Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Honda GL1200 - Olej w tylnych powietrznych amortyzatorach - jak wymienić i jaki.

19 Jun 2014 10:49 3594 4
  • Level 12  
    Witam.
    Moje pytania dotyczą oleju w tylnych powietrznych amortyzatorach w Hondzie Goldwing GL1200 z 1984 r.

Jako, że mój GL1200 z pasażerem skakał jak piłka postanowiłem wymienić tylne amortyzatory.
    Amortyzatory używane które kupiłem gdzieś na giełdzie.
    Amortyzatory pompowane powietrzem.

Po odkręceniu starych i odkręceniu wężyków powietrznych wylał się z nich (z amorów przez otwory do których były przykręcone wężyki) jakiś płyn - początkowo myślałem, że to stary syf. W tych co kupiłem żadnego płynu nie było.

Przykręciłem te "nowe" i okazuje się, że są bardzo miękkie - nawet po napompowaniu sprężarką powietrza na maxa nic to nie zmienia. Motocykl dobija podczas jazdy błotnikiem do koła - bez pasażera.

Więc teraz przypomniał mi się owy płyn. Jak sądzę jest to jakiś olej bez którego tylne amory nie będą działać.

Moje pytania są takie:

1. Czy ten płyn (olej) ma wpływ na tłumienie amortyzatorów czy jest on tylko aby smarować komorę powietrzną) ?

Chodzi o to, że może po prostu te amortyzatory które teraz włożyłem to po prostu złom i dlatego tak jest a nie ma to nic wspólnego z płynami czy olejami.

2. Jaki to płyn (olej) wlewa się do amortyzatorów (jeśli można poproszę o konkretny link co kupić) ?

3. Ile go należy wlać ?

4. W jaki sposób go wlać (czy przez te otwory wężykowe) ?

Szukałem tych informacji w necie ale nie mogłem ich odnaleźć - znalazłem nawet książkę serwisową ale też nie ma tam takich informacji.
    W załączniku jest skan instrukcji o amortyzatorach.

Honda GL1200 - Olej w tylnych powietrznych amortyzatorach - jak wymienić i jaki.

P.s. Na necie znalazłem coś takiego:
    http://www.putoline.pl/pl/p/Fork-Oil-Heavy-Olej-do-zawieszenia/131

Gdzieś coś też słyszałem o oleju ATF - ale nie za bardzo wiem jakim.
  • Level 18  
    1. Olej ma wpływ na tłumienie - jest głównym czynnikiem tłumiącym, przepływa przez zawory odbicia i dobicia zamieniając energię kinetyczną na energie cieplną.

2. Zwykły olej do amortyzatorów, do kupienia w każdym sklepie z częściami do motocykli, ważna jest odpowiednia lepkość oleju - patrz wskazówki producenta.

3. Patrz wskazówki producenta

4. Wg serwisówki można tego dokonać u dilera lub w specjalistycznym zakładzie.

O dane serwisowe zapytaj producenta lub na zagranicznych forach tego modelu. Proponuje wysłać amortyzatory do regeneracji (np Seba Motor) - jestem pewien, że takiej wymagają.
  • Level 12  
    No nic kolego nie pomogłeś. Dalej nie wiem jaki płyn (olej) wlać i w jaki sposób i ile ?
  • Level 12  
    Płyn atf wlałem przez górne wężyki.