Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką automatykę do mieszkania?

puexam 19 Jun 2014 00:38 13938 41
Optex
 • #1
  puexam
  Level 8  
  Cześć.

  Ponieważ powoli przygotowuję się do generalnego remontu mieszkania 62m2 w wielkiej płycie, pomyślałem o włożeniu w nie automatyki.
  Czytam na ten temat już kilka dni, widzę różne rozwiązania, przewodowe i bezprzewodowe, firmowe i samoróbki i tak dalej.
  Co bym chciał sterować? Nic przesadnie wielkiego.
  Światło, trochę gniazdek, rolety, klima, kino domowe (np. zmiana kanałów w telewizorze), temperatura w pokojach i pogoda na zewnątrz, kamera, może zawory w grzejnikach i gazu? Nic specjalnie wielkiego, to ma być raczej zabawka i hobby. Przy wejściu do mieszkania tablet który pokazuje bieżącą temperaturę, pozwala sterować wszystkim co można, a po poklikaniu wyświetli np. za ile minut odjeżdża autobus linii X. Do tego ogólnie sterowanie wszystkim przez telefon i internet.

  Podstawowe pytanie jest takie, jakiego rozwiązania użyć w takim razie do takiej zabawy? Nie chcę kupować nic drogiego bo to nie po to jest.
  Wstępnie poczytałem o rozwiązaniu kładzenia wszędzie kabla ethernetowego i zarządzanie tym przez arduino/rpi itp. To jest w miare ok, podejrzewam że są jakieś aplikacje na tablety które wyświetlą to co bym chciał, na programowaniu sie troche znam, ale jak elektrykowi powiedziałem że chciałbym puścić te 20 kabli do pokoju to się trochę przejął i stwierdził że te ściany mogą tego nie wytrzymać.

  Patrzyłem na bezprzewodowe rozwiązania, ale płacić 150zł za jeden włącznik świateł to nie chcę (fibaro?), ani nie chcę mieć włączników na baterie (exta free?), a raczej prosty system kjtóry by się sprawdził.

  Szukałem jakiegoś kompendium wiedzy na ten temat. Proszę też o wskazówki na czym trzeba oprzeć bo niewykluczone że w ciągu tygodnia czy dwóch będę musiał macherom powiedzieć co ja tak na prawdę do końca potrzebuję w tych kwestiach.
  Miejsce na szafę ogarniającą ethernety mam.Pomóżcie niskim kosztem coś
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • Optex
 • #2
  Popak
  Moderator on vacation ...
  Jakim funduszem dysponujesz (ile chcesz max na te bajerki przeznaczyć PLN)?
  Muszę cię na samym początku ostrzec bo te zabawki nie są tanie :) Chyba że chcesz wszystko robić samemu. Od konstrukcji elektronicznych po programowanie i zaprogramowanie wszystkiego.
 • #3
  puexam
  Level 8  
  Elektrykiem ani elektronikiem nie jestem, chcę aby elektryk przy kładzeniu instalacji elektrycznej położył mi to wszystko jak należy. W przedpokoju aby wszystko się zeszło i tam już sobie bym to ogarniał w szafie. Natomiast programować potrafię, jakiś python czy coś nie jest mi straszny ;)
  Konkretnego limitu który chciałbym na to przeznaczyć nie mam, taniej to lepiej, ale przede wszystkim chcę to po prostu położyć i się nauczyć, mieszkanie planuję sprzedać w ciągu kilku lat - żeby na czymś bardziej docelowym już mieć trochę doświadczenia. Jestem przygotowany na _kilka_ tysięcy, zdaję sobie sprawę że ostatecznie wszystko zależy od tego jak skomplikowany to będzie system. Na chwilę bieżącą najważniejszy element to chyba aby kable, czujniki i tego typu elementy dobrze rozprowadzić? Podejrzewam że jest w stanie zrobić to normalny elektryk z budowlańcem, bo czym te kable miałyby się różnić od normalnego kabla z prądem...
  Raczej chcę tanio i dobrze, widziałem juz jakieś open source oprogramowanie do ogarniania np domoticz, myślę że na tej podstawie możnaby zrobić coś fajnego.
  No i ponieważ wszystko raczej niskim kosztem - jeśli coś miałoby się popsuć w tym sterowaniu to aby włączniki światła dalej włączały światła po prostu ;)
 • Optex
 • #4
  Popak
  Moderator on vacation ...
  Kilka tysięcy to ile? 2, 5, 7?
  Piszesz tanie i dobre hmm. Tano i dobre nie idą w parze.
  Mogę polecić ci polską firmę z Wrocławia www.nexwell.eu przejdź się do nich albo napisz do nich co chcesz osiągną.
 • #5
  puexam
  Level 8  
  Specjalnie napisałem kilka. Wiem że za dwa tysiące to niewiele osiągnę bo samo położenie kabli i jakieś podstawowe czujniki będą kosztowały więcej. Chodzi mi raczej o to, że widzę w internetach jak ludzie np. ogarniają czujniki temperatury po -naście złotych, z dobrym efektem, albo kamery wewn 720p po 300zł, a sensowny tablet z androidem kosztować będzie też kilka stówek. Chodzi też raczej o to aby narazie ułożyć dobre kable do dobrych miejsc, a nawet jak nie starczy $ na wszystko do końca to aby podstawowe instalacje były położone w odpowiedni sposób i kiedyś tylko dorzucić kolejny czujnik wedle uznania. Myślałem żeby się narazie zmiescic w 5-8 tysiacach bez kosztów ułożenia wszystkiego.

