Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie wyjścia słuchawkowego pod wejście liniowe

16 Cze 2014 16:24 3177 2
  • Poziom 31  
    Witam, mam problem związany z powyższym tematem. Zawitał do mnie człowiek szukający przejściówki z jack 3,5mm na cinch. Zamierza tym ustrojstwem podłączyć wyjście słuchawkowe tableta pod wejście liniowe w głośnikach aktywnych.

Teoretycznie niby jest prosto, zwykła przejściówka za 1zł powinna dać radę.

I tu zaczyna się ciekawostka, cytuję: "że taka przejściówka to absolutnie w żadnym wypadku nie, że może to podziała, ale jak długo zanim się spali, że on już dwa magnetofony tym tabletem spalił i nie będzie ryzykował głośników za 2k zł, bo wyjście słuchawkowe podaje moc, a wejście liniowe to tylko napięcie, itd, itp". Przyniósł ze sobą przejściówkę Apple 590-0618-A (niestety wujek Google skąpi informacji), najpierw twierdząc, że nie działa, później, że jednak działa, ale chciałby drugą taką samą. Uznałbym, że to transformator separujący, ale miernik wykazał, że pomiędzy masami jack-cinch przejście jest (dla złącz sygnałowych przejścia nie było, a - mój błąd - nie pomierzyłem rezystancji sygnał-sygnał i sygnał-masa). Przyznaję, elektroniką zajmuję się tylko hobbystycznie, co nieco (niewiele) kojarzę i człek ten zabił mi swoistego ćwieka.
    Od "zawsze" podłączałem pod różne wzmacniacze rozmaite urządzenia, korzystając z wyjścia słuchawkowego jako źródła sygnału i jeśli sygnał nie był przesterowany, to nie spotkałem się z żadnymi niespodziankami. A tu takie coś ;). Oczywiście zdaję sobie sprawę, że wyjście słuchawkowe to nie wyjście liniowe i są pomiędzy nimi różnice, ale chyba nie tak drastyczne, aby nie można było pobierać z niego sygnału dla wejść Line In. Mógłbym również pójść po najmniejszej linii oporu, zamówić mu z Internetu np. separator Monacor FGA-30, ale raz, że to chyba nie to zastosowanie, dwa, że raczej nie da mu zabezpieczenia przed przesterowaniem - co prawda transformator ma swoje straty, ale raczej nie zabezpieczy przed podaniem zbyt mocnego sygnału? A trzy, że moja żądza wiedzy również nie byłaby zaspokojona :). Pomijam tu kwestię różnicy ceny między przejściówką a separatorem :D

W związku z powyższym proszę kolegów o pomoc i wyjaśnienie tej dramatycznej zagadki. Proszę jednakże o wypowiedzi tych, którzy rzeczywiście na rzeczy się znają, a nie na zasadzie "wydaje mi się".

Rzeczona przejściówka Apple (zdjęcie z aukcji Allegro):
    Podłączenie wyjścia słuchawkowego pod wejście liniowe
  • Pomocny post
    Moderator Projektowanie
    Masz rację, to bzdura jest iż wyjście słuchawkowe może spalić wejście liniowe.
    Tym bardziej, że na wejściu liniowym jest (a właściwie powinien być ) kondensator separujacy składową stałą.
  • Poziom 31  
    Klient wrócił, ja swoje zdanie podtrzymałem, on oczywiście stwierdził, że w dalszym ciągu "absolutnie taka zwykła przejściówka być nie może". Zagaił ponadto na temat przerobienia wyjścia głośnikowego na liniowe, ale uświadomiłem go, że w tej materii na moją pomoc nie może już liczyć - mimo, że prawdopodobnie wystarczyłby zwykły, odpowiednio dobrany dzielnik napięcia na rezystorach, to pewnie byłby dla niego zbyt "prosty" ;). A ja niestety za "płytko" w tym siedzę, żeby robić jakieś "zaawansowane" układy :). Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź!