Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja PV 800W Off Grid

czarodziej1968 18 Jun 2014 22:24 31320 44
Helukabel
 • #1
  czarodziej1968
  Level 14  
  Witam Szanownych Kolegów. Po długich bojach udało mi się sfinalizować budowę własnej instalacji PV. Przygodę z foto-woltaiką rozpocząłem dobry rok temu, po przeczytaniu kilku tematów osób, które już coś takiego zbudowały, kiedy jednak zacząłem się w temat zagłębiać okazało się, że nie jest to wcale takie proste. Nie udało mi się znaleźć forum tematycznego poświęconego stricte budowie instalacji PV. Jakieś strzępki wiedzy dostarczyła Elektroda, trochę wiedzy znalazłem na forum.arbiter.pl, na tym portalu znalazłem kontakt do kolegi Grzegorza, dzięki jego uprzejmości udało mi się kupić panele w korzystnej cenie, dostarczył mi także sporo wiedzy na temat projektowania, liczenia i założeń jeśli chodzi o instalacje. To były trudne początki, reszta to już efekt prób i błędów.
  Pierwsza wersja mojej instalacji była oparta na inverterze on-grid. Poniżej schemat:
  Instalacja PV 800W Off Grid
  Generalnie ta instalacja jakoś się sprawdzała, do czasu jednak, gdy panowie z energetyki postanowili wymienić u mnie w domu mechaniczny licznik na cyfrowy. Stary licznik podczas pracy instalacji zwalniał swoje tempo naliczania lub najczęściej stawał w miejscu. O cyfrowych licznikach słyszałem plotki, że potrafią rejestrować różne dziwne zachowania, wolałem nie ryzykować. Drugą niedogodnością invertera było to, że kiepsko sprawował się przy pracy z akumulatorów. Kiedy świeciło słoneczko dostarczał prądu jak szalony, po przejściu na akumulatory, kiedy napięcie stopniowo spadało z ok 27-28 V, do 25V jego sprawność spadała praktycznie do zera, mimo, że akumulatory posiadały jeszcze sporo energii.
  Krótki filmik z działania tej instalacji:
  http://youtu.be/ewtaT3NtrHA
  Przez krótki czas do przetwarzania prądu używałem UPS APC 1000VA sinus ( leżał w gratach nic mnie nie kosztował). To już była instalacja off-grid. Też jakoś to działało, były jednak wady:
  - sprawność ups problematyczna, pobór prądu bez jego obciążenia to ok. 1,2A ..... sporo :-(
  - kiedy wyssał prąd z akumulatorów, jego zabezpieczenie powodowało wyłączenie upsa, żeby go ponownie uruchomić po naładowaniu akumulatorów trzeba było przeprowadzić całą procedurę .... podłączyć 230 V do upsa, załączyć go, testował się wtedy i dopiero startował.

  Nie tego oczekiwałem, zależało mi na systemie całkowicie autonomicznym. Tu z pomocą przyszedł kolega Putas. Wiedział, że działam coś w temacie PV i zaproponował przyłączenie się do jego strony http://www.pvmonitor.pl/. Warunek.... kupno Lan Kontrolera i odpowiedniego licznika. Moja instalacja już działała, po kupnie LK okazało się, że oprócz wysyłania informacji, mogę go wykorzystać do sterowania całą instalacją. Pozostało już tylko kupić przetwornicę z prawdziwego zdarzenia i finisz.
  Tyle nudnego wstępu i bardzo skrótowego opisu problemów jakie napotykałem.

  Budowa.
  Oczywiście podstawa to panele. Moja instalacja służy mi do zasilania całej domowej elektroniki oraz oświetlenia LED w domu. Takie były założenia od samego początku, tak była liczona. Z szacunków wyszło mi, że typowa konsumpcja będzie na poziomie 400-450W. Kupiłem więc 4 panele polikrystaliczne 230W/24V. Połączone są równolegle, dają w słoneczny dzień ok. 800W. To wystarczy do zasilania sprzętu i ładowania aku jednocześnie. Najczęściej jednak w ciągu dnia nas nie ma, więc cała energia z paneli idzie na ładowanie. Jest więc jakiś mały zapas energii na pochmurne dni. Za pośrednictwem regulatora ładują baterię 24V/120Ah. Z baterii prąd trafia do przetwornicy sinus DC/AC 24/230 V i poprzez przekaźnik sterowany Lan Kontrolrem osobnym obwodem do domku. Schemat poniżej:

  Instalacja PV 800W Off Grid

  LK monitoruje napięcie baterii, jest ustawiona histereza działania. Jeżeli napięcie baterii spadnie poniżej 24V LK przełącza przekaźnik i do odbiorników płynie prąd z ZE, jeżeli akumulatory zaczną się ładować i napięcie wzrośnie powyżej 25V, LK z powrotem przełączy na zasilanie z przetwornicy. Działanie zostało sprawdzone, przełączanie jest tak szybkie, że odbiorniki nawet nie reagują, jedynie po oświetleniu LED widać lekkie mrugnięcie. Dodatkowo LK monitoruje temperaturę akumulatorów. Przy wzroście powyżej 30 stopni powinien wysłać mi maila, ale z tym bywa różnie. Przy symulacjach raz działało, częściej nie. Może w następnym firmware coś poprawią. Na szczęście jak do tej pory najwyższa temperatura jaką zaobserwowałem to 22,5 stopnia, więc idealna dla akumulatorów.
  Zastosowana przetwornica to nowy wypust Volt Polska. Producenci chwalą się, że bez obciążenia pobiera jedynie 300mA. Nie miałem okazji sprawdzić, ale chyba musi coś w tym być, bo kiedy wczoraj zdoiłem akumulatory, system przełączył się na zasilanie z ZE, a napięcie na aku powoli rosło w górę do ok 24,8 V mimo iż przetwornica była do nich podłączona i pracowała na luzie obciążona jedynie zasilaczem do LK.

  Panele zamontowałem na dachu budynku mieszkalnego:

  Instalacja PV 800W Off Grid

  Jest to prawie idealnie strona południowa. Latem słoneczko oświetla panele od ok. 8 rano do 17 po południu. Dach jest ustawiony pod kątem 45 stopni. To w miarę dobry kąt na zimę, na lato trochę za duży, ale wyboru nie było. System mocowania opracowałem sam. Te dostępne w sprzedaży były jak dla mnie za drogie i nie warte swojej ceny. Za 60 zł kupiłem profile aluminiowe, trochę grubych blach do mocowania, a śruby z kotwami pospawałem. Kilka fotek:
  Kotwy ze śrubami
  Instalacja PV 800W Off Grid
  Jak to pracuje:
  Instalacja PV 800W Off Grid
  Mocowanie na dachu i elektryka:
  Instalacja PV 800W Off Grid Instalacja PV 800W Off Grid Instalacja PV 800W Off Grid

  Między blacho-dachówką, a płaskownikami dałem podkładki gumowe wycięte ze starej dętki, zabezpieczyło to dach przed podrapaniem farby. Połączenia między panelami są wykonane przewodem o przekroju 6mm^2. wszystko w hermetycznych puszkach. Kable prowadzone dodatkowo w rurkach PCV. Rurki zabezpieczają nie tylko przed wilgocią w deszczowe dni, ale stanowią dodatkową ochronę kabli przed promieniami UV. Kable w odpowiedniej izolacji odpornej na UV są dość drogie, rurka jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Dodatkowo po dachu nie walają się kable, wszystko ładnie ogarnięte. Z dachu do piwnicy poprowadziłem kable o przekroju 10mm^2.
  W puszkach są zamocowane złącza MC4, w razie jakiś prac konserwacyjnych mogę szybko odpiąć poszczególne panele.

  Cała elektrownia jest zamontowana w piwnicy. Jest tam chłodno nawet latem, dlatego elektronika i akumulatory mają optymalne warunki do pracy.

  Akumulatory zamontowałem w obudowie drewnianej, liczona na większą ilość w razie konieczności. Jest tak zbudowana, aby można ją było przewietrzać w razie wysokich temperatur, czy też gazowania akumulatorów. Taka sytuacja jednak na razie nie miała miejsca (monitoruję temperaturę aku) Kilka fotek:

  Instalacja PV 800W Off Grid Instalacja PV 800W Off Grid

  Reszta elektroniki:

  Instalacja PV 800W Off Grid Instalacja PV 800W Off Grid Instalacja PV 800W Off Grid Instalacja PV 800W Off Grid Instalacja PV 800W Off Grid