  Widziałem nexwella, pewnie podjadę do nich żeby pogadać, ale trochę się boję że przy tego typu rozwiązaniach koszty będą szybowały (vide terminal sterujący za kilka tysięcy).
 • #6
  stkop
  Level 15  
  Pierwsze moje skojarzenia dla Ciebie jeśli chodzi o wybór sterownika to Sterbox lub IUVO... Nexwell jest raczej z górnej półki. Po więcej zapraszam na swoje www.
 • #7
  Popak
  Moderator on vacation ...
  Sterbox odradzam bo to zabawka a nie sterownik. Nawet nie ma prostego wejścia i wyjścia 0-10V Bardziej zaawansowany program i zabraknie ci bloków do programowania. Poszukaj tematów na elektrodzie.
  IUVO Nie znam ale tak na szybko przeglądając to jest podobny do sterboksa. Zabawka.
  Zamiast Sterboxa i IUVO wolał bym PLC Fatek, większe pole do popisu i możliwości. Mało tego możesz podłączyć jakiś panel operatorski i mieć monitorek przy drzwiach ;)

  Niestety ale takie zabawki kosztują. Człowiek który nie jest świadomy cen moim zdanie porywa się z motyka na słońce. Jak ktoś nie ma pieniędzy to niech lepiej zrobi tradycyjną instalację bo bawienie się w pseudo sterowniki moim zdaniem nie ma sensu.
 • #8
  pafciowaw
  Automation specialist
  Można polecić "pół-środek": instalacja prawie tradycyjna oparta na przekaźnikach bistabilnych (np. oświetlenie: do rozdzielni doprowadzony kabel od lampy i kabel od włącznika "dzwonkowego" astabilnego; w rozdzielni przekaźnik bistabilny; gniazdka 230 Vac sterowalne analogicznie; rolety: silnik - kabel do rozdzielni oraz manipulator drugim kablem równiż doprowadzony...itd)
  W rozdzielni na dzień "startu" powstawiane urządzenia łączące manipulator danego odbioru z odbiorem + zasilaniem, bezpieczniki itp.
  Potem można wpiąć w obwody przekaźniki interfejsowe we/wy i sterować dowolnie wybranym urządzeniem PLC czy innym systemowym.
  Zawsze będzie komfort, że jak padnie sterownik czy system to tradycyjnie wszystko zadziała.
  A i na początek koszt nieznacznie większy niż zupełnie tradycyjne rozwiązanie (zabezpieczenie - włącznik ON/OFF - lampa).
  Również urządzenia audio można: odbiorniki kodu RC5 w każdym pomieszczeniu i np. po MODBUS (ukłon w stronę PLC) - dalej nadajnik w "pokoju telewizyjnym" z dowolnego punku można sterować np. telewizorem....a dodatkowo niektóre/nieużywane kanały można przeznaczyć na np. wysterowanie rolety czy zasłon.
  PLC wyposażone w ethernet i już można sterować zdalnie (choćby podglądać parametry "chatki")
 • #9
  tomiok
  Level 33  
  puexam wrote:
  E...Na chwilę bieżącą najważniejszy element to chyba aby kable, czujniki i tego typu elementy dobrze rozprowadzić? Podejrzewam że jest w stanie zrobić to normalny elektryk z budowlańcem, bo czym te kable miałyby się różnić od normalnego kabla z prądem...

  Bo się kolega pomyli ;)
  Najważniejsze różnice to parametry (np.rodzaj skrętki/kategoria itp.), max odległości, możliwości dodatkowych zakłóceń i sposób kładzenia (też nie jest dowolny) ;-)
  Do tego jakoś brakuje mi instalacji TV SAT/DVB-T, np. po ile ( i jakich) przewodów do punktu, czy dodatkowa skręta np. do rozsyłania uprawnień.

  I 90% Elektryków to źle robi ;-)

  puexam wrote:
  ... ale jak elektrykowi powiedziałem że chciałbym puścić te 20 kabli do pokoju to się trochę przejął i stwierdził że te ściany mogą tego nie wytrzymać....

  Zmień Elektryka ;)
 • #10
  Łukasz-O
  Admin of electroenergetics
  tomiok wrote:

  puexam wrote:
  ... ale jak elektrykowi powiedziałem że chciałbym puścić te 20 kabli do pokoju to się trochę przejął i stwierdził że te ściany mogą tego nie wytrzymać....

  Zmień Elektryka ;)


  Kolega był na miejscu, że takie śmiałe tezy wyciąga?
 • #11
  puexam
  Level 8  
  Ok.
  Przeanalizowałem co tak na prawdę bym chciał od systemu.
  Poglądowy rzut mieszkania.
  http://i.snag.gy/p3MP1.jpg


  POKÓJ 1. (pracownia, przy wejściu)
  1 przełącznik światła 2 przyciski
  3 puszki każda po 2 gniazdka elektr.
  1 puszka 4 gniazdka
  2 puszki 2xLAN
  1 puszka TV
  * czujnik temperatury wewnętrzny
  * czujnik temperatury zewnętrzny
  * sterowanie światłem
  * (sterowanie gniazdkami i grzejnikiem)

  POKÓJ 2. (pokój dziecinny)
  1 przełącznik światła 2 przyciski
  3 puszki każda po 2 gniazdka elektr.
  2 puszki LAN
  * czujnik temperatury wewnętrzny
  * sterowanie światłem
  * (sterowanie gniazdkami i grzejnikiem)

  KUCHNIA.
  1 przełącznik światła 2 przyciski
  3 puszki każda po 2 gniazdka elektr.
  * czujnik temperatury wewnętrzny
  * sterowanie światłem
  * zawór gazu
  * czujnik dymu, gazu
  * (sterowanie gniazdkami i grzejnikiem)

  TOALETA.
  * czujnik zalania

  ŁAZIENKA
  1 przełącznik światła 1 przycisk
  2 puszki każda po 2 gniazdka elektr.
  * sterowanie światłem
  * czujnik zalania
  * (sterowanie gniazdkami i grzejnikiem)

