Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór wzmacniacza - początkujący

19 Cze 2014 21:39 909 3
 • Poziom 11  
  Witam,
  jakiś czas temu założyłem temat dotyczący głośników komputerowych, jedne z użytkowników zaproponował rozważenie opcji wzmacniacz i do niego głośniki.

  Teraz w czym rzecz - pod jakim względem najlepiej dobierać wzmacniacz, ponieważ na rynku jest pełna masa.

  Myślę że pomocne będzie to nie tylko dla mnie.

  Na serwisach aukcyjnych podają:
  -moc (RMS), (np. 2x100W)
  -możliwość pracy z kolumnami (4-16ohm),
  -pasmo przenoszenia,
  -pobór mocy,
  -klasę wzmacniacza (np A,AA).

  Wzmacniacze zależne są też od rodzaju muzyki która na nim będzie puszczana - rock/hip hop/trance/club/drum'n'bass/dubstep/heavymetal/ etc.

  Wielkość pomieszczenia w którym będzie pracować - inny do 12m2 a inny do 240m2.

  Rodzaj odtwarzacza CD/Gramofon/Mp3/komputer.

  No i najważniejsze jaką kwotę jest ktoś w stanie przeznaczyć bo wzmacniacz za 200zł nie da tego samego co wzmacniacz za 2000zł.

  "Wiec zabrałem się za przeglądanie aukcji im więcej tego obejrzałem tym coraz bardziej się zacząłem gubić.
  Niestety jako początkujący zastanawia mnie jedno np wzmacniacz pobór mocy ma 420W a inny np 300W i ceny miedzy nimi są znaczące tzn ten co ma 300W jest droższy.
  A rozumiem że to pobór mocy to moc wykorzystana do ożywienia głośników czyli im więcej tym chyba lepiej :).
  Albo:
  Moc 2 x 80W / 4ohm
  Moc 2 x 55W / 8ohm
  lub
  2 x 85W / 8ohm."

  Według których parametrów powinno dobierać się urządzenie?

  Np:
  -Cena: ok 300zł,
  -Muzyka: house,
  -Pomieszczenie: 30m2,
  -odtwarzacz: laprop/TV - ewentualnie gramofon,
  (zastanawiam się nad regenerowanym modelem Technics'a).

  Dziękuje z góry za pomoc i rady które oczywiście postaram się wykorzystać w wyborze wzmacniacza :) .
 • Poziom 14  
  Witam, według mnie w doborze wzmacniacza najważniejsze parametry to, klasa w jakiej wzmacniacz pracuje czyli tak jak napisałeś A lub AA itd, moc rzeczywista przy 4 ohm i 8 ohm, pobór mocy przez wzmacniacz bo z tego wynika jaka moc oferuje wzmacniacz, pasmo przenoszenia w Hz, efektywnosc w db, waznym parametrem jest tez odstep sgnalu od szumow, czy to jest wzmacniacz lampowy czy tranzystorowy. Kazdy wmacniacz ma inna charakterystyke grania, jeden super zagra w rocku inny np w rapie a inny jeszcze w muzyce klasyczne. Sam temat dobory wzmacniacza i kolumn jest bardzo szeroki, waznych jest wiele czynnikow jak i samo pomieszczenie w ktorym bedzie gral sprzet.
 • Poziom 32  
  Można by powiedzieć, szukaj według parametru słuchu:-) i ewentualnie wspõpracy przyszłych kolumn.
  Piszesz że słabszy był droższy, bo moc to nie wyznacznik jakości , tak bo 5W lampy są po parę tys., estradowy chiński wzmacniacz 500W kupisz za 300zł.
  Kup coś obsługujæcego kolumny 4-16 ohm moc powiedzmy 70W przy 8 ohm kolo 100w przy 4 ohm, napędzi nawet spore podłogõwki, nawet cichsze mniej efektywne(dB)
  Parametr pasma w wzmacniaczu i kolumnach , w 90% się pokrywa, ale niektõre częstotliwości są faworyzowane, dlatego jedna mają lepszy bas inne wysokie, a tego nie wyczytasz w danych technicnych. We wzmacniaczu to już bardziej separacja kanałów, S/N, dynamika, zniekształcenia. Dla mnie pasmo przenoszenia to jak szukanie auta ktõre pojedzie 160km/h, chyba 99% modeli spełni ten parametr... i zgodzisz się że każde zrobi to w innym stylu:-)
  Przy Twojej nieznajomości niuansõw wzmacniaczy( sorry) nie baw się jeszcze w dobieranie ich pod muzykę, bo rõżnicy niekoniecznie usłyszysz. Natomiast styl brzmienia wieży to w 70% kolumny i ich trzeba posłuchać bo grają rõżnym dźwiękiem.
  Twõj musi mieć ze 3 wejścia rca plus MM na gramofon. Technics? Może, ale nieregenerowany, technics grał nieszczegõlnie, ale był trwały, skoro ktoś go naprawiał, musiał go katować i nie uważać.
 • Poziom 14  
  Witam, K52 ma racje, jest wiele parametrów które są bardzo istotne, przykład słuchałem niedawno końcówki mocy Audiolab, końcówka nie była mocna bo miała zaledwie 2*60 W przy 4 Ω ale z kolumnami i dobrych parametrach, efektywnych grała niesamowicie i to bez żadnego układu korekcyjnego. Dziwek był ciepły dynamiczny, bas miękki. Zastanów się jakie byś chciał kolumny i wtedy dobieraj wzmacniacz, Poczytaj opinie innych o danym wzmacniaczu zanim podejmiesz zakup