Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pracownik zabezpieczenia technicznego-

19 Cze 2014 23:51 2916 11
 • Poziom 8  
  Witam,

  Nigdy jakoś znacząco nie wyróżniałem się na forum , bo wszystko udawało mi się znaleźć bez tworzenia nowego tematu , ale od paru dobrych dni gryzie mnie licencja pracownika zabezpieczenia technicznego I-go stopnia po 01.01.2014.

  Cytat:
  W związku z wejściem w życie w dniu 01.01.2014 roku zapisów art. 9 i 13 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 roku o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów ( Dz. U. z 2013 roku, poz.829 ) wprowadzającej zmiany w ustawie o ochronie osób i mienia oraz w ustawie o broni i amunicji, zmianie ulega sposób uzyskiwania uprawnień pracownika ochrony fizycznej i zabezpieczenia technicznego.


  [?]1. Instalacje będziemy wykonywać tylko w sklepach w których nie wymagana jest konieczna ochrona ( domki jednorodzinne , sklepy ).[/?]

  Rozmawiając z znajomym który dodatkowo instaluje monitoring cctv , dowiedziałem się że właściciel sklepu ( np. ropuchy która nie jest objęta konieczną ochroną ) przecież sam może sobie zainstalować taki monitoring choć nie posiada licencji.


  Linki którymi się ratowałem :

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2822796.html

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1096582-0.html

  W drugim linku jest odpowiedź Pana Cezarego Gawlasa która wskazuje na to że do moich instalacji nie będzie potrzebna w/w licencja.
 • OptexOptex
 • Poziom 2  
  Generalnie Licencje zostały zniesione, więc ich nie ma.
  Pracownicy firm zajmujących się zabezpieczaniami mają tylko legitymacje zrobione przez firme w której pracują czyli pic na wode.
 • Poziom 23  
  Nie wprowadzajcie ludzi w błąd.

  Tak, licencje zostały zniesione z końcem 2013 roku.
  Nie oznacza to jednak wolnej amerykanki w tym segmencie rynku.

  Od 1.stycznia.2014r obowiązuje tzw. wpis do ewidencji kwalifikowanych pracowników zabezpieczeń technicznych.

  Uzyskanie w/w wpisu poprzedzone jest identycznymi wymaganiami jak dawniej w przypadku licencji.

  Pracodawca wystawia jedynie identyfikator służbowy jako potwierdzenie posiadanych uprawnień pracownika, na podstawie uzyskanego i dostarczonego do zakładu pracy pisma z informacja o uzyskaniu takich uprawnień przez pracownika.

  Przytaczałem już bardziej ten temat razem z odnośnikami do aktualnie obowiązujących ustaw i wynikających z nich przepisów w innym wątku więc można poszukać na forum więcej informacji zanim zamieścicie wprowadzające w błąd stwierdzenia.

  BTW.
  Zainstalować można sobie wszystko bez uprawnień, tak samo jak można sobie uspawać samemu samolot, reszte dopowiedzcie sobie sami.
 • Poziom 8  
  Temat posiadania licencji ( wpisu ) jest tematem jak dla mnie nie do końca dobrze sformułowany przez ustawę.

  Czy ja jako właściciel a zarazem instalator również muszę posiadać licencje ( raz na rok zdarzy się że jakaś kamerę zamontuje )

  Cytat:
  Natomiast kwalifikowanym pracownikiem zabezpieczenia technicznego może zostać osoba, która m.in. ukończyła 18 lat, ma pełna zdolność do czynności prawnych, nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne i nie toczy się przeciwko niej postępowanie karne o takie przestępstwo i posiada nienaganną opinię wydaną przez właściwy organ Policji.


  Pytanie raczej na forum prawnicze , ale może ktoś się orientuje.
  Jeden z pracowników był za młodego ( 18 lat ) karany za przestępstwo spowodowane umyślnie , jakaś bojka nie wnikam. Facet ma już swoje lata , jest dobrym pracownikiem i jak w jego przypadku czy są jakieś szanse na otrzymanie wpisu?

