Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rover 200 1999r - nie załącza sprężarki klimatyzacji

saron22 13 Cze 2014 19:52 1941 4
  • #1 13 Cze 2014 19:52
    saron22
    Specjalista - Samochody Ciężarowe

Witam,

Panowie, potrzebuję podpowiedzi w jaki sposób jest załączana sprężarka klimatyzacji w samochodzie Rover 200 1999 rok TurboDiesel.

Znajomy poprosił mnie o uruchomienie klimatyzacji w tym aucie. Okazało się, że uszkodzony był skraplacz i osuszacz klimatyzacji (nieszczelności). Po wymianie skraplacza i osuszacza nabiłem 640g czynnika ale sprężarka klimatyzacji nie załącza się. Idzie do niej jeden cienki przewód sterujący czerwony z pomarańczowym paskiem. Gdy podam bezpośrednio na sprężarkę +12V to klima startuje bez problemu i chłodzi, że aż miło. Jak HP urośnie do 20 bar to wentylator włącza się. Wobec powyższego przypuszczam, że czujnik ciśnienia jest sprawny (czujnik jest 4 pinowy). Bezpieczniki przy akumulatorze sprawdziłem i są ok. Zastanawia mnie co steruje napięciem +12V na sprężarkę oraz dokąd idzie ten czerwono pomarańczowy kabel. Nie chciałbym pruć całej wiązki silnika dlatego proszę o podpowiedź bo osobówki to nie moja działka.

Reasumując to problem jest jedynie w instalacji elektrycznej bo tak długo jak podaję napięcie bezpośrednio na sprężarkę to klimatyzacja działa bez problemu. Nadmienię, że jest tam zwykła manualna klimatyzacja a nie żaden climatronic.
    Może ktoś z Was miałby schemat elektryczny do tego układu??

Z góry dziękuję za pomoc.

0 4
  • #3 14 Cze 2014 13:27
    saron22

Hej, dzięki za dokumentację. W domu na komputerze przejrzę co tam ciekawgo jest. Doszedłem dzisiaj we wlasnym zakresie, że przewód sterujący sprzęgłem sprężarki idzie przez czujnik w podstawie filtra oleju i to on jest przyczyną moich problemów. Po zmostkowaniu pionów we wtyczce klima odpala i chodzi jak ta lala.

Edit:

Chodzi dokładnie o czujnik oznaczony na schemacie jako S293.
    Jaką rolę pełni ten czujnik?? Zabezpiecza on silnik przed przegrzaniem gdy ten jest nadmiernie obciążony przez sprężarkę??
    Sądząc po przerywanej linii jest to wyposażenie opcjonalne. Na tą chwilę ominąłem ten czujnik ale wolałbym aby wszystko było tak jak producent skonstruował. Nie chciałbym aby przez brak tego czujnika coś niedobrego stało się z silnikiem albo gdy ktoś tam kiedyś będzie po mnie zaglądał to żeby nie powiedział, że robił to partacz-omijacz.

Jeszcze raz dziękuję za schemat.

0
  • Pomocny post
    #4 15 Cze 2014 14:14
    cardoctor
    Poziom 16  

Bez obaw możesz go pominąć.Ale wydaje mi sie że masz niesprawny pierwszy bieg wentylatorów.Przy ok.9 barach powinna wystartować jedynka a przy ok.16 barach 2 bieg.Na przyszłość nie dopuszczaj mostkując do takiego ciśnienia.

0
  • #5 15 Cze 2014 20:44
    saron22

cardoctor napisał:
    Bez obaw możesz go pominąć.Ale wydaje mi sie że masz niesprawny pierwszy bieg wentylatorów.Przy ok.9 barach powinna wystartować jedynka a przy ok.16 barach 2 bieg.Na przyszłość nie dopuszczaj mostkując do takiego ciśnienia.

Wiesz co, temat z wentylatorami jest trochę inny. W momencie kiedy załącza się klima to automatycznie powinien załączyć się pierwszy wentylator i powinien on chodzić non stop (pojawia się +12V na kostce od wentylatora). W tym konkretnym przypadku akurat ten wentylator jest niesprawny więc siłą rzeczy nie załącza się i ciśnienie rośnie sobie swobodnie w górę. Po przekroczeniu ok 20bar włącza się drugi wentylator (wentylator silnika) i schładza skraplacz i obniża ciśnienie w układzie. I tak w kółko. Domniemam, że gdyby ten pierwszy wentylator był sprawny to ten drugi nie musiałby się w ogóle załączać bo ciśnienie nigdy nie osiągnęłoby 20 bar. Ale skoro tamten wentylator nie działa to system "myśli", że jest nie wydajny i dołącza wentylator zapasowy.
    Na tą chwilę czekam na paczkę bo już zamówiłem nowy wentylator w miejsce niesprawnego. Zamontuję go i niech kolega cieszy się przyjemnym chłodem w aucie. A między czasie będziemy obserwować jak to wszystko pracuje.

Dzięki za podpowiedź!

0
  Szukaj w 5mln produktów