Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo/G580 - Podmieniony procesor w nowym laptopie

retsef 16 Cze 2014 20:10 1926 12
  • #1 16 Cze 2014 20:10
    retsef
    Poziom 14  

Zakupiłem nowego laptopa w sklepie na allegro, wszystko ok zgodnie z aukcją, ale jest także oryginalne pudełko i na nim jest przekreślony procesor - inny niż ten, który ja mam. Numery seryjne komputera zgadzają się także, albo sklep podmienił procesor w co wątpię, albo zrobili coś ciekawszego. Oczywiście obkleili laptopa naklejkami i nie mogę go otworzyć pod groźbą utraty gwarancji. Pytanie jak sprawdzić bez otwierania laptopa czy został wymieniony procesor czy może zostałem oszukany? Jak można dokonać takiego oszustwa? Pamiętam czasy gdy zmieniało się w AMD kod procesora ołówkiem tworząc połączenia przerwane w fabryce po których procesor poznawał jako co ma pracować. Jeżeli jest to oszustwo jaki mogę mieć kod procesora?

Pudełko mówi procesor Intel 2020M 2,4Ghz

W Everest 3.5 widzę natomiast
    Intel(R) Core(TM) i5-3320M CPU @ 2.60GHz
    id wydania 000306A9h

0 12
  • #2 17 Cze 2014 07:31
    darnok44
    Poziom 23  

Czyli zamiast Pentiuma 2020M 2,4GHz masz i5-3320M 2.60GHz. Skoro jest tak jak twierdzisz to nie przejmuj się bo ten i5-3320M jest sporo wydajniejszy od 2020M.

0
  • #3 17 Cze 2014 08:29
    yang32
    Poziom 36  

Pudełko nie ma znaczenia - w laptopie się liczy co jest w specyfikacji i na stronie lenovo do gwarancji. Wpisz na stronie lenovo numer seryjny tego lapka i zobacz co Ci powie lenovo o nim.

0
  • #4 18 Cze 2014 01:55
    retsef
    Poziom 14  

strona lenovo mowi to samo co pudełko. Nie o to jednak pytam. Interesuje mnie, jaki interes miałby sklep, aby kupować nowe laptopy, podmieniać procesory i sprzedawać dalej? Czy jest szansa żeby było to opłacalne? Pamietam, że kiedyś w AMD robiło się tak, że przy użyciu ołówka można było manipulować kodem procesora przez co zamienić go teoretycznie w innego. Chce wiedzieć czy tutaj było możliwe coś takiego? Sklep dal swoja pisemna gwarancje.

0
  • #6 18 Cze 2014 09:09
    yang32
    Poziom 36  

Tu żadne ołówki nie wchodzą w grę. Po prostu lapki z celeronami im nie szły, więc postanowili trochę poprawić by się sprzedały. Procesorów takich jest naprawdę dużo w drugim obiegu i nie są drogie. Sam też tak robię, bo jeśli laptop ma fabrycznie słaby procesor, a jednocześnie obsługuje mocniejsze, a ja akurat mam taki pasujący to czemu go nie ulepszyć ?

0
  • #7 18 Cze 2014 10:19
    retsef
    Poziom 14  

ah rozumiem czyli uzywka,

swoja droga mam procesor 3320M - nie 3230M

0
  • #8 18 Cze 2014 10:39
    yang32
    Poziom 36  

Taki procesor to ma takie znaczenie czy nowy, czy używka jak to czy masz w telefonie 100 tys minut na miesiąc czy 200 tys. Miesiąc i tak nie ma tyle minut.

0
  • #9 18 Cze 2014 10:53
    wariato
    Poziom 43  

retsef napisał:

Pudełko mówi procesor Intel 2020M 2,4Ghz

W Everest 3.5 widzę natomiast
    Intel(R) Core(TM) i5-3320M CPU @ 2.60GHz
    id wydania 000306A9h

Przy takie podmiance pozostaje się tylko cieszyć. Gorzej jakby ci zmienili i5 na Pentiuma... 2 wątki kontra 4 wątki + jeszcze turbo boost.

