Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Optyczna metoda do wykrycia rodzaju nawierzchnii

15 Cze 2014 21:54 2208 14
 • Poziom 10  
  Witam,

  Piszę pracę inżynierską i poszukuję metody, która by pozwoliła by mi jakoś określić rodzaj podłoża. Proszę nie odsyłajcie mnie do googla bo już spędziłem nad tym wiele godzin i niczego konkretnego nie znalazłem (może źle szukałem). Dotychczas próbowałem użycia czujników obiciowych typu qrd1114 i nadajnika oraz odbiornika IR. Jednak okazało się, że nie ma to większego sensu, bo pomiar jest zależny od zbyt wielu czynników. Może to problem zakresu fal, albo złego doboru czujników. Nie wiem naprawdę. Prosiłbym jednak o jakieś wskazówki. :c
  Ważne jest, że cały system nie może być też za drogi oraz wolałbym uniknąć jakichś dodatkowych elementów optycznych takich jak soczewki pryzmaty itp. Zasięg pomiaru to tak 5cm.

  Z góry dzięki.
 • OptexOptex
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  witam. A może metody akustyczne w paśmie niesłyszalnym , jak georadar. A dopiero potem optycznie.
 • OptexOptex
 • Poziom 10  
  To wiem działa pięknie, bo mój kolega ma temat związany ultradźwiękami. Mi jednak została powierzona działka optyczna.

  Myślałem też o czujnikach zbliżeniowych typu HSDL-9100 i VCNL4000. Gdzie ten pierwszy może się okazać dużo lepszym rozwiązaniem, bo ma zasięg pracy jest odpowiedni dla mojego przypadku -> 5cm - 10cm.
  Rozważałem jeszcze użycie jakiegoś czerwonego bądź zielonego lasera niewielkiej mocy. Tyle, że sprawa jest trochę kosztowna :/

  Może niekoniecznie sczytywać poziom napięcia jaki dociera do odbiorników, ale spróbować wykorzystać czas przejścia sygnału. Tyle, że wszystkie powierzchnie będą na tej samej wysokości, więc sądzę, że skreśla mi to tą opcję. Co o tym sądzicie?

  Może to pomoże -> sprawa dotyczy materiałów wykładzinowych, nawierzchni gresowych i betonu.
 • Poziom 30  
  DuMaM napisał:
  Prosiłbym jednak o jakieś wskazówki.

  Weź latarkę i oświetl podłogę pod małym kątem. Zwróć uwagę na wielkość i rozkład cieni.
 • Poziom 10  
  Wybacz, ale trochę nieprecyzyjne powiedziałeś.
  Jeśli chodzi o czujniki IR to już się bawiłem w tego typu sprawy i powiem, że poza latarką na pomiar wpływam już poprzez swoją obecność.

  A jeśli o coś innego to prosiłbym o dokładniejsze określenie się :]
 • Poziom 13  
  Co autor rozumie przez "rodzaj nawierzchni".

  Arrakis
 • Moderator Samochody
  Dokładnie - chcesz odróżnić dywan od linoleum czy asfalt od szutru albo betonu... musisz jakoś zawęzić obszar identyfikacji.
 • Poziom 10  
  Mam odróżnić:
  - włochaty materiał -polistyren (wykładziny biurowe), wełnę, filc

  od

  -twardego i gładkiego - betonu, gumoleum, gresu (gładki i chropowaty), paneli
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  A może taki czujnik IR po prostu odizolować od otoczenia, umieszczając go
  w tubie, tak by po przyłożeniu do badanej powierzchni, żadne zewnętrzne
  światło nie miało dostępu do wnętrza tuby.
 • Poziom 10  
  Tak naprawdę zakłócenia nie są wielkim problemem. Dokonywałem 2 pomiarów z włączonym nadawaniem i bez. A potem proste odejmowanie i bam mamy sygnał ;]

