Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie kondensatory filtrujące do Eltrona WM100 (końcówka mocy)

15 Cze 2014 13:26 4443 17
  • Poziom 12  
    Witam! Małe wprowadzenie, aby było łatwiej.
    Nie jestem elektronikiem, wiec mam pytanie do fachowców w tej dziedzinie.
    Kupiłem niedawno Eltrona WM100, końcówka mocy 1x100wat/4Ω.
    Mam do tego wzmacniacza dwie kolumny, które sam zrobiłem na bazie, tak jak w oryginale ZG50/8Ω.

I teraz moje pytanie: jaki jest zastosowany kondensator filtrujący w Eltronie WM100.
    Z tego co się orientuję to 2x4700µF/40V, ale nie jestem pewien.
    Wiem, że oryginalnego już też nie dostanę takiego podwójnego, więc jakie kupić, aby spełniały swoje parametry w WM100.
    Jakie kondensatory filtrujące do Eltrona WM100 (końcówka mocy) Jakie kondensatory filtrujące do Eltrona WM100 (końcówka mocy)

Z tego kondensatora nie mogę odczytać parametrów, gdyż jest tak obrócony, że nie widać napisów na nim.
    Chcę wymienić ten kondensator, gdyż nie wiem czy dobrze filtruje, bo po włączeniu wzmacniacza i podłączeniu kolumn, oczywiście bez miksera, słychać dość głośne buczenie.
    Nie znam się, tylko to co słyszałem, to to, że może być winien kondensator, gdyż już swoje lata ma.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  

Tak to ma wyglądać?
    Teraz pytanie jakie te kondensatory kupić(jakiej firmy,o jakich oznaczeniach?) i gdzie, aby były dobre dla mojego Eltrona WM100.
    Nie chcę jakiś z górnej półki,za wygórowane pieniądze,ale takie aby spełniały swoje właściwości.
    Może ma ktoś takie na zbyciu?(kwestia dogadania)
  • Poziom 12  
    A jak dam większą pojemność kondensatorów, to będzie to miało jakiś wpływ na brzmienie wzmacniacza?
    Czy przy większej pojemności kondensatorów,będzie trzeba zwiększyć napięcie?
    Nie chciałbym za dużo ingerować i zmieniać parametry fabryczne,tym bardziej że jeszcze co zauważyłem nikt w nim nie "majstrował"
    W elektronice tez za mocno nie czuję się na siłach,a dając fachowcowi to już są koszty.
    Co do kondensatorów,nie chcę kupić jakich kiepskich,żeby nie odbiło się na jakości brzmienia wzmacniacza?Zeby przy pełnym obciążeniu nie pierdział,albo się nie zatykał
    Czy to mogą być zwykłe elektrolity?Czy to są jakiś typowe do filtracji,bo na prawdę nie wiem.
  • Poziom 12  
    Wymienię te kondensatory na nowe,dam większą pojemność kondensatorów np.6800µF/50v,nie zmieniając napięć w wzmacniaczu i jeśli stwierdzę że nic się nie poprawiło,będę zmuszony dać komuś do sprawdzenia.Typowego serwisu elektronicznego to tu u mnie nie ma,jedynie muszę poszukać kogoś,kto naprawdę się zna na rzeczy i przejrzy mi mojego WM100 i uczciwie to zrobi za rozsądne pieniądze.

Dodano po 12 [minuty]:

Jeszcze jedno,dostałem propozycję kupna oryginalnego kondensatora Elmy 2x4700µF/40v, nie używany za 20zł.
    I teraz moje pytanie,czy ma sens kopno takiego leciwego kondensatora,choć przeleżał w szafie nie używany?Na pewno tez już stracił na swoich właściwościach,
    (nie ma tej pojemności co powinien mieć,gdyż już wysechł przez tyle lat)?
    Lepiej kupić nowe innej firmy,ale całkiem świeże nowiutkie?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Przyznam Ci rację dj-MatyAS ,stare jest dobre wino i wapno lasowane.
    Wiec już na poważnie zostanę przy zakupie nowych kondensatorów i kupię tak jak mi doradzasz 6800µF/50v (tym bardziej ze pisałeś że większa pojemność może poprawić brzmienie,lepszy bas)
    Z tym iż, tylko je wlutuję i nic więcej nie będę kombinował(w zasilaniu).
    I jeszcze jedno mam pytanie do Ciebie dj-MatyAS ,czy nowo wlutowane kondensatory trzeba jakoś sformatować,czy co?
    Czy tylko po wlutowaniu włączyć wzmacniacz na kilka minut aby kondensatory się naładowały i to wszystko(całe formatowanie?).Zadaje może głupie pytanie,ale słyszałem różne opinie,a sam jestem laikiem.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Roman700 napisał:
    ...
    I jeszcze jedno mam pytanie do Ciebie dj-MatyAS ,czy nowo wlutowane kondensatory trzeba jakoś sformatować,czy co?
    Czy tylko po wlutowaniu włączyć wzmacniacz na kilka minut aby kondensatory się naładowały i to wszystko(całe formatowanie?).Zadaje może głupie pytanie,ale słyszałem różne opinie,a sam jestem laikiem.
    Pozdrawiam

To nie jest "formatowanie" tylko formowanie. Kondensatorów na takie napięcie pracy nie trzeba formować, ale jeśli już chcesz to wykonać, to zrób to poza układem.