0
  • #10 19 Cze 2014 01:10
    retsef
    Poziom 14  

To czego sie boje to fakt jak tworzone sa procki i czy przpadkiem nie doszlo do nastepujacego oszustwa. Producent wypala w piecu jeden typ super procka - najwyzszego w danej serii. Po wypaleniu, dalej procesory a wlasciwie ich rdzenie sa albo na podstawie odleglosci od centrum talerza, lub na podstawie badan kwalifikowane do bycia konkretnym modelem i/lub podseria. Wylacza sie tez watki i moduly cache, reguluje predkosc itp wszystko przez konfiguracje zapisana na zewn rdzenia. Poruszalem wyzej fakt, ze kiedys sam potrafilem cos takiego zrobic w procesorach AMD. Kupowalo sie najtanszy w linii a potem przy uzyciu olowka zmienialo w cos z wyzszej polki, ba sempron zamienialo sie w athlona takze zmienialo sie takze linie. Zeby cos takiego odkryc trzeba spojrzec na procka i odczytac oznaczenia zatem co niektorzy robili? A no mozna bylo zmywaczem do paznokci wytrzec oznaczenia. Zeby zmiana byla stala trzeba bylo wlutowac rezystor SMD o zerowej rezystancji zamiast olowka.

Pytanie wiec jest calkiem zasadne czy podmienia sie procki w nowych laptopach? Dodam, ze widze ze sprzedaja takich wiecej, nie od dzis i wyglada to raczej na zamierzone dzialanie niz przypadkowa podmiana bo jakis model nieschodzil. Zakladam ze podmienil go sklep - nie lenovo.

0
  • Pomocny post
    #11 19 Cze 2014 09:09
    yang32
    Poziom 36  

W dawnych procesorach niektórych było to możliwe. Ale od paru lat procesory są blokowane sprzętowo jeśli chodzi o intela ( u AMD można czasem odblokować rdzeń w Athlonach czy phenomach - wystarczy odpowiednia płyta i bios - bez modyfikacji na samym układzie). Intel produkuje fizycznie klika modeli a z nich robi kilkanaście czy kilkadziesiąt - tak po prostu jest taniej. Natomiast w żadnym tym procesorze nie jest możliwa modyfikacja na poziomie użytkownika, i zdjęcie blokady producenta.

0
  • #12 19 Cze 2014 09:31
    rzymo
    Poziom 30  

Zaraz, dostałeś wydajniejszy procesor i Ci to nie pasuje? Nawet jeśli używany, to jak sam piszesz laptop oklejony z każdej strony, więc nie zostaniesz obwiniony "grzebaniem" w środku.

Zawsze możesz iść "z ryjem" do sklepu i żądać wymiany na słabszy ;) Popatrzą jak na idiotę (bez obrazy) i wymienią...

Ściągnij jakikolwiek benchmark sprawdzający wydajność procesora. Poszukaj jakie wyniki uzyskuje Pentium, a jakie i5 i porównaj do tych uzyskanych u siebie. Będziesz spokojniejszy.

0
  • #13 21 Cze 2014 01:29
    retsef
    Poziom 14  

rzymo napisał:
    ...

eh mam wrazenie ze zadalem pytanie na zlym forum, albo ja niejasno pisze, albo poziom na elektrodzie spadl - choc powyzej jeden uzytkownik wyraznie wybija sie.

Specyfikacja laptopa jakiego dostalem zgadza sie idealnie z opisem w aukcji wiec nie bede szedl z ryjem nigdzie. Problem jest taki, ze laptop jest nowy, swieza dystrybucja Lenovo na Polske, ale ze slabszym procesorem. Laptop jest idealny wiec nie jest to raczej zaden zwrot - na oko przynajmniej. Zakladam wiec ze sklep wymyslil jakis myk z procesorem stad pytanie na forum.

Na razie kupuje wersje z uzywanym procesorem.

Dodano po 3 [minuty]:

PS
    Benchmark nic nie da. W przypadku nawet oszukanego procesora w pewnych granicach zachowuje sie jak procesor, ktory udaje. Wyjatkiem moze byc sytuacja w ktorej procesor zostal obnizony ze wzgledu np na uszkodzone bloki cache, rdzenie, watki itp. Wtedy dostawal bym BOD np w grach, ale tez nie zawsze. Jezeli procesor zostal obnizony przez producenta - bo ze wzoru na podstawie pozycji na talerzu mu tak wychodzilo to moze sie zdazyc, ze procesor da sie zamienic na wyzszy bez kary.

Dodano po 8 [minuty]:

yang32 napisał:
    W dawnych procesorach niektórych było to możliwe. Ale od paru lat procesory są blokowane sprzętowo jeśli chodzi o intela ( u AMD można czasem odblokować rdzeń w Athlonach czy phenomach - wystarczy odpowiednia płyta i bios - bez modyfikacji na samym układzie). Intel produkuje fizycznie klika modeli a z nich robi kilkanaście czy kilkadziesiąt - tak po prostu jest taniej. Natomiast w żadnym tym procesorze nie jest możliwa modyfikacja na poziomie użytkownika, i zdjęcie blokady producenta.

Dzieki! wszystko juz wiem.

0