Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań przed zakupem falownika do elektrowni słonecznej

bjoan 17 Cze 2014 11:25 3633 22
  • #1 17 Cze 2014 11:25
    bjoan
    Poziom 7  

Jak w temacie zbieram się do zakupu falownika - na celowniku Danfoss 3 MPPT 5,85 kWp lub Conergy 3300 (aka Fronius IG40). Raczej nie planuję w szybkim okresie drastycznej rozbudowy elektrowni ale cena obu podobna więc pozwoliłem je sobie tutaj zestawić.

Aktualnie moja mała elektrownia składa się z 6x panel BP Solar 235W na obrotowym traku - czyli 1,4kW i w chwili obecnej służy mi do podgrzewania wody w bojlerze 200l - co w zupełności robi ale dużo energii się marnuje.

Chciałbym jednak lepiej (czytaj bardziej finansowo korzystniej) zużytkować produkowana energię i obniżyć swoje rachunki za prąd. Czytałem na temat falowników, dostałem też dużo cennych informacji od innych użytkowników forum jednak mam kilka pytań, które wciąż mnie dręczą. Całość oczywiście chcę zgłosić do ZE - czyli na legalu ;-)

1. Czy miejsce wpięcia takiego falownika ma znaczenie czy wystarczy dowolne gniazdko w domu ?

2. Czy trzeba spiąć wszystko w domu na jedną fazę czy też urządzenia mogą zostać tak jak są a licznik ZE ?? rozliczy to prawidłowo ?

3. Czy 6 sztuk paneli wystarczy do tych falowników - chodzi mi o minimalne napięcie startu (najlepiej MPPT) Conergy ma 150V a Danfoss 180V ? Czy konieczny dokup jeszcze 1-2 paneli ?

4. Czy jest (można kupić - ktoś robi z szanownych forumowiczów?) układ, który w trakcie dużej produkcji energii z solarów i małego poboru mocy w gospodarstwie domowym załączałby grzałkę w bojlerze żeby nie pchać zielonej energii po 0,16 pln do sieci - bo to żal ? ;D

5. Żywotność takiego falownika ? Koszt spory - z resztą cała ta odnawialna energia to raczej słabo z rentownością przy takich stawkach z kWh oddawanej energii ;D

Chyba to na tyle - byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedzi.
    bjoan

0 22
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 17 Cze 2014 13:14
    982177
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 17 Cze 2014 13:30
    bjoan
    Poziom 7  

Dziękuję bardzo za odpowiedzi ;D

odnoście ad.1 i ad. 2
    W domu mam 3 fazowy układ. Rozumiem, że falownik pracując na fazie z np. rtv pobierającym 300W (podczas gdy z solarów leci 1000W) zasili sprzęt a resztę wypchnie do ZE przez licznik ? Czyli jak włączę pralkę na innej fazie to ona cały pobór weźmie z sieci, tak ?

Wcześniej miałem aku + przetwornica i elektryk przygotował mi małą rozdzielnię pod to: tj. w domu mam 13 obwodów zostały one połączone w 7 grup o max poborze nie przekraczającym 3kW. Każdą z tych grup mogę przełączać pomiędzy przetwornicą a ZE przy pomocy przełącznika I-0-II (http://e-polimet.com.pl/product/3003).
    Czyli mógłbym podłączyć tak falownik aby obsługiwał te najbardziej wykorzystywane obwody + np. pralka a resztę zostawić na innej fazie.

Oczywiście przetwornica nie byłaby podłączona tylko ZE ale dzięki temu mógłbym wybierać które grupy obwodów dawać na falownik.

odnośnie ad.3 i ad.4
    Jakaś konkretna firma/ model ?

