Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroniczny zmiękczacz wody

sgorol 02 Cze 2015 17:08 13941 50
  • #31 02 Cze 2015 17:08
    m1_aprilia
    Poziom 11  

Witam

Z mojej strony dodaje układ z Niemieckiego odpowiednika Elektora. Wszystko w oparciu o 555.

To coś w stylu tego CWT

Nie zdążyłem jeszcze zmontować lecz mój kolega automatyk z Niemiec to zrobił i twierdzi że działa. Kamień pozostaje ale jest znaczniej łatwiej go usunąć.

Całość kosztowała go 30EUR. Zakładał na rury PCV.

• Sklep HeluKabel
  • #32 02 Cze 2015 22:45
    _jta_
    Specjalista elektronik

Takie urządzenie działa tylko w taki sposób, że powoli miga diodą i pomaga wyciągać forsę od naiwnych - wodzie jest obojętne, czy ono jest, czy go nie ma.

• #33 03 Cze 2015 17:51
    Dople
    Poziom 19  

Czytając ten wątek przypomniało mi się, że słyszałem kiedyś o tym, że gdzieś na skandynawii utwardza się wodę, ponieważ miękka źle wpływa na serce i resztę układu krwionośnego.
    Za pomocą wyszukiwarki można łatwo znaleźć informacje mówiące, że robią to w Finlandii. To, co zostaje, m.in. w czajniku to wapń, magnez i "inne takie".

Istnieje też gips piwowarski do utwardzania wody.

• Sklep HeluKabel
  • #34 03 Cze 2015 19:32
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Dople napisał:
    Czytając ten wątek przypomniało mi się, że słyszałem kiedyś o tym, że gdzieś na skandynawii utwardza się wodę, ponieważ miękka źle wpływa na serce i resztę układu krwionośnego.
    Święta prawda. Mówię o tym przez cały czas w tym i podobnych związkach. Miękka, czyli zdemineralizowana woda jest szkodliwa. Jedynym sensownym sposobem jest filtr odwróconej osmozy zamontowany na wejściu wody wodociągowej do mieszkania i filtry mineralizujące przed bateriami. Wszystkimi. Nawet do pralki. Wodą dejonizowaną nigdy nie uda nam nigdy wypłukać prania z detergentu. Będzie się pienić i pienić i pienić...

• #35 03 Cze 2015 22:41
    _jta_
    Specjalista elektronik

Fakt. Znajoma mi opowiadała, że była kiedyś na wakacjach w Podgórzynie - tam jest bardzo miękka woda w wodociągu (a może ze studni? już nie pamiętam) - po myciu rąk z użyciem mydła długo trzeba było je zmywać, żeby się przestało pienić...

• #36 30 Paź 2015 18:58
    studniarz
    Poziom 11  

Witam.
    Trochę odświeżę temat.
    Wrzucę cytat, ale wcześniej powiem że w dobrze działającym urządzeniu (sprawdziłem po 5 miesiącach działania teraz rurki w środku czyste a wcześniej był syf przez dwa lata), nie ma żadnych cewek tylko są elektrody, jakieś blachy w strumieniu wody....
    CYTAT:
    Vulcan pracuje na zakresie częstotliwości pomiędzy 3-32 kHz z różnymi szczytowymi częstotliwościami (wahania częstotliwości). Sekret właściwego fizycznego uzdatniania wody leży w doborze tych impulsów. CWT opracowała i udoskonala technologie impulsową od ponad 30 lat.

Vulcan wykorzystuje niestandardowe pojedyncze pasma miedzi (taśmy). Kluczową sprawą jest sposób przesyłania impulsów do wody. Konstrukcja taśm zwiększa obszar powierzchni, która przekazuje impulsy. To poprawia transmisję nawet o 40 %.

POZDRAWIAM.

• #37 30 Paź 2015 19:14
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

studniarz napisał:
    jakieś blachy w strumieniu wody
    Dziękuję. Komentarz zbędny. Co się stanie jeśli przez roztwór różnych soli przepuścimy prąd elektryczny? Pytanie pozostawię bez odpowiedzi...

