Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Streaming video z rejestratora i przepustowość łącza internetowego

Borygo123 20 Jun 2014 11:47 3681 17
    Borygo123
    Level 27  
    Witam

Stoi sobie rejestrator kamer (BCS) i ma udostępnione kamery przez internet. Rejestrator jest podłączony do routera (Cellpipe), odpowiednie porty są przekierowane. Podgląd działa, ale jest pewien problem. Włączam podgląd najpierw jednej kamery i stopniowo zwiększam ilość oglądanych kamer, po to by ustalić ile ich mogę jednocześnie oglądać. Monitoruję wykorzystanie łącza i dochodzę do obciążenia wysyłania ok 50% możliwości łącza. Mam uruchomiony podgląd na 4 kamery. Dodaję piątą i nagle ping mi skacze mocno do góry (z ok 50 do 500) i łącze się zapycha. A to jest dopiero połowa możliwości wysyłania. Sprawdziłem czy dam radę wysycić całe łącze do wysyłania poprzez transfer ftp i bez problemu to zrobiłem (ping mam wtedy w normalnych, niskich wartościach). Przy wysyłaniu obrazu z kamer nie dam rady tego zrobić. Wszystkie kamery mają ustawione takie same parametry obrazu.

Pytania właściwe.
    1. W jaki sposób sprawdzić co powoduje zapchanie tego łącza i jak to poprawić?
    2. Czy streaming video poszczególnych kamer jest takim dużym problemem przy wysyłaniu przez internet? Kamery nadają obraz o określonym bitrate i mam podane ile tego idzie (stąd wiem, że wysyłam 50% możliwości łącza), ale dlaczego łącze zapycha się mając jeszcze teoretycznie 50% przepustowości?
    sosarek

Level 43  
    W ustawieniach rejestratora bodajże przy opcjach jakości obrazu z kamer możemy ustawić dla każdej z nich prędkość wysyłanego transferu - pobaw się tymi opcjami. Kolejna rzecz - przy podglądzie na żywo (czy to przez stronę lub program PSS) zawsze wybieraj Dodatkowy strumień zamiast Głównego.
    Borygo123
    Level 27  
    Tak mam ustawiony (dodatkowy strumień). Każda kamera ma ustawione takie same parametry obrazu. Ale tak jak pisałem przy dodaniu jednej więcej kamery do podglądu (z 4 na 5) łącze zaczyna się zapychać, a zostaje się jeszcze 50% wolnej przepustowości.
    sosarek

Level 43  
    Obniżałeś w Ustawieniach dla Ekstra Strumienia jakość obrazu (np.na CIF), liczbę klatek, Tryb transmisji?
    Borygo123
    Level 27  
    @sosarek

Tak. Ustawiłem QCIF, 4 kl/s, CBR

@xury
    Operator to TP. Co można z tym zrobić, by to poprawić?
    sosarek

Level 43  
    Zmień CBR (zależy od softu w DVR) na jakąś wartość liczbową (bodajże z zakresu 64-1024kb/s). Na łączach TP nie miałem nigdy żadnych problemów z przesyłem strumienia, nawet przy dwóch 16kanałowych na łączu 10/1MB/s.
    Borygo123
    Level 27  
    CBR ustawione jest na jakąś niską wartość (obecnie nie pamiętam na ile. Sprawdzę jak wrócę i napiszę), ale ustawione jest gdzieś ok 96kb/s
    A możesz podać jakie masz swoje ustawienia obrazu? Jeśli u mnie przy dużo mniejszej ilości kamer jest problem, to jak sprawdzić, gdzie on tkwi?
    sosarek

Level 43  
    Z reguły ustawiam na CIF 12kl/s i ok.160kb/s i większych problemów nigdy nie miałem, chociaż zależy to także od jakości łącza po stronie z której chcemy mieć podgląd.
    Borygo123
    Level 27  
    Podaję dokładne dane odnośnie obrazu z kamer: H264, CIF, 4kl/s, CBR 96Kbps
    Łącze TP: UP 1132Kbps, Down 12447Kbps

Łącze zachowuje się tak (wynik ze speedtesta)

Down KbpsUP KbpsPINGKamer
    9909920350
    9782887391
    8900859362
    7777843393
    4896731664
    26806964025

I jak w ostatniej linijce widać następuje drastyczny skok ping i łącze jest zapchane.

Dodano po 8 [minuty]:

Dodam, że testowałem na kilku łączach z takim samym rezultatem. U siebie mam prędkość ok 6000Kbps w kierunku do mnie, więc w zupełności wystarczającą na odbiór.
    sosarek

Level 43  
    Łącze po kablu czy może jakaś radiówka? Ostatnio borykam się z podobnym problemem ale jeżeli chodzi o sam internet - dopóki tylko strony ok, ale próba obejrzenia lub ściągnięcia czegokolwiek automatycznie powoduje zapchanie łącza.
    Marek31415
    Level 31  
    Borygo123 wrote:
    2. Czy streaming video poszczególnych kamer jest takim dużym problemem przy wysyłaniu przez internet? Kamery nadają obraz o określonym bitrate i mam podane ile tego idzie (stąd wiem, że wysyłam 50% możliwości łącza), ale dlaczego łącze zapycha się mając jeszcze teoretycznie 50% przepustowości?

Prawdopodobnie masz błędy transmisji. Przy pewnej wartości progowej przepustowości ilość błędów jest na tyle duża, że łącze jest zapychane ponownym wysyłaniem błędnych pakietów. Taki efekt najczęściej występuje na wi-fi, ale również na kiepskiej jakości łączu kablowym.
    Borygo123
    Level 27  
    To jest łącze przewodowe VDSL z Telekomunikacji. Router (Cellpipe) nie pokazuje by miał błędy transmisji, ale czy można mu wierzyć tego nie wiem. Tak jak pisałem w pierwszym poście zrobiłem test wysyłania ftp'em i bez problemu wysyciłem całe łącze i nie miałem takich problemów i dużych pingów.
    sosarek

Level 43  
    Łączysz się za pośrednictwem oprogramowania PSS czy przez IE?
    Borygo123
    Level 27  
    Za pomocą SmartPSS, ale to samo mam jak łączę się z telefonu z androidem za pomocą qDMSS Lite
    sosarek

Level 43  
    Sprawdź jeszcze przez stronę (poprzez przeglądarkę IE).
    Borygo123
    Level 27  
    Pod IE jest to samo. Ja to zresztą testowałem na innych systemach (Xp, W7, W8) i na innych łączach przychodzących (dwóch różnych operatorów). Wychodzącego niestety nie mogę zmienić. Wszędzie jest tak samo. Zamieszczam jeszcze zrzut ekranu z routera z parametrami. Może ktoś kto się na tym zna określi czy wszystko jest z nimi ok. Zrzut był robiony w chwili występowania tego problemu (ale nie wiem czy ma to znaczenie).
    Streaming video z rejestratora i przepustowość łącza internetowego
    Borygo123
    Level 27  
    Odpowiem dla potomności (dla pytającego już odpowiedziałem)

Problem został rozwiązany połowicznie. Ograniczyłem liczbę jednocześnie oglądanych kamer do 4. To jedyne co zadziałało. Nie miałem czasu i chęci w bawienie się w detektywa i rozgryzanie o co chodzi w łączach TP. Gdyby ktoś miał jakąś receptę co z tym zrobić to zapraszam do podzielenia się informacjami.