Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATtiny2313 - Cyfrowy regulator napięcia przemiennego, dlaczego nie działa?

metalMANiu 18 Cze 2014 12:19 1707 7
  • #1 18 Cze 2014 12:19
    metalMANiu
    Poziom 16  

Witam,
    od kilku dni próbuję uruchomić układ regulatora napięcia przemiennego. Do tego celu chcę użyć ATtiny2313, który na 0,1 ms ma załączać MOC3041 w określonym czasie od przejścia wartości napięcia sieciowego przez 0 V. Do detekcji przejścia przez 0 używałem układu kondensatora 470nF/400V z transoptorem itp. Nic nie działało. Aktualnie wykorzystuję układ podany na schemacie poniżej. Jest to wierny, dokładny schemat tego, co złożyłem.
    Mimo to, żarówka nie chce świecić. Problem tkwi zapewne w kodzie do ATtiny, ponieważ po przyłączeniu diody MOC3041 do napięcia 5V żarówka świeci.
    Poniżej załączam zdjęcie układu, schemat, przebieg napięcia na wejściu AVR oraz kod do ATtiny.

PS. Wiem, że na krytykę zasługuje brak izolacji od sieci. Po uruchomieniu regulatora to zmienię.

ATtiny2313 - Cyfrowy regulator napięcia przemiennego, dlaczego nie działa? ATtiny2313 - Cyfrowy regulator napięcia przemiennego, dlaczego nie działa? ATtiny2313 - Cyfrowy regulator napięcia przemiennego, dlaczego nie działa?

Kod: C
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0 7
  • #2 18 Cze 2014 12:43
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Jednym z problemó jest stosowany transoptor- który ma układ detekcji przejścia przez zero. Powinien być taki bez detekcji. Swoją drogą po co transoptor, skoro układ i tak nie ma separacji galwanicznej?
    No i układ detekcji zera - po co taki skomplikowany i udziwniony? Zwykły rezystor 1 M z main do IO procka wystarczy. Poszukaj odpowiedniej noty katalogowej Atmela.

0
  • #3 18 Cze 2014 13:09
    metalMANiu
    Poziom 16  

tmf napisał:
    Jednym z problemó jest stosowany transoptor- który ma układ detekcji przejścia przez zero.

Celowo zastosowałem MOC3041, bo chciałem, żeby wyłączał w zerze (programowo chciałem załączać optotriak tylko na krótką chwilę a później chciałem, by MOC3041 wyłączał się sam)
    tmf napisał:
    Swoją drogą po co transoptor, skoro układ i tak nie ma separacji galwanicznej?

1. Docelowo chcę izolować układ,
    2. Nie mam diaka :P
    tmf napisał:
    Zwykły rezystor 1 M z main do IO procka wystarczy. Poszukaj odpowiedniej noty katalogowej Atmela.

O, nie wiedziałem, że tak można. Rozumiem, że nie wolno wówczas łączyć przewodu neutralnego z masą układu. W nocie do ATtiny2313 nie znalazłem o tym informacji, ale jeszcze poszukam.

0
  • Pomocny post
    #5 18 Cze 2014 13:46
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

metalMANiu napisał:
    tmf napisał:
    Jednym z problemó jest stosowany transoptor- który ma układ detekcji przejścia przez zero.

Celowo zastosowałem MOC3041, bo chciałem, żeby wyłączał w zerze (programowo chciałem załączać optotriak tylko na krótką chwilę a później chciałem, by MOC3041 wyłączał się sam)

Każdy triak wyłącza się w zerze, a ten się po przejściu przez zero włącza .

0
  • #6 18 Cze 2014 18:45
    metalMANiu
    Poziom 16  

Już rozumiem, tutaj jest konieczny optotriak, który będzie załączał triak w dowolnym momencie a nie tylko w zerze napięcia sieciowego. Odpowiedni będzie więc któryś z poniższych:
    MOC3020, MOC3021, MOC3022, MOC3023, MOC3051.
    Po uzupełnieniu moich zapasów będę dalej działał w tym temacie :)
    chyba, że jakoś inaczej jeszcze można wyzwolić triak. Zastanowię się też nad użyciem tyrystora, może jego sterowanie będzie prostsze i bardziej dowolne. Póki co dziękuję i klikam "pomógł" dla Kolegi tmf.
    (Temat zamknę, gdy układ zacznie działać:) )

0
  • #7 19 Cze 2014 10:23
    ZbeeGin
    Poziom 38  

metalMANiu napisał:
    Zastanowię się też nad użyciem tyrystora, może jego sterowanie będzie prostsze

Niestety nie będzie i w dodatku pozbędziesz się jednej połówki przebiegu. Chyba, że włączysz go w mostek.

0
  • #8 25 Cze 2014 10:49
    metalMANiu
    Poziom 16  

Witam ponownie,
    po wielu próbach udało się w końcu załączyć odbiornik w dowolnej chwili. Triak odpalany jest w zależności od kodu programu.
    Bardzo dziękuję Koledze tmf a dla wszystkich zostawiam link do opisu sterowania triakami, dzięki któremu uruchomiłem mój regulator.

http://www.nxp.com/documents/application_note/FS067.pdf
    Pozdrawiam !

0