Pozdrawiam
    bjoan

0
  • Relpol
  • #4 17 Cze 2014 13:51
    Lesio_Q
    Poziom 19  

Co do punktu 2 - to nie mam przekonania czy elektrownia nie będzie się czepiać zagregowania odbiorników w domu na jednej fazie, celem samokonsumpcji produkcji PV.
    Chyba czasem wspominają o równym obciążeniu faz ... Możnaby rozważyć automatyczny przełącznik faz bez priorytetu, wtedy ta kumulacja by czasem skakała po fazach.

Co do pkt. 3 .... Dobrze jest mieć lekki zapas napięcia pracy PV dla inwertera. Na ciepło (w Słońcu) napięcie spada i układ pracuje blisko dolnej granicy wyłączenia.
    Ja mam 6szt paneli po 30V, ale w upały napięcie ledwo starcza.
    Na szczęście zwykle inwertery mają histerezę, i włączając się n.p. przy 150V, wyłączy sie dopiero przy ok. 120V.

Dwa stringi mają większy sens, gdy warunki pracy tych części PV się różnią. Jeśli nie - inwerter uzyska troszkę większą sprawność pracując na jednym MPPT i wyższym napięciu PV.

Co do pkt. 4. samodzielna budowa urządzenia do utylizacji naprodukcji PV jest praktykowana (n.p. Ja :)), ale czy energetyka nie będzie na toto kręcić nosem ? Że 'gdzie CE ?" itp.
    Przyznam, że nie kojarzę polskiego sklepowego rozwiązania tego problemu ...

Piotr.K

Dodano po 8 [minuty]:

bjoan napisał:

odnoście ad.1 i ad. 2
    W domu mam 3 fazowy układ. Rozumiem, że falownik pracując na fazie z np. rtv pobierającym 300W (podczas gdy z solarów leci 1000W) zasili sprzęt a resztę wypchnie do ZE przez licznik ? Czyli jak włączę pralkę na innej fazie to ona cały pobór weźmie z sieci, tak ?

Dokadnie tak - na fazie pralki płacisz 50gr/kWh, na drugiej dostajesz 17gr/kWh :(

0
  • #5 17 Cze 2014 13:59
    982177
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 17 Cze 2014 14:23
    bjoan
    Poziom 7  

Lesio_Q napisał:
    Co do punktu 2 - to nie mam przekonania czy elektrownia nie będzie się czepiać zagregowania odbiorników w domu na jednej fazie, celem samokonsumpcji produkcji PV.
    Chyba czasem wspominają o równym obciążeniu faz ... Możnaby rozważyć automatyczny przełącznik faz bez priorytetu, wtedy ta kumulacja by czasem skakała po fazach.:(

ehh myślę że by się nie czepiali w końcu nawet jakbym dodał 2 panele to byłoby to około 1,8kW - powiedzmy podłączyć na tym kotłownię (piec + pompki) + drobny rtv, lodówkę i od wielkiego dzwonu (powiedzmy że da się namówić moją piękniejszą stronę na robienie prania w południe ;D )pralkę. całość nie powinna przekroczyć 4kW.

No chyba że sprytne urządzonko do przesyłania nadmiaru do grzałki - jeszcze lepsze rozwiązanie. Ogólnie mówić jak najmniej oddać do ZE.

Rozwiązania Elektronix brzmią przednio - używa ktoś ich produktów do elektrowni wiatru/wody ? Wszystko w jednym urządzeniu piękna sprawa.

0
  • #7 17 Cze 2014 14:38
    Lesio_Q
    Poziom 19  

U mnie jest tak, że grzałka do nadprodukcji jest w pobliżu pralki.
    Jak nadprodukcja z PV się pojawia, to sterowana grzałka słyszalnie brzęczy PWM-em, a to znak, że warto puścić pralkę - to energia elektryczna zostanie spożytkowana lepiej niż na grzanie bojlera.

A gdyby nadprodukcja z jakichś przyczyn wypływała na licznik - zaczyna pikać buzer w detektorze (w szafce z bezpiecznikami).
    Piotr.K

Dodano po 2 [minuty]:

bjoan napisał:
    ...Rozwiązania Elektronix brzmią przednio - używa ktoś ich produktów do elektrowni wiatru/wody ? Wszystko w jednym urządzeniu piękna sprawa.

