Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UNI-T UT53 - Multimetr zaczął źle mierzyć.

16 Cze 2014 14:25 4440 10
 • Poziom 7  
  Witam
  Więc tak, posiadam Multimetr UT53, który zaczął źle mierzyć, ostatnio byłem trochę roztargniony i możliwe ze nieświadomie się do tego przyczyniłem ale nic nie zauważyłem, od tamtego momentu miernik daje błędne pomiary.
  Przy sprawdzaniu diod i ciągłości miernik przy rozwartych przewodach pomiarowych pokazuje wartość 499 a przy zwartych przewodach 001 ale nie wydaje dźwięku.
  Przy pomiarze rezystorów, rezystor 100k przy zakresie 200k daje wynik 38.7 a po zmianie zakresu na 20k wynik to 19.76, rezystor 47k przy zakresie 200k wynik 27.5, zakres 20k daje wynik 11.03, rezystor 1k przy zakresie 2k daje wynik 531.
  Przy pomiarze baterii 9V wynik to 3.52V, zasilacz 12V wynik 3.93.
  Przy pomiarze napięcia sieciowego przy zakresie 750V miernik pokazuje 4V z tym, że przy poruszaniu kablami w gniazdku miernik zaczyna wydawać jakieś dźwięki typu skrzeczenie i wynik skacze do ~40V.
  Po rozebraniu miernika wymieniłem spalony bezpiecznik 250V/315mA, płytka miernika nie wygląda na uszkodzoną, żaden element nie jest "przykopcony", nie widać nic podejrzanego, jak coś to pomoże mogę zrobić zdjęcia płytki.
  Miernik po gwarancja, miło by było jak by się udało naprawić, myślałem że winna bateria, wymieniona na nową, nic to nie dało.
  Z góry dziękuje za pomoc.
 • Poziom 7  
  lolownikos napisał:
  ...myślałem że winna bateria, wymieniona na nową, nic to nie dało.
  Z góry dziękuje za pomoc.
 • Poziom 25  
  Jak przy poruszaniu kablami trzeszczy i wariuje, to może gniazda są za luźne lub mają pęknięte luty. Wtyczki kabli muszą wchodzić dość ciasno, więc je zaciśnij, a luty popraw.
  Poza tym dobrze było by rozebrać przełącznik obrotowy i go wyczyścić. Ja mam dwa mierniki UNI-T M890C i G, tej samej klasy co Twój (80-100 zł). Po dłuższym leżeniu oba zaczęły przerywać i źle mierzyć. Wyczyściłem wszystkie pola stykowe i ślizgacze sprayem do styków (lub potencjometrów), wytarłem do sucha, pokryłem cienką warstwą smaru silikonowego i znów działają dobrze. Rzecz w tym, że w tych miernikach pola stykowe są złocone, ale ślizgacze już nie (przynajmniej u mnie). Są zrobione z gołego brązu i po jakimś czasie się utleniają.
  Przy rozkręcaniu uważaj, żeby nie zgubić kulek i sprężynek zatrzaskowych (po 2 szt. umieszczone na obwodzie pokrętła). Ślizgacze tez wypadają.
 • Poziom 26  
  Podobne cuda się dzieją jak chcemy zmierzyć większe napięcie na zakresie oporności ,niestety tak potem zostaje:( sprawdż boczniki i wokoło nich tranzystory.Miernik posiada bezpieczniki?
 • Poziom 7  
  Gniazda są dobre, a kablami ruszałem w gniazdku a nie w mierniku. Przełącznik rozbiorę ale najpierw muszę kupić płyn do czyszczenia styków bo takowego nie posiadam.
  Wszystko wygląda dobrze więc ciężko po wyglądzie stwierdzić co jest uszkodzone, jest jeden bezpiecznik 250V 315mA, wymieniłem, dodam kilka zdjęć może wy coś zobaczycie.
  UNI-T UT53 - Multimetr zaczął źle mierzyć. UNI-T UT53 - Multimetr zaczął źle mierzyć. UNI-T UT53 - Multimetr zaczął źle mierzyć. UNI-T UT53 - Multimetr zaczął źle mierzyć.
  UNI-T UT53 - Multimetr zaczął źle mierzyć.

  EDIT: Kupiłem spray do czyszczenia styków i potencjometrów, wyczyściłem i to samo więc proszę o następne pomysły, gdzie szukać problemu
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 7  
  Tak piąte przez dziesiąte zrozumiałem co napisałeś (amator ze mnie), więc jak by się dało powiedzieć, które elementy były by do wymienienia to by było miło.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 25  
  Po kolei:
  1. Zmierz napięcie referencyjne (3V), pomiędzy COM a + baterii.
  2. Zmierz pobór prądu prze miernik ok. 3-4 mA (nie pamiętam dokładnie).
  3. Sprawdź tranzystor Q1, ewentualnie wymień.
  Jeśli pobór prądu jest w normie, a napięcie referencyjne odbiega od 3V to prawdopodobnie uszkodzony jest chip 7106.
  Jeśli pobór prądu jest większy od podanego wyżej to jest uszkodzony najczęściej jeden ze wzmacniaczy operacyjnych w układzie pomiaru pojemności lub prostowniku.
  Także uszkodzony chip 7106 może pobierać większy prąd.
  Można też pójść na skróty i wymontować wzmacniacze operacyjne i sprawdzić pomiar napięcia stałego oraz rezystancji: muszą chodzić.
  Do roboty.
 • Poziom 7  
  Bardzo dziękuje za odpowiedź @hkuhn, po weekendzie znajdę czas i dam znać jak poszło, mam nadzieję, że to nie chip, bo nie będę się bawił w lutowanie 40 nóżek na kabelkach, także napiszę jak już będę coś wiedział.
  Pozdrawiam