Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

szukam schematu wskaźnika (miernika) naładowania baterii

bzikumiku 20 Kwi 2005 12:01 3185 10
  • #1 20 Kwi 2005 12:01
    bzikumiku
    Poziom 10  

bardzo pilnie poszukuje schematu, a najlepiej instrukcji jak wykonać miernik poziomu naładowani baterii.

Dodano po 17 [minuty]:

tak żeby wyjaśnić to nie mam zielonego pojęcia o elektronice, a to urządzonko muszę zrobic żeby zdać...

no chyba, że macie jakieś inne pomysły na jakieś małe, dosyć proste urządzonka, które można zrobić żeby zdać, oprócz migających diodek...

Przeniosłem z: Schematu/instrukcji... [h]

0 10
  • #2 20 Kwi 2005 12:39
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 20 Kwi 2005 14:27
    bzikumiku
    Poziom 10  

znaczy się to ma być miernik wskazujący na diodach poziom naładowania (najlepiej chyba baterii AA).

to samo ma być samo urządzeniem, czyli że tak żeby podłaczyć bateryjkę i to będzie pokazywać na diodach (im więcej diod zapalonych tym bardziej naładowana bateria) poziom naładowania.

0
  • #6 20 Kwi 2005 22:49
    bzikumiku
    Poziom 10  

dziękuję za odp =]

0
  • #7 02 Paź 2012 08:25
    ponurygrzybiarz
    Poziom 9  

Link powyżej nie działa, a tez właśnie szukam takiego schematu.

Układ jest obciążony 8 diodami czerwonymi (tylna lampka rowerowa). I mi konkretnie chodzi o to żeby zawierał 4 diody (3 zielone i 1 czerwona) i przy pełnym naładowaniu 2 akumulatorów AAA (ok 2.8V chyba) świeca wszystkie, a w miarę rozładowania gasną po kolei, i przy powiedzmy 2.0V (kiedy juz te 8 diod ledwo świeci) świeci się tylko czerwona.

Tylko właśnie nie wiem jak się do tego zabrać, czy samymi diodami zenera da sie to zrobić? Bo jak patrzyłem na takie wskaźniki dla akumulatorów samochodowych to zawsze były tam jakieś tranzystory, a nie wiem jak przerobić tamte schematy z ok 15.0V na 2.5-2.6V.

I czy w ogóle da się to zrobić tak jak myślę, bo wtedy to juz będzie 12 diod, przy czym tych mocnych jest 6, reszta to kontrolka w przycisku, i jedna słaba podświetla licznik.

Do wskaźnika nawet lepiej żeby słabo świeciły

0
  • #9 02 Paź 2012 13:39
    ponurygrzybiarz
    Poziom 9  

Obejrzałem plik z linka, tylko problem jest taki ze napięcie zasilania tego US to 3V, a ja mam 2,8V na dwóch naładowanych akumulatorach AAA

Nie da się tego zrobić jakoś prościej? bez US?

bo jeszcze mi przyszło do głowy czy da się to w ogóle zrobić jeśli źródłem zasilania są właśnie te rozładowane baterie? w sumie przy 2V LEDy jeszcze świecą, więc czy nie dałoby się zrobić tak żeby np przy 2.6V odcinało pierwszą diodę, przy 2.4V drugą diodę, przy 2.2V trzecią, i jak zostanie sama czerwona trzeba naładować akumulatory

może bramkami logicznymi?

0
  • #10 02 Paź 2012 14:32
    xamrex
    Poziom 28  

ponurygrzybiarz napisał:
    Nie da się tego zrobić jakoś prościej? bez US?

A potem:
    ponurygrzybiarz napisał:
    może bramkami logicznymi?

A bramka to nie scalak?

Tak jak piszesz:
    ponurygrzybiarz napisał:
    bo jeszcze mi przyszło do głowy czy da się to w ogóle zrobić jeśli źródłem zasilania są właśnie te rozładowane baterie? w sumie przy 2V LEDy jeszcze świecą, więc czy nie dałoby się zrobić tak żeby np przy 2.6V odcinało pierwszą diodę, przy 2.4V drugą diodę, przy 2.2V trzecią

Możesz zastosować 3 kolory diod:
    szukam schematu wskaźnika (miernika) naładowania baterii
    Czyli w tym wypadku czerowna będzie świeciła zawsze (świeci już od 1,2V)
    Potem dać żółtą (2,8V) i zieloną(3V)

Tylko tak to będzie działać w teorii. Nie będzie działać to w praktyce (bo jak widzisz możesz tafić na taki okaz diody zielonej, która świeci już od 2.1V)

Jeśli chcesz mieć to dokładnie to nie obędzie się bez scalaka, i stabilnego napięcia odniesienia.

0
  • #11 03 Paź 2012 12:51
    ponurygrzybiarz
    Poziom 9  

Nie musi być dokładnie, to taki bardziej bajer do roweru:] dlatego chciałem to zrobić w miarę prosto bez dodatkowych bateryjek, scalaków itp. po prostu coś co odłącza (obniża) napięcie żeby dioda przestswała świecić

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1122920.html
    tutaj wersja bez gałęzi R2,T1, na diodzie Zenera 1V (nawet 2V, bo przy 2V lampka już słabo świeci) działa tak jak trzeba (w Yenka), czyli gaśnie przy 2.4V, w domu sobie dobiorę dokładnie wartości, dla tych progów które wcześniej wymieniłem

i teraz albo zrobie 3 takie układy dla każdej diody, albo da się go jakoś zmodyfikować żeby obsługiwał 3 diody bez powtarzania calości?

0