Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzacja na bazie wody ze studni

Maniek_71 08 Lip 2018 17:14 8370 159
  • #91 08 Lip 2018 17:14
    janek1815
    Poziom 38  

W poście #72 masz tabele od wymienników i ich parametry. Skropliny idą do kanalizacji. Nie da się tego zjawiska ukryć. Po lamelkach wymiennika spływa woda.

• #92 22 Lip 2018 08:41
    manitou
    Poziom 19  

Sens projektu jest tylko hobbystyczny. Warto zainwestować w klimakonwektory które docelowo można będzie podpiąć pod pompę ciepła/agregat wody lodowej. Mam w mieszkaniu w kamienicy 3 klimakonwektory podpięte pod agregat 8kW i na chłodzeniu system pobiera 500-1500W pobierając z mieszkania 1500 -3500W ciepla.

• #93 24 Lip 2018 07:06
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

manitou napisał:
    Sens projektu jest tylko hobbystyczny. Warto zainwestować w klimakonwektory które docelowo można będzie podpiąć pod pompę ciepła/agregat wody lodowej. Mam w mieszkaniu w kamienicy 3 klimakonwektory podpięte pod agregat 8kW i na chłodzeniu system pobiera 500-1500W pobierając z mieszkania 1500 -3500W ciepla.

Słabo. Tylko EER 3 gdzie klimatyzatory mają 4-5. Na dodatek minimalny pobór mocy jest bardzo wysoki bo aż 500W czyli praca ciągła będzie problematyczna, skutkująca częstymi wyłączeniami sprężarki.

Typowa klima to moc minimalna 200-300W i EER znacznie przewyższający 5 na minimalnych obrotach.

• #94 24 Lip 2018 08:14
    manitou
    Poziom 19  

Haha nie ma jak to teoretyk sztuki;) minimalnie pobiera od ok 300W ale ja mam schłodzone 3 pomieszczenia to wychodzi ok 500W chlodu na pomieszczenie. Co do EER zgoda ok 3 ale wiesz ze różnica w cenie miedzy moim systemem wody lodowej zrobionym diy a multisplitem NIGDY by mi się nie zwróciła nawet przy eer 5.

• #95 24 Lip 2018 09:20
    jack63
    Poziom 42  

Jan_Werbinski napisał:
    Typowa klima to moc minimalna 200-300W i EER znacznie przewyższający 5 na minimalnych obrotach.

Już myślałem, że sobie odpuściłeś opowiadanie niestworzonych osiągnięć COP, a Ty dalej swoje...
    Wprowadzasz ludzi w błąd. Przykre...

• #96 24 Lip 2018 10:16
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

manitou napisał:
    i na chłodzeniu system pobiera 500-1500W

manitou napisał:
    Haha nie ma jak to teoretyk sztuki;) minimalnie pobiera od ok 300W ale ja mam schłodzone 3 pomieszczenia to wychodzi ok 500W chlodu na pomieszczenie.

Skoro system nie schodzi do 300, to coś jest nie tak.

manitou napisał:
    Co do EER zgoda ok 3 ale wiesz ze różnica w cenie miedzy moim systemem wody lodowej zrobionym diy a multisplitem NIGDY by mi się nie zwróciła nawet przy eer 5.

Po co multisplit jeśli można zastosować kanałówkę lub kilka splitów?

Dodano po 2 [minuty]:

jack63 napisał:
    Jan_Werbinski napisał:

Już myślałem, że sobie odpuściłeś opowiadanie niestworzonych osiągnięć COP, a Ty dalej swoje...
    Wprowadzasz ludzi w błąd. Przykre...

Mijają miesiące, a Ty dalej się nie douczyłeś.
    Popatrz sobie na kilka wykresów. Zastanów się w jakich warunkach spadające opory pozwalają zbliżyć się do teoretycznego maksymalnego COP/EER.
    Na naukę nigdy nie jest za późno. Fachowiec który nie aktualizuje swojej wiedzy... Wstydź się.

• #97 24 Lip 2018 10:27
    jack63
    Poziom 42  

Znowu się naczytałeś ściemek marketingowych?
    Jakie spadające opory? Podaj źródło swojej wiedzy, bo sam tego nie wymyśliłeś ani nie zbadałeś.
    I nie pindol o poszerzaniu wiedzy. Wykazałeś ją w swoich tematach. A w zasadzie jej brak. Nie masz podstaw, a idziesz w kosmosy techniki. Dowody proszę, a nie polityczne ściemki dla ciemnego ludu...