  Wszystkie połączenia wysoko-prądowe wykonane przewodami 10mm^2. W obwodzie paneli zastosowałem bezpiecznik 32A, to maksymalny prąd jaki panele są w stanie oddać w idealnych warunkach (nasłonecznienie 1000W/m^2). W obwodzie zasilania przetwornicy dałem bezpiecznik 60A z mojej starej instalacja CarAudio. Reszta połączeń po stronie 230V to albo druty 2,5mm^2, albo linka 1,5mm^2.
  Dwa lata temu zakończyłem adaptację strychu na nasze mieszkanko. Budowa trwała jakieś 7 lat :cry: .Projektując instalację na samym początku przewidziałem różne scenariusze, między innymi to, żeby oświetlenie i elektronika była na osobnym obwodzie, który leci przez piwnicę. Wtedy ze względu na częste wyłączenia prądu (mieszkam na wsi) planowałem już zasilanie awaryjne UPS. Teraz wykorzystałem to do zasilania z PV. Nie przewidziałem jedynie, że będzie mi potrzebny LAN w piwnicy. Aby mieć komunikację z LK, LAN jest niestety niezbędny.
  Nie chciałem ryć dopiero co skończonej chaty, więc wykorzystałem sprytne urządzenia do przesyłania sieci przez druty 230V. Kapitalnie się sprawdza.

  Cała instalacja w jej finalnej wersji działa, na razie kilka dni, ale działa. Z obserwacji LK wynika, że odbiorniki zjadają mi dzienne ok. 2,5KW/h energi, teraz już całkowicie za free :D

  Instalacja PV 800W Off Grid

  Urządzenia podłączone na stałe, działające 24h/dobę:

  - płyta RB711 do odbioru neta - ok. 10W
  - router wifi - ok. 30W
  - switch gigabit - ok. 10W
  - mini serwer na nettopie - ok. 15W
  - TV Box na adndroidzie - ok. 10W
  - zasilanie instalacji antenowej - ok. 5W

  Urządzenia włączane gdy domownicy są w domu:
  - tv duży - ok. 350W
  - tv mały - ok. 35W
  - tuner sat - ok. 60W
  - laptop - ok. 40W
  - tablet ładowanie - ok. 20W
  - oświetlenie Led w sumie kilkanaście żarówek o mocach od 5 do 12W.

  Urządzenia włączane bardzo rzadko:
  - amplituner - ok. 300W
  - komputer stacjonarny z monitorem - ok. 400W

  To wszystko znajduje się w obwodzie zasilania z PV

  Dlaczego zdecydowałem się na instalację typu off-grid. Rozwiązuje mi kilka problemów:
  - działa podobnie jak UPS, gdy są zaniki prądu, a mam energię w akumulatorach, jestem szczęśliwym posiadaczem prądu, jedynym we wsi :D
  - gdy zasilam urządzenia z PV mam całkowitą izolację galwaniczną od sieci energetycznej, w przypadku wyładowań atmosferycznych nie grozi mi popalenie cennego sprzętu.
  - rozważałem wariant on-grid, ale wątpliwa ustawa o odkupywaniu energii z takich instalacji sprawiła, że dałem sobie z tym spokój. Zwyczajnie nie lubię jak ktoś robi ze mnie woła do dojenia.

  Lista zastosowanego sprzętu (przykładowe linki do sprzętu jaki mam):
  - Panele - 4 szt
  - Regulator ładowania - 1 szt.
  - Kontroler regulatora - 1 szt.
  - Przetwornica DC/AC - 1 szt.
  - Lan Kontroler V2 - 1 szt.
  - akumulatory zwykłe kwasiaki 12V/60Ah - 4 szt.
  - Transmitery - 1 kpl.
  - jakaś drobnica typu złączki, czujnik temp PT100, przekaźnik itp.

