Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gorenje - Zamrażarka mrozi, chłodziarka nie.

muminek70 18 Cze 2014 01:00 4701 2
  • #1 18 Cze 2014 01:00
    muminek70
    Poziom 16  

Witam. Od pewnego czasu walczę z chłodziarko-zamrażarką firmy Gorenje model chyba HKS 310.
    Niestety wytarte po myciu.
    Jest to lodówka posiadająca dwa agregaty które chodzą bez problemu. Zamrażarka chodzi bez problemu natomiast chłodziarka przestała.
    Parę dni temu nagle chłodziarka zaczęła zamrażać na kamień wszystko co w niej było mimo gdy ustawiłem pokrętło na pozycję nr.1 było bez zmian. Płyta w chłodziarce zachodziła w silny szron do takiego momentu że musiałem odmrażać. Pomyślałem o termostacie że chyba padł więc go wymontowałem i poszedłem do sklepu zajmującego się częściami AGD. Niestety nie mieli taki typ (07786094) ale dali mi zamiennik w którym była dłuższa ta aluminiowa rurka i powiedzieli żebym tą różnicę długości zawinął to też tak uczyniłem. Po zamontowaniu i złożeniu wszystkiego do kupy uruchomiłem lodówkę. O dziwo prawie wszystko wróciło do normy, mówię prawię bo w niektórych miejscach na płycie chłodziarki pojawiał się lekki szron a w niektórych było ok. Mówię sobie takie coś to w niczym nie przeszkadza tym bardziej że w miarę trzyma się temperatura a nie zamrażało jak to było wcześniej. Parę dni było spokój aż do teraz, przestała chłodzić. Znowu rozebrałem i odczepiłem termostat a zwarłem przewody 3 i 4 Gorenje - Zamrażarka mrozi, chłodziarka nie.
    żeby zobaczyć czy w ogóle będzie chłodzić. Niestety nie. Zaglądam z tyłu na agregatory i oby dwa są ciepłe czyli pracują.
    Z lewej strony ta spirala nad agregatorem jest lekko ciepła a nad prawym chłodna nawet się skrapla.
    Z tego co rozszyfrowałem to ten z lewej jest odpowiedzialny za zamrażarkę a tel z prawej chłodziarkę. Sprawdziłem rurkę wychodzącą od agregatora i prowadząca do płyty chodziarki, rurka jest zimna
    ta z prawej zawinięta w piance(w połowie jest bez tej pianki i jest zimna.W środku chłodziarki słychać ten charakterystyczny dźwięk przelewania płynu czy coś takiego i słychać ze coś się dzieje ale niestety płyta jest jakby leciutko chłodna tak ledwo wyczuwalna.
    Już nie mam pojęcia co dalej mogę sam sprawdzić.

0 2
  • Pomocny post
    #2 18 Cze 2014 01:35
    viiking
    Poziom 25  

Rozszczelnił się układ i ubytek czynnika chłodzącego Innymi słowy masz gdzieś dziurkę którą uciekł czynnik. Ogólnie jest do naprawy tylko znajdź kogoś kto to zrobi.

0
  • #3 19 Cze 2014 01:01
    muminek70
    Poziom 16  

Witam. Dziękuję za szybką odpowiedź. Więc sprawa wygląda tak, przyszedł do mnie fachowiec i stwierdził to samo co kolega mianowicie że jest gdzieś dziurka i napełnienie będzie kosztowało 150-170 zł. Mało tego, ten specjalista nie znalazł gdzie jest ta dziurka i orzekł że trzeba będzie wymienić cały parownik to już za 400 zł. Więc z żoną zdecydowaliśmy żeby kupić nową lodówkę a szkoda bo staruszka dobrze nam służyła prawie 14 lat ;D Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

0