• #98 24 Lip 2018 18:16
    p.obelix
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Jan_Werbinski napisał:

Niby dlaczego ma schodzić tak nisko i jak to wyliczyłeś skąd wiesz jaka jest nominalna moc sprężarki. I jaka częstotliwość odpowiada twoim 300 Watom czy to już 5Hz a może 15Hz

• #99 24 Lip 2018 19:00
    jack63
    Poziom 42  

Dochodzi jeszcze kwestia dokładności pomiaru mocy.
    Jak ktoś mierzy licznikiem energi z którego odczytów płaci to pal sześć. Jak dokładnie zmierzone, tak zapłaci. Jeżeli jednak mierzy moc mnożąc zmierzone prądy przez napięcie lub watomierzem z aliexpres za dolara, to te wartości mocy może sobie w buty włożyć.
    Patrz wątek
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17346335#17346335

• #100 25 Lip 2018 06:49
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

jack63 napisał:
    Znowu się naczytałeś ściemek marketingowych?
    Jakie spadające opory? Podaj źródło swojej wiedzy, bo sam tego nie wymyśliłeś ani nie zbadałeś.
    I nie pindol o poszerzaniu wiedzy. Wykazałeś ją w swoich tematach. A w zasadzie jej brak. Nie masz podstaw, a idziesz w kosmosy techniki. Dowody proszę, a nie polityczne ściemki dla ciemnego ludu...

Już pisałem, ale masz coś z pamięcią więc powtórzę.
    Opory aerodynamiczne i hydrodynamiczne rosną z kwadratem prędkości.
    Sprężarka pokonuje głównie te opory.
    Kręci się dwa razy szybciej = opory są cztery razy większe.
    Teoretyczny COP jest znacznie większy od nominalnego. COP/EER na małych obrotach pomp inwerterowych zawiera się pomiędzy nominalnym, a teoretycznym. Jest wyższy, znacznie wyższy.

Dodano po 2 [minuty]:

p.obelix napisał:
    Jan_Werbinski napisał:

Niby dlaczego ma schodzić tak nisko i jak to wyliczyłeś skąd wiesz jaka jest nominalna moc sprężarki. I jaka częstotliwość odpowiada twoim 300 Watom czy to już 5Hz a może 15Hz

Zapotrzebowanie na chłodzenie lub grzanie zaczyna się stopniowo, a nie progowo. Podobnie się kończy.
    Częstotliwość czego? W sieci zwykle 50Hz, ale nie wiem o co pytasz?

Dodano po 2 [minuty]:

jack63 napisał:
    Dochodzi jeszcze kwestia dokładności pomiaru mocy.
    Jak ktoś mierzy licznikiem energi z którego odczytów płaci to pal sześć. Jak dokładnie zmierzone, tak zapłaci. Jeżeli jednak mierzy moc mnożąc zmierzone prądy przez napięcie lub watomierzem z aliexpres za dolara, to te wartości mocy może sobie w buty włożyć.

Pisałem wielokrotnie że różnice pomiarów między licznikiem ZE, a moimi podlicznikami są pomijalne. Wszystkie pomiary (liczniki falowników, podliczniki falowników, produkcja wg ZE, zużycie wg ZE, analizator SDM630 szeregowo z licznikiem ZE, podliczniki) do siebie pasują i nie ma rozbieżności.

• #101 25 Lip 2018 07:36
    jack63
    Poziom 42  

Jan_Werbinski napisał:

Większej bzdury już dawno nie słyszałem.
    Ciśnienie robi się od tak przy okazji...
    a praca sprężania jest pomijalna w stosunku do oporów przepływu ... Dobre.
    Układ chłodniczy to nie samolot, ani CO.
    Opory przepływu są pomijalnie małe w stosunku do pracy sprężania.
    Założenie jest takie. Spadek ciśnienia związany z przepływem przez rurociągi nie powinien być większy niż 1K.
    Dlaczego opór przepływu wyrażamy w Kelwinach, bo to chłodnictwo...

Dodano po 24 [minuty]:

Jan_Werbinski napisał:

Kolejny przykład totalnej niewiedzy z zakresu dyskusji. Trzeba się douczyć z silników BLDC.
    Tak dla wyjaśnienia. Częstotliwość wirowania pola magnetycznego w silniku. Silnik BLDC można uznać za silnik synchroniczny.
    Jan_Werbinski napisał:
    Wszystkie pomiary (liczniki falowników, podliczniki falowników, produkcja wg ZE, zużycie wg ZE, analizator SDM630 szeregowo z licznikiem ZE, podliczniki) do siebie pasują i nie ma rozbieżności.