  Co w przyszłości? LK dostarcza kilku niezbędnych informacji, przydałaby się też jakaś kontrola mocy bieżącej. Znalazłem czujniki prądu, ale póki co opis zastosowania dość enigmatyczny, trzeba będzie jak zwykle rzeźbić samemu. Póki co aku trzymają tyle ile powinny. W ciągu dnia nas raczej nie ma, wracamy popołudniu i największe zużycie prądu jest właśnie z akumulatorów. Na razie są słoneczne dni i energii wystarcza do późnej nocy. Zobaczymy jak długo pożyją kwasiaki. Słyszałem, że maksymalnie 2 lata. Jest więc czas na przemyślenie tematu jakiś żelówek do pracy buforowej o dłuższej żywotności.
  Rozbudowy paneli PV nie przewiduję, nie widzę potrzeby, chyba, że coś się ruszy w temacie odkupywania, coś co będzie miało jakiś sens na inwestycje.
  Mam przygotowaną instalację pod montaż koletorów do grzania wody. Wystarczy dokupić zbiornik z wężownicą, kolektor i wpiąć w gotową instalację. Póki co jadę na podgrzewaczach elektrycznych, ale te były kupowane z myślą o dogrzewaniu wstępnie ogrzanej wody. Więc może w najbliższej przyszłości.
  Ciekawi mnie temat elektrowni wiatrowej, byłaby uzupełnieniem paneli, ale mam wokoło sporo drzew i musiałbym wywalić przynajmniej 25-30m maszt. Temat do przemyślenia.
  Póki co cieszę się z działającej instalacji PV.

  W razie pytań, chętnie odpowiem, liczę też na konstruktywną krytykę.

  Pozdrawiam Adam
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Helukabel
 • #2
  CzystyZYSK
  Level 24  
  czarodziej1968 wrote:

  Mocowanie na dachu i elektryka:
  Instalacja PV 800W Off Grid Instalacja PV 800W Off Grid Instalacja PV 800W Off Grid


  Ogólnie wszystko wygląda ok.... tylko to Twoje "mocowanie" nie bardzo. Przymocowałeś profil na papierowym kątowniku (pewnie z blachy 2) no i w dodatku kątownik trzyma się do blachy na jednym farmerze?! :D

  Te rzekomo nie warte swojej ceny mocowania widziałeś? - mocowanie standardowo do takiej blachy robi się wiercąc przez blachę dziurę i daje się śrubę dwugwint M10x200 np. przez łatę w krokiew. A nie jeden wkręt 3,6x50 do blachy bo blacha się rozpruje a panele odlecą.

  Każdy majsterkowicz wie lepiej jak przymocować moduł do dachu - przecież da się taniej i w ogóle. Tylko nikt nie przeliczy siły, nie ma atestu, certyfikacji. Na szczęście to leży na Twoim dachu i mam nadzieję, że nie przyjdzie mi przechodzić w okolicy jak będzie silny wiatr bo nie chciałbym dostać 20-25kg panelem w głowę z wysokości kilku metrów ;-)

