Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo Y580 - plamy na matrycy

rafalp144 15 Cze 2014 21:13 5769 24
  • #1 15 Cze 2014 21:13
    rafalp144
    Poziom 10  

Czyściłem dzisiaj matrycę pianką i podeszła pod szybkę i mam plamy, zostawiłem laptop włączony żeby trochę wyschły i pojawił się taki pikselowy paseczek. Chciałem spytać czego to może być wina matrycy czy paska? Istnieje możliwość otwarcia ramki bez utraty gwarancji czy są tam jakieś plomby? Można próbować tego sposobu
    http://wiktor-wektor.blogspot.com/2008/12/zalana-matryca-laptopa.html ?

Pasek był kilka chwil potem mignął i znikł, szybko wyłączyłem zasilanie i chce poczekać do jutra aż matryca wyschnie.

Włączyłem dzisiaj rano, nie ma paska matryca wyświetla wszystko, tylko jest ta plama, są na niej kropki to chyba znak, że coś schnie.

1 24
  • #2 16 Cze 2014 16:33
    in3sect_
    Poziom 9  

Po wyschnięciu i tak będzie widać plamę, bo w środku zamoczone filtry ulegną częsciowemu zniszczeniu.
    Możesz zawsze próbować usunąć usterkę sam przez wyczyszczenie filtrów, ale prawdopodobnie zniszczysz je tylko jeszcze bardziej :) Po rozłożeniu panela na części pierwsze po za cleanroomem, wszystko zajdzie ci brudem, kurzem i nie dasz rady ich już wyczyścić. Tak czy inaczej gwarancji już teraz serwis Ci nie uzna, bo po odrazu widać, że jest zalany lcd. Po otwarciu go samemu tym bardziej nie uzna...

0
  • #3 16 Cze 2014 17:00
    rafalp144
    Poziom 10  

plama troche zeszła i pojawiły się na plamie takie kropki jakby wyschnięte mam nadzieję że w końcu zniknie, wie ktoś czy przy odkręcaniu matrycy są tam jakieś plomby gwarancyjne? Jak nie ma to raczej się nie zorientują, że coś było grzebane.

Wydaje mi się że można wyczyścić skoro opisują to w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13060061#13060061 i wygląda jak nowa.

0
  • #4 16 Cze 2014 17:59
    in3sect_
    Poziom 9  

Nie ma plomb gwarancyjnych nigdy w żadnych panelach.
    Zorientują się :) wierz mi. Pracowałem trochę czasu na serwisie paneli ;)
    To zależy także od Twojego skilla i od warunków w jakich się za to weźmiesz to fakt, ale j.w napisałem ciężko zrobić to idealnie w domowych warunkach.

0
  • #5 16 Cze 2014 19:27
    rafalp144
    Poziom 10  

Udzieliłbyś rad jak to najlepiej zrobić? Płyn był na bazie alkoholu czy to ma znaczenie przy znikaniu tej plamy? Jak nie ma plomb na panelach to gdzie oni je umieszczają? Ten panel co ja mam ma dwie śrubki i się boje odkręcać, bo czytałem o jakichś lakach na śrubki.

0
  • Pomocny post
    #6 17 Cze 2014 08:49
    in3sect_
    Poziom 9  

To, że płyn był na bazie alko nie ma znaczenia. Alko odparuje i tak a reszta zostanie i będzie powoli schnąć zostawiając trwałe ślady.
    Producenci nie stosują jako takich plomb poprostu, ale żeby rozłożyć panel i tak musisz naruszyć kilka taśm, które łączą panel do "kupy" Nikt nie jest w stanie rozłożyć i złożyć panela bez śladów. Dlatego pisałem wcześniej, że się skapną.
    Śrubki można wykręcać śmiało. To tylko loctite - żeby śróbki lepiej trzymały.
    Najlepiej jak byś wyjął panel i podał mi producenta i model. Wtedy napiszę Ci, czy w ogóle warto go rozkładać i zrobie Ci małą instrukcję rozebrania go ew.
    Te filtry, które trzeba by było wyczyścić mogą być matowe albo gładkie. Jeśli są gładkie, można je samemu próbować czyścić. Jeżeli matowe to nie warto w ogóle go otwierać tylko spróbować oddać na gwarancję - bo jak się dowiedziałem, niektóre serwisy traktują to jako wina producenta i uznają takie zalania na gwarancje.
    Podaj producenta i model i powiem Ci co i jak i czy da radę go zrobić.