• #38 30 Paź 2015 20:06
    studniarz
    Poziom 11  

Woda to moja profesja, wydobywanie jej z ziemi i uzdatnianie, ale jestem człowiekiem który wyraża własne obserwacje.
    Czytając posty można się wiele nauczyć, opis który pozwoliłem sobie zamieścić w poprzednim poście jest własną obserwacją zaobserwowaną u klienta w dniu wczorajszym, a cytat jest z opisu producenta. Nie wiem jak to działa...... ale działa i co ciekawe na odcinku rur w odległości ok. 3 metry od zamontowanego urządzenia rury pokryte starym kamieniem zostały "wyczyszczone".
    Fakt że klient po zamontowaniu tego ustrojstwa po kilku dniach chciał to zdemontować, gdyż woda leciała brudniejsza niż przed montażem, ale teraz wiadomo dlaczego.... po prostu zaczęły odrywać się osady zdeponowane na powierzchniach wewnętrznych rur.
    Myślałem z początku że klient zamontował sobie jakieś ultradźwiękowe urządzenie do czyszczenia, ale nie.... właśnie to jest to ustrojstwo które opisywane było od początku (chyba przynajmniej podobne?) tylko częstotliwość podana na tabliczce znamionowej była 10 razy mniejsza niż w opisywanym wątku 3 - 32 kHz.
    Wpływ prądu elektrycznego i do tego w.cz. na kryształy i procesy krystalizacji jest ogromny, a to urządzenie w opisie ma zamieszczone, że nie usuwa twardości wody tylko powoduje fizyczny brak narastania kryształów CaCO3 itp. a to bardzo duża różnica. I to naprawdę działa, gdyż widziałem na własne oczy co klient sobie sam zamontował i jaki efekt tego jest po 5 miesiącach.
    A to jak to działa to niech może wypowiedzą się WIELCY tego forum, ja zamieściłem tylko techniczne informacje, które udało mi się wyrwać.
    Pozdrawiam i będę podglądał gdyż sam jestem zainteresowany.

• #39 31 Paź 2015 15:17
    jarek_lnx
    Poziom 43  

A komu przeszkadza osad w rurach, w dzisiejszych czasach, gdy rury są plastikowe i raczej trudno o trwałe związanie osadu z podłożem?

Jeśli urządzenie nie tylko uniemożliwia narastanie kamienia ale i "czyści" stare rury to sprawa jest poważniejsza, zasada działania musi być prosta do wytłumaczenia, a także do zbadania dla chemików ;)

• #40 31 Paź 2015 16:35
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

studniarz napisał:
    Fakt że klient po zamontowaniu tego ustrojstwa po kilku dniach chciał to zdemontować, gdyż woda leciała brudniejsza niż przed montażem, ale teraz wiadomo dlaczego....

Montował na rurze z jakiego materiału?

• #41 31 Paź 2015 19:32
    studniarz
    Poziom 11  

Witam.
    Instalacja wykonana kilka lat temu z miedzi lutowanej. Przedwczoraj sam robiłem wcinkę do dodatkowego kranu do garażu i widziałem jak jest teraz (czysta rura bez osadów), a jak było około roku wstecz (kamień osady które można było skrobać) kiedy montowałem zawory w innym miejscu.
    Urządzenie zamontowała ok. 5-6 miesięcy temu jakaś firma z Siedlec, i jestem zdziwiony z efektów działania. Generalnie dystansuję się od różnych "gadżetów" ale... ten działa, tylko że to nie są żadne cewki tylko zatopione w obudowie plastikowej elektrody bezpośrednio stykające się z wodą, kilka takich pionowych płytek, blaszek, czy coś takiego, w odstępie tak myślę że z 5-6mm. Tyle widziałem po odkręceniu śrubunków. A jeszcze coś... klient powiedział że monterzy jako ciekawostkę poinformowali że tam jest jakaś przetwornica i wysokie napięcie!?!?!?
    Ja już nie bardzo się znam na tak zaawansowanej elektryce-elektronice :cry: ale może to jest podpowiedź dla zainteresowanych.
    W necie znalazłem urządzenie o nazwie Vulcan, z jakimiś cewkami... takie wydumki....ale to u klienta inaczej wygląda, gdyż korpus jest wykonany z tworzywa i nie jest to jakaś rzeźba tylko fabryczny wtrysk tworzywa dobrej jakości. Szkoda że nie robiłem fotki, z zewnątrz, bo niestety ale plomby były założone i napisane gwarancja 5 lat !!!! Koszt tego ustrojstwa wraz z montażem ponad 3000zł (informacja od klienta), dla mnie tak na oko :D to max. 1000zł.
    Na obudowie Made in Denmark.