  POKÓJ 3. (dzienny)
  1 przełącznik światła 2 przyciski
  4 puszki każda po 2 gniazdka elektr.
  1 puszka po 1 gniazdku elektr.
  2 puszki 2xLAN
  1 puszka LAN
  1 puszka TV
  2 puszki HDMI x2

  * czujnik temperatury wewnętrzny
  * czujnik temperatury zewnętrzny
  * sterowanie światłem
  * klimatyzacja
  * rolety x 2
  * sterowanie TV, audio
  * (sterowanie gniazdkami i grzejnikiem)

  BALKON.
  1 puszka 1 gniazdko elektr.
  * kamera zewn.
  * stacja pogodowa
  * (sterowanie gniazdkami i grzejnikiem)

  PRZEDPOKÓJ
  3 przełączniki światła 2 przyciski
  2 puszki każda po 2 gniazdka elektr.
  * sterowanie światłem
  * kamera wewn.
  * czujnik drzwiowy
  * tablet
  * dzwonek do drzwi + gong
  * (sterowanie gniazdkami)


  Conieco poczytałem, policzyłem i znów się zastanawiam nad fibaro. Czy do takiego prostego systemu wystarczy mi może takie coś? W jaki sposób mogę sterować TV z fibaro (albo jakiegokolwiek innego systemu)?

  @pafciowaw: kumam to co piszesz, prowadzę kable z centrali np. do przełącznika i osobno do lampy i w centrali to łączę odpowiednio. A jak się ogarnie to wpinam ów sterownik pomiędzy i już.
  @tomiok: raczej chodziło mi o to, że i to kabel i to. Mam nadzieję że powyższy opis nieco przybliża do tego co chcę osiągnąć.
 • #12
  pafciowaw
  Automation specialist
  Można "pomiędzy" ale to znów zrodzi pytania:... co w sytuacji kiedy padnie sterownik?...;
  Ja myślę o rozwiązaniu równoległym: wszystko działa na modułach podstawowych np. przekaźnik bistabilny - dla światła czy gniazdka;
  ... a system sterowania ma możliwość i pierwszeństwo przełączania w/w.
 • #13
  traper-zk
  Level 10  
  Siedząc od paru lat w tego typu rozwiązaniach śmiem twierdzić, że najekonomiczniejsze systemy buduje się w oparciu o SATEL`a i ewentualnie do tego jakiś PLC. Coprawda ostatnio robiłem kalkulacje porównawcze i jest jedna firma z rozwiązaniami typowymi dla automatyki budynkowej, której cena mile mnie zaskoczyła a ich systemy są łatwo skalowalne do potrzeb - poczytaj o rozwiązaniach KOHER.
 • #14
  Popak
  Moderator on vacation ...
  Po co dwa czujniki temperatury zewnętrznej? Zastosuj jedną czujkę na balkonie (tarasie).
  W łazience zastosuj czujnik zalania tak jak w WC i podwójny włącznik.
  POKÓJ 3. (dzienny) Po co aż trzy gniazda LAN?
  Na balkonie też masz grzejnik? ;)
 • #15
  puexam
  Level 8  
  @traper-zk: da sie ich systemy obslugiwac z poziomu jakiegos androida? Zwykle takie gotowe manipulatory nie dosc ze nie wygladaja zbyt pieknie to nie mozna poszerzac ich funkcjonalnosci o np prognoze pogody czy informacje kiedy odjezdza ulubiony autobus z najblizszego przystanku. A myslalem o napisaniu na to sobie prostej appki.
  @Popak: Balkon jest od strony poludniowej, obawiam sie ze jak slonce przyswieci to bedzie czujnik temp. pokazywal 50 stopni zamiast 25. Nieslusznie? W lazience beda dwa punkty swietlne jedno ogolne wlaczane z zewnatrz i swiatlo lustrem z wlasnym wlacznikiem, w toalecie jeden punkt wlaczany z zewnatrz. Nie wiem do czego dwuprzyciskowy mial by sluzyc - tez do wylaczenia gornego swiatla? Hmm... Gniazdka LAN - TV (zawieszony bez widocznych kabli, nie ma wifi), szafka pod TV, okolice stolu (na przyszlosc). Na balkonie grzejnik oczywiscie! (ctrl-v o jeden raz za duzo...)

  Pytanie dodatkowe, czy bylbym w stanie przeciagnac HDMI przez sciane miedzy pracownia duzym pokojem? Jaka jest maksymalna dlugosc kabla HDMI?
 • #16
  tomiok
  Level 33  
  Łukasz-O wrote:

  Kolega był na miejscu, że takie śmiałe tezy wyciąga?

  Nie, oczywiście może być wyjątek.
  Ale nie chce mi się wierzyć że się nie da przepuścić 20 kabli, oczywiście nie zawsze jedną trasą.
  Ale to oznacza dużo więcej roboty, zazwyczaj za tą samą kasę, co się mało opłaca elektrykowi .
  Szczególnie kucie w płycie wielkobetonowej stanowi wyzwanie, a mało który elektryk używa bruzdownic (choć już coraz częściej).
  Kładłem więcej kabli w takich płytach i jakoś się dało ;-)
 • #17
  Popak
  Moderator on vacation ...
  puexam Co z tego że od strony południowej. Jak odpowiednio go umieścisz nie będzie zakłamywał.
  A jeżeli się tak obawiasz zakłamania to po co od strony południowej dajesz stacje pogodową która również mierzy temperaturę ;)
  W pokoju spokojnie wystarczą dwa gniazdka LAN. Jeden do TV a drugi do komputera czy rezerwa.
  Ps. Czytając spis widzę że nie przewidujesz panelu przy drzwiach?
 • #18
  tomiok
  Level 33  
  puexam wrote:
  ...
  @tomiok: raczej chodziło mi o to, że i to kabel i to. Mam nadzieję że powyższy opis nieco przybliża do tego co chcę osiągnąć.

