Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe kolumny - nowe zwrotnice.

19 Cze 2014 00:58 1311 7
 • Poziom 8  
  Nowe kolumny - nowe zwrotnice.

  Witam!
  Jak widać na załączonym obrazku, zbudowałem kolumny, niestety jestem totalnie zielony w budowie zwrotnic. Puki co wszystko gra na starych cewkach i kondensatorach Unitry + kondensatory przed wysoko-tonowymi. Jednak to chyba nie wystarczy. Chciałbym dowiedzieć się, w co muszę się zaopatrzyć do budowy nowej zwrotnicy, jeśli to możliwe to jakiś schemat, jednak na początek, na pewno potrzebne będą jakieś dodatkowe informacje, więc proszę określić co muszę jeszcze podać. Nie żądam czegoś nadzwyczajnego, o ile zdążyłem przeczytać to projekt idealnej zwrotnicy wymaga praktyki, testów i szczegółowych danych. Chciałbym coś co zapewni, że kolumny nie zniszczą ani siebie, ani wzmacniacza.
 • Poziom 29  
  Najlepiej będzie, jak poszukasz kogoś na forum, kto zna się na zwrotnicach i jemu zlecisz budowę.
  Trzeba znać chociaż podstawy elektroniki.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 34  
  Na moje oko brak jest tu typowo średniotonowego głośnika. Jest subwoofer, woofer i tubka wysokotonowa z odcięciem własnym ~5kHz. A nie sądzę aby ten ładny żółty głośniczek dał rady zagrać tak wysoko z dobrą jakością dźwięku. Przypomina mi Koppa DW80, miałem taki daawno temu.
  Trzeba by zbadać co w ogóle z tego wychodzi, bo konstrukcja jest rzeczywiście dziwna. :)
 • Admin grupy audio
  Jukka17 napisał:
  Chciałbym dowiedzieć się, w co muszę się zaopatrzyć do budowy nowej zwrotnicy

  W cały typoszereg cewek, kondensatorów i rezystorów, odpowiedni system pomiarowy oraz trochę pojęcia na ten temat.
  Poza tym to co napisał Kolega Granat - brak głośnika średniotonowego.
  Dalej zaś - ten żółty głośnik powinien mieć osobną komorę, jeśli jej nie ma (a coś mi mówi że tak właśnie jest), to szybko się rozleci niezależnie od tego jaka będzie zwrotnica.

  Ogólnie rzecz biorąc - złożyć do kupy 6 kawałków płyty, zrobić okrągłe otwory i wsadzić tam 3 głośniki to nie problem (co widać na załączonym obrazku), ale żeby była z tego kolumna głośnikowa to jeszcze trzeba mieć pojęcie o tym co się robi.
 • Poziom 8  
  Okej, więc głośnik niskotonowy jest oddzielony i litraż też jest odpowiedni (głośniki pochodzą z subwooferów CambridgeSounworks). Ten "ładny żółty głośniczek" to tonsil gd16/15 z wymienioną membraną, bo był w opłakanym stanie, wysokotonowy to gdwt9/40. Trochę dokładniej obejrzałem tą prowizoryczną zwrotnicę i jest to kondensator i transformator audio z unitry, może uda mi się zrobić jakieś w miarę dobre zdjęcia.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 8  
  Na razie jestem poza domem i nie mogę sprawdzić pojemności, opór wszystkie mają 8 Om, podłączenie tego było możliwe tylko w jeden sposób, niskotonowy bezpośrednio do sygnału, a pozostałe za kondensatorem, (wtedy słychać, że na głośniki nie dochodzą niskie częstotliwości). Co do całości projektu, to chciałem nieco odrestaurować stare głośniki, jednocześnie tworząc niespotykane połączenie i sprawdzić czy da to jakiś ciekawy efekt. :D

  Nie jestem budowniczym tej zwrotnicy, była ona w poprzednich kolumnach. :)

  Zdjęcia robiłem sporo czasu temu, ale miałem je na telefonie, nic niestety nie da się z tego wyczytać. Nowe kolumny - nowe zwrotnice. Nowe kolumny - nowe zwrotnice. [/img]