0
  • #7 17 Cze 2014 16:49
    rafalp144
    Poziom 10  

Ok, dzięki tylko powiedz mi jaki panel, jak to odkręcę to nie uszkodzę tych taśm?

0
  • #8 18 Cze 2014 09:41
    in3sect_
    Poziom 9  

Wyjmij go tylko z laptopa. Nie musisz go odrazu rozbierać :)
    Trzeba zdjąć przednią ramkę, odkręcić parę śróbek, które trzymają matrycę. Tam niczego nie uszkodzisz. Przykładowe zdjęcie z netu;

http://www.galileo.krakow.pl/userfiles/image/wymiana-matrycy-wymiana-tasmy.jpg

Musisz tylko sprawdzić producenta i model matrycy. Np. pod spodem(z zapożyczonego zdjęcia z innego postu) widać matrycę z naklejką na której jest producent - w tym wypadku samsung i model LTM141X8-L00

https://obrazki.elektroda.pl/98_1162883686.jpg

0
  • Pomocny post
    #9 18 Cze 2014 10:30
    skynet
    Poziom 12  

W Lenovo Y580 były montowane standardowe matryce 15,6" 1366x768 np. N156BGE-L21, LP156Wh4-TLA1 lub matryce FHD 1920x1080 np. LP156WF1-TLC1 lub B156HW01 V.4.

Jeśli posiadasz matryce HD a chciałbyś ja wymienić na FHD to musisz dodatkowo wymienić tez kabel obsługujący wyższą rozdzielczość. Jesli bedziesz potrzebowal nowa matryce, pisz na priv.

Pozdrawiam

0
  • #10 19 Cze 2014 09:14
    rafalp144
    Poziom 10  

to jest zwykła matryca hd i raczej jej nie chce zmieniać na fhd, bo nie jest mi to potrzebne.

0
  • #11 19 Cze 2014 09:18
    yang32
    Poziom 36  

Do laptopa pasuje standardowa matryca ledowa 15,6 LED i nie ważne czy z Acera, Asusa czy HP ect będzie działać prawidłowo. Ważne tylko by z dobrej strony miała gniazdo na tasiemkę, bo matryce mają to gniazdo z lewej albo z prawej strony.

0
  • #12 20 Cze 2014 10:16
    skynet
    Poziom 12  

yang32 napisał:
    Do Laptopa pasuje standardowa matryca ledowa 15,6 LED i nie ważne czy z Acera, Asusa czy HP ect będzie działać prawidłowo. Ważne tylko by z dobrej strony miała gniazdo na tasiemkę, bo matryce mają to gniazdo z lewej albo z prawej strony.

To co piszesz to absolutnie nie prawda. Gdyby tak było, istniał by tylko jeden rodzaj matrycy a tak nie jest. Nie będę rozpisywał sie o roznicach w budowie matryc tylko podam Ci przykład.

Laptop Samsung Np355ESC -matryca montowana przez Samsunga w tym modelu laptopa to AUO B156XTN02.1. Podpięcie innej typowej matrycy 15,6" z gniazdem po lewej i rozd. 1366x768 np. LP156WH4-TLB1, N156BGE-L21, B156XW02 powoduje problemy... np. nie działa podświetlenie, podświetlenie działa ale sterowani nim odbywa sie na odwrót, kolory sa przekłamane np. niebieski to zielony, czarny to biały. Takie przypadku można mnożyć w przypadku prawie każdego Notebooka. Sa matryce która współpracują i sa takie które nie współpracują z danym komputerem, nawet po zmianie oprogramowania matrycy.
    Te problemy wynikają z niezgodności oprogramowania matrycy.

