Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Mercedes w140 95 rok - schemt instalkacji elektrycznej

beny74 13 Jun 2014 16:17 4377 8
Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • #1
  beny74
  Level 10  
  Witam wszystkich elektryków i nie tylko ....
  Mianowicie dostałem do zrobienia Mietka w140. 3 litry Benz/gaz , usterka lub jak kto woli usterki są następujące: 1: Nie działa central zamek znalazłem przyczynne wytarte szczotki na silniku pompy ciśnienia+uszkodzony ele.zaworek w wyżej wymienionej pompce.2: nie chodziły szyby żadne uszkodzone było stero. w bagażniku po prawej stronie wypalony plus+ w puszce sterownika plus zwarty przekaźnik tylnych prawych drzwi przypominam ze są tam po dwa na każde drzwi,
  I najważniejsze nie chodzą lusterka żadne nie ma regulacji położenia i składania . Więc proszę o pomoc wystarczy mi schemat elektryczny to sobie ogarnę temat , ale wszystkie podpowiedzi mile widziane .Nadmienię że przełącznik wygląda mi na ok rozebrałem go i nie widzę nadpaleń czy coś takiego nie ma też żadnego napięcia na kostce co dochodzi do łącznika lusterek , wygląda jak by ktoś wyciął instalacje ele:P
  Wcześniejsze usterki co opisałem może komuś się przydadzą na przyszłość!
  jeszcze raz dziękuje. Za pomoc.
  Ps.: macie problem ze spawarkami typu KEMPPI Inwerter-owe służę pomocą.:P
 • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • Helpful post
  #4
  mraja
  Level 2  
  Panowie mam pytanie. Nie działa u mnie sterowanie lusterek. Mogę je złożyć i rozłożyć natomiast regulacja położenia działa tylko w jedną stronę (obydwu lusterek). Sprawdziłem mechanizmy - działają. Poprawiłem izolację wiązek obydwu lusterek. Zdemontowałem przełącznik ze środkowego panelu. Jego zasilanie u mnie wygląda następująco (piny zgodnie ze schematem ze strony http://www.autolib.diakom.ru/CARS2/ ):
  1 - 5 V
  2 - zasilanie żarówek
  3 - masa
  5 - 5 V
  6 - 5 V
  9 - 5 V
  Czy wiecie może jak jest zasilany ten przełącznik. Czy powyższe zasilanie jest prawidłowe, czy może sterownik jest uszkodzony?
 • Helpful post
  #5
  Javoreczek
  Level 22  
  Skoro znalazłeś schemat do swojej wersji, to jak mu się przyjrzysz, to zobaczysz, że przełącznik w momencie wybrania jakiegoś kierunku, zwiera te 5V na odpowiednim z pinów do masy. Sprawdź, czy w momencie gdy wybierasz ten niedziałający kierunek, ginie napięcie na którymś z pinów. Jeśli tak, to problem w module, jeśli nie - w przełączniku.
 • Helpful post
  #6
  mraja
  Level 2  
  Już "przedzwoniłem" przełącznik lusterek, ale nie wiem czy to co uzyskałem jest prawidłowe. U mnie wygląda to następująco:
  1) składanie obydwu lusterek - zwarte piny 3 i 5 - ten zakres działa
  2) rozkładanie lusterek - zwarte piny 3, 5 i 9 - również działa
  3) lewe lusterko w dół - zwarte piny 3, 5, 6, i 1 - nie działa
  4) lewe lusterko w górę - zwarte piny 3, 5, 9, 6 i 1 - nie działa
  5) lewe lusterko w lewo - zwarte piny 3, 6 i 1 - nie działa
  6) lewe lusterko w prawo - zwarte piny 3, 9, 6 i 1 - działa
  7) prawe lusterko w dół - zwarte piny 3, 5 i 6 - działa
  8) prawe lusterko w górę - zwarte piny 3, 5, 9 i 6 - nie działa
  9) prawe lusterko w lewo - zwarte piny 3 i 6 - nie działa
  10) prawe lusterko w prawo - zwarte piny 3, 9 i 6 - nie działa.
  Z powyższego wywnioskowałem, że zwarte piny 6 i 1 do masy (pin nr 3) dają sygnał na lewe lusterko a zwarty pin 6 do masy daje sygnał na prawe lusterko. Pozostałe zwarcia do masy odpowiadają poszczególnym zakresom ruchu lusterek.
  Stąd moje pytanie - czy taka sekwencja jest prawidłowa bo ze schematu (http://www.autolib.diakom.ru/CAR/Mercedes-Benz/1997/S420/SYSTEM%20WIRING%20DIAGRAMS/6380.pdf ) trudno jest dojść to takiego wniosku.
 • Helpful post
  #7
  Javoreczek
  Level 22  
  Wygląda, że przełącznik jest dobry. Jednak zanim wywalisz moduł, to sprawdził bym jeszcze czy "widzi" on właściwe rezystancje tych potencjometrów w lusterkach. Dokumentacja mówi, żeby dokonać pomiaru między pinami (w złączu modułu) 1-8 dla lewego lusterka i 9-16 dla prawego. Ręcznie poruszać lusterkiem w wszystkie strony i obserwować zmiany rezystancji. Zakres zmian to 300-1200 Ω
 • #8
  beny74
  Level 10  
  cześć !!! , wszystkim usterka jaka nadmieniałem miało się nie inaczej jak do rzeczywistości, problem jaki opisywałem miał podtekst elektroniki posiedział pomyślał i wydumał :P. udało się i tyle mogę tylko nadmienić że procek na płytce elektroniki miał zimny lut masakra ale sie udało:P,macie jaki kol wiek problem służę pomocą, a co do tematu - "mraja"- masz usterkę mechaniczną ,sprawdź przewody w gumie w drzwiach chyba się złamały?.
  dziękuje wszystkim za pomoc!! , temat uważam za zamknięty.
  miłego dnia życzę wszystkim i owocnego grzybo brania:P:P:P