Przestrzegałbym przed hurra-optymizmem. Jeszcze chyba żaden producent nie połączył w jednym urządzeniu inwertera i detektora nadprodukcji, aby optymalnie sterować.
    Piotr.K

0
  • #8 17 Cze 2014 14:52
    bjoan
    Poziom 7  

Lesio_Q napisał:
    U mnie jest tak, że grzałka do nadprodukcji jest w pobliżu pralki.
    Jak nadprodukcja z PV się pojawia, to sterowana grzałka słyszalnie brzęczy PWM-em, a to znak, że warto puścić pralkę - to energia elektryczna zostanie spożytkowana lepiej niż na grzanie bojlera.

A gdyby nadprodukcja z jakichś przyczyn wypływała na licznik - zaczyna pikać buzer w detektorze (w szafce z bezpiecznikami).

no pięknie ... brakuje powiadomienia SMSem - żonki co by włączyła Franie ;D

Lesio_Q napisał:
    Przestrzegałbym przed hurra-optymizmem. Jeszcze chyba żaden producent nie połączył w jednym urządzeniu inwertera i detektora nadprodukcji, aby optymalnie sterować.

Co racja to racja - zwłaszcza że dopiero testują. Z drugiej jednak strony skoro dwa osobne urządzenia działają to czemu nie można ich włożyć do jednej obudowy tak żeby prosty chłop mógł zgrabnie podłączyć kable i mieć po kłopocie ;D

0
  • #9 17 Cze 2014 14:56
    Lesio_Q
    Poziom 19  

Myślę, że tu działa polska specyfika - brak bilansowania w PL może pobudzić do działań projektowych jedynie polskich innowatorów PV, świat chyba nie wpadł na to, że u nas jest aż "tak dziwnie" w tej materii ...
    Piotr.K

0
  • #10 17 Cze 2014 15:01
    982177
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 17 Cze 2014 15:05
    bjoan
    Poziom 7  

Adamt27 napisał:
    WOW, Grzałka w pralce? ....

grzałka chyba jest w pobliżu pralki (blisko bojlera jest pralka) a nie W pralce .. ale może nie skumałem ;/

0
  • #12 17 Cze 2014 15:17
    Lesio_Q
    Poziom 19  

Tak, grzałka jest .... nawinięta na rurze wylotowej pieca CO, a piec stoi w pralni ... a może pralka w kotłowni ?
    Piotr.K

0
  • #13 17 Cze 2014 15:22
    982177
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 17 Cze 2014 16:18
    bjoan
    Poziom 7  

... robi się psychodelicznie ;D

Reasumując skoro z moich paneli 1,4 kW wyciągałem ok 140kWh (jak miałem aku) w słoneczne miesiące i to w CAŁOŚCI odchodziło mi od zużycia kWh z ZE czyli realny zysk. Tak teraz przy tej samej produkcji i z falownikiem (zakładam że bez urządzenia załączającego grzałkę, przełączającego fazy itp) realnie będzie można odzyskać maks. 40kWh bo większość czasu gdzie jest max nasłonecznienie to nikogo nie ma w domu. A nie będę na siłę oglądał TV bo akurat prąd jest ;D Czyli lipa.
    Zapewne lepiej wygląda wykorzystanie falownika w pochmurne dni lub cały okres jesienno wiosenny gdzie nasłonecznienie jest niskie ale zawsze te 200-500W leci. Więc urządzenia nisko prądożerne ale na stałe włączone można w całości zasilić z falownika.

Cała instalacja przy założeniu bezawaryjności i tak zwróci się po 25 latach więc dokładanie kolejnych paru tysięcy i wydłużanie tego o kolejne 10 lat IMO mija się z celem. Co wy na to ?