Kolejnym problemem jest konstrukcja ekranu, np. złącza. Złącze 40pin LVD-S może sie różnic ze względu na rodzaj przeznaczenia matrycy.
    Np. jeśli posiadasz w swoim komputerze matryce N156BG6-L3D 15,6" z gniazdem po lewej i rozd. 1366x768 a w zamian podłączysz N156B6-L0A lub L0B 15,6" z gniazdem po lewej i rozd. 1366x768 pożegnasz sie z matryca a komputer zostanie uszkodzony. Te matryce wyglądają tak samo, złącze wygląda tak samo, ale zasilanie podane jest na innych pinach. Takich przypadków jest znacznie mniej ale zdarzają sie.

Moim zdaniem wprowadzasz w błąd. O ile zdarzają sie komputery do których pasuje znaczna części rożnych standardowych modeli matryc to nie jest to norma i w wielu przypadkach ekran nie będzie działał prawidłowo lub może uszkodzić również komputer.

0
  • #13 20 Cze 2014 10:21
    yang32
    Poziom 36  

T o co pisze to prawda i napisałem o standardowych matrycach. Do Lenovo podchodzą matryce z Acerów, HP ków itd - co setki razy sprawdziłem przekładając matrycę z jednego do drugiego laptopa nie patrząc z jakiego laptopa pochodzi, a tylko czy rozmiar się zgadza i gniazdo jest z dobrej strony.
    Są inne niestandardowe matryce, ale one to mniej niz 5 % wszystkich matryc.

0
  • #14 20 Cze 2014 10:28
    skynet
    Poziom 12  

Tak jak napisałem wcześniej: O ile zdarzają sie komputery do których pasuje znaczna części rożnych standardowych modeli matryc to nie jest to norma i w wielu przypadkach ekran nie będzie działał prawidłowo lub może uszkodzić również komputer. A wiec pisanie na forum ze można sobie dowolnie przekladac matryce i będzie to działać nie jest prawda !

Swoja wypowiedz opieram na doświadczeniu zawodowym w którym sprzedałem dziesiątki tysięcy ekranów do wielu tysięcy modeli laptopów. Z problemami kompatybilności matryc spotykamy sie dosyć często. W 99% przypadków problemów, klient zakupił niepasującą matryce bez wcześniej konsultacji z nami zdając sie na własna wiedze, która okazuje sie często niewystarczająca.

0
  • Pomocny post
    #15 20 Cze 2014 10:49
    yang32
    Poziom 36  

W życiu wymieniłem tysiące matryc w swoim serwisie i nigdy nie miałem takiego przypadku. Bazą do tego by nie mieć przykrych niespodzianek, wpisać nazwę matrycy do google i jeśli ma setki zmieników to można ją swobodnie wymieniać.
    Jeśli matryca ma niewiele zmieników to trzeba o tym poczytać, ale to są wyjątki.
    I nie spotkałem niestandardowej matrycy w laptopach HP, ACER, Lenovo (nowe), Asus, trzeba uważać na matryce Toshiba i Dell bo cześć jest standardowa a część nie. Właśnie wyciągnąłem matrycę z uszkodzonego Lenovo 535 i wsadziłem ją do Asusa k52 i działa ;)

0
  • #16 20 Cze 2014 10:56
    skynet
    Poziom 12  

Nikt Ci tego nie zabroni robic. Aczkolwiek dalej nie zmienia to faktu, ze taka zabawa moze prowadzic do uszkodzenia ekranu lub notebook-a.

