Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

integra 128 WRL - Konfiguracja wyjść wirtualnych

18 Cze 2014 08:48 2931 12
 • Poziom 25  
  Chciałem w Integrze 128 WRL zrobić wył/zał czuwanie strefy 2 w garażu impulsem (z pilota radiolinii bramy), ale z warunkiem, że kontaktron bramy nie jest naruszony. Czyli z drugiej strony - czuwanie załącza/wyłacza zamknięcie kontaktronu pod warunkiem, ze idzie impuls z napędu bramy. W tym celu zrobiłem wyjścia wirtualne, jedno wyzwalane wejściem kontaktronu i drugie wyzwalane przekaźnikiem z napędu i trzecie - iloczyn logiczny wyjść z typem reakcji "zał/wył czuwanie". Oczywiscie kontaktron dopisany do wejść strefy z typem reakcji 5. normalna. I tutaj zawieszka... Macie pomysł jak to skonfigurować?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 37  
  Iloczyn wejść- uzyskasz impuls jak będzie naciśnięty pilot i zamknięta brama. Takie wyjście podłączyć do wejścia i je odpowiednio oprogramować.
 • Poziom 25  
  Fizycznie kabelkiem z wyjścia do wejścia na płycie? Nie da się tego zrobić wirtualnie?
 • Relpol przekaźniki
 • Pomocny post

  Poziom 15  
  Można to zrobić wirtualnie. Należy użyć wejścia o typie linii "8. Wg wyjścia". Następnie należy wskazać numer wyjścia.

  Darek
 • Poziom 25  
  Sprawdziłem, że jest brak reakcji wyjścia wirtualnego na wysterowanie wejściem fizycznym. Konfiguruję "kontaktron" na wejściu nr 10 jako czujkę 2EOLNC, typ reakcji 5-zwykła, a następnie tworzę wyjście wirtualne nr 15 o nazwie "brama otwarta", o typie 14 - naruszenie wejścia. W tabelce zaznaczam wejście 10, czas działania 00m00s, i wyjście nie reaguje na otwarcie/zamknięcie bramy. Oprócz tego w innych wyjściach wirtualnych podczytuje mi z automatu wyzwalanie z wejścia 17, które muszę usuwać. Dlaczego?
 • Pomocny post

  Poziom 15  
  Czy kontaktron faktycznie masz w konfiguracji 2EOL/NC ?
  Jeśli chcesz na wyjściu uzyskać informację o naruszeniu wejścia w sposób 1:1, to nie tworzy się wyjścia typu "Naruszenie wejścia" tylko typ "Wskaźnik gotowy" z odwróconą polaryzacją. Wtedy wyjście dokładnie reprezentuje stan wejścia.

  Swoją drogą, wyjście typu "Naruszenie wejścia" działa na określony czas. Ustawiając 0s nie ma żadnej reakcji i to jest prawidłowe.

  Co znaczy w innych wyjściach wirtualnych ? Jakich wyjściach ? To normalne zjawisko, że tworząc wyjście np. Przełącznik MONO (wirtualne lub nie), należy odznaczyć wszystkie nieinteresujące Cię pozycje. Czyli m.in. odznaczyć wejścia, które nie będą brały udziału w zabawie.
 • Poziom 25  
  montersi.pl napisał:
  wyjście typu "Naruszenie wejścia" działa na określony czas. Ustawiając 0s nie ma żadnej reakcji i to jest prawidłowe

  Próbowałem dla typu 14 również ustawień np. 02m00s, co również nie dawało odwzorowania stanu wejścia
  montersi.pl napisał:
  To normalne zjawisko, że tworząc wyjście np. Przełącznik MONO (wirtualne lub nie), należy odznaczyć wszystkie nieinteresujące Cię pozycje.

  I tak też robiłem, natomiast wejście wirtualne typu załączenie/wyłączenie czuwania dodało mi się samo we wszystkich wyjściach wirtualny które tworzyłem. Chyba najlepszym sposobem będzie skonfigurowanie całości na nowo.

