Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Honda GL1200 - Olej w tylnych powietrznych amortyzatorach - jak wymienić i jaki.

lucu 19 Cze 2014 10:49 2157 4
  • #1 19 Cze 2014 10:49
    lucu
    Poziom 12  

Witam.
    Moje pytania dotyczą oleju w tylnych powietrznych amortyzatorach w Hondzie Goldwing GL1200 z 1984 r.

Jako, że mój GL1200 z pasażerem skakał jak piłka postanowiłem wymienić tylne amortyzatory.
    Amortyzatory używane które kupiłem gdzieś na giełdzie.
    Amortyzatory pompowane powietrzem.

Po odkręceniu starych i odkręceniu wężyków powietrznych wylał się z nich (z amorów przez otwory do których były przykręcone wężyki) jakiś płyn - początkowo myślałem, że to stary syf. W tych co kupiłem żadnego płynu nie było.

Przykręciłem te "nowe" i okazuje się, że są bardzo miękkie - nawet po napompowaniu sprężarką powietrza na maxa nic to nie zmienia. Motocykl dobija podczas jazdy błotnikiem do koła - bez pasażera.

Więc teraz przypomniał mi się owy płyn. Jak sądzę jest to jakiś olej bez którego tylne amory nie będą działać.

Moje pytania są takie:

1. Czy ten płyn (olej) ma wpływ na tłumienie amortyzatorów czy jest on tylko aby smarować komorę powietrzną) ?

Chodzi o to, że może po prostu te amortyzatory które teraz włożyłem to po prostu złom i dlatego tak jest a nie ma to nic wspólnego z płynami czy olejami.

2. Jaki to płyn (olej) wlewa się do amortyzatorów (jeśli można poproszę o konkretny link co kupić) ?

3. Ile go należy wlać ?

4. W jaki sposób go wlać (czy przez te otwory wężykowe) ?

Szukałem tych informacji w necie ale nie mogłem ich odnaleźć - znalazłem nawet książkę serwisową ale też nie ma tam takich informacji.
    W załączniku jest skan instrukcji o amortyzatorach.

Honda GL1200 - Olej w tylnych powietrznych amortyzatorach - jak wymienić i jaki.

P.s. Na necie znalazłem coś takiego:
    http://www.putoline.pl/pl/p/Fork-Oil-Heavy-Olej-do-zawieszenia/131

Gdzieś coś też słyszałem o oleju ATF - ale nie za bardzo wiem jakim.

0 4
  • #2 19 Cze 2014 11:38
    michal19885
    Poziom 18  

1. Olej ma wpływ na tłumienie - jest głównym czynnikiem tłumiącym, przepływa przez zawory odbicia i dobicia zamieniając energię kinetyczną na energie cieplną.

2. Zwykły olej do amortyzatorów, do kupienia w każdym sklepie z częściami do motocykli, ważna jest odpowiednia lepkość oleju - patrz wskazówki producenta.

3. Patrz wskazówki producenta

4. Wg serwisówki można tego dokonać u dilera lub w specjalistycznym zakładzie.

O dane serwisowe zapytaj producenta lub na zagranicznych forach tego modelu. Proponuje wysłać amortyzatory do regeneracji (np Seba Motor) - jestem pewien, że takiej wymagają.

0
  • #3 19 Cze 2014 18:52
    lucu
    Poziom 12  

No nic kolego nie pomogłeś. Dalej nie wiem jaki płyn (olej) wlać i w jaki sposób i ile ?

0
  • #5 11 Cze 2015 08:34
    lucu
    Poziom 12  

Płyn atf wlałem przez górne wężyki.

1