Dodano po 24 [minuty]:

Adamt27 napisał:
    no pięknie ... brakuje powiadomienia SMSem - żonki co by włączyła Franie ;D

Bjon - pomysł dobry !

Inwerter Elektronix'a wysyła maile z raportem ile energii i jaka max moc w ciągu dnia czy miesiąca więc przekaże, ze można wysyłać maile o stanie pracy inwertera.
    Tak, niby śmieszne ale może i dobre ?
    Rzeczywiście jest problem z powiadomieniem, Inwerter jest gdzieś schowany i nie widać LCD wiec jak przekazać, ze jest praca PV i można coś włączyć - przysłowiową pralkę Franię !

Można by to jakąś ładną regułą zamknąć np: jak jest nadwyżka mocy powiedzmy >500W przez >10min to wyślij SMS z powiadomieniem że warto by coś załączyć ;D

0
  • #15 17 Cze 2014 16:36
    982177
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 17 Cze 2014 16:48
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

Wprowadzacie kolegę trochę w błąd.

1. Ten Danfoss ma start od 125 V, a MPPT 100-350 także 6 modułów wystarczy na 1 string.

2. Po wymianie licznika na inteligentny (w polsce popularny Landis Gyr) produkcja na 1 fazie np 3 kW, pobór po 2 kW na dwóch fazach - licznik naliczy tylko 1 kW pomimo że falownik jest na innej fazie. Poszukajcie landis gyr gdzieś w topicach ktoś z elektrody to już testował i nie ma potrzeby przepinania domu na jedną fazę - chociaż można jeżeli instalacja to wytrzyma.

Tutaj to opisane:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13448870#13448870

3. Jest urządzenie do zrzucania "nadmiaru" energii płynnie na grzałkę lub załączania urządzeń (2 wyjścia triak, 2 na SSR i 2 przekaźnikowe) - Wattrouter. Jeżeli chcesz kartę katalogową to proszę o PW.

0
  • #17 17 Cze 2014 19:48
    Lesio_Q
    Poziom 19  

CzystyZYSK napisał:
    ... Po wymianie licznika na inteligentny (w polsce popularny Landis Gyr) produkcja na 1 fazie np 3 kW, pobór po 2 kW na dwóch fazach - licznik naliczy tylko 1 kW pomimo że falownik jest na innej fazie. ...
    Oo! Czyli ZE takim licznikiem dopuszcza niejako bilansowanie między fazami, ale tylko w tym samym czasie, to już krok do przodu.
    Ale czy rzeczywiście to ich założenia, czy tylko taka 'korzystna wada' tego zawansowanego licznika .... :?:
    Piotr.K

0
  • #18 17 Cze 2014 20:30
    rwxw
    Poziom 22  

Lesio_Q napisał:
    Ale czy rzeczywiście to ich założenia, czy tylko taka 'korzystna wada' tego zawansowanego licznika

Ja to sprawdzałem u siebie. Nie wiem, czy takie są założenia, ale tak to działa przy liczniku dwukierunkowym. Mam pv wpiętą inną fazę niż większość obciążenia w domu i licznik to w danym momencie bilansuje. Co więcej, uzyski miesięczne z pvmonitor.pl pokrywają się z uzyskami przekazywanymi mi przez Tauron, więc jest ok. Licznik jednokierunkowy będzie działał inaczej.

0
  • #19 17 Cze 2014 20:33
    bjoan
    Poziom 7  

Czyli chyba jednak ten Danfoss ;D
    Na początek zrobiłbym 1 string z tego co mam a potem ewentualna rozbudowa po wprowadzeniu nowych regulacji OZE.