  Może opiszę co do tej pory zrobiłem :]
  Użyłem czujnika qrt1114. Pomiar był wykonywany na różnych wysokościach, ale tak naprawdę skuteczny pomiar był tak do 1,5cm. Mimo, że czujnik nie pracuje na wymaganym zakresie odległości (min. 5cm) to pozwoliło mi to określić kilka problemów.
  1. Duża rozbieżność poziomów sygnału przy wykonywaniu pomiarów na podłożu o innych kolorach. Badane było to na kartce z wydrukowanymi fragmentami kolorowych obszarów (przyklejona do gresu).
  2. Poziomy napięć, zwracane przez ten czujnik dla różnych nawierzchni tak naprawdę oscylują w granicach odpowiadających rozbieżnościom wynikających z różnic koloru. Tu po prostu skorzystałem z kilku posiadanych próbek.

  Moje pytanie jest tak czy macie pomysł jak to poprawić, bądź jakąś alternatywną metodę dla tego co dotychczas zrobiłem?

  Obecnie zamówiłem mocniejsze czujniki :P
 • Poziom 18  
  To co robisz z bardzo nie ma sensu, do tego robisz to nie przemyślnie. Używasz zwykłego czujnika natężeniowego aby zbadać strukturę - to nie ma sensu bo wiadomo że nie tylko rodzaj powierzchni ale kolor i odległość wpływają na odczyt.
  Najpierw wymyśl metodę pomiaru -- co masz mierzyć, w jaki sposób i dlaczego? Co odróżnia te powierzchnie od siebie, co spowoduje że wynik pomiaru będzie inny. To co odróżnia te powierzchnie, to sposób rozpraszania, może to należy wykorzystać? Może trzeba obrazować na zespół czujników jakiś wzór rzucony na powierzchnie? Może robić pomiar referencyjny aby wykluczyć wpływ koloru?
 • Pomocny post
  Moderator Samochody
  Wydaje mi się, że tego typu czujnik nadaje się raczej do prostych enkoderów optycznych czy robotów typu line-follower niż do rozpoznawania rodzaju powierzchni. Użyty tam tranzystor nie posiada filtra światła widzialnego, poza tym materiały o różnych kolorach różnie odbijają podczerwień. Jedyne co mi przychodzi na myśl z tego typu czujnikiem (ale zogniskowanym) to pomiar zmienności sygnału z czujnika poruszającego się nad analizowaną powierzchnią (najlepiej ze stałą, a przynajmniej ze znaną prędkością).
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Wskazówka:
  Większość osób materiały z pierwszej grupy określi jako ciepłe a z drugiej jako zimne.
  Jaka fizyczna właściwość odpowiada za ten podział ?
 • Poziom 13  
  DuMaM napisał:
  Mam odróżnić:
  - włochaty materiał -polistyren (wykładziny biurowe), wełnę, filc

  od

  -twardego i gładkiego - betonu, gumoleum, gresu (gładki i chropowaty), paneli

  Skoro wyróżnikiem jest tu profil/porowatość powierzchni, a ultradźwięki się sprawdziły, spróbowałbym tego samego, tylko optycznie, np. czujniki odległości firmy Sharp. Prawdopodobnie masz gotowe rozwiązanie.
  Jeśli nie, wykorzystałbym czujnik światłowodowy.

  Arrakis
 • Poziom 10  
  Zamykam.

  Faktycznie zwykły detektor na bazie fototranzystora IR itp nie zdał egzaminu. Problemem było zarówno rozpraszanie światła na strukturach porowatych oraz różnice w poziomach odbicia w zależności od koloru. Niezależnie użytego pasma (IR, UV, widzialne) proste detektory były nieskuteczne. Trochę to się wiązało z teorią ciała doskonale czarnego :)

  Proste optyczne czujniki odległości też się tutaj nie sprawdziły.

  Skuteczniejsze okazała się zwykła obróbka obrazu oraz czujniki ultradźwiękowe. Nie kojarzę częstotliwości pracy ale miała ona dość duże znaczenie.