  Instalacja PV 800W Off Grid
 • #3
  czarodziej1968
  Level 14  
  Śruby mocujące są długie i wkręcane w łaty, a nie tylko w blachę. Kątowniki są z blachy 3mm. Na każdą parę paneli jest 12 takich kątowników. Po skręceniu tego wszystkiego w całość sam się zdziwiłem, że zrobiło się tak sztywno. Byłem przygotowany na przykręcanie większej ilości mocowań.
  Panele wiszą na dachu od roku, przeżyły Ksawerego.
 • #4
  Wiktor813
  Level 16  
  Regulator ładowania który posiadasz ma wyjście dla odbiorników. Wyjście to ma możliwość programowania załączania odbiorników. Zaletą tego wyjścia jest również monitorowanie napięcia na akumulatorze i po jego obniżeniu poniżej 21,6V odłączane są odbiorniki. Mógłbyś to wyjście wykorzystać do wyłączenia przetwornicy. Do tej pory z opisu wynik, że napięcie monitoruje LK i po obniżeni wyłącza przetwornicę.
 • #5
  czarodziej1968
  Level 14  
  Tak wiem o tym, niestety to wyjście ma obciążalność jedynie 20A, dlatego w moim wypadku odpada. Podczas normalnej pracy przetwornica potrafi tyle pociągnąć, podczas startu znacznie więcej, wiem, bo początkowo na wejściu przetwornicy miałem bezpiecznik C25 i wywalało go.
 • #6
  Wiktor813
  Level 16  
  Wiem, że obciążenie jest mniejsze chodzi mi tylko o sygnał napięciowy np. dla przekaźnika. Możesz to wyjście tak zaprogramować aby podczas pracy pojawiło się na nim napięcie, oczywiście niczym nie obciążając tego wyjścia, gdy napięcie na aku. spadnie poniżej progu minimalnego to na wyjściu zniknie napięcie co może dać sygnał do wyłączenia przetwornicy. LK zdarza się, że się zawiesza. Chyba ,że przetwornica ma zabezpieczenie przed niskim stanem napięcia na aku. i się automatycznie wyłączy. Nie ma nic gorszego jak głębokie rozładowanie aku.
 • Helukabel
 • #7
  czarodziej1968
  Level 14  
  Z opisu przetwornicy wynika, że ma sporo zabezpieczeń. Przy spadku napięcia na wejściu poniżej 21V odłączy się, więc nie uszkodzi aku. Jeśli napięcia wzrośnie powyżej 31V też się odłączy. Ma też zabezpieczenia przeciążeniowe i termiczne.
  Jeśli chodzi o regulator, to programy terminarza jakie są tam dostępne kompletnie mi nie pasowały.
  LK ma tą zaletę, że mogę płynnie dostosowywać parametry. No i mam podgląd na stan instalacji w dowolnym miejscu na świecie, byle był dostęp do neta. Fakt LK nie jest idealnym urządzeniem, raz już mi się zrestarował z nieznanych przyczyn. Prądu ma pod dostatkiem.
  Szkoda tylko, że producenci tego fajnego sprzętu traktują go trochę po macoszemu. Na swoim forum dużo obiecują, mało z tego wynika.
 • #8
  Wiktor813
  Level 16  
  Co do LK to się zgodzę, fajne urządzenie ale lubi się zawiesić, u mnie zawiesza się po zmianie adresu IP neostrady. Musisz tylko pomyśleć o lepszych aku. bo te pewnie dość szybko padną, ale materiał do testowania jest. Powodzenia
 • #9
  czarodziej1968
  Level 14  
  Trochę nieświadomie, ale chyba problem zawieszenia się LK mam rozwiązany. Zasilane LK mam puszczone bezpośrednio z przetwornicy. Jeśli zdarzy się zły scenariusz i LK zwiesi się przy trybie poboru prądu z przetwornicy, czyli dojenia akumulatorów, gdy napięcie spadnie poniżej 21V, przetwornica się rozłączy i odetnie zasilanie od LK, czyli hard restart ;-)
  Jeśli chodzi o akumulatory to cudów się po nich nie spodziewam, pożyją pewnie ze dwa lata i padną, powoli rozglądam się za czymś innym. Teraz w końcu instalacja działa, więc jest motywacja.
 • #10
  Edek45
  Level 29  
  Sprawdź na jakichś starych akumulatorach przy jakim napięciu wyłącza się Twoja przetwornica, miałem do czynienia z takimi co wyłączają się przy 19V. Szkoda by było nowych akumulatorów.
 • #11
  putas
  Renewable energy sources specialist
  Jak masz działającą już instalację i podłączony LK to dołącz do naszego monitoringu na www.pvmonitor.pl
 • #12
  bimki
  Level 16  
  czarodziej1968 wrote:
  Trochę nieświadomie, ale chyba problem zawieszenia się LK mam rozwiązany. Zasilane LK mam puszczone bezpośrednio z przetwornicy. Jeśli zdarzy się zły scenariusz i LK zwiesi się przy trybie poboru prądu z przetwornicy, czyli dojenia akumulatorów, gdy napięcie spadnie poniżej 21V, przetwornica się rozłączy i odetnie zasilanie od LK, czyli hard restart ;-)


  Adam - fajna instalacja, mam pytanie:
  co robisz gdy akumulatory rozładują się - w jakiś sposób przełączasz cały układ na normalną sieć ZE?
 • #13
  czarodziej1968
  Level 14  
  Tak, kiedy napięcie na aku. spadnie poniżej założonego progu przełączam zasilanie odbiorników na ZE. Służy do tego dodatkowy przekaźnik. Jego styki są widoczne na schemacie. Co prawda LK ma wbudowany zupełnie przyzwoity przekaźnik, ale ma tylko jeden styk przełączany, a mnie zależało na całkowitej izolacji galwanicznej od sieci ZE podczas pracy z instalacji PV. Zastosowałem przekaźnik z parą styków przełączanych, przełączam jednocześnie fazę i zero.
  Ten przekaźnik wbudowany w LK wykorzystuję do sterowania tym zewnętrznym.
  Początkowo miałem ustawioną histerezę przełączania 1V. Poniżej 24V zasilanie przełączało się na ZE, powyżej 25V znów na PV. Taka histereza była dobra na bardzo słoneczne dni. Niestety ostatnie kilka jest bardzo pochmurnych i trochę mi to wariowało. Dlatego ustawiłem 24-28V.
 • #14
  Obelos82r
  Level 11  
  Witam, mam pytanie dotyczące przekaźnika jakiego użyłeś w tej instalacji. Czy to jest ten widoczny ze zdjęcia taki malutki przekaźnik??? trochę mnie to dziwi, że taki malutki przekaźnik daje radę z obciążeniem urządzeń, które wymieniłeś jako obciążenie chwilowe i stałe. Jestem na etapie projektowania instalacji i chciałbym taki przekaźnik zastosować w rozdzielni i najlepszym rozwiązaniem był by przekaźnik na listwę DIN.

