Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega8][C] - Pomiar napięcia średniego PWM o zmiennej amplitudzie za pomocąADC

16 Cze 2014 13:51 1290 7
 • Poziom 14  
  Witam,

  Jestem w trakcie budowy układu sterującego pracą kilkunastu LED pochodzących z "żarówki". Całość ma być zasilana z 3 akumulatorków li-po połączonych szeregowo. Diody połączone są w matrycy 3x8. Każda z nich to najprawdopodobniej LED 5050 o napięci zasilania 2,8...3,6 V co oznacza, że przy 3 diodach mamy 8,4...10,8 V.
  Całością ma sterować Atmega8, bo jest pod ręką i posiada wszystko co potrzeba. Będzie odpowiedzialna na kontrolę napięcia na poszczególnych akumulatorach oraz kontrolę pracy PWM tak aby średnie napięcia zasilające diody wynosiło stale około 10V. Nie chcę stosować stabilizatora ze względu na straty energii.
  Jestem po pierwszych przymiarkach. W zasadzie mam tylko problem z zmierzeniem napięcia na LED, gdzie jest sygnał PWM, którego amplituda zmienia się wraz z wypełnieniem (wynika to z obciążenia układu za pomocą LED). Np. przy wypełnieniu ok. 50% jest na obciążeniu około 6 V, a przy wypełnieniu 80 % już 10V. W jaki sposób dokonać prawidłowo pomiaru napięcia na LED w celu regulacji PWM? Mierzone napięcia cały czas skaczą ± 20%. Próbowałem programowo tzn. poprzez zmianę czasów i częstotliwości pomiarów ADC/PWM, jak i również starałem się zrobić coś na wzmacniaczu operacyjnym, ale to kompletna klapa. Jak w praktyce można dokonać pomiaru takiego napięcia?

  pozdrawiam,
 • Poziom 33  
  Zrób filtr RC o odpowiednio dobranej stałej czasowej
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista - Mikrokontrolery
  Zacznijmy od tego, że przy sterowaniu LED pilnuje się natężenia prądu, a nie napięcia.

  Założenia, które przedstawiłeś, wyglądają mało sensownie,
 • Poziom 14  
  Myślałem też o mierzeniu natężenia prądu. Opornik 0.1Ω i mierzenie spadku napięcia. Jednak sprowadza się to do tego samego tzn PWM z zmienną amplitudą.

  Również próbowałem z RC. Szukałem jak to inni rozwiązują w swoich projektach. Przeglądałem różne projekty zasilaczy i "mierników". Wszędzie tam widziałem jednak rozwiązania opierające się o dzielnik napięcia na opornikach i czasem wzmacniacz operacyjny (pomiar natężenia prądu jako spadku napięcia na wspomnianym oporniku) to wszystko. Brak jakiejkolwiek filtracji, czy uśrednienia napięcia...
 • Pomocny post
  Specjalista - Mikrokontrolery
  Jeśli nie robisz przetwornicy sterowanej z uC, to natężenie prądu diod musisz przyzwoicie ustabilizować układem stabilizatora. Nie da się tego zrobić przez PWM - PWM może regulować jasność kluczując prąd o znanym, stałym natężeniu, odpowiednim dla konkretnego typu diody.

  Proponuję, żebyś najpierw zapoznał się z zasadami i typowymi układami sterowania diod LED dużej mocy. Z takim podejściem, jakie masz teraz, szybciutko je poupalasz.
 • Poziom 14  
  BlueDraco << Ok, dzięki za rade. Przeszukam internet pod tym kontekstem.
  PS: Układ stabilizatora, o którym wspomniałeś to raczej gotowe rozwiązania w postaci układów scalonych czy może coś na prostszych elementach?
 • Specjalista - Mikrokontrolery
  A jest coś prostszego, niż specjalizowany układ z czterema nogami za 2 zł? Popatrz na układy sterowników LED serii MBIxxx, dostępne np. w Maritex - są i proste stabilizatory liniowe, i impulsowe sterowane PWM z mikrokontrolera (np. MBI665x).