Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogranicznik przepięć, sieć TT

15 Cze 2014 21:45 3828 11
 • Poziom 10  
  Jaki ograniczniki przepięć klasy 1+2 zastosować w sieci TT. Chodzi mi o konkretny przykład i nie taki który kosztuje 1 tys. zł albo i więcej. Szukam czegoś w logicznych pieniądzach.

  Myślałem o SPB-12/280/4 OGRANICZNIK PRZEPIĘĆ KL.B+C EATON, ale on jest na pewno do sieci TN-S, ale czy nadaje się do TT? Jeżeli dobrze rozumuje to powinien być taki z iskiernikiem między N a PE.

  Czy może ktoś coś podpowiedzieć?
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Miałem podobny problem, domek jednorodzinny sieć napowietrzna TT.
  Dzwoniłem do EATON, doradzili mi SPBT12-280-3+NPE.
 • Poziom 10  
  Dzięki, właśnie o taką odpowiedz mi chodziło. Tylko ta cena, liczyłem że się zmieszczę w granicach 500zł, ale co zrobić.

  A może ktoś jeszcze podać przykład wyłącznika różnicowo-prądowego selektywnego 300mA stosowanego jako wyłącznik główny w sieciach TT?
 • Moderator
  schizo85 napisał:
  przykład wyłącznika różnicowo-prądowego selektywnego 300mA stosowanego jako wyłącznik główny


  A to co za twór? RCD w roli wyłącznika głównego? Gdzie? Do czego?
 • Poziom 10  
  retrofood napisał:
  A to co za twór? RCD w roli wyłącznika głównego? Gdzie? Do czego?


  Źle się wyraziłem, pisałem na szybko w pracy. Chodzi mi o stopniowanie aparatów RCD, kaskadową ochronę przeciwporażeniową. Pierwszy stopnień to RCD 30mA a drugi to właśnie to 300mA. Jakie RCD w drugim stopniu zastosować żeby zapewniona była selektywność.
 • Moderator
  schizo85 napisał:
  Chodzi mi o stopniowanie aparatów RCD, kaskadową ochronę przeciwporażeniową. Pierwszy stopnień to RCD 30mA a drugi to właśnie to 300mA. Jakie RCD w drugim stopniu zastosować żeby zapewniona była selektywność.


  RCD 300 mA nie jest urządzeniem przeznaczonym do ochrony przeciwporażeniowej.
 • Poziom 12  
  Jeżeli chcesz go zamontować w domu to takich rzeczy sie nie robi. Wyłączniki różnicowo prądowe o prądzie upływu 300mA są typowo przemysłowymi wersjami które sie stosuje jako zabezpieczenia przeciwpożarowe. Jest też wersja selektywna "S" w kwadraciku ale to już są droższe rzeczy od standardowych AC. Patrząc z drugiej strony to wszystkie RCD typu AC powinny już być u nas dawno wycofane (w Niemczech już ich nie wolno montować) a zamiast nich powinny być montowane typu "A" które są bardziej odporne na upływ który sie kumuluje we wszystkich typach elektroniki zamontowany w naszych domowych urządzeniach.
 • Specjalista elektryk
  milek72 napisał:
  bardziej odporne na upływ który sie kumuluje we wszystkich typach elektroniki zamontowany w naszych domowych urządzeniach.
  Trochę OT, ale wymaga sprostowania. RCD typu A jest bardziej czuły niż AC - wyłącza również przy prądach pulsujących, czego AC nie robi. Nie ma to nic wspólnego z "odpornością na upływ".
 • Poziom 10  
  Właśnie o selektywną RCD 300mA typu A mi chodziło.

  To takim razie jak zapewnić skuteczną ochronę przeciwporażeniową w instalacji TT? RCD nie są za pewnymi urządzeniami. Co się stanie jak któryś "zaśnie"?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  W układzie TT pętla zwarcia doziemnego zamyka się przez ziemię więc powiedzcie mi jaka wartość musi być tego uziemienia oraz jak taką uzyskać w budynku jednorodzinnym bez uziemień naturalnych.

  Zwłaszcza żeby zadziałało zabezpieczenie nadprądowe B16.

  Czyżby forum zaczęło zastępować szkołę? Prawa Ohma się nie zna? [retrofood]
 • Poziom 29  
  Na pętle zwarcia ma wpływ wiele czynników, m. in. rezystancja uziemienia, odległość od transformatora czy przekroje przewodów. Więc rezystancja uziemienia nie jest jedynym czynnikiem który należy brać pod uwagę ale jest bardzo ważna i powinna być jak najmniejsza do 1-2Ω. Pętla zwarcia musi być tak niska aby został spełniony warunek samoczynnego wyłączenia dla danego zabezpieczenia a na nią możemy wpłynąć np. rezystancją uziemienia.