Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odcięcie prądu w gniazdku przez wyłącznik prądu

the_eye777 17 Jun 2014 16:43 4332 8
    the_eye777
    Level 14  
    Witam.
    Mam w piwnicy bojler na prąd, grzałka o mocy 2kW.
    Gdy chcę go włączyć muszę zasuwać na sam dół i wciskać wtyczkę do gniazdka.
    Zastanawiałem się nad timerem, jednak u mnie się nie sprawdzi bo raz że mama nie będzie potrafiła się nim obsługiwać a dwa że każdy kąpie się w innych godzinach więc nawet go nie ustawię.
    Chciałem na kablu do gniazdka wpiąć zwykły przełącznik ścienny do oświetlenia i zamontować go w pomieszczeniu wyżej.
    Na jakim kablu mam go wpiąć? Na fazowym?
    I czy on wytrzyma takie obciążenie.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    bartekfigura
    Level 28  
    Lepiej sam nic nie kombinuj. Bo nie masz dostatecznej wiedzy. Najlepszym wyjściem będzie zakup przekaźnika czasowego do gniazdka. Przecież bojler ma jakiś zapas wody. Ustaw bojer na wyższą temperaturę, to po zmieszaniu z zimną wodą tej ciepłej będzie więcej. Timer ustaw najlepiej na popołudnie i wczesnym rankiem. No chyba, że masz taryfę nocną to trzeba się dostosować do godzin obowiązywania tańszej taryfy. Jakiej pojemności to bojler i ile osób z niego korzysta?
    hud
    Level 12  
    Cześć.

Nie piszesz nic o typie sieci, a to bardzo ważne.

Wyłącznik taki jak napisałeś, nie służy do odłączania takich obciążeń (2kW) tylko do oświetlenia.
    Lepiej zastosować stycznik sterowany takim "zwykłym" wyłącznikiem. Wyłącznik nadający się dla twoich zastosowań będzie nieestetycznie wyglądał w pokoju.

Ale sam tego nie rób. Niech oceni to elektryk i podejmie decyzje co do instalacji jako całości, i w niej tego bojlera.
    zbich70
    Level 43  
    hud wrote:
    Nie piszesz nic o typie sieci, a to bardzo ważne..

Załóżmy, że TN. Jaki wpływ ma rodzaj sieci na możliwość zastosowania wyłącznika oświetleniowego do załączania bojlera 2kW?

Pytasz o sieć a Autor ma dylemat na którym "kabelku" go założyć. Może Mamę niech najpierw zapyta... :evil:
    bartekfigura
    Level 28  
    Autor nie powinien sam tutaj nic robić. Naprawdę najlepszym wyjściem jest zastosowanie przekaźnika czasowego wpinanego do gniazdka. Miałem kiedyś takie rozwiązanie przy bojlerze 100 litrów i było dobrze. Wody zawsze wystarczało dla 3 osobowej rodziny. Dlatego pytam jaki to bojler??
    kamo502
    Level 20  
    Gdyby zastosować stycznik sterowany przez bezprzewodowy włącznik?

Chyba że z prowadzeniem przewodu nie będzie problemu.
    pol102
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Źle zaczyna się przygoda na forum, oj źle. Zastosuję mój ulubiony ostatnio cytat z Prawa Budowlanego: "Eksploatacją instalacji elektrycznej (w tym realizacja prac montażowych) mogą zajmować się wyłącznie osoby legitymujące się ważnym Świadectwem Kwalifikacyjnym w zakresie eksploatacji urządzeń elektrycznych. "

Implikuje to, że autor nie może nic zrobić (chyba, że teraz tak edukuje się młodzież zdobywającą zawód :( ). Pomijając prawo budowlane, jakie by ono nie było, to żeby bezpiecznie wykonywać prace przy instalacji elektrycznej należy rozumieć jej działanie. Bez tego ani rusz.
    remik_l
    Level 29  
    A dlaczego ta wtyczka jest ciągle wyjmowana i wkładana?
    Czy bojler przez to nie pobiera więcej energii, ponieważ musi podgrzać zimną wodę? A tak tylko od czasu do czasu się włącza aby utrzymać daną temperaturę.
    Witold5
    Level 32  
    Ja używam timera, jak autor proponował w pierwszym poście. Nie potrzeba tu uprawnień. Jest w nim 6 opcji ustawień, więc dla 3 lub 4 osobowej rodziny wystarczy. Obciążalność 3,5 kW.