• #42 31 Paź 2015 19:45
    jdubowski

studniarz napisał:
    ten działa, tylko że to nie są żadne cewki tylko zatopione w obudowie plastikowej elektrody bezpośrednio stykające się z wodą, kilka takich pionowych płytek, blaszek, czy coś takiego, w odstępie tak myślę że z 5-6mm. Tyle widziałem po odkręceniu śrubunków.

To ma prawo działać...

• #43 31 Paź 2015 23:06
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

studniarz napisał:
    tylko że to nie są żadne cewki tylko zatopione w obudowie plastikowej elektrody bezpośrednio stykające się z wodą, kilka takich pionowych płytek, blaszek, czy coś takiego, w odstępie tak myślę że z 5-6mm.

jdubowski napisał:

To ma prawo działać...
    W takim wypadku nawet bym się zdziwił że nie działa.
    Wygląda to na generator ultradźwięków lub jakiś rodzaj elektrolizera.
    studniarz napisał:
    które opisywane było od początku
    No właśnie nie. Tutaj jest dyskusja o cewce nakładanej na rurę. Czyli o czymś, to nie ma prawa działać. Ty opisujesz zupełnie inne urządzenie, którego działania nikt nie podważa.
    studniarz napisał:
    Koszt tego ustrojstwa wraz z montażem ponad 3000zł (informacja od klienta), dla mnie tak na oko :D to max. 1000zł.
    Know how. Najbardziej kosztowna rzecz w nowych technologiach.
    Tylko nie mówimy to o zmiękczeniu a zapobierzeniu osadzania się kamienia kotłowego. Pytanie tylko po co? W przemyśle rzecz przydatna. W domu absolutnie zbędna. Lepiej na doprowadzeniu wody do domu/lokalu, zamontować filtr odwróconej osmozy a przed każdą baterią kolumnę mineralizującą. Koszt byłby podobny a efekt znacznie lepszy.
    jarek_lnx napisał:
    , a także do zbadania dla chemików ;)
    Jak? Tu nie ma żadnego chemizmu. To czysta fizyka.

• #44 02 Lis 2015 06:59
    studniarz
    Poziom 11  

Witam ponownie.
    Właśnie to ustrojstwo nie zmiękcza wody, tylko powoduje brak depozytów minerałów w instalacji. Przepraszam przedmówcę... jedna z dyrektyw unijnych mówi o obniżeniu emisji CO2 i energochłonności w przemyśle i w gospodarstwach domowych cytat: "już 1 milimetr osadu kamienia w niektórych składnikach instalacji powoduje nawet 33% straty energii wymiany cieplnej, i około 15% wzrostu oporu przepływu...".... w domowych urządzeniach gdzie średnice przewodów kształtek, są małe wydaje się być istotne.
    Osmoza na zasilanie całego domu? ciepłą i zimną wodę? ...... rozumiem kran w kuchni do wody pitnej, ale cały dom? Hm ... mówisz o kosztach filtrów odwróconej osmozy do zasilania budynku(300-500 litrów na dobę)? i o kosztach eksploatacji np. rocznej takiego filtra? Ha ha ha.
    Przepraszam to ja po prostu wymiękam :cry:
    Pozdrawiam.

• #45 02 Lis 2015 07:59
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

studniarz napisał:
    w domowych urządzeniach gdzie średnice przewodów kształtek, są małe wydaje się być istotne.
    Nie jest istotne. To jest zbędna zabawka.
    studniarz napisał:
    jedna z dyrektyw unijnych
    Która nie dotyczy gospodarstw domowych.
    Po co montować coś, co zapobiegnie osadzaniu się kamienia na rurach? Baterie nadal będą zakamienione. Nie jest to przedsiębiorstwo, gdzie kamień stanowi ogromny problem.
    studniarz napisał:
    Osmoza na zasilanie całego domu? ciepłą i zimną wodę? .
    Jeżeli chciałbyś zapobiec osadzaniu się kamienia w rurach, to tak. Według mnie, montaż filtru i zaraz za nim ponowna mineralizacja wody jest... głupotą i marnotrawstwem wody i pieniędzy.