  Kable komputerowe i nierzadko koncentryczne do TV/SAT, elektrycy często zaginają pod bardzo ostrym kątem, powodując spadki sygnału, lub wręcz uszkodznia wew. kabla/izolacji.
  Kabel to kabel - niezupełnie.
  Kabel to skrętka ekranowana, czy zwykła, której kategorii ?

  1 puszka TV - a TV to skąd ? Kablówka, SAT, DVB-T ?
  Jeśli SAT/DVB-T to gdzie będzie czasza/antena ?
  Czy kablówka ?
  Puszka TV puszką, ale brak info co w tej puszce będzie (jakie gniazda i ile).
  Bo jak np. SAT to może warto po 2 kable do TV (Może kiedyś będzie dekoder z nagrywaką) ?
  Mało który elektryk o tym pomyśli i podpowie.
  A jeśli SAT - to ile kabli od anteny/czaszy do punktu rodziału ?

  A internet skąd mamy /jakie szybkości/jak dostarczany (kabel/radiowo/itp/) ?
  Kabel z dostępem do internetu nie będzie we najbliższym czasie zmieniany na światłowód ?

  Dziecko nigdy nie będzie chciało TV w swoim pokoju ?

  Żona nie nigdy nie będzie chciała mieć TV w kuchni ?

  A alarmu do nowoczesnego mieszkania też nie będzie ?

  Kontaktrony do okien by się przydały - info czy mamy zamknięte wszystkie okna (np. jak pada, lub do alarmu).

  Jakiś główny panel starowania ?

  Jeśli już kamery - to waro zamiast wizjera dać taką kamerę i widać kto nas odwiedzał jak nas nie było ;)
  Bądź podejrzeć tam gdzie trzeba.
  Gdyby był wszędzie TV, można na każdym by było zobaczyć kto akurat stoi pod drzwiami.
  Można oprogramować i w momencie wciśnięcia dzwonka, sam włącza TV i pokazuje kto idzie o nas.

  itd.itd.

  P.S. Nie zapomnij porobić fotek przed zamurowaniem kabli - przydaje się.
 • #19
  puexam
  Level 8  
  Oki. Poprosiłem o zdanie innego elektryka, i on po zobaczeniu mieszkania też stwierdził, że dość kosztowne będzie ogarnięcie kabli do sterowania. W związku z tym chyba się skończy na fibaro. W droższej wersji mogę ogarniać sterowanie kodując w LUA więc nie jest źle. Chyba, że uważacie, że exta free jest lepsza?
  Czy mając fibaro mogę sterować dowolnym urządzeniem po z-wave?

  @Popak: panel przy drzwiach, to znaczy? Czujnik czy drzwi są otwarte czy zamknięte? Faktycznie myślałem aby to zamontować przy drzwiach wejściowych, tylko zastanawiam się co z tym miałbym robić, jedyne co mi przychodzi sensowne do głowy to tryb alarmowy w którym każde otwarcie drzwi wysyła smsa na komórkę czy coś...

  @tomiok: o, dziękuję za garść dobrych pytań!
  TV będzie najprawdopodobniej z satelity (cyfrowy polsat), ewentualnie internetia. Jeśli chodzi o multiroom z SAT to rozumiem że powinienem z talerza pociągnąć kable SAT do każdego z pokojów w którym chcę mieć TV? Rozumiem że jak kupię cyfrowy polsat z multiroomem to na każdym końcu stawiam dekoder - jeśli bez dekodera - będę mógł oglądać FTA? Jeśli internetia to jakie kable powinienem pociągnąć do tego, skrętkę?
  Internet z internetii jest światłowód - 100mbps.
  Dziecko za małe żeby mieć TV, żona nie chce w kuchni TV, kontraktony do okien raczej zbędne (6 piętro), informacja o tym czy zamknięte... może w następnym, większym mieszkaniu ;).
  Alarm - myślę o kontraktonie na drzwiach wejściowych (jak wyżej napisałem) + kamera w przedpokoju + może jakiś czujnik ruchu gdzieś. Nie wiem co jeszcze mógłbym do takiego mieszkania zaaplikować.
  Główny panel sterowania - tablet w przedpokoju.
  Kamera zamiast wizjera - wygląda na niezły pomysł, ale jak to zasilić? W mieszkaniu są podwójne drzwi... problem z doprowadzeniem kabla zasilającego - a ten chyba jest potrzebny kamerce ;)

  O fotkach przed finalizowaniem ścian pamiętam, widziałem gdzieś lamenty człowieka który sobie przewiercił wiązkę kabli :D
 • #20
  Popak
  Moderator on vacation ...
  Czy przewidujesz panel dotykowy.

  Jaką automatykę do mieszkania?

