Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer nie włącza się - Zepsuta karta graficzna?

Honczo 14 Jun 2014 17:48 11085 19
    Honczo
    Level 9  
    Witam,

Mój problem jet taki, mianowicie jeszcze dzisiaj rano mój komputer gładko śmigał. A teraz *buuum* nagle moj komputer obraził się na monitor i nie chce współpracować D: Nie wiem w czym tkwi problem (sama przyznaję że na komputerach to zbytnio się nie znam). Był już kilka razy w naprawie, ale jeszcze nigdy w sprawie karty graficznej. Nie wiem czy już całkowicie padła (mam nadzieje, że nie :cry: ) Czy może mielibyście jakiekolwiek sugestie na ten temat?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    kuran17
    Level 19  
    A wydaje jakieś dźwięki podczas włączania?
  • Helpful post
    sPeRaCz.PL
    Level 42  
    Honczo wrote:
    Czy może mielibyście jakiekolwiek sugestie na ten temat?

Na razie nie wiemy nic.

Nie udzieliłaś podstawowych informacji.
    Zatem na początek pełna specyfikacja komputera z uwzględnieniem marki oraz mocy zasilacza.
  • Helpful post
    młody14
    Level 37  
    Podaj specyfikacje z uwzględnieniem marki, modelu i mocy zasilacza.
    Jeśli nie będziesz potrafił tego sprawdzić, otwórz obudowę komputera i cyknij parę fotek ;)
    Honczo
    Level 9  
    1. Nie, nie wydaje żadnych dźwięków
    2. Nie jestem pewna czy dobrze odczytuje ale ok:
    Marka:CHIEFTEC
    Model:GPS-450AA-101 A
    Moc: 450 W
  • Helpful post
    sPeRaCz.PL
    Level 42  
    A reszta danych ?
    Honczo
    Level 9  
    Proszę o konkretnie jakich danych, (i gdzie mogę je odczytac jeśli łaska) jak już pisałałam nie znam się na tym :cry:
    Pete_O
    Level 31  
    Honczo wrote:
    Mój problem jet taki, mianowicie jeszcze dzisiaj rano mój komputer gładko śmigał. A teraz *buuum* nagle moj komputer obraził się na monitor i nie chce współpracować (...)
    Tak. A w międzyczasie nad Twoim miastem przeszło kilka burz. ;) Może zaszkodziło mu jedno z wyładowań? Wyłączyłaś sprzęt (odłączając całkowicie od zasilania) podczas burzy?
    Honczo wrote:
    Proszę o konkretnie jakich danych, (i gdzie mogę je odczytac jeśli łaska) jak już pisałałam nie znam się na tym
    Zajrzyj tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2367809.html[quote:04068e7dbc="młody14"> target="_blank" class="postlink">https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2367809.html[quote:04068e7dbc="młody14 wrote:
    Jeśli nie będziesz potrafił tego sprawdzić, otwórz obudowę komputera i cyknij parę fotek

Dodano po 4 [minuty]:

Honczo wrote:
    1. Nie, nie wydaje żadnych dźwięków
    A wentylatory pracują?
    Honczo
    Level 9  
    Tak odłączałam od zasilania, wentlatory pracują.
    Płyta główna:GIGABYTE GA-G31M-S2L
    Karta graficzna:GIGABYTE GV-N98TOC-512H

Komputer nie włącza się - Zepsuta karta graficzna? Komputer nie włącza się - Zepsuta karta graficzna? Komputer nie włącza się - Zepsuta karta graficzna? Komputer nie włącza się - Zepsuta karta graficzna? Komputer nie włącza się - Zepsuta karta graficzna? Komputer nie włącza się - Zepsuta karta graficzna? Komputer nie włącza się - Zepsuta karta graficzna? Komputer nie włącza się - Zepsuta karta graficzna? Komputer nie włącza się - Zepsuta karta graficzna? Komputer nie włącza się - Zepsuta karta graficzna?

Narazie nie mam możliwości wysłania zdjęć lepszej jakości.
  • Helpful post
    młody14
    Level 37  
    Kondensatory wyglądają ok.
    Hmm...

Poodłączaj i podłącz wszystko od nowa ;)
    Przedmuchaj sloty, podzespoły... Na pewno nie zaszkodzi.
    Honczo
    Level 9  
    Tak był wyłączony. Po uruchomienu pojawia się "no signal", monitor na pewno sprawny, dzisiaj podłączałam go na próbe do innego komputera i działał normalnie.
    Okej spróbuję coś przeczyścic trochę :) .

Niestety ale nic to nie dało :cry:
  • Helpful post
    Pete_O
    Level 31  
    Ta płyta ma zintegrowaną kartę grafiki. Wyjmij kartę graficzną - tą GIGABYTE GV-N98TOC-512H (oczywiście: po wyłączeniu komputera, przy odłączonym zasilaniu) i podłącz monitor pod wyjście karty zintegrowanej (niebieskie wyjście VGA - tam, gdzie są pozostałe gniazda wejścia/wyjścia płyty głównej).
    ...
    Czy obraz się pojawił?
    Honczo
    Level 9  
    Ehh.. Mogłabym spróbować. Tylko, że na tym wyjściu VGA jest naklejka "nie podłączać" ,gdy komputer przeszedł na moją własność już nie był nowy i naklejka już tam była, więc nie wiem z jakich powodów niestety nie wiem, a nie chcialabym jeszcze bardziej zepsuć. Czy jakbym podłączyła do tego wyjścia a nie byłoby ono sprawne to mogłabym coś zepsuć?

Komputer nie włącza się - Zepsuta karta graficzna?

