Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik różnicowo-prądowy 3F, a przewód 4 żyły

damiani22 15 Cze 2014 18:38 5340 37
  • #1 15 Cze 2014 18:38
    damiani22
    Poziom 16  

Witam, remontuje garaż i chcę wymienić instalację przy okazji. Mam dylemat odnośnie różnicówki trójfazowej. Czy zadziała jeżeli każde urządzenie które chcę zasilić ma przewód 4 żyły? I czy jest sens robić instalację 5cio żyłową jeżeli do garażu mam doprowadzone tylko 4 żyły i nie ma do czego podłączyć uziemienia?

Nie jestem kompletnym laikiem ale z praktyką nie miałem do czynienia do tej pory. Z góry dzięki za odpowiedź.

0 29
  • Pomocny post
    #2 15 Cze 2014 19:03
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Pokolenie Adama Słodowego dorosło, jak widać.

0
  • #3 15 Cze 2014 19:07
    fungel
    Poziom 10  

Na temat sensu nie będę się rozpisywał bo wiadomo po co są różnicówki. :)
    Polecam lekturę przejście z układu TN-C na TN-S . Trzeba także rozdzielić PEN na PE i N.

0
  • #4 15 Cze 2014 19:09
    .Jack
    Specjalista elektryk

damiani22 napisał:
    Nie jestem kompletnym laikiem ale z praktyką nie miałem do czynienia do tej pory.

Praktyka nie ma tu nic tu do rzeczy.
    To narzucone nawet prawnie jest stosowanie instalacji 5-cio żyłowej w instalacji odbiorczej. Instalacji 4-ro żyłowej stosować bowiem już nie wolno. Musi być wydzielony przewód ochrony i neutralny a nie jak dawniej wspólny.

0
  • #5 15 Cze 2014 19:13
    TWK
    Specjalista elektryk

fungel napisał:
    Polecam lekturę przejście z układu TN-c na TN-S . Trzeba także rozdzielić N i PE.
    A skąd wiadomo, jaki układ sieci jest w tym garażu?

0
  • #6 15 Cze 2014 19:30
    zbich70
    Specjalista elektryk

damiani22 napisał:
    Nie jestem kompletnym laikiem

Niestety w tej branży jesteś. Elektryk nie zadaje takich pytań.

0
  • #7 15 Cze 2014 19:46
    damiani22
    Poziom 16  

Bardziej jestem elektronikiem niż elektrykiem i ta terminologia jest mi trochę obca. Dzięki za wszystkie sugestie.
    Czyli bez uziemienia i dodatkowego kucia się nie obejdzie. Czy metrowy "płaski" pręt ocynkowany z którego robi/robiło się instalację odgromową zakopany pionowo w ziemi powinien wystarczyć? Cała instalacja doprowadzająca do garażu nie ma takiego uziemienia.
    I jeszcze pytanie co do samych urządzeń posiadających tylko 4 przewody. Jak je podłączyć?

0
  • #8 15 Cze 2014 19:49
    haneb
    Poziom 23  

Jak do garażu masz doprowadzone zasilanie w układzie TN-C czyli z żyłą PEN (tzw. zerowa) to wtedy w rozdzielnicy rozdzielasz ją na dwie (N + PE) i resztę instalacji robisz w układzie TN-S czyli 3 i 5 żyłową).

Musisz jeszcze sprawdzić przekrój przewodu zasilającego ten garaż czy nie jest za mały.
    A najlepiej byłoby wykonać dodatkowo uziom.

0
  • #9 15 Cze 2014 19:51
    damiani22
    Poziom 16  

Tak tylko, że takie rozdział PEN na PE i N należy uziemić i tutaj mam wątpliwości. Cała instalacja jest zrobiona pod 16A więc pewnie 2,5mm^2 CU.

