Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

89C51 obciążalność portów??

20 Kwi 2005 13:42 1236 14
  • Poziom 14  
    musze podpiąc na wyjściu portów 30 ledów...

z tego co odszukałem na forum wynika że jeżeli wszystkie zapale to przekrocze max prąd jaki może dać mk (a to chyba uszkodzi go)

czy można jakoś ten problem obejść???????????
  • Poziom 29  
    Maksymalne obciążenie pinu portu to 20mA.
    Jeśli chcesz podłączyć więcej odbiorów użyj buforów,
    może być pojedynczy tranzystor.
  • Poziom 14  
    a same rezystory podciagające by nie wystarczyly??
  • Poziom 29  
    mrgr napisał:
    a same rezystory podciagające by nie wystarczyly??

Rezystor podciągający służy tylko do spolaryzowania tranzystorowego wyjścia pinu w układzie z otwartym kolektorem. Ale cokolwiek do niego podłączysz i tak cały prąd idzie przez ten tranzystor, dlatego nie możesz go przeciążyć ponad 20mA.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Obciazalnosc w stanie niskim jest dosc wysoka lecz suma pradow wplywajacych do procka nie moze przekroczyc bodajze 80mA. Gdy uzyjesz 30 ledow i przepuscisz przez kazdy 2mA to powinienes saie wyrobic. Pamietaj jednak ze stanem aktywnym jest wtedy stan niski. Pin wyzerowany, plynie prad, led swieci.
    Pozdro
    Dexter
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Zle, zle, zle. Led-y na P0 i P2 ODWROTNIE!!! (na P1 sa dobrze). Rezystor (dla pradu 2mA cos okolo 1,5k) SZEREGOWO z ledem. Tak jak masz podlaczone prad plynie w kazdym ze stanow. Jesli led swieci to plynie przez led-a jesli nie swieci to przez mikroprocesor. Marnujesz niepotrzebnie prad ;) Zrob jak powiedzialem i pamietaj tylko ze stan niski na pinie procesora=swiecenie leda.
    Pozdro
    Dexter
  • Poziom 14  
    dziś chwyciłem zasialcz dałem 5 V i regulowałem prąd.. dioda zaświeciła mi dopiero koło 10mA :(.. przy 2 mA swieciła jak przy 2A...wcale....
  • Poziom 28  
    To masz jakies kiepskie led-y. Wspolczesne led-y potrafia przy 2mA zasuwac jak glupie. Lub to sa jakies ledy "jumbo" o srednicy 20mm ;)
    Pozdro
    Dexter
  • Poziom 14  
    Kiepskie????
    zwyky czerwony led za grosze...
    teraz wymyslilem cos takiego... :)
    zastosowac inverty jako bufory na wyjsciach portow mk :) powinno lepiej dzialc, co nie ?
    :D
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Jezeli musisz gonic te ledy az tak duzym pradem to jest to jakies rozwiazanie. Najlepiej chyba jednak bedzie uzyc dedykowanego bufora ULN2803. Ma akurat osiem linii i z tego co pamietam to chyba mozna przepuszczac az 500mA przez jeden pin. Poszukaj sobie do niego dokumentacji.
    Pozdro
    Dexter
  • Poziom 14  
    poszperalem i znalazłem....
    prad jaki pobierają wejścia tego układu w stanie włącznia wynosi do 1,35mA.. a to chyba za duzo jak dla logicznej 1 :(.. ten bo jesli dobrze rozumiem to jesli na porcie mk wystawie same 1 to układ ten zaneguje to wszystko i zapali diody i pobierze spory prąd z mk... w stanie niskim powienienm pobierać z niego większe prądy...

chyba że źle interpretuję note katalogową :(

i jeszcze nie rozumiem co miałbym podpiąć do pinu nr 10 tegoż układu??

A może dałoby sie jakoś ten układ podłączyć zeby był włączony stanem niskim???
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Interpretujesz nie najgorzej ale zauwaz ze jest tez inny parametr w tabeli. Prog wlaczania zalezny od pradu kolektora. Dla pradu kolektora 200mA te napiecie wynosi 2,7V. Ale Ty co najwyzej chcesz przepuszczac 10-20 mA wiec te potrzebne napiecie do wlaczenia tez sie obnizy. Poniewaz ten bufor to nic innego jak osiem par tranzystorow polaczonych w uklad darlingtona to sterowanie jest bardziej pradowe niz napieciowe. Niewielki prad rzedu 100uA na wejsciu powinien wystarczyc do zaswiecenia leda. Spokojnie wiec na wejscia mozesz jeszcze dorzucac rezystory ktore ogranicza prad pobierany z uC.
    Pozdro
    Dexter
  • Poziom 14  
    kombinuję jak się tylko da ;)

ponawiam pytanie.. co z pinem 10?? GND??
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    mrgr napisał:
    ponawiam pytanie.. co z pinem 10?? GND??
    Jak dasz do GND, to, poprzez wewnętrzne diody, LED-y będą podpiete do GND, więc będą świecić nezależnie od stanu wejść. Dla LED spokojnie można to wyprowadzenie pozostawić niepodłączone, jest ono przeznaczone do podpięcia zasilania elementów indukcyjnych (przekaźniki, silniczki itp.), wysterowywanych przez wyjścia, aby zgasić ujemne impulsy przy ich wyłączaniu właśnie poprzez wewnętrzne diody.
    Light'I