  Bo moim zdaniem tablet raczej niewygodny do użytkowana, mam tu na myśli baterie, ładowanie i czas uruchomienia.
 • #21
  puexam
  Level 8  
  Chciałbym coś takiego, ale normalne panele dotykowe tego typu to zwykle jakieś zamknięte środowisko w którym nic nie pozmieniam - a na tablecie mogę sobie łatwo (jak mniemam) wrzucić aplikacje do autobusów które zaraz odjeżdżają z przystanku czy ulubioną prognozę pogody.
  Taki tablet przyczepiłbym jednak normalnie do uchwytu ściennego który by go cały czas ładował, coś w stylu http://www.cyberselect.co.uk/automation/ipad-...iroom-motorised-landscape-aluminium-wall-dock ale bez absurdalnej ceny :P
 • #22
  traper-zk
  Level 10  
  puexam wrote:
  @traper-zk: da sie ich systemy obslugiwac z poziomu jakiegos androida? Zwykle takie gotowe manipulatory nie dosc ze nie wygladaja zbyt pieknie to nie mozna poszerzac ich funkcjonalnosci o np prognoze pogody czy informacje kiedy odjezdza ulubiony autobus z najblizszego przystanku. A myslalem o napisaniu na to sobie prostej appki.
  @Popak: Balkon jest od strony poludniowej, obawiam sie ze jak slonce przyswieci to bedzie czujnik temp. pokazywal 50 stopni zamiast 25. Nieslusznie? W lazience beda dwa punkty swietlne jedno ogolne wlaczane z zewnatrz i swiatlo lustrem z wlasnym wlacznikiem, w toalecie jeden punkt wlaczany z zewnatrz. Nie wiem do czego dwuprzyciskowy mial by sluzyc - tez do wylaczenia gornego swiatla? Hmm... Gniazdka LAN - TV (zawieszony bez widocznych kabli, nie ma wifi), szafka pod TV, okolice stolu (na przyszlosc). Na balkonie grzejnik oczywiscie! (ctrl-v o jeden raz za duzo...)

  Pytanie dodatkowe, czy bylbym w stanie przeciagnac HDMI przez sciane miedzy pracownia duzym pokojem? Jaka jest maksymalna dlugosc kabla HDMI?

  Tak w obu przypadkach możesz obsługiwać system z androida a jeśli potrafisz napisać apk to możesz poszaleć. Wejdź na stronę satel.pl i poczytaj. Ja u siebie w domu mam satela i uważam to rozwiązanie za fajne ponieważ gdy tylko wpada mi do głowy jakiś pomysł to dokupuje za pare złoty jakiś moduł i robie co chce. Ma to swoje plusy i minusy ale trzeba pamiętać o jednym że nie jest to system typu KNX choć jest z nim integrowalny i to fajnie działa.
  Co do hdmi to ja najdłuższy kładłem 25m pasywnego ale nie każdy sprzęt chciał na tym działać. Ale do 10 m przy dobrym kablu działa

  Dodano po 6 [minuty]:

  http://www.satel.pl/pl/product/667/INT-TSI-BSB,Manipulator-z-ekranem-dotykowym#

  http://www.koher.pl/Touch%20Screen%2010.html
 • #23
  tomiok
  Level 33  
  puexam wrote:
  Oki. Poprosiłem o zdanie innego elektryka, i on po zobaczeniu mieszkania też stwierdził, że dość kosztowne będzie ogarnięcie kabli do sterowania.

  Kosztowne, z tym się mogę zgodzić, ale nie niemożliwe.

  @tomiok: o, dziękuję za garść dobrych pytań!
  Proszę :)

  >TV będzie najprawdopodobniej z satelity (cyfrowy polsat), ewentualnie internetia.
  Gdzie będzie czasza ?  >Jeśli chodzi o multiroom z SAT to rozumiem że powinienem z talerza pociągnąć
  >kable SAT do każdego z pokojów w którym chcę mieć TV?
  A najlepiej po 2 kable do każdego pokoju
  Bo może być dekoder z nagrywarką, jak nie teraz to za jakiś czas (jeśli robimy uniwersalne okablowanie)
  Nie wiem ile Telewizorów maksymalnie może być ?

  Co do ułożenia kabla dodam że zamiast od czaszy do każdego pokoju - to najlepiej (uniwersalnie) jak idzie 5 kabli (czasami 9 jak chcemy mieć 2 satelity) od czaszy/anteny, do punktu zbiorczego (skrzynki/rozdzielni).
  Po co np. 5 ? Bo 4 do Quada bądź Quatro + 1 do ewentualnej naziemnej - czyli DVB-T + Radio.

  Ważne (bo elektrycy o tym nie wiedzą) Taki kabel, od czaszy (ponieważ idzie na zewnątrz) powinien być czarny + żelowany.
  np. taki (przy krótkich odległościach):
  http://www.hollex.pl/kabel/kabel-satelitarny/1886-rolka-kabla-rg6u-cu-pe-100m-czarny-zelowany

  Zastanawiasz się dlaczego ? - Ponieważ zapewnia wysoką odporność kabla na promieniowanie UV, a żel ochronę przed wilgocią, a zwykły biały po paru latach pęka izolacja (od temperatur i UV) i zaczynają się problemy.

  Ten wewnątrz pokoi może być "zwykły" RG6 (byle cały z miedzi) .

  Szafka (na sprzęt) powinna być nieco większa żeby ewentualnie zmieścić multiswitch + parę drobiazgów (m.in. zasilanie/dodatkowe gniazdko)

  Stamtąd (z centralnej szafki/puszki) już po 2 koncentryki do każdego pomieszczenia + po jednej skrętce do rozsyłania uprawnień + internetu do TV/Dekodera.
  Wówczas możemy mieć uniwersalną formę i podłączyć np. konwerter Quad, albo Konwerter typu Quatro+Multiswitcha, a także z czasem zmieniać tą konfigurację.

  >Rozumiem że jak kupię cyfrowy polsat z multiroomem
  >to na każdym końcu stawiam dekoder
  Tak + skrętka (uprawnienia/internet).

  > - jeśli bez dekodera - będę mógł oglądać FTA?
  O ile TV ma wbudowany dekoder, jeśli nie, to i tak jakiś dekoder będzie potrzebny.


  >Jeśli internetia to jakie kable powinienem pociągnąć do tego, skrętkę?
  >Internet z internetii jest światłowód - 100mbps.
  Rozumiem że zakańczają światłowód i stawiają jakiś router/modem - który ma wyjście RJ45 ?
  Gdzie będzie się kończył ten światłowód ?
  W mieszkaniu, czy na korytarzu w jakieś puszce ?

