Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar opraw oświetleniowych w szkole

17 Cze 2014 08:09 2292 4
  • Poziom 14  
    Witam,
    Podjąłem próbę uporządkowania tematu pomiarów w wiejskiej szkole - w pomiarach stawiam pierwsze kroki. W starych protokołach są wyniki pomiarów opraw oświetleniowych i tu pytanie:
    1. Dlaczego były mierzone ? Skoro są umieszczone na wysokości ponad 2,5m (dokładnie 3,10) a więc spełniają warunek umieszczenia części czynnych poza zasięgiem ręki (ochrona przez uniedostępnienie)? - nadgorliwość, czy może wynika to z jakiegoś przepisu o którym nie wiem ?

2.Nie pasują mi też czasookresy podane przez poprzedniego pomiarowca, tj: szkołę zaliczam do obiektów użyteczności publicznej - ZL I - i jak dla mnie
    powinno być:
    - pomiar rezystancji izolacji przewodów - 1 raz/rok
    - pomiar skuteczności ochrony p.poraż - 1 raz /5 lat

a tymczasem w protokołach " wszystko co nadaje się do zmierzenia" było mierzone 1 raz/rok - które czasookresy są poprawne ?
    dziękuję za podpowiedź
    Grzegorz
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Specjalista elektryk
    dgpx napisał:
    W starych protokołach

Nie napisał kolega nic o dacie oddania instalacji elektrycznej do eksploatacji. Bo to jednak ma dość duże znaczenie dla wykonywania badań technicznych stanu tej instalacji.
    Przykładowo:
    Dawniej ochronę przeciwporażeniową ustalało się w zależności od występujących warunków środowiskowych zgodnie z:

Zarządzeniem Ministra Górnictwa i Energetyki Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 31 grudnia 1968 roku
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinna odpowiadać ochrona przeciwporażeniowa w urządzeniach elektroenergetycznych o napięciu do 1 kV.

Dawne przepisy dopuszczały warunki, w których, przy napięciu do 250V nie była wymagana ochrona dodatkowa a jedynie podstawowa. A umieszczenie urządzenia elektrycznego poza zasięgiem ręki ( 2,5 m ), było uznawane za ochronę podstawową.

Później wykonywane instalacje podlegały pod inne przepisy i warunki ochrony przeciwporażeniowej. Aby badać stare instalacje należy najpierw zapoznać się z przepisami i zasadami wówczas obowiązującymi. Ochrona zastana obowiązuje.
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Moderator
    dgpx napisał:
    Witam,
    Podjąłem próbę uporządkowania tematu pomiarów w wiejskiej szkole - w pomiarach stawiam pierwsze kroki. W starych protokołach są wyniki pomiarów opraw oświetleniowych i tu pytanie:
    1. Dlaczego były mierzone ? Skoro są umieszczone na wysokości ponad 2,5m (dokładnie 3,10)

Kolego, zabierasz się za pomiary nie znając wymagań? Wytłumacz więc, co chcesz porządkować? I to w szkole...
  • Poziom 14  
    Witam,

Szkoła jest wybudowana w latach 60-tych "1000 szkół na 1000 lecie" czy coś takiego. Potem w latach 80-tych dobudowano salę gimnastyczną. Przy każdym z takich przebudowach coś poprawiono, wymieniono - w instalacji elektrycznej też. Zatem nie ma jednolitego czasookresu datującego instalację elektryczną. Dostałem kilka wcześniejszych protokołów pomiarowych i to wszystko. Ostatni protokół z 2008. i już wówczas były zamontowane typowe oprawy rastrowe, świetlówki - moim zdaniem - nie podlegają pomiarom z uwagi na wysokość zamontowania.
    Co do czasookresów pomiarowych: wg mnie nadal obowiązuje tabela COBR „Elektromontaż” Warszawa 1999 r.

Dlaczego więc zadałem pytanie na forum ? Zastanawia mnie ten pomiar opraw. Gdyby koledzy z forum potwierdzili, że również nie widzą (lub wręcz odwrotnie) formalnych wymogów na pomiar opraw oświetleniowych, to po co je ktoś wykonywał. Przecież nie dla sportu