To czym mierzysz pobór prądu przez klimatyzator, bo z opisu wygląda, że cały ten osprzęt służy tylko "sprawdzaniu elektrowni" w zakresie rozliczenia z PV.
    Natomiast, przypominam sobie, że energia bierna była spora, więc chyba coś jest niehalo.

• #102 27 Lip 2018 12:25
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

jack63 napisał:
    Jan_Werbinski napisał:

Większej bzdury już dawno nie słyszałem.
    Ciśnienie robi się od tak przy okazji...

Na naukę nigdy nie jest za późno. Ponoć...
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Op%C3%B3r_aero(hydro)dynamiczny
    Cytat:
    Siły wywołane efektami hydrodynamicznymi (oderwanie warstwy granicznej) oraz asymetrią rozkładów prędkości i ciśnienia po stronie nadwietrznej i zawietrznej dominują przy dużych prędkościach i są generalnie proporcjonalne do kwadratu prędkości.

Dodano po 1 [minuty]:

jack63 napisał:

Jan_Werbinski napisał:

Kolejny przykład totalnej niewiedzy z zakresu dyskusji. Trzeba się douczyć z silników BLDC..

Zadajesz nieprecyzyjne pytanie o częstotliwość i czepiasz się że chcę byś je sprecyzował zanim odpowiem?

No to ja zapytam. Jaka częstotliwość odpowiada Twoim 2kW?

Dodano po 2 [minuty]:

jack63 napisał:

Jan_Werbinski napisał:
    Wszystkie pomiary (liczniki falowników, podliczniki falowników, produkcja wg ZE, zużycie wg ZE, analizator SDM630 szeregowo z licznikiem ZE, podliczniki) do siebie pasują i nie ma rozbieżności.

To czym mierzysz pobór prądu przez klimatyzator, bo z opisu wygląda, że cały ten osprzęt służy tylko "sprawdzaniu elektrowni" w zakresie rozliczenia z PV.
    Natomiast, przypominam sobie, że energia bierna była spora, więc chyba coś jest niehalo.

Jednym z gównianych, tanich liczników. Wcześniej testowałem go szeregowo z innym gównianym licznikiem. Stosuję ich obecnie dość sporo. Wszystkie one dają błąd na poziomie akceptowalnym do zastosowań.
    Energię bierną mierzę tylko SDM630 wpiętym szeregowo z licznikiem ZE. Nie wiem czy jest spora? Nie dostaję faktur za nią, bo gdybym dostawał to bym zmienił ustawienia falowników lub kompensował w inny sposób.
    Ile to jest spora energia bierna? Czym ją mierzysz?

• #103 27 Lip 2018 15:29
    jack63
    Poziom 42  

Jan_Werbinski napisał:
    Na naukę nigdy nie jest za późno. Ponoć...

Znam mechanikę płynów na poiomie akademickim.
    Uczyć powinieneś się ty...
    Albo w ogóle nie zrozumiałeś tego co napisałem pod cytatem, albo ukrywając niewiedzę trolujesz, jak zwkle z resztą.
    Dla innych czytających, bo do ciebie nie dociera, napiszę, że 95% wytworzonej przez silnik energii mechanicznej pochłania praca sprężania gazu, czyli par czynnika. Opory przepływu czynnika w bilasie energii są pomijalne, a nie najważniejsze. Trochę pochłania tarcie w łożyskowaniach.
    Także radzę uczyć się termodynamiki... i chłodnictwa, a nie opowiadać bzdury.

• #104 27 Lip 2018 16:18
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Skoro 95% energii to sprężanie, to osiągnięcie lub znaczne zbliżenie się teoretycznego COP30 powinno być banalne.
    Chyba że piszesz bzdury i nie masz pojęcia o temacie...
    Czy Ty się już zorientowałeś że argumentujesz na moją korzyść?
    Chyba jeszcze nie... :)

• #105 27 Lip 2018 17:07
    jack63
    Poziom 42  

Jan_Werbinski napisał:
    Skoro 95% energii to sprężanie, to osiągnięcie lub znaczne zbliżenie się teoretycznego COP30

To się zbliż. Nikt ci nie broni.
    Wiem, że masz w tym talent...
    Przecież udało ci się osiągnąć prawie nieskończoną sprawność rekuperatora zmniejszając przepływ prawie do zera... Dzielenie prawie zera przez prawie zero daje prawie nieskończoność.
    Jan_Werbinski napisał:
    Czy Ty się już zorientowałeś że argumentujesz na moją korzyść?