  Może dla przykładu wrzucę zdjęcia, największy jaki znalazłem tak na szybko to 10A.

  Instalacja PV 800W Off Grid


  Instalacja PV 800W Off Grid

  Instalacja PV 800W Off Grid
 • #15
  web69
  Level 31  
  Napisałeś o galwanicznie oddzielonej części sieci od ZE, ale to tylko mały przekaźniczek, w razie wyładowania łuk przeskoczy te 3mm...
 • #16
  czarodziej1968
  Level 14  
  Przekaźnik jaki zastosowałem ma dwie pary styków przełączanych. Przy 230V wytrzymuje 16A, czyli teoretycznie 3kW mocy.
  Instalacja w tej formie pracowała trochę ponad dwa lata.... padły akumulatory.... kwasiaki nie nadają się do takiej zabawy, a dedykowane żelówki są za drogie, żeby się bawić.
  Aktualnie mam inverter On-Grid. Nie do końca o taką instalację mi chodziło, ale może kiedyś w końcu będą jakieś sensowne przepisy i stawki za odkup energii, wtedy dokupię paneli i będzie prawdziwa elektrownia.
 • #18
  hostii
  Level 25  
  @dawidcherek spokojnie ja mam takie 16A (off-grid)do przełączania AC i dają radę, ale zwracam uwagę żeby nie przełączać pod zbyt dużym obciążeniem, bo nieźle iskrzą inaczej.
 • #19
  Obelos82r
  Level 11  
  czarodziej1968 czy faktycznie udało Ci się zasilać te urządzenia które wymieniłeś w systemie off-grid z tych akumulatorów?? na jak długo wystarczył Ci ten prąd z akumulatorów do momentu przełączenia przekaźnika na ZE??? Ja planuję docelowo 4 panele po 250w i do tego aku żelowy i priorytet to zasilanie tylko oświetlenia LED w domu przez cały rok , a tylko latem dodatkowo kilka razy na dobę 300W na automatykę kotła C.O. na około minutę i grzałka bojlera na 24V ale na jaki czas i z jak często to jeszcze nie wiem bo być może wcale nie da się tego wykorzystać do bojlera .
 • #20
  Sa2k
  Level 18  
  Witam
  Jak widzicie przystosowanie UPSa On-Line do takiej pracy z panelami ?
  Był by to taki trochę Hybrydowy OFF-Grid
  Pobiera ale nie oddaje do ZE
 • #21
  czarodziej1968
  Level 14  
  Dużo grzebania w UPS. Większość nie wystartuje w ogóle jeśli akumulator nie jest sprawny i nie ma podłączenia do 230V. Przetwornica to o wiele prostsze rozwiązanie.
  Z resztą dziś to już mało opłacalne rozwiązanie, chyba, że gdzieś na działce, kempingu. Jakoś tam można już odzyskać część kosztów, przepisy co prawda trochę bzdurne jeśli chodzi o OZE, ale w zasadzie jedyne sensowne rozwiązanie to panele, inwertery i do sieci.
 • #22
  Sa2k
  Level 18  
  Jest pomysł na ograniczenie nadprodukcji i podłączenie inwertera on-grid

  Instalacja PV 800W Off Grid
  Przy takim pomiarze moc produkowana z paneli nie może być większa niż pobierana przez odbiorniki.

