Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa wzmacniacza gitarowego

20 Kwi 2005 10:31 2404 17
  • Poziom 11  
    Mam zamiar zbudowac sobie jakis wzmacniacz gitarowy na lampach do grania na próbach i czasem w domu. Jaka moc byscie mi doradzali i jaki schemat, najlepiej zeby niebyło jakiegos problemu z trafami i fajnie gadało (typowe rockow brzmienie). Przeszukałem juz całe forum ale niemam pojeci co by było odpowiednie, prosze o pomoc!
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    raczej cgyba tylko do grania w domu... lampowce,szczegolnie te robione samemu nie mają zbyt dużej mocy ale mopzesz skorzystac ze schematów z tej stronki...

http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/tom/schematics.htm

masz tam mnóstwo schematów różnych wzmacniaczy, głów i piecy :)
    po prostu cos wybierz :)

a co do trafo to na allegro skontaktuj sie z użytkownikiem O-OGONOWSKI
    ten pan nawija trafa na zamówienie a ceny sa w granicach 140 zł / szt.

Dodano po 1 [minuty]:

przepraszam to mial byc I-OGONOWSKI (i-ogonowski)
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Czesc Alamo888,
    zobacz ten link: http://www.madamp.biz/

Ten zestaw juz uzywam i uwazam ,ze jest fantastyczny.
    Powodzenia.
  • Poziom 11  
    Wzmak z madamp był by dobry gdyby były do niego schematy(sa tylko malutkie i nieczytelne) gdzy oni sprzedaja kity do budowy. Natomiast na cool shematic byłem, przegladałem ale niewiem co wybrac, potrzebuje jaksa w 100% sprawdzona konstrukcje. Myslicie ze 15W przebije sie przez perkusje?? Doradźcie co wybrac!
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    ja grałem na 10W piecyku na lampach na dość "pogłosowym" strychu i do gitary solowej sprawdzał sie swietnie jak rowniez do rytmicznej... 15W powinno spokojnie przebić sie przez bębny.

zestaw perkusyjny to bylo amati z naciągami olejowymi pin strip firmy remo wiec nawet pożądnie grający zestawik

Dodano po 2 [minuty]:

a konstrukcje wybierz jakąś prostą na ogólno dostępnych lampach. kumpel teraz składa blue angel'a firmy Mesa Boogie ktora czesto stosuje lampy 6L6 radzieckie i łatwe do dostania
  • Poziom 11  
    a co myslicie o konstrukcji RedBaron ?? i jak to jest z ta moca lampy bo podobno 5W starczy do grania na próbach a 15W tranzystora nie da rady ;) to jak to jest???
  • Poziom 21  
    alamo888 napisał:
    a co myslicie o konstrukcji RedBaron ?? i jak to jest z ta moca lampy bo podobno 5W starczy do grania na próbach a 15W tranzystora nie da rady ;) to jak to jest???

Ludzie nieprzesadzajcie co wy za próby gracie że myślicie że wan takie moce srarczą. Wszystko jeszcze zależy od skuteczności głośnika, ale 15W rady nieda. Perkusja też musi być udzerzana porządnie bo wtedy brzmienie jest lepsze, pełne i dynamiczne. To działa na takiej samej zasadzie jak rozkręcasnie lampy na maxa.

W.G mnie 50W lampa to minimum by grać w kapeli i bez dodatkowego nagłośnienia.
  • Poziom 10  
    Ja myśle, że powinno być co najmiej 60-100 watt lampowca i jakaś 2 lub 4 głośnikowa kolumna. Głośniki najlepiej Celestion lub Eminence Legend.
  • Poziom 18  
    Witam, czy ma może ktoś większe schematy (czytelniejsze) ze strony http://www.madamp.biz/, bo schemaciki wydaja mi się fajne i proste do zbudowania ale z tych małych "ikon" nic się nie da zobaczyć ;/
  • Poziom 10  
    Użyj corela aby powiększyć, a następnie podziel piksele. Pozdro
  • Poziom 11  
    Witam
    A wiec 5watowy wzmacniacz lampowy przy zastosowaniu efektywnego głośnika >99dB
    potrfi się przebić przez perkusję.
    A co do trafa głośnikowego to możesz zastosować TG5/46/666.

PS.
    Coś widzę że koledzy prubują zniechęcic do budowy wzmacniacza.