Głupcom zawsze się wydaje, że argumenty przeciw nim wysuwane, im służą...

• #106 28 Lip 2018 06:25
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Gdyby Twoje twierdzenie o 95% było prawdziwe, to logiczną konsekwencją byłoby znaczne zbliżenie się do teoretycznego COP maksymalnego.
    Ale nie jest, bo po prostu piszesz bzdury.
    Dlatego rzeczywista sprawność jest znacznie niższa.
    Obniżenie obrotów sprężarki zwiększa sprawność w pewnym zakresie. Producenci niestety nie przeprowadzili lub nie upublicznili takich badań lub nie potrafię ich znaleźć. Do mojego starego klimatyzatora tabele z COP/EER dla różnych temperatur znalazłem dopiero po wielu latach.

jack63 napisał:

Przecież udało ci się osiągnąć prawie nieskończoną sprawność rekuperatora zmniejszając przepływ prawie do zera...

Znowu piszesz bzdury. Obniżenie przepływu przy wymienniku zwiększa sprawność tylko do pewnego momentu. Potem jest odwrotnie. Wymyśliłeś sobie jakąś historyjkę, przypisujesz ją rozmówcy i używasz jej jako argumentu. Żałosne.

Posłużę się analogią z ekonomicznej jazdy samochodem. Powyżej pewnej prędkości, np. 60km/h opory aerodynamiczne przewyższają wszystkie pozostałe. Poniżej mają mniejszy udział. Dlatego jeżeli ktoś chce pobić rekord ekonomicznej jazdy samochodem (np. na zawodach), to zwykle jedzie z możliwie niską prędkością na najwyższym biegu tak żeby silnik pracował na niskich obrotach i jednocześnie maksymalnie zmniejszyć opory na które ma się największy wpływ - aerodynamiczne. Oczywiście Ty nic z tego nie zrozumiesz i będziesz kpił z rzekomej jazdy 50 km/h na autostradzie. Tak jak nie zrozumiałeś sensu zmniejszania obrotów rekuperatora.

• #107 11 Sie 2018 14:39
    crobe
    Poziom 17  

Witam

Mam zamiar kupić wewnętrzna jednostkę klimatyzarora i przepuścić przez nią wodę że studni.

Woda będzie wracać do studni.

Moje pytanie czy czynnik chłodniczy wnika w metal chce zwrobić płukanie kwaskiem cytrynowym i chorem czy to zneutralozuje resztki czynnika chłodzącego?

• #109 11 Sie 2018 14:43
    Chris_W
    Poziom 37  

Płukaj spirytusem, rozcieńczalnikami, acetonem, - czynnik nie wnika w metal, ale jest tam trochę oleju na ściankach, którego trzeba się pozbyć.
    Z tej studni nie będziesz pił wody?

• #112 11 Sie 2018 15:53
    crobe
    Poziom 17  

Hehe każdy ma trochę nie równo pod sufitem.

Olej to nie problem wypłukać się da, wody w studni nie zagrzeje napewno, jest studnia na 9 kręgów wody jest 4, przepływ regulowany restryktoerm z osmozy 420 ml/min.

Nie wiedziałem tylko jak z czynnikiem chłodzącym.

• #113 11 Sie 2018 16:00
    janek1815
    Poziom 38  

Jak tobie się uda to ja spróbuję ;) Jednostkę mam zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzną tylko nie ma elektroniki. Miało do czegoś innego służyć a teraz nie nadaje się do niczego bo elektronikę wyrzuciłem. Jednostkę zewnętrzna mam sprawna jest nawet z gazem w środku. No ale nie ma do czego podłączyć.

• #114 11 Sie 2018 18:50
    jack63
    Poziom 42  

crobe napisał:
    Olej to nie problem wypłukać się da,

Właśnie, że się nie da dokładnie wypłukać.
    Nie robiłeś tego, więc nie wiesz. Pewnie nigdy nie rozcinałeś kolanek wymiennika.
    To głupi i niebezpieczny pomysł.
    Do tego ew. moc chłodnicza będzie niska, a podgrzana woda zacznie żyć swoim życiem.

• #115 12 Sie 2018 06:45
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Maniek_71 napisał:

Czekam na Wasze komentarze.

