Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha rx v540 RDS - Tylne głośniki - jaka średnica przewodu?

stolarek_1988 18 Cze 2014 14:55 1251 4
 • #1 18 Cze 2014 14:55
  stolarek_1988
  Poziom 20  

  Problem wydaje mi się dość nietypowy i nie do końca wiem cyz umiećić go tutaj, czy w dziale bardziej budowlanym. Mianowicie.

  Robiąc remont nie uwzględniłem faktu, że w salonie ma być system 5.1. Przy kładzeniu kafelków kazałem fachowcom połączyć je z parkietem bez szczeliny (w przejściu między kuchnią, a salonem).
  Tak to wygląda:
  Yamaha rx v540 RDS - Tylne głośniki - jaka średnica przewodu?

  Niestety jest to jedyne miejsce gdzie mogę upakować przewody do głośników okalających kanapę (lewy tył i prawy tył + ewentualny głośnik centralny tylny).

  Biję się z myślami jak poprowadzić przewody, żeby były niewidoczne / jak najmniej widoczne oraz jaka powinna być ich średnica przy posiadanym przeze mnie wzmacniaczu.

  Zestaw kolumn głośnikowych to na razie dość stare kolumny od wieży Sony RX 110AV, ale w przyszłości chciałem kupić Jamo s606 hcs3.

  Planuję jeszcze dokładnie obejrzeć ościeżnicę, bo mam dwuczęściową (z dokładanym piórem - może w środek się uda włożyć i pojechać dookoła).

  Ewentualnie czym frezować szczelinę w kafelkach lub parkiecie? Sam parkiet teraz jest już polakierowany, a szczelina dokładnie chowa się pod zamkniętymi drzwiami. Jaką dać ewentualnie listwę maskującą takie łączenie? A może po prostu włożyć przewody i dać trochę fugi na wierzch?

  Prośba/pytanie do moderatora - próbowałem poprawnie wkleić obrazek i z dysku, i za pomocą url - wywalało mi błąd, stąd napisałem komentarz, że próbowałem.
  Czy według moderatorów lepiej usunąć całkowicie linka i pozostawić temat zupełnie bez sensu, czy może lepiej dać samą adnotację?
  Udało mi się to poprawić z poziomu innego komputera - czasem linux świruje.

  0 4
 • Sklep HeluKabel
 • #2 18 Cze 2014 17:06
  k52
  Poziom 32  

  Zestaw kina domowego, średniej jakości, obecne głośniki średnie, a planowane również bardzo średnie. Inna sprawa że to tylko efekty, nie fronty.
  Oczywiście nie napiszę daj 0,5mm prądowo wytrzymają, bo jestem miłośnikiem muzyki, a nie wytrzymałości prądowej przewodów, ale czy dasz 1,5mm, czy 2,5mm obawiam się że nie usłyszysz różnicy na tym sprzęcie, a zwłaszcza w kolumnach efektowych. Kup takie abyś wiedział i był spokojny że spełniłeś dobrze obowiązek dobre miedziane Cu na 100%. Nie napisze marek bo nie wiem jak masz budżet, ale od 7 zł już kupisz z Cu z pewnego źródła, nawet białe lub czarne-nowocześnie wyglądające .
  Mimo wszystko przy długim przewodzie, a cienkim zwiększa się oporność, więc stawiałbym na 2,5mm.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 20 Cze 2014 15:03
  stolarek_1988
  Poziom 20  

  k52 nie mam szansa na zakup droższych zestawów, gdyż po prostu mnie na takowe nie stać.
  Zaczynam właśnie nowe życie w swoim małym mieszkaniu (dziś się właśnie rano przeprowadziłem) i mam tyle sprzętu ile mam i jaki mam. Szybko i tak zmian nie będzie. Co najwyżej na te s 606 jak się trafią.

  Na tylne głośniki poszedł przewód 2x1,5 AgCu (odcinki 9,5 i 11,5m)
  Na przód 2x2,5 AgCu po 3m
  Na central 2x2,0 AgCu 1,2m

  Wybrałem na tył 1,5 jako w miarę złoty środek w kwestii upakowania go w okolicę drzwi. Teraz prawdopodobnie podfrezuję delikatnie kafelki i parkiet i spróbuję upakować przewody w szczelinę i zafugować.

  Aha - pokój w którym stoi sprzęt ma niecałe 20m2 powierzchni. A co do głośników SONY się zgadzam - dynamiką nie grzeszą, jakością brzmienia też nie, ale są....

  0
 • #4 20 Cze 2014 16:58
  k52
  Poziom 32  

  Przecież ja pisałem tylko pod kontem że nie ma sensu lepszych kabli kupować do tych głośników, nie dla tego by to wytknąć abyś kupił lepsze głośniki i kino.
  Przecież wszyscy kupujemy ograniczeni finansami, lub użytecznością do naszych potrzeb.
  Swoją drogą co za AgCu- Ag to srebro, a takie kable posrebrzane są od ok 40zł za metr, może nie daj Boże aluminium. Widziałem sprzedawce w sklepie wtykającego ludziom przewód bodaj cabeltecha - aluminium powleczone trochę miedzią, mówił coś " Pan zobaczy jak się błyszczy, normalnie czyste srebro".

  0
 • #5 20 Cze 2014 18:26
  stolarek_1988
  Poziom 20  

  Wiem, że to srebrzanki :) ukończyłem studia z elektroniki i wiem, że przewody z domieszką srebra są lepsze jeśli chodzi o przewodność - część nitek jest po prostu posrebrzana.

  Nie, nie jest to aluminium.


  DODANO:

  Temat został rozwiązany poprzez położenie przewodów 2x1,5mm2.
  Problem konstrukcyjny rozwiązałem za pomocą listwy typu grzybek. Zakupiłem takową pod kolor parkietu mniej więcej. W osi listwy czyli na linii połączenia kafelki parkiet zamontowałem 3 kołki poprzez wywiercenie otworów 6mm.
  W listwie poprowadziłem przewody po 1 w każdym przetłoczeniu. Następnie listwa została przybita (kołki były szybkomontażowe) gumowym młotkiem. Tuż przed ostatecznym dobiciem ułożyłem równiutko przewody.
  Problem przeprowadzenia przez ościeżnicę rozwiązałem dremelkiem. Z jednej strony ościeżnica znajdowała się około 4mm nad podłogą (niestety parkiet nie jest idealnie poziomy, a drzwi zamontowali już porządnie), a z drugiej wyfrezowałem minimalny otwór tak aby listwa podeszła pod drzwi. Przy zamkniętych drzwiach, listwa jest niemalże niewidoczna, a przewody się nie pałętają.

  0