Dodano po 2 [minuty]:

ozman napisał:
    alamo888 napisał:

Ludzie nieprzesadzajcie co wy za próby gracie że myślicie że wan takie moce srarczą. Wszystko jeszcze zależy od skuteczności głośnika, ale 15W rady nieda. Perkusja też musi być udzerzana porządnie bo wtedy brzmienie jest lepsze, pełne i dynamiczne. To działa na takiej samej zasadzie jak rozkręcasnie lampy na maxa.

W.G mnie 50W lampa to minimum by grać w kapeli i bez dodatkowego nagłośnienia.

Jak gracie na próbach taką napierdzialankę jak np.:Vader itp. to niedziwcie się że 50 watt wam nie wystarcza.
  • Poziom 21  
    To kolego mi powiedz czemu wszystkie szanujące się firmy robiące piece robią wamacnicze 50W albo 100W? I niechodzi o napierdzielankę, prosze sobie udeżyć w talerz lub werbel lekko a potem mocno to zobaczy kolega różnicę.

Ja niekogo niezniechęcam, przeciwnie zachęcam bo warto, ale pragnę oszczędzić rozczarowań jak własnoręcznie zrobiona konstrukcja okaże się za słaba i zgine w kapeli.

Niech k\olega sporóbuje zagrać solówkę na 15W przy gitarze rytmicznej - to dzwięki będą GINĄC GDZIEŚ< brak selektywności
  • Poziom 11  
    Cyt.:
    "To kolego mi powiedz czemu wszystkie szanujące się firmy robiące piece robią wamacnicze 50W albo 100W? I niechodzi o napierdzielankę, prosze sobie udeżyć w talerz lub werbel lekko a potem mocno to zobaczy kolega różnicę"

Odp.
    Bo kto na jakiś dużym koncercie wyskoczy z 5 watami??

A tak apropo wiekszego wzmacniacz polecam ten z EP (schemat na stronie toma)

I jeszcze jedno nie chcę się znikim kłucić na ten temat.
  • Poziom 43  
    Zginięcie dźwięku moze się też zdarzyć na lampie 100Watowej gdy ktos podrzuci nam swoją pakę - w kórej jak się okazuje zastosowany został basowiec Alpharda... gdzie skutecnzosć jest poniżej 90 dB a brzmienie jest nieciekawe.

Zrób sobie to: https://tremolo.elektroda.pl/tematykanf.php?a...ll%20JTM%201961,1962,1987-T%20itd.gif#schemat

Mam to samo tylko inne lampy na wyjściu : 4xEL34. Mimo 5 pokręteł (pominąłem Leada) wzmanciacz oferuje szeroką game brzmień i ciekawie gra na przesterze i mocnych przystawkach (Seymour) .
    Problemem okazać się mogą transformatory, które są cięzkie do zdobycia, i albo uzyjesz trafa z demontu albo zapłacisz powyżęj 120 złoty za jedno , nie zapominaj o trafie zasilającym.

Warto na prawdę warto pomyśleć o dobrym głośniku. Bo potem trzeba kombinować z 4...8 teslami. Sądze, że 20 Wat z paką 103dB/1W załatwią sprawę... Uzyskasz około 119dB z metra 100 dB z 10 metrów. 119 dB to jak odgłosy z kuźni.

Jesli miałbyś problem z trafem wyjściowym to zrób Hybrydę.
  • Poziom 13  
    No ten wzmacniacz na EL34 ciekawy jest. Po za tym te lampy mają to do siebie żę dają mocnego "kopniaka" w brzmieniu. Jednak ja zawsze upieram się przy EL84 one mają piękniejszy dżwięk i warto zastosować je w PP na 4 lampach( koło 50 Wat). Kłopot zaczyna się z trafami i z dobrym sparowaniem lamp, ale dla chcącego nic trudnego :D
  • Poziom 12  
    Pozatym nie zapominaj o dobrej paczce pod ten wzmak. Bo co z tego, że bedziesz miał 50W lampowca jak paczka będzie brzmieć jak pudełko kartonowe i byle leszcz z Valvestatem cie zajedzie.
    Pozatym z tego co ja gram to widze że min. to jest jakieś 30-40W ale do tego musi być duża paczka na pożądnych głośnikach (4x Celestion "12 lub Eminence "12) a 50W to taki "standard" do grania na próbach i małych koncertach.
  • Poziom 11  
    Witam
    Trafa
    do PP na 2 EL84 najłatwiej kupić na allegro .