Zużycie energii przez klimatyzator split Fujitsu osuszający i chłodzący 50m2 domu. W okresie upałów działa prawie całą dobę. Jest wyłączany tylko kiedy nikogo nie ma w domu.
    Maj 20
    Czerwiec 19,5
    Lipiec 31,3
    Sierpień 26,4 kWh.

• #116 12 Sie 2018 16:34
    Chris_W
    Poziom 37  

Żużycie jakby używano dla pozoru ;)
    Raczej 300 niż 30 powinno być

• #117 12 Sie 2018 17:35
    jack63
    Poziom 42  

Chris_W napisał:
    Żużycie jakby używano dla pozoru

Mam i używam. To, że z nastawą 28 oC jest nieistotne.
    Toć nie wiesz, że Werbinski ma super klimatyzator, który na minimalnej mocy osiąga COP ok 50,.a jak jest wyłącxony to nawret i 100.
    Do tego ma licznik energii który liczy tak jak on chce oraz PV, których prądu nie uwzględnia lub uwzględnia w zależności od tego co mu jest bardziej wygodne w "dyskusji" czyli chwaleniu się niskim zużyciem energii...
    Sorki za sarkazm, ale popłakałem się ze śmiechu po takich rewelacjach.

• #118 13 Sie 2018 10:13
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Chris_W napisał:

Dla kogoś kto nie umie używać, ustawia 21° przy 35°C na zewnątrz, wyciął drzewa od strony południowej, otwiera okna w dzień itp to takie zużycie jest możliwe.

To tak jak z jazdą samochodem. Jedni gaz do końca i potem hamulec na skrzyżowaniu i tak w kółko. Inni jeżdżą płynnie, bez gwałtownych hamowań i przyspieszeń, a spalanie mają poniżej poziomu deklarowanego przez producenta.

Dodano po 43 [minuty]:

jack63 napisał:
    Chris_W napisał:
    Żużycie jakby używano dla pozoru

Mam i używam. To, że z nastawą 28 oC jest nieistotne.
    Toć nie wiesz, że Werbinski ma super klimatyzator, który na minimalnej mocy osiąga COP ok 50,.a jak jest wyłącxony to nawret i 100.
    Do tego ma licznik energii który liczy tak jak on chce oraz PV, których prądu nie uwzględnia lub uwzględnia w zależności od tego co mu jest bardziej wygodne w

Nie każdy jest idiotą jak większość.
    Sprowadzasz do absurdu, bo brakuje Ci argumentów. Prymitywna erystyka i zaniżanie poziomu forum.

Wielokrotnie pisałem że używam klimatyzatora w trybie osuszania i wtedy wilgotność schodzi poniżej 50%, a uzyskana temperatura w zależności od nastawy na pilocie przy 18° do 23°, a przy 20-22° do 25°. Czasami używamy też w trybie klimatyzacji. Np. teraz zużycie to 180W, nastawa 25°C wentylator na poziomie średnim lub wysokim.
    PV nie ma nic wspólnego z klimatyzacją.

Unikamy nastawiania klimatyzatora w taki sposób że moc pobierana przekracza 1200W. Zwykle w te upały jest w przedziale 180-350W.

Zdjęcie mojej ostatniej faktury jest tutaj:
    https://www.facebook.com/groups/329438764201077/
    Temperatury na zewnątrz
    https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IARY4

Dodano po 6 [minuty]:

Chris_W napisał:

Zużycie tego samego klimatyzatora dla ogrzewania 50m2.
    Listopad 232
    grudzień 312
    styczeń 280
    luty 343 kWh.

• #119 13 Sie 2018 10:41
    Chris_W
    Poziom 37  

Jan_Werbinski napisał:
    Chris_W napisał:

Dla kogoś kto nie umie używać, ustawia 21° przy 35°C na zewnątrz, wyciął drzewa od strony południowej, otwiera okna w dzień itp to takie zużycie jest możliwe.

80% ludzi będzie miało zużycie bliższe 300 niż 30 nie dlatego że wycieli drzewa (tego chyba nikt nie robi) czy ustawiają go na 17 (co w praktyce jest bez sensu), tylko dlatego że zyski ciepła przez okna są duże - taki był (i czasami jeszcze jest) trend w budownictwie - od południa jest dużo przeszkleń bo to wspomaga w dodatkowe światło, potrzebne zimą organizmowi człowieka dla komfortu. Tak jest pobudowane mnóstwo bloków i mnóstwo domów.

• #120 13 Sie 2018 11:02
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Nie mam dużych zysków przez okna, bo te od strony południowej są zasłonięte częściowo roletami lub drzewami.