Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana led w solarnym numerze domu

17 Cze 2014 12:51 2748 19
  • Poziom 13  
    Witam, mam solarną lampkę do podświetlania numeru domu, tylko że slabo świeci. Może jak bym wymienił diody to by coś pomogło tylko nie wiem jak dlugo wytrzyma akumulatorek. Może miał ktoś podobny problem i podpiwie mi jak go rozwiązać?
    Można by dać większy akumulatorek chyba ale nie iwem czy będzie on doładowany.
    Wygląda to tak jak na zdjęciach.
    Zmiana led w solarnym numerze domu Zmiana led w solarnym numerze domu
    Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 23  
    Ogniwo foto-woltaniczne ma określone napięcie jakie może z siebie wydusić na wyjściu. Możesz dać większy akumulator ale panel nie da rady tego większego akumulatora naładować. Albo więcej paneli albo inna lampka. Podłącz się miernikiem do panelu wystawionego na słońce, dowiesz się jakie napięcie masz na wyjściu panelu i jakie napięcie dostaje dioda.
  • Poziom 13  
    Przed chwilą mierzylem napięcie i miernik pokazuje od 5v do 5,80v w zależności od nasłonecznienia.
  • Fabryka Prądu
  • Pomocny dla użytkowników
    Tam jest przetwornica i obwód ładowania akumulatora. Możesz odczytać oznaczenia tego czarnego elementu na płytce? I podaj jeszcze kolory pasków na tym dławiku, bo na zdjęciu niewyraźnie widać.
    Wymiana akumulatora na "większy" nic nie da. Na aktualnym w pełni naładowanym wszystko by działało pewnie około 20-30 godzin bez przerwy. Zmierz z ciekawości chociaż jego aktualne napięcie.
  • Poziom 13  
    Ten czarny element to 6N06 0902. Kolory rezystora czerwony czerwony brązowy srebrny. Napięcie akumulatora 1,27v. Jest też gdzieś czujnik zmierzchu bo lampka zapala się gdy robi się ciemno.
    To raczej nie rezystor a dławik. Włącz tą lampkę i zbliż magnes do tego elementu. Zobacz czy są jakieś zmiany w świeceniu LEDów.
    Jeśli to faktycznie dławik, to wymień go na 82 lub 100µH.
    Obawiam się jednak, że ten układ jest w stanie dostarczyć jedynie kilkanaście mA prądu, co zakładając równoległe połączenie LEDów jest wartością niewystarczającą.
    Mógłbyś rozrysować schemat na podstawie płytki zaznaczając gdzie jest podłączone ogniwo, akumulator i LEDy?
  • Specjalista elektronik
    Przede wszystkim można poszukać możliwości poprawienia sprawności. Być może da się wymienić diody na jakieś o większej sprawności - czyli takie, które zużywając tyle samo energii będą jaśniej świecić. Być może da się poprawić sprawność przetwornicy zasilającej te diody i przez to dostarczyć im większej mocy. Być może akumulatorek już słabo trzyma energię i wymiana na nowy by pomogła. Wreszcie, być może da się poprawić układ ładowania - zwykle robią tak, że podłączają ogniwo słoneczne przez diodę do akumulatorka, przez co sprawność układu ładowania jest około 20%, być może da się uzyskać około 50% przez użycie przetwornicy; a może dałoby się zastosować 2 akumulatorki?

Przydałoby się zmierzyć charakterystykę ogniwa słonecznego - zależność napięcia od pobieranego prądu; zwykle jest taka, że przy niewielkim prądzie napięcie jest prawie stałe, a przy pewnym natężeniu prądu szybko maleje przy dalszym zwiększaniu prądu; przy jakimś prądzie i jakimś napięciu uzyskuje się największą moc na odbiorniku - przydałoby się wiedzieć, jaki to jest prąd i napięcie.
  • Poziom 13  
    Witam wklejam schemat robiony na szybko.

Po przytknięciu magnesu do dławika diody świecą trochę jaśniej. Znaczy to że to dławik a nie rezystor tak?
  • Poziom 13  
    Ok spróbuje zmienić. A jakie zadanie ma ten dławik? Czy jak zmienię dławik nie wpłynie to na długość świecenia diód?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    seba847 napisał:
    A jakie zadanie ma ten dławik?

Dławik pracuje w układzie przetwornicy zasilającej diody.

seba847 napisał:
    Czy jak zmienię dławik nie wpłynie to na długość świecenia diód?

To nie jest perpetuum mobile - jeśli przez diody popłynie wiekszy prąd to oczywiscie energii w akumulatorze starczy na krócej.
  • Poziom 13  
    A są może diody świecące jaśniej a pobierające mniej prądu?
  • Poziom 13  
    No tak, a znasz może jakieś konkretne? Obie diody w mojej lampce pobierają 4,4 mA.
  • Specjalista elektronik
    Niestety, nie jestem "na bieżąco" - kiedyś były porządne marki Kingbright, jak wymieniłem w taniej lampce na przyzwoite Kingbrighta, to świeciła kilka razy jaśniej; w oznaczeniach tych LED-ów jest zakodowana jasność w ostatniej literze, np. L53SRD/G oznaczało superjasnego (S) czerwonego (R) LED-a o średnicy 5mm (to 53), z matową soczewką (D) i jednej z najwyższych jasności (A=najmniejsza); chyba tanio kupiłem /F (im dalsza litera, tym drożej) i właśnie takie wstawiłem do tej lampki. Dziś już są lepsze LED-y, ale trzeba szukać not katalogowych... jak się pojawiły LED-y Kingbrighta, to sklep miał do nich noty katalogowe, można było przejrzeć i wybrać, który pasował.
    Możesz spróbować wymienić LEDY, musisz kupić "flat head" lub "straw had", które mają szeroki kąt świecenia. Co do jasności, to jak kolega powyżej napisał może być trudno coś dobrego upolować (większość to chińszczyzna) jednak przy cenach LEDów warto kupić w ciemno takie o których sprzedawca twierdzi, że mają najwięcej mcd lub lm. Polecam w barwie białej zimnej.
    Przy prądzie rzędu 4mA na LED nie oczekuj cudów. Wymień ten dławik i zobacz czy będzie lepiej.
  • Poziom 15  
    Małe te diodki tam są coś, załóż z solarów za 3 zł w praktikerze, wielkością są takie jak w zapalniczkach a dosyć mocno to świeci w nocy.
  • Poziom 13  
    speedy9 napisał:
    Przy prądzie rzędu 4mA na LED nie oczekuj cudów.

Obie diody połączone szeregowo tyle pobierają, czyli zużycie jednej by 2,2 mA wychodziło.
  • Poziom 13  
    A nie jednak jedna dioda pobiera 4 mA. Spróbuję coś poszukać i dopasować.