Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell D830. Samoistne wyłączanie

18 Cze 2014 19:34 1428 14
  • Poziom 13  
    W czasie renowacji chłodzenia popełniłem błąd i komp ruszył bez chłodzenia. Co prawda lapek się wyłączył - zadziałały zabezpieczenia - ale od tego czasu pojawił się problem z wyłączaniem. Lapek chodzi w "normalnym" trybie, tzn. bez sterowników (BIOS, DOS), natomiast w czasie instalacji win 7 już na wstępie laptop się wyłącza a przy próbie instalacji XP w momencie gdy ma instalować stery VGA. Spotkał się ktoś może z taką przypadłością?

• Poziom 43  
    Uruchom jakąś bootowalną dystrybucję Linuksa i sprawdź czy się uruchomi.

Dodano po 1 [minuty]:

To, że zadziałały zabezpieczenia i laptop się wyłączył nie znaczy że nie doszło do jakiegoś uszkodzenia.
  • Poziom 13  
    Spróbuje z tym Linuksem. Uruchamiałem Ultimate BootCD i wszystkie testy niby OK. Odłączałem dysk, napęd DVD, chłodzenie zrobione na tiper-toper, próbowałem bez z baterii, na samej baterii. Ciekawe jest to, że lapek wyłącza się dokładnie w tych samych momentach opisanych wcześniej. Co do grafiki (NVidia Quadro), to nie wydaje mi się, żeby wysiadła. Przegrzana by raczej nie wyświetlała nic albo jakieś pasy. Może procek?
  • Pomocny post

Poziom 43  
    rafik73 napisał:
    Co do grafiki (NVidia Quadro), to nie wydaje mi się, żeby wysiadła. Przegrzana by raczej nie wyświetlała nic albo jakieś pasy. Może procek?

Niekoniecznie, objawy mogą być różne. Jeżeli byłby uszkodzony procesor to laptop raczej wcale by się nie podniósł.
  • Poziom 13  
    Co ciekawe wcześniej był zainstalowany Windows 7. Potem ten objaw zaczął się pojawiać zaraz po uruchomieniu Windy, a w trybie awaryjnym chodził bez zarzutu.
  • Poziom 36  
    Duże prawdopodobieństwo, że procesor do wymiany. Mam phenoma II uwalonego w ten sposób i laptop z nim się uruchamia, i mam intel t9600 i dokładnie to samo.
  • Poziom 13  
    Myślałem, że reinstalacja pomoże...

Dodano po 1 [minuty]:

yang32 napisał:
    Duże prawdopodobieństwo, że procesor do wymiany.

dzieki za pocieszenie, procek troche tańszy niż płyta czy reballing. Chociaż widziałe płyty z tą grafą na alsotao.com za 38$ - podobno nowa
  • Poziom 36  
    Nie napisałem że tak jest na pewno, ale ja zacząłbym od podmiany procesora.
  • Poziom 13  
    Nie da się tego zdiagnozować jakimś programem?

Dodano po 4 [minuty]:

Aha, jeszcze jeden objaw - w czasie instalacji XP komp strasznie wolno przetwarza dane, pasek postępu idzie jak żółw
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Sprawdź tą dystrybucję live cd linuxa. Jak wyglądają temperatury zaraz po uruchomieniu laptopa? Zobacz w biosie. Nie pamiętam czy w UBCD jest jakiś program do sprawdzania taktowania procesora, to również wypadałoby przejrzeć, tzn. czy procesor dostosowuje taktowanie do obciążenia.
  • Poziom 13  
    rtj71 napisał:
    Sprawdź tą dystrybucję live cd linuxa. Jak wyglądają temperatury zaraz po uruchomieniu laptopa? Zobacz w biosie. Nie pamiętam czy w UBCD jest jakiś program do sprawdzania taktowania procesora, to również wypadałoby przejrzeć, tzn. czy procesor dostosowuje taktowanie do obciążenia.

Którą dystrybucje byś polecał?

Dodano po 26 [minuty]:

Odpaliłem Lubuntu 14.04 z pendrive'a i lipa. Po wybraniu opcji LiveCD przez chwilę się uruchamia a po chwili to samo - bach i się wyłącza. :(
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Trzeba podmienić procesor na inny i zobaczyć czy to samo czy nie - nie ma innej opcji.
  • Poziom 13  
    Ok. Znajomy ma Dell'a D430. Myślę, że będzie pasował. Napiszę później jaki to przyniosło efekt.
  • Poziom 13  
    Zakupiłem T7100 za 10 złoty, Czekam na przesyłkę. Jak podstawię to napisze o efektach.
  • Poziom 13  
    Niestety to grafika... jeszcze raz dzieki wszystkim za porady. Temat do zamknięcia.