W Asus K52 byly montowane tez ekrany CCFL 30-pin, później zastąpili je standardowymi LED 40-pin. W Lenovo 535 byl montowany standardowy ekran LED 40-pin, nawet ten sam model co w Asusie. W tym przypadku zamian LED na LED zadziała. W innym przypadku tak byc nie musi.

0
  • #17 20 Cze 2014 10:58
    yang32
    Poziom 36  

W k52 jak jest cfl i walnięta matryca, to się wywala matrycę, zmienia tasiemkę na LED i może być matryca led z lenovo :)

Tak robię od 2005 roku w moim serwisie - tysiące matryc i ani jednego przypadku że coś nie tak, poza przypadkiem, gdzie raz z pośpiechu nie odłączyłem zasilania przy wymianie matrycy i musiałem naprawić płytę, ale popełnia błędów tylko ten co nic nie robi.

0
  • #18 01 Sie 2014 09:03
    rafalp144
    Poziom 10  

Nowy problem, matryca działała plama nawet ładnie wyschła ale pojawił się taki problem, że wyskoczył mi szary ekran z takimi paseczkami różno kolorowymi i jeden biały pasek po środku. Zalanie matrycy opisywałem, płyn do czyszczenie dostał się w szczelinę i matryca to wchłonęła. Co jest uszkodzone taśma czy matryca? Grafikę raczej bym odrzucał bo na zewnętrznym monitorze działa, jak go podpiąłem to zmieniła mi się nawet rozdzielczość na matrycy. Jak go włączam to wyświetla mi się logo lenovo na 1s i matryca zmienia się na tą szarą z tymi paskami. Ja obstawiał bym elektronikę na matrycy ale nie chcę kupować nowej, a potem się okaże, że to taśma. Proszę o szybką pomoc.

Znowu wyskoczył mi szary ekran i pojawiły się takie paseczki z różnymi odcieniami kolorów, pojawił się znowu biały paseczek. Objaw przechodzi po około kilu godzinach gdy komputer nie pracuje, po czym po paru godzinach pracy pojawia się ponownie. Dodatkowo jak ekranik się wyłącza to w tle wszystko pracuje, leci muzyczka itd.
    Z innego tematu wziąłem ten obrazek wygląda to prawie identycznie tylko na szarym tle.
    Lenovo Y580 - plamy na matrycy

Tutaj identyczny jak u mnie tylko tutaj monitor, gościu obstawiał uszkodzenie elektroniki, matrycy. Lenovo Y580 - plamy na matrycy

Dodam jeszcze, jak coś robię na moitorze zewnętrznym to te paseczki na matrycy się zmieniają, tzn pasek biały robi się jakiś inny kolor z szarości robi się jaśniejsze tło itd.

0
  • Pomocny post
    #19 01 Sie 2014 20:26
    sosarek

Poziom 43  

Matryca do wymiany.

0
  • #20 02 Sie 2014 07:51
    rafalp144
    Poziom 10  

Dzięki sprawdzę to, jest możliwość, że to taśma?

0
  • Pomocny post
    #21 02 Sie 2014 09:58
    sosarek

Poziom 43  

Nie, to uszkodzenie matrycy.

0
  • #22 02 Sie 2014 13:47
    bryzaaaaaa
    Poziom 19  

Tak się kończy zabawa z czyszczeniem matrycy bez jakiejkolwiek wiedzy.W tej sytuacji najlepiej wymienić matrycę

0
  • #23 03 Sie 2014 11:43
    rafalp144
    Poziom 10  

Czy jak mam matryce błyszczącą to mogę ją zastąpić na matową?

0
  • #24 03 Sie 2014 12:32
    Argennto_1
    Poziom 33  

Oczywiście że tak. Musisz szukać matrycy ze standardowym złączem 40 pin po lewej strony patrząc na tył matrycy. 15.6 cala rozdzielczość 1366x768.

0
  • #25 08 Sie 2014 17:44
    rafalp144
    Poziom 10  

Matryca wymieniona, laptop działa jak nowy.

0