Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrać silnik elektryczny do szlifierki stołowej

14 Cze 2014 18:57 6621 8
 • Poziom 2  
  Witam
  Chciałbym zrobić sobie szlifierkę tarczową, ale nie mam pojęcia jakiego silnika do niej użyć. Celem użytkowania tej szlifierki będzie modelarstwo, moje hobby więc nie musi ona być jakaś mocarna. Tarcza z papierem ściernym też nie musi być duża, średnica około 15 cm mi wystarczy. Jedną taką szlifierkę domowej roboty już zrobiłem, ale niestety silnik jest za słaby. To znaczy można nią trochę oszlifować ale bardzo łatwo można zatrzymać tarcze. Dlatego właśnie chciałbym mocniejszy silnik, bo ten który użyłem nadaje się raczej do jakichś modeli lub zabawek... Niżej dodaje zdjęcia tej szlifierki tak dla waszej oceny sytuacji :D
  Podsumowując, chciałbym waszej podpowiedzi co do mocy silnika, prosiłbym też o ewentualne przykłady z allegro lub ebaya. W gruncie rzeczy chodzi mi o to żeby moment obrotowy był większy, aby tarcza nie zatrzymywała się pod naciskiem szlifowanego obiektu. Obroty silnika nie są dla mnie aż tak ważne, patrząc na tego typu szlifierki na allegro, większość ma około 1400 obrotów na minutę, ale po prostu chcę szlifować nie zwracając uwagi na nacisk. Patrzyłem na używane silniki z pralek lub tego typu urządzeń ale po prostu nie wiem ile watów byłoby odpowiednie.

  Jak dobrać silnik elektryczny do szlifierki stołowej Jak dobrać silnik elektryczny do szlifierki stołowej

  Z góry dziękuje bardzo.
  -Łukasz
 • Moderator sekcji Technicznej
  46lukasz napisał:
  Witam
  Chciałbym zrobić sobie szlifierkę tarczową, ale nie mam pojęcia jakiego silnika do niej użyć.


  Przede wszystkim pyłoszczelnego.
  Ja czasami szlifuję drewniane powierzchnie wiertarką (z nasadką) 350W Celmy i taka moc wystarcza w zupełności.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  Zakup sobie wiertarkę z regulacją obrotów w tesco za 50 zł i jak się zepsuje możesz reklamować "do woli".
 • Poziom 2  
  Z zasilaniem akurat niema problemu, zrobiłem sobie taki panel zasilania ze starego zasilacza komputerowego i mam dostęp do stałego 12V, 5V oraz 3.3V. Zasilanie bezpośrednio ze ściany też mi nie przeszkadza.
 • Poziom 2  
  Czy taki silnik Saz byłby odpowiedni?

  3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
  [retrofood]
 • Moderator sekcji Technicznej
  46lukasz napisał:
  Z zasilaniem akurat niema problemu, zrobiłem sobie taki panel zasilania ze starego zasilacza komputerowego i mam dostęp do stałego 12V, 5V oraz 3.3V. Zasilanie bezpośrednio ze ściany też mi nie przeszkadza.


  To będzie za mała moc.
 • Poziom 2  
  Więc pozostaje szukać tylko silnika na prąd "ze ściany"?
  A jaka jest wasza opinia jakbym wyciągnął silnik z jakiegoś miksera... dajmy na to 250W. Myślicie że sprawiłby się w roli takiej mini szlifierki modelarskiej?
 • Poziom 20  
  Aktualnie sam robię podobną szlifierkę, średnica tarczy w mojej to 225mm grubość tarczy to około 18mm(sklejka) jako napęd używam silnika od frani takiego jak na zdjęciu poniżej. Tarcza po rozpędzeniu potrafi ścierać materiał ale nie można sobie pozwalać na zbyt mocny docisk - obroty natychmiast spadają aż do całkowitego zatrzymania. Oczywiście to jak szybko tarcza się zatrzyma jest to uzależnione od wielkości ścieranej powierzchni Według mnie szkoda czasu na kombinowanie z tak małymi silnikami jak ten z twojego zdjęcia. przy tej wielkości tarczy z tak małym silnikiem nadaje się co najwyżej do ostrzenia rysików w ołówkach. Kup największy jaki możesz. Naprawdę dobrze jest mieć zapas mocy a ilość pracy włożona w wykonanie szlifierki jest identyczna niezależnie czy użyjemy małego silnika czy dużego.

  Jak dobrać silnik elektryczny do szlifierki stołowej