  >Dziecko za małe żeby mieć TV,
  Dziś za małe, a co zrobisz za 2-3 lata, nowy kabel będziesz ciągnąć ?
  Warto oszczędzić na 10-20 metrów kabla ?

  >żona nie chce w kuchni TV,
  Oby jej pogląd się nie zmienił, jak pójdzie do koleżanki która ma tak zrobione ;-)


  >kontraktrony do okien raczej zbędne (6 piętro), informacja o tym czy zamknięte...
  > może w następnym, większym mieszkaniu ;).
  Twój wybór - byle świadomy i przemyślany.
  Rozumiem że nie ma balkonów (po których czasami złodzieje wchodzą).

  >Alarm - myślę o kontraktronie na drzwiach wejściowych (jak wyżej napisałem)
  > + kamera w przedpokoju + może jakiś czujnik ruchu gdzieś.
  Jeśli kamera w przedpokoju, to najlepiej ukryta - może w czujce dymu (są gotowe) ?
  Nie zapomnijmy o rejestratorze wówczas i o miejscu jego ukrycia, i że kable od kamer - tam się muszą schodzić.

  >Nie wiem co jeszcze mógłbym do takiego mieszkania zaaplikować.
  Dużo rzeczy - tylko kwestia finansowa właśnie :D

  >Kamera zamiast wizjera - wygląda na niezły pomysł, ale jak to zasilić?
  Do zewnętrznych drzwi muszą iść kable aż do wizjera.
  Wizjer w tym stylu:
  http://www.spy-shop.pl/kamera-wbudowana-wizjerze-do-drzwi-mf35d-p-673.html


  >W mieszkaniu są podwójne drzwi... problem z doprowadzeniem kabla
  >zasilającego - a ten chyba jest potrzebny kamerce ;)
  Potrzebny zasilający - jak i wizyjny.
  Przy poborze rzędu 50mA można wszystko na jednej skrętce zorganizować.
  O czym często zapominamy skrętka powinna być wówczas z linki (nie drut),
  bo będzie zginana przy drzwiach.
  Jakiś problem przewiercić się obok futryny, bądź przez futrynę ?

  >O fotkach przed finalizowaniem ścian pamiętam,
  To bardzo dobrze :)

  Uff. Ale się rozpisałem.
  To tak w dużym skrócie, bo czas goni, a już poźno :)
  Powodzenia :)
 • #24
  puexam
  Level 8  
  Wybacz że odpowiadam z opóźnieniem, ale dużo się dzieje ;-)

  TV SAT cyfrowy polsat na 99%, czasza na balkonie. Wyżej w temacie jest link do rzutu mieszkania. Kabel na balkonie (loggia) będzie miał gdzieś 1.2m długości... Ogólnie kable miedziane. [check]
  Myślę, że robienie instalacji do skrzynki i od skrzynki do pokojów mija się z celem w tym mieszkaniu... ale to jeszcze przemyślę.

  >Rozumiem że zakańczają światłowód i stawiają jakiś router/modem - który ma wyjście RJ45?
  Też tak rozumiem ;) W pionach jest światłowód na pewno, czy dociągany będzie do mieszkania, tego się dowiem pewnie przy instalacji ;) ale tego bym raczej oczekiwał...

  >>Dziecko za małe żeby mieć TV,
  >Dziś za małe, a co zrobisz za 2-3 lata, nowy kabel będziesz ciągnąć ?
  >Warto oszczędzić na 10-20 metrów kabla ?
  Mam nadzieję, że za 2-3 lata jeszcze nie będzie krzyku o własny TV, a pomijając to - że za 3 lata sprzedam to mieszkanie i kupię jeszcze większe ;)

  >>żona nie chce w kuchni TV,
  >Oby jej pogląd się nie zmienił, jak pójdzie do koleżanki która ma tak zrobione
  Też się tego boję, ale jak zapytałem o to (czy o tableta) to padło stwierdzenie że ja chcę żeby już wcale nie wychodziła z kuchni :P

  >Rozumiem że nie ma balkonów
  Balkon jest (patrz obrazek wyżej). A jak szyba wybita to kontraktron nic nie da? :P Mam nadzieję że czujnik wystarczy...

  >Jeśli kamera w przedpokoju, to najlepiej ukryta - może w czujce dymu (są gotowe) ?
  >Nie zapomnijmy o rejestratorze wówczas i o miejscu jego ukrycia, i że kable od kamer - tam się muszą schodzić.
  Zdecydowanie możliwie ukryta. Kable mam w pamięci.

  >Przy poborze rzędu 50mA można wszystko na jednej skrętce zorganizować.
  >O czym często zapominamy skrętka powinna być wówczas z linki (nie drut),
  bo będzie zginana przy drzwiach.
  Wygląda na to, że to musi poczekać chyba na nowe drzwi.

  Ogólnie powoli się przekonuję jednak do fibaro, chociaż boję się, że przełączniki mi się nie zmieszczą do puszki (na chwilę bieżącą kontakty są w ogóle natynkowe). Tym bardziej, że jak się okazało, instalacja jest w mieszkaniu jednak miedziana i nie wymaga wymiany, więc będzie tylko jej przeciągnięcie w niektórych miejscach (np w kuchni czy pod instalację inteligentną właśnie)... dzięki temu zostanie pare złotych :)
  Dzięki za wyjaśnienia!
 • #25
  tomiok
  Level 33  
  puexam wrote:

  TV SAT cyfrowy polsat na 99%, czasza na balkonie. Wyżej w temacie jest link do rzutu mieszkania. Kabel na balkonie (loggia) będzie miał gdzieś 1.2m długości... Ogólnie kable miedziane. [check]
  Myślę, że robienie instalacji do skrzynki i od skrzynki do pokojów mija się z celem w tym mieszkaniu... ale to jeszcze przemyślę.

