Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar opraw oświetleniowych w szkole

17 Cze 2014 08:09 2292 4
 • Poziom 14  
  Witam,
  Podjąłem próbę uporządkowania tematu pomiarów w wiejskiej szkole - w pomiarach stawiam pierwsze kroki. W starych protokołach są wyniki pomiarów opraw oświetleniowych i tu pytanie:
  1. Dlaczego były mierzone ? Skoro są umieszczone na wysokości ponad 2,5m (dokładnie 3,10) a więc spełniają warunek umieszczenia części czynnych poza zasięgiem ręki (ochrona przez uniedostępnienie)? - nadgorliwość, czy może wynika to z jakiegoś przepisu o którym nie wiem ?

  2.Nie pasują mi też czasookresy podane przez poprzedniego pomiarowca, tj: szkołę zaliczam do obiektów użyteczności publicznej - ZL I - i jak dla mnie
  powinno być:
  - pomiar rezystancji izolacji przewodów - 1 raz/rok
  - pomiar skuteczności ochrony p.poraż - 1 raz /5 lat

  a tymczasem w protokołach " wszystko co nadaje się do zmierzenia" było mierzone 1 raz/rok - które czasookresy są poprawne ?
  dziękuję za podpowiedź
  Grzegorz
 • W2 Usługi badań i pomiarów
 • Specjalista elektryk
  dgpx napisał:
  W starych protokołach

  Nie napisał kolega nic o dacie oddania instalacji elektrycznej do eksploatacji. Bo to jednak ma dość duże znaczenie dla wykonywania badań technicznych stanu tej instalacji.
  Przykładowo:
  Dawniej ochronę przeciwporażeniową ustalało się w zależności od występujących warunków środowiskowych zgodnie z:

  Zarządzeniem Ministra Górnictwa i Energetyki Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 31 grudnia 1968 roku
  w sprawie warunków technicznych, jakim powinna odpowiadać ochrona przeciwporażeniowa w urządzeniach elektroenergetycznych o napięciu do 1 kV.

  Dawne przepisy dopuszczały warunki, w których, przy napięciu do 250V nie była wymagana ochrona dodatkowa a jedynie podstawowa. A umieszczenie urządzenia elektrycznego poza zasięgiem ręki ( 2,5 m ), było uznawane za ochronę podstawową.

  Później wykonywane instalacje podlegały pod inne przepisy i warunki ochrony przeciwporażeniowej. Aby badać stare instalacje należy najpierw zapoznać się z przepisami i zasadami wówczas obowiązującymi. Ochrona zastana obowiązuje.
 • W2 Usługi badań i pomiarów
 • Moderator
  dgpx napisał:
  Witam,
  Podjąłem próbę uporządkowania tematu pomiarów w wiejskiej szkole - w pomiarach stawiam pierwsze kroki. W starych protokołach są wyniki pomiarów opraw oświetleniowych i tu pytanie:
  1. Dlaczego były mierzone ? Skoro są umieszczone na wysokości ponad 2,5m (dokładnie 3,10)


  Kolego, zabierasz się za pomiary nie znając wymagań? Wytłumacz więc, co chcesz porządkować? I to w szkole...
 • Poziom 14  
  Witam,

  Szkoła jest wybudowana w latach 60-tych "1000 szkół na 1000 lecie" czy coś takiego. Potem w latach 80-tych dobudowano salę gimnastyczną. Przy każdym z takich przebudowach coś poprawiono, wymieniono - w instalacji elektrycznej też. Zatem nie ma jednolitego czasookresu datującego instalację elektryczną. Dostałem kilka wcześniejszych protokołów pomiarowych i to wszystko. Ostatni protokół z 2008. i już wówczas były zamontowane typowe oprawy rastrowe, świetlówki - moim zdaniem - nie podlegają pomiarom z uwagi na wysokość zamontowania.
  Co do czasookresów pomiarowych: wg mnie nadal obowiązuje tabela COBR „Elektromontaż” Warszawa 1999 r.

  Dlaczego więc zadałem pytanie na forum ? Zastanawia mnie ten pomiar opraw. Gdyby koledzy z forum potwierdzili, że również nie widzą (lub wręcz odwrotnie) formalnych wymogów na pomiar opraw oświetleniowych, to po co je ktoś wykonywał. Przecież nie dla sportu