Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TomTom XL 4ET03 - Uszkodzona (zalana) płyta główna, nie widzi pamięci.

14 Cze 2014 18:54 2766 5
  • Poziom 9  
    Witam.

Krótko mówiąc mam problem z nawigacją TT XL. Została ona zalana przez wodę.

Problem polega na tym że:

1. Po uruchomieniu na ekranie pojawia się migający krzyżyk.
    2. W diagnostyce TT (czarny ekran/białe literki) nie ma informacji o pamięci flash.
    3. Po podłączeniu urządzenia do komputera w Mój Komputer pojawia się nowy dysk ale nie można nic z nim zrobić. Podczas próby wejścia na dysk pojawia się informacja że dysk został usunięty ze stacji, albo nie jest zainstalowany w stacji albo podobnie :-)
    4. TT Home nie widzi urządzenia.

Po rozkręceniu nawigacji na płycie głównej było widoczne miejsce zalania. Miejsce to zaznaczone jest na czerwono. Po za tym miejscem, pozostała część płyty jest czysta bez śladów wody/zalania.

TomTom XL 4ET03 - Uszkodzona (zalana) płyta główna, nie widzi pamięci. TomTom XL 4ET03 - Uszkodzona (zalana) płyta główna, nie widzi pamięci.

Zaznaczone elementy nie wyglądają za dobrze w porównaniu ze zdjęciami poniżej:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2844203.html

Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu co to są za elementy. Czego one dotyczą? Czy ta część układu odpowiedzialna jest za obsługę pamięci, czy to że nie jest ona wykrywana w urządzeniu to drugi z objawów zalania i bez wymiany flasha się nie obejdzie. Może ktoś dysponuje schematem tego TT.

Pozdrawiam.

PS. Dla przestrogi. Zostawiłem TT w schowku w samochodzie. W schowku była również woda gazowana w butelce. Samochód stał na słońcu i w rezultacie korek w butelce nie wytrzymał ciśnienia:-).
  • Poziom 43  
    Na zdjęciu masz LTC3455. Sprawdź aplikację i już będziesz wiedział co to za elementy. Aplikacja tego układu w Tomtom jest wręcz katalogowa. Trochę inne wartości elementów.
    Moja propozycja, umyj płytę czystym spirytusem (nie perfumy, czy wódka !), np. w myjce ultradźwiękowej i dobrze wysusz ciepłym powietrzem, np. suszarka do włosów.
    Po tej operacji sprawdź napięcia na cewkach przetwornic i podaj je.

• Poziom 43  
  • Poziom 9  
    Tak jak potrafiłem przemyłem płytę spirytusem. Nie mam myjki ultradźwiękowej.

TomTom XL 4ET03 - Uszkodzona (zalana) płyta główna, nie widzi pamięci.

Napięcia na cewkach.

TT uruchomiony na baterii:
    Cewka 1 - 80mV
    Cewka 2 - 9mV
    Cewka 3 - 1mV

TT podłączony do kompa:
    Cewka 1 - 31mV
    Cewka 2 - 9mV
    Cewka 3 - 1mV

TT podłączony pod ładowarkę:
    1 - 54mV
    2 - 9mV
    3 - 1mV

Po podłączeniu TT do komputera czerwony krzyżyk znika z wyświetlacza.
  • Poziom 43  
    Wykonaj poprawnie pomiary, napięcia powinny wynosić ok. 3.3V oraz 1.8V.
    Skoro twierdzisz, że TT się włącza, ale jest krzyżyk na LCD, to Ty nie umiesz używać miernika.
  • Poziom 9  
    Kazałeś zmierzyć napięcie na cewce więc zmierzyłem i jest tak jak wyżej. Chodziło Ci pewnie żeby zmierzyć napięcie za/przed cewką do masy (Napięcie na pinach SW1 i SW2 układu LTC3455) i sprawdzić czy odpowiadają tym z DTR-ki układu. Jest tak:

Cewka 2 - 1,3V tutaj powinno być 3,3V (SW2 - LTC3455)
    Cewka 3 - 1,79V (SW1 - LTC3455)