  Można to uprościć.
  Przy 2 max TV można z każdego pokoju pociągnąć po 2 kable do czaszy, tam dajesz Quada i tyle :)


  puexam wrote:
  Balkon jest (patrz obrazek wyżej). A jak szyba wybita to kontraktron nic nie da? :P Mam nadzieję że czujnik wystarczy...

  Zazwyczaj wybija się szybę, po to żeby otworzyć okno, raczej mało kiedy ktoś wchodzi przez rozbitą szybę.
  Dodam że są też czujki na zbicie szyby - jakby co.
  Ale ponadto złodzieje mają dopracowane metody, zwykłe okna plastykowe można spokojnie otworzyć bez wybijania szyby (czyli bez hałasu) ;)

  Oczywiście czujka która odpowiednio obejmuje okna to też załatwi.
 • #26
  Master-Slave
  Level 10  
  Popak wrote:
  Sterbox odradzam bo to zabawka a nie sterownik. Nawet nie ma prostego wejścia i wyjścia 0-10V Bardziej zaawansowany program i zabraknie ci bloków do programowania.


  Kolego - może zanim wydasz opinie to sprawdź co obecnie może Sterbox.
  Obecna wersja posiada 40 makrocel a prawie każda poza dedykowanymi np. do rolet, oświetlenia, wskaźników posiada 8 elementów logicznych cyfrowych, oraz dodatkowe funkcje logiczne na wejściu i wyjściu każdego elementu. Zapewniam, że nie zabraknie bloków do programowania. Myślę, że wyznacznikiem zabawki nie jest tylko brak wejścia i wyjście 0-10V.

  Dodano po 8 [minuty]:

  puexam wrote:
  Chciałbym coś takiego, ale normalne panele dotykowe tego typu to zwykle jakieś zamknięte środowisko w którym nic nie pozmieniam - a na tablecie mogę sobie łatwo (jak mniemam) wrzucić aplikacje do autobusów które zaraz odjeżdżają z przystanku czy ulubioną prognozę pogody.


  Może temat już nie aktualny bo został już przez Ciebie wybrany sterownik, ale do takiego zastosowania jw. Sterbox jest idealnym rozwiązaniem. Posiada 8 stron użytkownika ( plus 1 podstawową),które możesz wgrać według własnego wzoru i uznania. Czyli wstawiasz wspomnianą przez Ciebie prognozę, rozkład jazdy czy kalendarz itp. a pod spodem obok lub w dowolnym miejscu sterowanie lub linki do poszczególnych stron sterowania.
 • #27
  Popak
  Moderator on vacation ...
  Master-Slave Jakieś pół roku temu bawiłem się Sterboxem i jakoś nie mogłem opracować programu bo brakowało mi bloków. Niestety ale to był mój nieudany zakup i zmuszony byłem sprzedać. Pozostałem przy moim starym Logo! Siemensa. Jedynym plusem sterboxa jest to co napisałeś ma wbudowany serwer www ale i tak za dużej grafiki nie wgrasz. Dla mnie to zabawka, przynajmniej na dzień dzisiejszy.
 • #28
  ovi_pl
  Level 10  
  Podłączam się do pytania odn. jaką wybrać automatykę do mieszkania.
  W jednym z podforum elektrody założyłem temat odn. ogrzewania. Ale może powinienem zacząć tutaj.
  O mieszkaniu w skrócie:
  - Salon z aneksem: 1 grzejnik, 3 okna
  - Pokój 1: 1 grzejnik, 1 okno
  - Pokój 2: 1 grzejnik, 1 okno
  - Łaziena: 1 grzejnik, bez okien
  - Przedpokój otwarty na salon/aneks

  Wymagania:
  Ogrzewanie:
  - chciałbym sterować każdym z grzejników z osobna (4 strefy)
  - każdy pokój powinien mieć niezależną możliwość nastawienia żądanej temperatury
  - czujnik otwarcia okien
  - możliwość nastawienia programów grzewczych
  - jakiś przycisk 'eko/oszczędność' przy opuszczaniu mieszkania tudzież wakacji zimowych

  Kolega @jack63 proponuje siłowniki trójstawne. Tylko co w przypadku gdy prądu zabraknie, czy taki siłownik się sam otworzy i będzie w domu ogrzewanie? Bo nie znalazłem jeszcze takiej głowicy która, by umożliwiała prócz automatycznej, ręcznej regulacji (no prócz głowicy termostatycznej firmy eQ-3 - ale to jest zamknięte oprogramowanie)

  Oświetlenie:
  - przy wychodzeniu z domu (jeden przycisk gasi wszystkie światła - może być spięty razem z ogrzewaniem)
  - światła zapalane po północy w pierwszej kolejności świecą na 50%, by mnie nie oślepiały. Mogą się rozjaśniać w czasie lub drugie szybkie kliknięcie włącza je na 100%

  Gadżet:
  - po 22 dzwonek nie dzwoni tylko mrugną wszystkie światła w całym domu, by nie budzić dzieci
  - da się sterować przez internet

  Z góry dziękuję za pomoc w wyborze/doborze odpowiedniego dla mnie systemu.
 • #29
  kozii
  Level 12  
  ovi_pl wrote:
  Podłączam się do pytania odn. jaką wybrać automatykę do mieszkania.
  W jednym z podforum elektrody założyłem temat odn. ogrzewania. Ale może powinienem zacząć tutaj.
  O mieszkaniu w skrócie:
  - Salon z aneksem: 1 grzejnik, 3 okna
  - Pokój 1: 1 grzejnik, 1 okno
  - Pokój 2: 1 grzejnik, 1 okno
  - Łaziena: 1 grzejnik, bez okien
  - Przedpokój otwarty na salon/aneks


