Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik ST85 TECH - Alarm wentylator zwarcie lub dmychawa sama się wyłącza

15 Cze 2014 17:03 5940 2
  • Poziom 2  
    Proszę o pomoc.
    Jakiś czas temu oblepił mi się wentylator kurzem i zaczął dziwnie buczeć przy rozpalaniu pieca, niestety chodził tak parę minut bo akurat trafiło że w piecu rozpalała żona. Oczyściłem go i pracuje jednak teraz dzieją się dziwne rzeczy, tzn. w momencie włączenia sterownika wyświetla się komunikat "alarm wentylator zwarcie", lub czasem jest jeszcze tak że wentylator się załączy i chodzi na pełnych obrotach jednak po jakimś czasie wyłącza się sam (mimo że powinien dalej chodzić).
    W obu przypadkach automatycznie załączają się obydwie pompy CO i CWU.
    Dodam jeszcze że wentylator stracił możliwość płynnej regulacji obrotów i kręci cały czas z pełną mocą (sprawdzałem też w trybie sterowania ręcznego).
    Moje pytanie jest takie czy jest to wina wentylatora czy sterownika, niestety nie mam gdzie tego sprawdzić lub jak rozwiązać ten problem.
    Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc. Sterownik ST85 TECH - Alarm wentylator zwarcie lub dmychawa sama się wyłącza Sterownik ST85 TECH - Alarm wentylator zwarcie lub dmychawa sama się wyłącza
  • Poziom 19  
    Witam.
    Zapchany wentylator mógł uszkodzić sterownik a dokładniej sterowanie czyli triak dlatego brak płynnej regulacji i takie rzeczy,ponieważ wyjście na dmuchawę jest kontrolowane przez mikroprocesor.Proponuję sprawdzić stan wentylatora jego łożysk i kondensatora rozruchowego lubią często padać.Jeżeli wentylator podłączony prosto do sieci chodzi prawidłowo i nie buczy przy starcie(uszkodzony kondesator),a wirnik po odłączeniu od prądu obraca się lekko popychając go ręką to wentylator jest już ok,trzeba naprawić sterownik.Natomiast jeżeli wentylator chodzi ciężko powoduje przeciążenie wyjścia sterującego w sterowniku i taki komunikat ponieważ pobiera więcej prądu niż powinien.Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Wentylator chodzi lekko i zatrzymuje się powoli, tak że łożyska odpadają zastanawiam się tylko czemu po odłączeniu wentylatora na serowniku nic nie wywala (zostawiłem tak na całą noc z włączonym rozpalaniem). Zmieniałem też przewody od wentylatora podłączając bezpośrednio do serownika ale to nic nie dało (tak że przewody odpadają). Proszę napisać jak sprawdzić czy sterownik podaje mniejsze obroty na wentylator (czy jeśli ustawię np. wentylator 30% to powinien podawać mniejsze napięcie na wyjściu na dmuchawę czy działa to inaczej). Na allegro naprawiają takie sterowniki za 100 zł ale nie chciał bym wysłać na darmo jeśli jest dobry a wina będzie po stronie wentylatora bo i tak mnie skasują). Teraz wentylator zawsze kreci z pełną mocą. Rozkręcałem też sterownik ale tam nic nie widać aby było nadpalone.