Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kondensatory zwiększające napięcie

18 Cze 2014 18:31 981 3
  • Poziom 1  
    Dzień dobry,

zastanawiam się nad układem który miałby generować impuls prądu stałego o wysokim napięciu.
    Chciałbym zrealizować go przy pomocy szeregowo połączonych kondensatorów, jednak nigdzie w internecie nie potrafię odnaleźć czegoś podobnego w związku z czym mam jedno pytanie. Czy taki układ jest możliwy do stworzenia?

Teoretyczny opis jak miałoby to działać:
    1. Mam źródło prądu stałego o napięciu xV
    2. Posiadam także n niepołączonych z niczym kondensatorów
    3. Każdy z tych kondensatorów podłączam do źródła i ładuję do napięcia xV
    4. Następnie tych n kondensatorów łączę szeregowo i podłączam do odbiornika
    5. Czy przez odbiornik przepłynie impuls prądu o napięciu (n*x) V?

Teoretycznie wydaje mi się że powinno to tak działać, ale w praktyce nie znalazłem nigdzie żadnego projektu wzmacniacza opartego na takiej zasadzie. Czy jest szansa coś takiego stworzyć czy tylko tracę czas zastanawiając się nad tym?
  • AdexAdex
  • Poziom 43  
    Generator Marxa tak właśnie działa tu napięcia sa wysokie a liczba stopni może być bardzo duża, przy niższych napieciach też się spotyka takie rozwiązania, ale nikt nie chce sie bawić w więcej niż 2-3 krotne powielanie ze względu na wielką liczbę elementów kluczujących (elektronicznych, bo stosowanie mechanicznych przełączników w dużej liczbie to zawodne rozwiązanie).

A nie możesz podnosić napiecia indukcyjnie?

Pozostaje pytanie czwemu to ma służyć czy to ma wytrzymywać duże napięcia i prądy czy może ma być precyzyjnym mnożnikiem? czy to ma działać szybko?
  • AdexAdex
  • Poziom 14  
    No chyba, że chodzi Ci o powielacz napięcia zbudowany z diod i kondensatorów.
  • Admin grupy audio
    Budowa tego typu układu w celu podniesienia napięcia DC jest bez sensu ze względu na stopień skomplikowania i koszty.
    Jeśli ma być krótki impuls WN, to warto zapoznać się z układami stosowanymi w lampach błyskowych.