0
  • #11 15 Cze 2014 19:57
    damiani22
    Poziom 16  

elpapiotr napisał:
    Następny wychowany na poradnikach SEP.
    Nie wiem do kogo pijesz ale nie pomagasz w zrozumieniu problemu, a tym bardziej jego rozwiązaniu.

1
  • #13 15 Cze 2014 20:00
    zbich70
    Specjalista elektryk

damiani22 napisał:
    Tak tylko, że takie rozdział PEN na PE i N należy uziemić i tutaj mam wątpliwości. Cała instalacja jest zrobiona pod 16A więc pewnie 2,5mm^2 CU.

Ty nie masz gdybać. Ty masz zatrudnić elektryka, który będzie wiedział co się należy uziemić oraz jakie przekroje i zabezpieczenia zastosować.

0
  • #15 15 Cze 2014 20:07
    damiani22
    Poziom 16  

elpapiotr, dzięki za link.

Jeszcze tylko kwestia podłączenia urządzeń z przewodem zasilającym z 4 żyłami. Jak je podłączyć/zmodyfikować tak aby wyłącznik różnicowo-prądowy spełniał swoje zadanie?

0
  • #16 15 Cze 2014 20:08
    retrofood
    Moderator

haneb napisał:
    Punktu rozdziału nie trzeba uziemiać.

Co nie znaczy, że niczego się nie uziemia.

0
  • Pomocny post
    #17 15 Cze 2014 20:16
    haneb
    Poziom 23  

damiani22 napisał:
    Jeszcze tylko kwestia podłączenia urządzeń z przewodem zasilającym z 4 żyłami.

Jeżeli urządzenia te są 3 fazowe i nie potrzebują przewodu neutralnego to należy podłączyć 3L+PE. Jeżeli wymagają dodatkowo N to należy wymienić przewód na 5 żyłowy.

0
  • #18 15 Cze 2014 20:22
    damiani22
    Poziom 16  

haneb , dzięki za potwierdzenie moich przypuszczeń. Mam jeszcze wątpliwość co do uziemienia PE. czy jeżeli w całej instalacji elektrycznej budynków gospodarczych jest sieć TN-C i brak takiego uziemienia to bezpieczniej jest go nie robić?

0
  • #19 15 Cze 2014 20:25
    jann111
    Poziom 31  

damiani22 napisał:
    jeżeli w całej instalacji elektrycznej budynków gospodarczych jest sieć TN-C i brak takiego uziemienia to bezpieczniej jest go zrobić.

Ale powinna to zrobić osoba kompetentna.

0
  • #20 15 Cze 2014 20:38
    damiani22
    Poziom 16  

To jeszcze zapytam z ciekawości. Które urządzenia trójfazowe potrzebują przewodu N do swojego poprawnego działania?

1
  • #21 15 Cze 2014 20:44
    slawekx
    Poziom 28  

Czy na pewno jest to TN-C ? - nie dawano by 2,5 mm2 na podłączenie garażu.

0
  • #22 15 Cze 2014 20:45
    zbich70
    Specjalista elektryk

damiani22 napisał:
    To jeszcze zapytam z ciekawości. Które urządzenia trójfazowe potrzebują przewodu N do swojego poprawnego działania?

Większość potrzebuje. Zapytaj raczej które nie potrzebują.

0
  • #23 15 Cze 2014 20:47
    retrofood
    Moderator

damiani22 napisał:

Czemu słuchasz głupot? Masz garaż, gdzie jest potrzebne oświetlenie i gniazdka wtyczkowe, więc przewód N jest niezbędny! Tak samo jak i PE.
    Nie próbuj szkłem wycierać rzyci, bo to nie wychodzi na dobre.

0
  • #24 15 Cze 2014 20:53
    damiani22
    Poziom 16  

Tak ale światło będzie miało swoją różnicówkę i okablowanie. A pytanie było o urządzenia trójfazowe, silniki, falowniki itp. Ale akurat te nie potrzebują przewodu neutralnego.