  Zaproponuję xComfort firmy Eaton

  Quote:
  Wymagania:
  Ogrzewanie:
  - chciałbym sterować każdym z grzejników z osobna (4 strefy)

  elektrozawór bezprzewodowy CHVZ-01/03 - identyczny jak eQ-3 MAX, tylko cena inna - 430 zł
  Możesz zastosować przewodowe CHVZ-01/01 - 150 zł, ale do wysterowania potrzebny jest odbiornik CSAU-01/01 - 170 zł

  Quote:

  - każdy pokój powinien mieć niezależną możliwość nastawienia żądanej temperatury

  Możesz to zrobić za pomocą panela sterującego Room Manager CRMA-00/05 - obsługuje do 6 stref grzewczych

  Quote:

  - czujnik otwarcia okien


  Zawór bezprzewodowy wykrywa nagły spadek temperatury w pomieszczeniu i się zamyka. Jeśli wybierzesz przewodowy, musisz zastosować kontaktron i nadajnik z wejściem binarnym CBEU-02/02 - 260 zł (za 2 wejścia)
  Także chyba lepiej i taniej zastosować bezprzewodowe :)

  Quote:

  - możliwość nastawienia programów grzewczych


  Ustawisz programy w Room Manager

  Quote:

  - jakiś przycisk 'eko/oszczędność' przy opuszczaniu mieszkania tudzież wakacji zimowych


  Tryb urlopowy w Room Manager

  Quote:

  Kolega @jack63 proponuje siłowniki trójstawne. Tylko co w przypadku gdy prądu zabraknie, czy taki siłownik się sam otworzy i będzie w domu ogrzewanie? Bo nie znalazłem jeszcze takiej głowicy która, by umożliwiała prócz automatycznej, ręcznej regulacji (no prócz głowicy termostatycznej firmy eQ-3 - ale to jest zamknięte oprogramowanie)


  Siłownik sterowany napięciem (przewodowy) musiałby być w wersji NO (normalnie otwartej) aby przy zaniku zasilania się otworzył. Bezprzewodowe działają cały czas według zaprogramowanego schematu, nawet jak jednostka centralna nie będzie zasilana.

  Quote:

  Oświetlenie:
  - przy wychodzeniu z domu (jeden przycisk gasi wszystkie światła - może być spięty razem z ogrzewaniem)


  Standardowa funkcjonalność, dłuższe przyciśnięcie klawisza włącznika przy drzwiach wyjściowych wyłącza wszystkie wcześniej zaprogramowane odbiorniki.

  Quote:

  - światła zapalane po północy w pierwszej kolejności świecą na 50%, by mnie nie oślepiały. Mogą się rozjaśniać w czasie lub drugie szybkie kliknięcie włącza je na 100%

  Gadżet:
  - po 22 dzwonek nie dzwoni tylko mrugną wszystkie światła w całym domu, by nie budzić dzieci


  Nie robiłem kombinacji z timerami w tym systemie.

  Quote:

  - da się sterować przez internet


  Da: Smart Home Controller - CHCA-00/01 - 1800 zł

  Quote:

  Z góry dziękuję za pomoc w wyborze/doborze odpowiedniego dla mnie systemu.


  Mam nadzieję, że pomogłem :)
 • #30
  Elbud-KNX
  Level 8  
  Proponuję do automatyki domowej sterownik WAGO wraz z całą gamą modułów rozszerzających. Wykonaliśmy kilka instalacji z automatyką domową opartych właśnie o sterowniki WAGO i funkcjonują one bez zastrzeżeń. Oto krótka specyfikacja jednego z budynków:

  1. Parametry budynku
  Dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 150m2, parterowy, wykonany na płycie fundamentowej ocieplonej styropianem 20cm. Ściany wykonane z betonu komórkowego YTONG. Elewacja wykonana ze styropianu 20cm. Ilość pomieszczeń – 11 (salon, jadalnia, kuchnia, spiżarnia, hol, sypialnia 1, garderoba, sypialnia 2, łazienka, pralnia, kotłownia)

  2. Opis systemu BMS
  Centralnym układem sterującym w budynku jest sterownik programowalny PLC firmy WAGO wraz z modułami wejść/ wyjść oraz modułem integrującym urządzenia magistralne KNX. Rozdzielnica elektryczna z osprzętem umiejscowiona jest w kotłowni. W jadalni (połączona z kuchnią oraz salonem), sypialniach, łazience oraz pralni znajdują się przyciski lokalne triTon firmy ABB, działające na magistrali KNX, dzięki którym możliwe jest sterowanie roletami, oświetleniem, temperaturą itd.

  Jaką automatykę do mieszkania? Jaką automatykę do mieszkania?

  W holu zamontowano główny panel dotykowy o przekątnej 7 cali, umożliwiający sterowanie całym budynkiem i jego wszystkimi funkcjami, za pomocą hierarchicznie powiązanych grafik.

  3. Obecne funkcje systemu BMS

  a) Sterowanie roletami zewnętrznymi w każdym z pomieszczeń,
  b) Sterowanie oświetleniem klasycznym oraz ledowym w każdym z pomieszczeń,
  c) Sterowanie obwodem gniazdowym TV,
  d) Sterowanie grzejnikami w każdym z pomieszczeń – ogrzewanie budynku na eko-groszek, każdy z grzejników podłączonych jest do rozdzielacza, na którym zainstalowane są elektrozawory,
  e) Sterowanie ogrzewaniem podłogowym w holu oraz łazience,
  f) Sterowanie centralą alarmową firmy Satel,
  g) Sterowanie oświetleniem zewnętrznym,
  h) Sterowanie bramą wjazdową.
  i) Integracja z pompą ciepła,
  j) Integracja z rekuperatorem powietrza,
  k) Integracja z monitoringiem terenu zewnętrznego,
  l) Sterowanie nawodnieniem ogrodu