  PS. Po długim weekendzie wyśle zapytanie do MSW w formie listu, jak otrzymam odpowiedź podzielę się na forum
 • OptexOptex
 • Poziom 23  
  Sam sobie odpowiadasz na pytania...

  Jeżeli jesteś właścicielem nie dużej firmy to zrób sobie wpis choćby dla samego faktu jego posiadania, oraz podniesienia własnego autorytetu i szacunku jako technik wsród swoich pracowników.

  Jeżeli chodzi o 2 pytanie to sprawa wygląda tak, że złozyć wniosek pracownik musi bo inaczej nie powinien u Ciebie pracowac a konsekwencje za niego poniesiesz Ty jako właściciel firmy. Nie ma sie nad czym zastanawiać. Musi miec wpis inaczej nie może pracowac i tyle.

 • Poziom 25  
  Mimo, że jest właścicielem firmy, lecz firma nie posiada koncesji, to nie może wydawać legitymacji pracownika zabezpieczenia technicznego. Taki dokument może wystawić tylko firma posiadająca koncesję (wiem, bo mam ten sam problem)
 • Poziom 8  
  Kolego Stan-Mar masz zamiar wykonywać instalacje na obiektach gdzie jest obowiązek ochrony?

  Tutaj znów kolejny wątek znalazłem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2482974.html

  Cytat:
  Koncesja potrzebna tam gdzie jest obowiązek ochrony. Reszta to licencja (ma być zlikwidowana i praktycznie nikt jej nie sprawdza)


  oraz

  Cytat:
  Tak jak Ci pisał kolega wyżej na obiektach obowiązkowej ochrony jest konieczna - jeśli będziesz próbował pracować bez niej dość szybko wylecisz.
  W "cywilnych" instalacjach nie jest to koniecznie NIESTETY.


  Tu akurat nie chodzi o fakt odebrania roboty osobom które z tego żyją , moja firma wykona maksymalnie 2 monitoringi w roku ( klient którego obsługujemy w dziedzinie informatyki )

 • Poziom 25  
  calidus napisał:
  Kolego Stan-Mar masz zamiar wykonywać instalacje na obiektach gdzie jest obowiązek ochrony?


  Nie, nie mam zamiaru, ale wielu kontrahentów (szczególnie w bankach) wymaga legitymacji pracownika zabezpieczenia technicznego, której nie mogę wystawić prowadząc jednoosobową firmę zajmującą się zabezpieczeniem technicznym (mimo, że jestem wpisany na listę kwalifikowanych pracowników w WPA), ponieważ nie posiadam koncesji. Wyjściem z tej sytuacji było zatrudnienie się na umowę-zlecenie w jednej z ogólnopolskich firm, która taką legitymację mi wystawiła.
 • Poziom 17  
  1. Czy posiadacie gdzieś interpretację w kwestii obowiązków wpisu na listę kwalifikowaną na instalowanie CCTV ?
  Czytając rozporządzenie i ustawę wydaje mi się że piszą tylko o SAWiN i KD
  2. Druga sprawa - czy i jak zwykły człowiek czy instytucja, która chce zamontować u siebie alarm może sprawdzić czy firma/pracownik która się do niego zgłasza jest wpisany na taką listę? Dla koncesjonowanych sprawa jest prosta - mają legitymację - co z pozostałymi jak sprawdzić taką firmę czy ma taki wpis ?
 • Poziom 19  
  Każdemu wpisanemu na taką listę Komenda Wojewódzka wysyła papier więc można traktować to jak kiedyś licencję..
 • Poziom 17  
  tak, mam taki papier, ale jeździć z takim pismem, trochę żenujące...
 • Poziom 19  
  Jeździć z nim to fakt - ale dołączyć skan do oferty już bardziej.
  Na pieczątce też można podać dane z tego dokumentu.