Pytanie czy ten licznik to montują wszędzie (Energa, Tauron, Enea) czy też jakoś geograficznie podzielone to jest? A może tylko to aktualnie jest dostępne - muszę skontaktować się z Energą. Chyba że ktoś tu z pomorza może to potwierdzić.

no i tutaj informacja bardzo ważna - dająca przynajmniej nadzieję na lepsze "jutro" energii odnawialnej:

Nowy projekt ustawy OZE: bilansowanie półroczne (art. 47.10) i odkup nadwyżki za 100% dla nowych lub zmodernizowanych instalacji (art. 41.7), dla reszty nadal za 80%. cytat z posta użytkownika "putas"

aku już nie mam ;-) ale została przetwornica i regulator jak ktoś chętny sprzedam w dobrej cenie - pisać PW.

0
  • #20 17 Cze 2014 20:45
    rwxw
    Poziom 22  

bjoan napisał:
    1. Czy miejsce wpięcia takiego falownika ma znaczenie czy wystarczy dowolne gniazdko w domu ?

Gniazdko nie jest dobrym pomysłem, lepiej to zrobić "po bożemu" w rozdzielnicy z odpowiednimi zabezpieczeniami i wpiąć pv przed wyłącznikiem różnicowoprądowym, żeby instalacja w domu była chroniona tym wyłącznikiem. Jeśli to ma być inwerter 4kW lub 6kW, to przewodem 4mm2, żeby później gdy dołożysz paneli już nie zmieniać.
    bjoan napisał:
    2. Czy trzeba spiąć wszystko w domu na jedną fazę czy też urządzenia mogą zostać tak jak są a licznik ZE ?? rozliczy to prawidłowo ?

Nie trzeba nic spinać w jedną fazę, instalację domową można zostawić po staremu bez modyfikacji.
    bjoan napisał:
    4. Czy jest (można kupić - ktoś robi z szanownych forumowiczów?) układ, który w trakcie dużej produkcji energii z solarów i małego poboru mocy w gospodarstwie domowym załączałby grzałkę w bojlerze

Można kupić, można zrobić za pomocą np. 2 liczników z wyjściem impulsowym lub rs485 + arduino do obsługi i przekaźniki do przełączania (wersja najprostsza) lub zamiast przekaźników sterowanie fazowe lub grupowe w wersji bardziej zaawansowanej.

0
  • #21 17 Cze 2014 21:32
    CzystyZYSK
    Poziom 24  

bjoan napisał:
    Czyli chyba jednak ten Danfoss ;D
    Na początek zrobiłbym 1 string z tego co mam a potem ewentualna rozbudowa po wprowadzeniu nowych regulacji OZE.

Pytanie czy ten licznik to montują wszędzie (Energa, Tauron, Enea) czy też jakoś geograficznie podzielone to jest? A może tylko to aktualnie jest dostępne - muszę skontaktować się z Energą. Chyba że ktoś tu z pomorza może to potwierdzić.

Taki sam montują w Enerdzie - na pewno oddział Kalisz.

Ale Enea w Poznaniu też ma takie - podejrzewam, że prawie cała Polska. Tylko gdzieś w PGE widziałem raz komuś jakiegoś krzaka zainstalowali ale to pewnie jakieś stare stany. Ten Landis to raczej standard.

1
  • #22 18 Cze 2014 09:16
    Lesio_Q
    Poziom 19  

Zastanawia mnie jak ZE to rozlicza gdy licznik robi bilansowanie międzyfazowe.
    Jeżeli dodatkowy licznik dedykowany liczeniu produkcji OZE (nie-Landis) naliczy kWh, to te kWh nie będą zgodne z tym co powinno być podstawą do faktury za nadprodukcję ....
    No, chyba, że za część nadprodukcji 'zapłacą' dwukrotnie - raz - zmniejszając pomiarowane zużycie domu + ekstra 17gr/kWh za OZE ...

Piotr.K

0
  • #23 18 Cze 2014 11:27
    rwxw
    Poziom 22  

Licznik przy pv (u mnie też taki sam LandisGyr E550) nie jest do rozliczeń, tylko do statystycznego raportowania danych o produkcji. Do rozliczeń jest ten drugi czyli dwukierunkowy i na nim wszystko się dobrze policzy.

0