Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Streaming video z rejestratora i przepustowość łącza internetowego

Borygo123 20 Jun 2014 11:47 3681 17
 • #1
  Borygo123
  Level 27  
  Witam  Stoi sobie rejestrator kamer (BCS) i ma udostępnione kamery przez internet. Rejestrator jest podłączony do routera (Cellpipe), odpowiednie porty są przekierowane. Podgląd działa, ale jest pewien problem. Włączam podgląd najpierw jednej kamery i stopniowo zwiększam ilość oglądanych kamer, po to by ustalić ile ich mogę jednocześnie oglądać. Monitoruję wykorzystanie łącza i dochodzę do obciążenia wysyłania ok 50% możliwości łącza. Mam uruchomiony podgląd na 4 kamery. Dodaję piątą i nagle ping mi skacze mocno do góry (z ok 50 do 500) i łącze się zapycha. A to jest dopiero połowa możliwości wysyłania. Sprawdziłem czy dam radę wysycić całe łącze do wysyłania poprzez transfer ftp i bez problemu to zrobiłem (ping mam wtedy w normalnych, niskich wartościach). Przy wysyłaniu obrazu z kamer nie dam rady tego zrobić. Wszystkie kamery mają ustawione takie same parametry obrazu.

  Pytania właściwe.
  1. W jaki sposób sprawdzić co powoduje zapchanie tego łącza i jak to poprawić?
  2. Czy streaming video poszczególnych kamer jest takim dużym problemem przy wysyłaniu przez internet? Kamery nadają obraz o określonym bitrate i mam podane ile tego idzie (stąd wiem, że wysyłam 50% możliwości łącza), ale dlaczego łącze zapycha się mając jeszcze teoretycznie 50% przepustowości?
 • #2
  sosarek

  Level 43  
  W ustawieniach rejestratora bodajże przy opcjach jakości obrazu z kamer możemy ustawić dla każdej z nich prędkość wysyłanego transferu - pobaw się tymi opcjami. Kolejna rzecz - przy podglądzie na żywo (czy to przez stronę lub program PSS) zawsze wybieraj Dodatkowy strumień zamiast Głównego.
 • #3
  Borygo123
  Level 27  
  Tak mam ustawiony (dodatkowy strumień). Każda kamera ma ustawione takie same parametry obrazu. Ale tak jak pisałem przy dodaniu jednej więcej kamery do podglądu (z 4 na 5) łącze zaczyna się zapychać, a zostaje się jeszcze 50% wolnej przepustowości.
 • #4
  sosarek

  Level 43  
  Obniżałeś w Ustawieniach dla Ekstra Strumienia jakość obrazu (np.na CIF), liczbę klatek, Tryb transmisji?
 • #6
  Borygo123
  Level 27  
  @sosarek

  Tak. Ustawiłem QCIF, 4 kl/s, CBR

  @xury
  Operator to TP. Co można z tym zrobić, by to poprawić?
 • #7
  sosarek

  Level 43  
  Zmień CBR (zależy od softu w DVR) na jakąś wartość liczbową (bodajże z zakresu 64-1024kb/s). Na łączach TP nie miałem nigdy żadnych problemów z przesyłem strumienia, nawet przy dwóch 16kanałowych na łączu 10/1MB/s.
 • #8
  Borygo123
  Level 27  
  CBR ustawione jest na jakąś niską wartość (obecnie nie pamiętam na ile. Sprawdzę jak wrócę i napiszę), ale ustawione jest gdzieś ok 96kb/s
  A możesz podać jakie masz swoje ustawienia obrazu? Jeśli u mnie przy dużo mniejszej ilości kamer jest problem, to jak sprawdzić, gdzie on tkwi?
 • #9
  sosarek

  Level 43  
  Z reguły ustawiam na CIF 12kl/s i ok.160kb/s i większych problemów nigdy nie miałem, chociaż zależy to także od jakości łącza po stronie z której chcemy mieć podgląd.
 • #10
  Borygo123
  Level 27  
  Podaję dokładne dane odnośnie obrazu z kamer: H264, CIF, 4kl/s, CBR 96Kbps
  Łącze TP: UP 1132Kbps, Down 12447Kbps

  Łącze zachowuje się tak (wynik ze speedtesta)

  Down KbpsUP KbpsPINGKamer
  9909920350
  9782887391
  8900859362
  7777843393
  4896731664
  26806964025


  I jak w ostatniej linijce widać następuje drastyczny skok ping i łącze jest zapchane.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Dodam, że testowałem na kilku łączach z takim samym rezultatem. U siebie mam prędkość ok 6000Kbps w kierunku do mnie, więc w zupełności wystarczającą na odbiór.
 • #11
  sosarek

  Level 43  
  Łącze po kablu czy może jakaś radiówka? Ostatnio borykam się z podobnym problemem ale jeżeli chodzi o sam internet - dopóki tylko strony ok, ale próba obejrzenia lub ściągnięcia czegokolwiek automatycznie powoduje zapchanie łącza.
 • #12
  Marek31415
  Level 31  
  Borygo123 wrote:
  2. Czy streaming video poszczególnych kamer jest takim dużym problemem przy wysyłaniu przez internet? Kamery nadają obraz o określonym bitrate i mam podane ile tego idzie (stąd wiem, że wysyłam 50% możliwości łącza), ale dlaczego łącze zapycha się mając jeszcze teoretycznie 50% przepustowości?

  Prawdopodobnie masz błędy transmisji. Przy pewnej wartości progowej przepustowości ilość błędów jest na tyle duża, że łącze jest zapychane ponownym wysyłaniem błędnych pakietów. Taki efekt najczęściej występuje na wi-fi, ale również na kiepskiej jakości łączu kablowym.
 • #13
  Borygo123
  Level 27  
  To jest łącze przewodowe VDSL z Telekomunikacji. Router (Cellpipe) nie pokazuje by miał błędy transmisji, ale czy można mu wierzyć tego nie wiem. Tak jak pisałem w pierwszym poście zrobiłem test wysyłania ftp'em i bez problemu wysyciłem całe łącze i nie miałem takich problemów i dużych pingów.
 • #14
  sosarek

  Level 43  
  Łączysz się za pośrednictwem oprogramowania PSS czy przez IE?
 • #15
  Borygo123
  Level 27  
  Za pomocą SmartPSS, ale to samo mam jak łączę się z telefonu z androidem za pomocą qDMSS Lite
 • #16
  sosarek

  Level 43  
  Sprawdź jeszcze przez stronę (poprzez przeglądarkę IE).
 • #17
  Borygo123
  Level 27  
  Pod IE jest to samo. Ja to zresztą testowałem na innych systemach (Xp, W7, W8) i na innych łączach przychodzących (dwóch różnych operatorów). Wychodzącego niestety nie mogę zmienić. Wszędzie jest tak samo. Zamieszczam jeszcze zrzut ekranu z routera z parametrami. Może ktoś kto się na tym zna określi czy wszystko jest z nimi ok. Zrzut był robiony w chwili występowania tego problemu (ale nie wiem czy ma to znaczenie).
  Streaming video z rejestratora i przepustowość łącza internetowego
 • #18
  Borygo123
  Level 27  
  Odpowiem dla potomności (dla pytającego już odpowiedziałem)

  Problem został rozwiązany połowicznie. Ograniczyłem liczbę jednocześnie oglądanych kamer do 4. To jedyne co zadziałało. Nie miałem czasu i chęci w bawienie się w detektywa i rozgryzanie o co chodzi w łączach TP. Gdyby ktoś miał jakąś receptę co z tym zrobić to zapraszam do podzielenia się informacjami.