  Jedynym problemem jest to, że nie umiem zrobić układu PWM do regulacji mocy z paneli
  Jakieś pomysły ?
 • #24
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Sa2k wrote:
  To wam się spodoba
  Można za w miarę rozsądne pieniądze zrobić hybrydowe zasilanie OFF-Grid

  Może by mi się spodobało gdyby producent podał podstawowe niezbędne dane jak np. pobór energii w pracy jałowej i straty przy różnych poziomach obciążenia. Bez tego to urządzenie nie jest w niczym lepsze od starego UPS APC za ułamek tej ceny.
 • #25
  Sa2k
  Level 18  
  Tak na marginesie, to dotarł do mnie dziś UPS On-Line 5000VA (jeszcze 3 na allegro)
  Zasilanie z aku. 36v
  Będę próbował wpiąć się w tor DC za DC/DC Boosterem a falownikiem
  Muszę odszukać odpowiednie miejsce na płycie

  Jak mi się powiedzie, będę miał tanią przetwornicę solarną Hybrydowa OFF-Line

  Nie ukrywam, że przydała by się pomoc zdolnego elektronika ;)
 • #26
  Edek45
  Level 29  
  Wpinasz się na kondensatory wysokonapieciowe.
 • #27
  Sa2k
  Level 18  
  Nie wiem czy odszukałem właściwy tor, ale tam jest napięcie 750V !!!
  Pomiar dokonałem na pracy z akumulatorów.
  Pomiar przy pracy z sieci na razie nie jest możliwy ze względu na brak odpowiedniej złączki zasilania.
  Dotrze chyba jutro.
  Znalazłem za to w opisie złączek tylnego panelu piny do ustawienia manualnego trybu pracy.
  Istnieje prosta możliwość sterowania źródłem zasilania ( aku. , sieć)
  Przydał by się tylko jakiś zautomatyzowany pomiar.
 • #28
  Sa2k
  Level 18  
  Niewiarygodny Giga Fart !!!
  Mam ogniwo PV 315W

  Na jałowo daje około 42,3v
  Po podłączeniu do zakupionego UPSa ( równolegle do aku.), UPS sam przełącza się na pracę z aku. + ogniwo.
  Prawdopodobnie powodem jest wykrycie "przeładowania" aku.

  Innymi słowy mam tani inwerter Hybrydowy Off-Grid

  Dodano po 4 [godziny] 29 [minuty]:

  Jest i mankament tego zachowania w UPSie
  Okazało się bowiem , że po rozładowaniu aku. , UPS się wyłącza
 • #29
  afred69
  Level 10  
  Mój OFF- GRID składa się z sześciu paneli używanych(4x170W i 2x150W) połączonych równolegle które ładują poprzez regulator PWM zestaw akumulatorów 12V i poj. 190Ah. Całość przetwarza Przetwornica VOLT sinusPRO 1000W 12V UPS prostown z możliwością priorytetu solar. Ostatnio dokupiłem regulator MPPT 30A i będę chciał rozdzielić panele na dwie sekcje ładujace - jedna poprzez zwykły regulator PWM, druga przez regulator MPPT/pwm i porównam czy jest różnica w pozyskiwaniu energii z solarów. Całość zasila osobną instalacją RTV, oraz lodówko-zamrażarkę. Planuję też dokupić jeszcze akumulator ok 70Ah, zastanawiam się czy żelowy, czy zwykły najtańszy kwasiak. Obecnie jestem na etapie budowy instalacji w celu podłączenia do tego zasilania komputera stacjonarnego z osprzętem. W okresie grzewczym dojdzie jeszcze zasilanie podajnika, dmuchawy, pompy CO i CWU wraz ze sterownikiem. Obciążenie dość spore, choć nie równoczesne, a rozłożone w czasie. Jak nie da rady mogę przełączyć każde z odbiorników na sięć, a sama przetwornica po rozładowaniu akumulatorów do bezpiecznego min. przełącza się na sieć (NORMAL) Obecnie przy słonecznym dniu ładowanie dochodzi do 20A. Zastanawiam się co tu jeszcze poprawić? Może ktoś bardziej doświadczony coś podpowie? Będę bardzo wdzięczny.
 • #30
  Edek45
  Level 29  
  20A przy tej mocy paneli to bardzo mało. Przypuszczam że panele mają dużo wyższe napięcie niż napięcie ładowania. Prąd powinien wynosić ponad 60A. Ale przy zwykłym regulatorze PWM może tak być. I jeszcze musisz sprawdzić panele, bo przy używkach panel może dawać np dwie trzecie mocy albo jedną trzecią albo nic. Każdy panel sprawdź osobno pod obciążeniem, zmierz napięcie i prąd. Najlepszym rozwiązaniem przy tej ilości paneli jest połączenie szeregowe i ładowanie aku ładowarkami impulsowymi Jeżeli będziesz zainteresowany ładowarkami to proszę o kontakt na PW.