2
  • #25 15 Cze 2014 21:08
    retrofood
    Moderator

damiani22 napisał:
    Tak ale światło będzie miało swoją różnicówkę i okablowanie. A pytanie było o urządzenia trójfazowe, silniki, falowniki itp. Ale akurat te nie potrzebują przewodu neutralnego.

Skąd różnicówka, skoro wątpisz w sens ciągnięcia N i PE? Zejdź na ziemię. Przymierzasz się do falowników, silników, niczym w zakładzie produkcyjnym, a masz doprowadzone 4 x 2,5...
    Napisz może jak i czym doprowadziłeś zasilanie.

0
  • #26 15 Cze 2014 21:17
    damiani22
    Poziom 16  

Zasilanie już jest doprowadzone, chcę je tylko zmodernizować wewnątrz budynku bo zrobione jest z tego co "było pod ręką". I proszę mi nie wkładać w usta tego czego nie powiedziałem. Zasilanie jest doprowadzone poprzez 3 budynki, w każdym jest zabezpieczenie 16A. Jakieś 30 metrów kabla 4x2,5mm^2 i nic z tym już nie zrobię. Zasilać będę kilka maszyn każda max 1,5kW i na raz będą używane max dwie, do tego spawarka czasami - i tu mam wątpliwości.

0
  • #27 15 Cze 2014 21:30
    ALIBABA I
    Poziom 22  

zasilać będę kilka maszyn każda max 1,5kW i na raz będą używane max dwie, do tego spawarka czasami - i tu mam wątpliwości. /// i tu się zrobił problem

0
  • #28 15 Cze 2014 21:37
    retrofood
    Moderator

damiani22 napisał:
    Zasilanie już jestdoprowadzone, chcę je tylko zmodernizować wewnątrz budynku bo zrobione jest z tego co "było pod ręką". I proszę mi nie wkładać w usta tego czego nie powiedziałem. Zasilanie jest doprowadzone poprzez 3 budynki, w każdym jest zabezpieczenie 16A. Jakieś 30 metrów kabla 4x2,5mm^2 i nic z tym już nie zrobię. Zasilać będę kilka maszyn każda max 1,5kW i na raz będą używane max dwie, do tego spawarka czasami - i tu mam wątpliwości.

Chcieć to jedno, móc to drugie. Skoro zacząłeś robić dziadostwo i się przy tym upierasz, to rób dalej jak chcesz. Propagować tego nie będziemy.

0
  • #29 15 Cze 2014 21:39
    damiani22
    Poziom 16  

Ehhh, Kolego. Zastałem sytuację obecną i chcę zacząć wyprowadzać ją na prostą, "tak jak być powinno". Niestety wszystkiego na raz nie zrobię bo zwyczajnie za duże koszty. Tak czy siak dzięki za pomoc bo sytuacja mi się trochę rozjaśniła. Została jeszcze tylko kwestia uziemienia, ale tutaj się chyba o tym nie dowiem...

0
  • #30 15 Cze 2014 21:39
    Akrzy74
    Poziom 39  

damiani22 napisał:
    Czy zadziała jeżeli każde urządzenie które chcę zasilić ma przewód 4 żyły?
    damiani22 napisał:
    I czy jest sens robić instalację 5cio żyłową jeżeli do garażu mam doprowadzone tylko 4 żyły i nie ma do czego podłączyć uziemienia?
    damiani22 napisał:
    Nie jestem kompletnym laikiem ale z praktyką nie miałem do czynienia do tej pory

Jesteś kompletnym laikiem, nie masz pojęcia jak działa wyłącznik różnicowoprądowy i nie wiesz, że należy układać instalacje w układzie TN-S. Nic też nie wiesz na temat ochrony przeciwprzepięciowej oraz połączeń wyrównawczych.
    damiani22 napisał:
    Niestety wszystkiego na raz nie zrobię bo zwyczajnie za duże koszty

Nie ma więc sensu kontynuować temat- to jest forum dla poważnych i rozsądnych ludzi...

0