Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

silnik jednofazowy indukcyjny - określenie przewodów

Rayan19 18 Jun 2014 19:12 3258 5
 • #1
  Rayan19
  Level 10  
  Witam, ostatnio naprawiałem betoniarkę,i po otworzeniu puszki zaciskowej ukazał mi się widok jak na zdjęciu w załączniku. Określiłem przewody od uzwojenia głównego i pomocniczego, ale zostały mi te widoczne na zdjęciu cienkie białe przewody. Jeden z nich jest od razu podłączony do zacisku N,a drugi jest doprowadzony jako przewód neutralnym do cewki stycznika. I mam do tego dwa pytania:
  Pierwsze, od czego może być ten cienki biały przewód podłączony bezpoś
  rednio do zacisku N ? I drugie pytanie dlaczego zasilanie cewki (przewód neutralny) jest brany ze środka silnika? Czy chodzi o to by w przypadku przerwy w uzwojeniu puścił stycznik? Dodam jeszcze ze przewód szary to faza, brązowy -neutralny, czarny -neutralny od stycznika
 • #2
  anet870
  Level 26  
  Termik może być?odłącza stycznik przy nadmiernym przeciążeniu(temperaturze uzwojeń)
 • #3
  Krzysztof Reszka
  Moderator of Electrical engineering
  Czy pod pokrywką nie było schematu ? Co to za typ silnika .
 • #4
  kosmos99
  Level 38  
  Albo wyłacznik odsrodkowy
 • #5
  Rayan19
  Level 10  
  Przepraszam że dopiero odpisuje, ale nie było mnie w kraju i nie miałem dostępu do internetu. Nie, nie było schematu. Wyłącznik odśrodkowy to nie może być ponieważ wyłączałby cały silnik. Skłaniałbym się do tego termika wyłączającego w przypadku przeciążenia cieplnego. Ale oprócz tego białego przewodu który idzie na N stycznika (połączony kostką z przewodem koloru czarnego) pozostaje drugi biały który bezpośrednio idzie na N zasilania.
 • #6
  bonanza
  Power inverters specialist
  No to chyba jasne, że wyłącznik termiczny ma dwa wyprowadzenia, jedno do N sieci, a drugie do cewki stycznika. Gdy jest OK, to prąd z cewki wraca do N sieci, gdy silnik gorący - cewka zostaje rozłączona.