• #46 02 Lis 2015 08:07
    studniarz
    Poziom 11  

Oczywiście ma Pan absolutną rację. :D
    Pozdrawiam i życzę owocnych przemyśleń.

• #47 02 Lis 2015 08:58
    jdubowski

telecaster1951 napisał:
    Po co montować coś, co zapobiegnie osadzaniu się kamienia na rurach?

Ale montaż przed podgrzewaczem pojemnościowym ma sens - zredukowane osadzanie kamienia na grzałce elektrycznej zwiększy jej trwałość a w przypadku wymiany ciepła z obiegu CO zwiększy sprawność.

• #48 02 Lis 2015 11:02
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

jdubowski napisał:
    zredukowane osadzanie kamienia na grzałce elektrycznej
    Na grzałce tak. Ale czy to urządzenie zapobiega osadzaniu się kamienia na grzałce czy w obrębie rury, w której owo jest zamontowane?

• #49 18 Lis 2015 13:23
    bartiiis15nbk
    Poziom 1  

Witam, piszę pracę inżynierską na temat elektronicznego uzdatniania wody. Jeśli jest jakaś osoba która zajmuję się tą tematyką i byłaby skłonna mi w jakiś sposób pomóc to bardzo proszę o kontakt priv. Pozdrawiam.

• #50 27 Sty 2016 12:41
    tomhub
    Poziom 19  

m1_aprilia napisał:
    Witam

Z mojej strony dodaje układ z Niemieckiego odpowiednika Elektora. Wszystko w oparciu o 555.

To coś w stylu tego CWT

Nie zdążyłem jeszcze zmontować lecz mój kolega automatyk z Niemiec to zrobił i twierdzi że działa. Kamień pozostaje ale jest znaczniej łatwiej go usunąć.

Całość kosztowała go 30EUR. Zakładał na rury PCV.

I kombinował coś kolega z tym wynalazkiem?Na stronie Conrad znalazłem 3 rodzaje takich urządzeń.Cena znośna ale w zakładce,,więcej informacji'' jest napisane:Wyniki działania nie zostały udowodnione naukowo i nie powinno się oczekiwać takich samych efektów we wszystkich zastosowaniach.
    W sumie już sam nie wiem czy to nie wynalazek poprawiający samopoczucie.Może się wypowie ktoś to posiada takie ustrojstwo i jaką widzi różnicę po zamontowaniu.Osobiście powiem,że pracuję po części z uzdatnianiem i z osmozą,ale pracuję na zmiękczaczach jonowymiennych.
    Jeszcze jedno.Z opinii ze strony Conrad z jednego z produktów wyczytałem:
    cyt:
    Recenzja Użytkownika: czemie
    dramat

kompletnie nie działa, pieniądze wydane w błoto .... po paru miesiącach zero efektu ... szkoda prądu

BZDURA - KOMPLETNIE NIE DZIAŁA

ŻADNYCH EFEKTÓW NAWET PO 6 MIESIĄCACH OBSERWACJI. PONAD TO PO KAŻDYM WYŁĄCZENIU (BRAKU NAPIĘCIA W BUDYNKU) NA NOWO TRZEBA USTAWIAĆ. URZĄDZENIE NIE POMOGŁO NAWET W NAJMNIEJSZYM STOPNIU... SZKODA PIENIĘDZY - OSTRZEGAM

• #51 07 Lut 2017 03:21
    jacekj72
    Poziom 1  

Dzień dobry

do forumowicza telecaster1951 oto cytaty Pańskich wypowiedzi

"Kamień kotłowy, nie składa się z kryształów wapnia. Każde dziecko wie co się dzieje, gdy wapń trafi do wody."

Bardzo proszę o podanie składu chemicznego oraz postaci w jakiej występuje główny składnik tzw. Kamienia kotłowego
    Z informacji ogólnie dostępnych wynika ,że .....

Głównym składnikiem tych minerałów jest kalcyt (węglan wapnia ) - CaCO3.
    Jest to związek o budowie krystalicznej.