    Jesteś od razu na NIE, ale nie potrafisz opisać dlaczego. To tak jakbyś od dziecka był zamknięty w klatce i nie widział świata poza nią.

Mimo wszystko Pozdrawiam i trochę luzu Ci życzę.
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    PO prostu trzeba mieć duże studnie 2-3m3 szybko się ogrzeją.

Nawet wiem jak szybko się ogrzeją.
    Z 6 do 21° mocą 150kW ogrzeją się w 21 minut.

Tymczasem w świecie równoległym działają non stop. Cud.
    Jan_Werbinski
    Poziom 33  
    Musiałbyś mieć staw o głębokości kilkunastu metrów. Absurd.
    Maniek_71
    Poziom 9  
    Wystarczą dwie normalne studnie z dobrym naciekiem wody i to w naszym świecie ;-)
    Najpierw musimy sprawdzić kierunek cieku, aby woda ogrzana nie mieszała się z zimną, którą pobieramy z drugiej.

Dla informacji. Ja mam normalną studnię z wyjściem o przekroju 1 1/4 cala, a woda jest na 6 metrach. Kiedyś jak włączyłem podlewanie ogrodu i zapomniałem wyłączyć na noc to rano nadal zraszacze lały pełną wydajnością.
    Mam trzy zraszacze Hunter PGJ-04. Dysze 4.0 ciśnienie w układzie 2.2bara. Wydajność takiej dyszy to 0.85m3/h. Lały około 12 godzin co daje nam 12*0.85*3=30.6m3. Oczywiście miałem małe bagienko w ogrodzie, ale studnia nie wyschła.

Mój dom ma powierzchnię 140m2 bez przyziemia. Według wzorów, które podał Chris_W potrzebowałbym mocy chłodniczej 21kW.

Skoro (wg wyliczeń Chrisa_W) 12m3 wody ma możliwość odbioru ciepła (od 6 do 14 stopni) 112kW. To ja potrzebowałbym około 2.5m3 wody na godzinę. Połowa wydajności pompy. Oczywiście można zbudować tak wymienniki (i na tym się nie znam), aby wodę ogrzewać do wyższych temperatur, a wtedy potrzebna jej ilość będzie mniejsza.

Poczekajmy jednak na informacje od Janka.

Jan_Werbinski,
    Twoje komentarze są żenujące i potwierdzają tylko to, że nie potrafisz spojrzeć szerzej poza własny umysł i wiedzę, którą posiadasz.
    Mimo, że z obliczeń wynika, że to jest możliwe to nadal twierdzisz, że tylko w świecie równoległym.
    Przecież cały czas ta dyskusja jest głównie czysto teoretyczna, bo przecież trzeba zrobić całą instalację w domu, a raczej się na to nie zdobędę na razie.

Pozdrawiam
    janek1815
    Poziom 38  
    Jan_Werbinski napisał:

U mnie na 9-10 m jest już lita skała.....

U nas podobnie 3 metry i jest kamień aż do końca.
    Chris_W

Poziom 37  
    janek1815 napisał:
    Jan_Werbinski napisał:

U mnie na 9-10 m jest już lita skała.....

U nas podobnie 3 metry i jest kamień aż do końca.

Więc trafiłeś w jakąś jaskinię zalaną wodą?
    janek1815
    Poziom 38  
    Kolega ma taką jaskinie/jezioro . Podczas wiercenia wiertło nagle wpadło w dziurę. Założono jeszcze parę odcinków wiertła a ono wchodziło coraz głębiej bez oporu. Osoby które robiły studnie powiedziały że wody Panu nigdy nie braknie można pompować do woli.
    Maniek_71
    Poziom 9  
    Janek1815

Czekamy na informacje od Ciebie.
    Podaj więcej szczegółów jak to masz zrobione.
    Głównie chodzi o odprowadzanie skroplin. Jakie wymienniki?