GM
  • Poziom 12  
    Nie zamykam jeszcze tematu,może ktoś jeszcze będzie miał swoje spostrzeżenia.
    Na razie dzięki dj-MatyAS
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Mam jeszcze pytanie w kwestii "gabarytu kondensatora"Czy ma znaczenie wielkość kondensatora,pytam się przez to,bo ten zamontowany w WM100 ,to duży kolos,a te które są w ofercie sprzedaży to takie małe"liliputy"
    Podaję foto jakie znalazłem w ofercie:
    cena za szt 5zł
    cena za szt bodajże 3,50zł
    Ta para mnie najbardziej zaciekawiła, 2szt za 15zł

Który z powyższych kondensatorów byłby najodpowiedniejszy.
    Oczywiście muszę kupić dwa takie aby uzyskać 2x6800uF/50v.

Są tez w ofercie kondensatory AUDIOFILSKIE, nie wiem co to takiego, ale cena to 20zł do 50zł/szt,są też jeszcze droższe (tego typu,to raczej za drogo jak dla mnie,droższe były by od samego wzmacniacza)
    U mnie w sklepie nie mają takich jak chcę,więc muszę zamówić i kupić przez internet.
    Który kupić?aby przy obciążeniu wzmacniacza ok100wat nic w głośnikach nie "pierdziało"z powodu kiepskich kondensatorów.

Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

Znalazłem jeszcze taki kondensator,audiofilski

I taki z opisem:
    Kondensator elektrolityczny 6800uF / 50V / 105C / 25*45 / HS /SNAP/ JAMICON - 1 sztuka

Pojemność: 6800uF

Napięcie maks: 50V

Producent: Jamicon

Temperatura: -40st.C / +105st.C

Seria: HS

Żywotność: >2000h (przy 105st.C)

Wymiary obud. średn. x wys. mm: 25x45

Rozstaw nóżek RM: 10mm

Wyprowadzenia typu SNAP

Stojący, montaż przewlekany.

cena za sztukę 7.50zł
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Dlatego nie wiem jakie kupić aby były dobre,bo jak widzę te stare ELMY to są duże"grzmoty" i jak dla mnie mają zaufanie,a jak widzę te małe "liliputy" to nie wiem czy dają radę i nie będzie mi "pierdziało" w głośnikach przy mocy ok100wat.

Dodano po 4 [minuty]:

dj-MatyAS napisał:
    Te ( https://obrazki.elektroda.pl/6353998200_1403006353_thumb.jpg ) możesz kupić w ciemno.
    Audiofilskie sobie odpuść. To nie wzmacniacz audiofilski, a Ty nie usłyszysz różnicy (zresztą jak wszyscy... chyba, ze ktoś zapłaci za kondensator 100 lub więcej złotych - wtedy MUSI usłyszeć - ze zrozumiałych względów... ;') )
    Osobiście jestem zdania że im większy - tym lepszy. Wynika to po części z tego, że pamiętam czasy gdy kondensatory robiło się "na lata" a nie do końca gwarancji sprzętu... Upychanie na siłę elektroniki do coraz to mniejszych obudów wymusza stosowanie "oszczędnych" rozwiązań i technologii - stąd też i miniaturki, które ledwo-ledwo trzymają parametry.

Te mogę spokojnie kupić i będzie dobrze?Powinny dać radę?
    Cena za dwa też nie jest wygórowana 15zł+ koszt wysyłki razem 25zł.
    Dzięki za info.
  • Poziom 12  
    Dobra dzięki za pomoc,zamykam temat,myślę że już sobie poradzę.
    Tak ma marginesie,dla Ciebie to może drobnostka,dla której szkoda czasu,ale jak dla mnie jest nieco inaczej,gdyż do wszystkiego dochodzę sam,lub z pomocą innych ludzi,między innymi Ciebie.Elektronika nie jest moją mocną stroną,miałem kiedyś w szkole średniej pobieżnie i to wszystko.
    Dziękuje za pomoc.
    Zamykam temat kondensatorów.
    Pozdrawiam