Dodano po 5 [godziny] 54 [minuty]:

Gdy podłączę monitor z laptopem za pomocą VGA to wszystko działa. Tylko z moim komputerem nie działa :cry:
  • Helpful post
    Pete_O
    Level 31  
    Honczo wrote:
    Ehh.. Mogłabym spróbować. Tylko, że na tym wyjściu VGA jest naklejka "nie podłączać" ,gdy komputer przeszedł na moją własność już nie był nowy i naklejka już tam była, więc nie wiem z jakich powodów niestety nie wiem, a nie chcialabym jeszcze bardziej zepsuć. Czy jakbym podłączyła do tego wyjścia a nie byłoby ono sprawne to mogłabym coś zepsuć?
    Skoro ktoś coś takiego nalepił, to możliwe są 2 powody:
    1. Po prostu nie chciał, by ktoś się pomylił przy podłączaniu monitora, gdyż nie po to instalował dedykowaną kartę graficzną, żeby nadal korzystać ze zintegrowanej; lub
    2. Wyjście nie działa jak należy.
    W tym drugim przypadku możliwe są 2 opcje:
    2.1. Po prostu zintegrowana grafika nie wyświetla obrazu / wyświetla obraz zniekształcony: artefakty itp., więc podłączanie tam monitora jest bezcelowe; lub:
    2.2. Uszkodzenie jest tego typu, że przy próbie podłączenia monitora pod to wyjście może np. nastąpić jakieś zwarcie, które mogłoby spowodować inne uszkodzenia podzespołów.

Zatem krótka odpowiedź na Twoje pytanie brzmi: tak, mogłabyś coś bardziej zepsuć, bo w grę może wchodzić wariant 2.2. Jest to więc nieco ryzykowne.

Nie wiem, czy jest możliwy kontakt z poprzednim właścicielem płyty? To on może wiedzieć coś więcej na temat: dlaczego to wyjście zostało tak zaklejone i opisane.

Drugie wyjście, bezpieczniejsze, to: spróbować pożyczyć od kogoś dowolną kartę graficzną na złącze PCI-Express i podmienić tą obecną, żeby sprawdzić, czy to tylko karta, czy może jeszcze coś innego uległo uszkodzeniu (np. płyta główna).
    Honczo
    Level 9  
    Więc tak:
    Dowiedziałam się, że można podłączyć do tego wyjścia monitor gdy to zrobiłam już się uciszyłam bo monitro zadziałał. Jednak komputer jest strasznie powolny. Oczyściłam dysk i wogóle ale nic to nie dało. Czyto powód tego przepięcia?
  • Helpful post
    Pete_O
    Level 31  
    Honczo wrote:
    Czyto powód tego przepięcia?
    Skoro komputer w czasei burz był odłączony od zasilania, to nic mu nie powinno być. Karta graficzna (ten GIGABYTE GV-N98TOC-512H) prawdopodobnie padła niezależnie od czynników pogodowych. Ewentualnie może to zasilacz uległ lekkiemu uszkodzeniu i nie jest w stanie dać tej karcie odpowiednio dużej porcji energii. Przydałoby się sprawdzić go z jakąś inną kartą o podobnych parametrach, co tamta.
    Honczo wrote:
    Dowiedziałam się, że można podłączyć do tego wyjścia monitor gdy to zrobiłam już się uciszyłam bo monitro zadziałał. Jednak komputer jest strasznie powolny. Oczyściłam dysk i wogóle ale nic to nie dało.
    No, będzie powolny. O wymagających graficznie grach możesz na razie zapomnieć.
    Ale rozumiem, że jest nie tyle: powolny, co: koszmarnie powolny? A - widzę: "strasznie powolny". ;)
    To zrozumiałe - nie masz pewnie obecnie zainstalowanych sterowników grafiki zintegrowanej. Zatem teraz trzeba odinstalować sterowniki grafiki NVidia Forceware (Panel sterowania --> Dodaj, usuń programy / Programy i funkcje --> Sterowniki NVidia --> Odinstaluj/Usuń) i zainstalować w ich miejsce sterowniki Intel VGA Driver - np. pobrane ze strony http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-g31m-s2l/download/
    - oczywiście odpowiednie do Twojego systemu operacyjnego (zakładam, że wiesz, jaki z tych systemów masz masz: Windows XP, Vista czy 7 i 32bitowy czy 64bitowy). Jeśli nie, to sprawdzisz to klikając prawym przyciskiem myszy na ikonę "Mój komputer" i wybierając "Właściwości".

P.S. Oczywiście kartę graficzną wymontowałaś?
    Honczo
    Level 9  
    Kartę wymontowałam, komputer nie jest może "koszmarnie" powolny, ale oczywiscie ustawiłam wszystko na najwiekszą wydajność o wyglądzie już zapomniałam. Okej odinstaluje sterowniki i zainstaluje te o ktorych pisałeś. Dam znać jak coś się zmieni :) Dziękuję za wszelką pomoc. :D
    Honczo
    Level 9  
    Jest dużo lepiej po zmianie sterowników. Jeszcze raz dziękuję :)
    Pete_O
    Level 31  
    Honczo wrote:
    Jest dużo lepiej po zmianie sterowników. Jeszcze raz dziękuję :)
    Cieszę się, że mogłem/mogliśmy pomóc. :) Na wszelki wypadek przydałoby się przy okazji pomierzyć jeszcze napięcia zasilacza. Możliwe, że on nie jest do końca sprawny. Kartę graficzną (tego prawdopodobnie uszkodzonego Gigabyte'a) też przydałoby się sprawdzić w innym komputerze, oczywiście z markowym zasilaczem. Pozdrawiam!