 • Poziom 15  
  Jaki to kontaktron ? Jak podłączony ? Nawet wyjście "Naruszenie wejścia" z ustawionym czasem nie ma prawa nie zareagować, jeśli wejście zostanie faktycznie naruszone. To są objawy wadliwego działania centrali - jeśli jest faktycznie tak, jak to opisujesz. Gdybyś wrzucił chociaż zrzuty ekranowe tego co robisz, to łatwiej by było wywnioskować, co jest przyczyną nieprawidłowego działania.

  stonefree napisał:
  natomiast wejście wirtualne typu załączenie/wyłączenie czuwania dodało mi się samo we wszystkich wyjściach wirtualny które tworzyłem

  To nie jest jasne. Co masz na myśli "we wszystkich wyjściach wirtualnych" ? Jakiego typu wyjściach ?

  Już to pisałem wcześniej. Konfigurując dane wyjście jako np. "Przełącznik MONO", niezależnie czy wirtualne czy fizycznie występujące, po prawej stronie jest kolumna z różnymi funkcjami. Jedną z tych funkcji jest ustalenie, po naruszeniu jakich wejść, to wyjście ma się uaktywnić. Domyślnie zaznaczone są wszystkie. Obowiązkiem instalatora jest to zmienić i wybrać tylko te wejścia, które faktycznie mają sterować danym wyjściem.
 • Poziom 25  
  montersi.pl napisał:
  Jaki to kontaktron ? Jak podłączony ?
  Kontaktron B4-S satela, do tego puszka z tamperem. Układ połączeń-masa na tmp, z drugiego tmp rezystor 1,1k na styk kontaktronu, drugi styk połączony z pierwszym przez kolejny 1,1k i do niego linia wejściowa. Linia reaguje na otwarcie/zamknięcie bramy naruszeniem - widać to w dloadx w stanach wejść.
  montersi.pl napisał:
  Co masz na myśli "we wszystkich wyjściach wirtualnych" ? Jakiego typu wyjściach?
  W dwóch innych wyjściach programowanych na aktywowanie naruszeniem wejść, oczywiście odhaczałem wszystkie i dodawałem tylko jedno z nich. Jutro uzbroję się w printscreeny z programu żeby to jaśniej pokazać.
 • Poziom 39  
  montersi.pl napisał:
  Jeśli chcesz na wyjściu uzyskać informację o naruszeniu wejścia w sposób 1:1, to nie tworzy się wyjścia typu "Naruszenie wejścia" tylko typ "Wskaźnik gotowy" z odwróconą polaryzacją. Wtedy wyjście dokładnie reprezentuje stan wejścia.

  Innym sposobem jest ustawienie wyjścia jako "iloczyn logiczny wejść' oraz ustawienie tylko jednego wejścia sterującego. W tym wypadku polaryzacji zmieniać nie trzeba.
 • Poziom 25  
  Dziękuję za porady, okazały się skuteczne. Natomiast przez głupi błąd w rozumowaniu i nieznajomość prostej zasady funkcja nie działa tak jak powinna. Mianowicie chciałem wykorzystać napęd bramy garażowej do załączania - wyłączania czuwania strefy. W związku z tym podałem na jedno wejście centrali sygnał z napędu i zasterowałem nimi 2 wyjścia "wskaźnik gotowy", z tych wyjść utworzyłem iloczyn i przypisałem mu wejście typu 82 zał/wył czuwanie. I wszystko byłoby pięknie, gdybym nie był przekonany, że pierwszy impuls z wyjścia iloczyn - otwierający bramę - podany na wejście typu 82 wyłączy czuwanie, a kolejny - zamykający bramę - wyłączy ;)
 • Pomocny post

  Poziom 15  
  W takim razie kolejna wskazówka. Wejście typu "Załącz/wyłącz czuwanie" może działać w dwóch trybach:

  - monostabilny, czyli właśnie impulsem
  - bistabilny, czyli stanem

  Zmian dokonuje się klikając przycisk "Szczegóły" dla wejścia w oknie "Wejścia". Opcja nazywa się "Ster. naruszeniem (wył. stanem)".
 • Poziom 25  
  Właśnie doczytałem w instrukcji. Jednak instrukcja jest dobra, ale pewnych rzeczy się nie zauważa, dopóki w praktyce nie dadzą o sobie znać :)