Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WD5000LPVT - Zdrowy ale ma czerwone paski w SMART Vision

18 Cze 2014 16:07 927 6
  • Poziom 7  
    Tak jak w temacie, zainteresowałem się dyskiem, z którego sam korzystam. Ma on dosłownie 1,5 roku i laptopa szanuję. Zainstalowałem program SMART Vision i przy pozycji 1 oraz 5 widzę że mam wartości "zero" ale są też czerwone słupki zaraz obok zielonych, czego nie da się zauważyć przy innych atrybutach.

G-sense: wartość 13 pewnie dlatego że bardzo często laptop jeździ w torbie w samochodzie, poza tym nigdy mi nie upadł i zawsze był na biurku co mi się wydaje dziwne.

Transfery ma rzędu 120MB/s

Jak rozumieć tego SMART Vision? o co chodzi z tymi czerwonymi słupkami?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Dysk sprawny, trochę niepokojący parametr 03 - monitoruj go czy wzrasta.

G-Sense to przeciążenie, które wystąpiło w czasie pracy.
    Nie może być więc spowodowane upadkiem/puknięciem wyłączonego laptopa.
  • Poziom 7  
    parametr 03 odpowiada za czas rozkręcenia się talerzy? Często robię coś na laptopie a później wciskam Fn+F4 żeby go uśpić jak nie korzystam. Może to ma wpływ na zużywanie się dysku?

A co do G-sense to nie mam pojęcia jak to się stało że wartość jest na 13 skoro jak laptop jest włączony to nigdy go nie ruszam z miejsca a w klawiaturę też nie uderzam.

Wytłumaczy mi ktoś o co chodzi z tymi czerwonymi słupkami w SMART Vision?
  • Moderator na urlopie...
    Angel. napisał:
    A co do G-sense to nie mam pojęcia jak to się stało że wartość jest na 13 skoro jak laptop jest włączony to nigdy go nie ruszam z miejsca a w klawiaturę też nie uderzam.

Ale używasz klawiatury, więc z racji samego jej przeznaczenia jakieś wstrząsy powodujesz. Wartość nie jest jakaś kosmiczna, więc tym akurat na tym etapie się nie przejmuj.

Użyj Hard Drive Sentinel i zobaczysz, co o dysku będzie pisał i co oznaczają wartości słupkowe wskazań.;)
  • Poziom 42  
    Angel. napisał:
    Wytłumaczy mi ktoś o co chodzi z tymi czerwonymi słupkami w SMART Vision?

Taki bajer programu określa wartość progową\krytyczną - threshold, tam gdzie jest - 0 - to pasek jest min, natomiast zielone to wartość Value (w przypadku problemów może spaść poniżej progowej, nawet do 1).
  • Poziom 7  
    Cześć,

Wrzucam screena po niespełna roku od ostatniego posta. Część z parametrów SMART wzrosła. Dysk chodzi normalnie, mam na nim ważne dane. Jest się czym martwić? Dysk siedzi w laptopie,powoli rozmyślam czy nie zamienić go na SSD a ten tylko do trzymania danych. Po ilości cykli start/stop patrząc w SMART nie siądzie mi szybko dysk SSD?

WD5000LPVT - Zdrowy ale ma czerwone paski w SMART Vision
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Dysk w świetnym stanie wg SMART.