Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

C2Q Q6600, GF 9600 GT - restarty. BSOD, temperatury

20 Cze 2014 13:44 1089 13
  • Poziom 7  
    Witam.

Kolega niedawno przywiózł mi kompa (C2Q 6600 + 4GB DDr2 + GF 9600GT), i prosił, żeby coś zrobić z nagłymi restartami i BSOD'ami. Naturalnie przedmuchałem sprężarką, podłubałem też trochę w systemie (instalacja sterowników, Windows Update, chkdsk, sfc etc.) no i obecnie wszystko wydaje się być w porządku.

Problem polega na tym, że kiedy brałem się za komputer i BSOD'y widziałem, było ogólnie dosyć gorąco, więc nie wykluczam, że to właśnie pogoda mogła tu pomóc bardziej niż ja. Postanowiłem więc potorturować sprzęt przy pomocy Prime95, oto co zobaczyłem po ~15 minutach:

Moje pytanie jest takie, czy tak to powinno wyglądać? Z tego co wyczytałem, temperatura nie powinna przekraczać 72 stopni, a cały czas rosła, więc przerwałem w tym momencie (~70 stopni), nie wiadomo co byłoby dalej. Poza tym dziwi mnie różnica w odczytach pomiędzy SpeedFan'em a innymi programami, ujemna wartość 'Temp1' to też dosyć ciekawe zjawisko ;) Czy jest możliwe, że uszkodziły się czujniki temperatury, a jeśli nie, to czy te wartości nie są zbyt wysokie?
  • TermoPasty.pl
  • Spec od komputerów
    SpeedFan przekłamuje bardzo często wyniki, nie patrz na niego, jakie kolega ma chłodzenie na procesorze? Jeśli standardowe to temperatury są znośne, to dosyć ciepły procesor. Wymień pastę termoprzewodzącą, zbije to temperaturę o parę stopni.
  • Poziom 7  
    Chłodzenie standardowe, do tego dodatkowy wentylator w obudowie (pod zasilaczem) i jeszcze taka dziwna rura odprowadzająca powietrze z proca na zewnątrz.

rtj71 napisał:
    Wymień pastę termoprzewodzącą, zbije to temperaturę o parę stopni.

Właśnie nie chciałbym się za to brać bez potrzeby, to znaczy jeśli nie to jest przyczyną restartów.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 42  
    Kiedy pasta termoprzewodząca była wymieniana ?

Czym jest zasilany zestaw ? Marka / moc.
  • Poziom 7  
    sPeRaCz.PL napisał:
    Kiedy pasta termoprzewodząca była wymieniana ?

Nie wiem, możliwe że nigdy.

sPeRaCz.PL napisał:
    Czym jest zasilany zestaw ? Marka / moc.

• Poziom 43  
    Co do temperatur jest nieciekawie, producent podaje:
    TCASE B3=62.2°C; G0=71°C
    Czyli niebezpiecznie gorąco - bsody mogą być z przegrzewania.
    Zalecam wymianę pasty/ czyszczenie chłodzenia z kurzu.

Napięcia -12v i -5v na screenie (jeśli mają coś wspólnego z rzeczywistością) są bardzo podejrzane.
    Proszę o podanie:
    sPeRaCz.PL napisał:
    Marka / moc.

zasilacza (koniecznie).
  • Poziom 43  
    Szynek napisał:

Właśnie nie chciałbym się za to brać bez potrzeby, to znaczy jeśli nie to jest przyczyną restartów.

Jeśli ten PC od nowości nie miał zmienianej pasty termo to tam już od dawna nic nie ma. Wymianą pasty na nową porządną możesz zyskać obniżenie temp. o 10 stopni w stresie.
    Koszt niewielki, roboty 20-30min a śpisz spokojnie.
  • Poziom 43  
    Enlight GPS-400AB - bez szaleństw ale wygląda na to, że markowy i powinien w teorii wystarczyć.
    Proszę o kod bluescreenów i wykonanie testów które poleciłem zwłaszcza screena z CDI.
  • Poziom 7  
    safbot1st napisał:
    Szynek napisał:
    jeśli nie to jest przyczyną restartów

Na początek wyeliminujmy dysk:
    Proszę zrzut ekranowy z programu Crystal Disk Info
    następnie pamięć:
    Proszę o wykonanie bootowalnego memtesta:
    http://memtest.org/download/5.01/memtest86+-5.01.usb.installer.zip

Memtest'em skanowałem, zero problemów po 5 przebiegach. Dysk sprawdzałem po kątem bad sector'ów programem HD Tune, SMART również wydawał się być w porządku.

Poza tym, tak jak pisałem wcześniej, obecnie BSOD'ów nie ma (a przynajmniej żaden nie pojawił się w ciągu ostatnich ~48h, wcześniej praktycznie co kilka godzin coś się sypało).

EDIT: Zaraz to CDI zrobię.

Dodano po 10 [minuty]:

CDI:

Muszę chyba z tego Speedfan'a zrezygnować, bo odnośnie dysku też inne wartości pokazywał...

Dodano po 5 [minuty]:

Nie wiem jak wyciągnąć dokładny kod błędu BSOD'a po fakcie ale w EL mam coś takiego:

Dodano po 3 [minuty]:

Aha, jeszcze odnośnie tych temperatur, przy normalnym użytkowaniu rzadko kiedy przekraczają 45 stopni.
  • Poziom 43  
    Dysk sprawny.
    SpeedFan radzę sobie odpuścić, jeśli już to HWmonitor (proszę screena z niego pod obciążeniem OCCT)
    Proszę screena z wykresem burn-in z furmarka.

Rozumiem, że chwilowo wszelkie złe objawy i inne BSODy ustąpiły?
  • Poziom 7  
    safbot1st napisał:
    HWmonitor

safbot1st napisał:
    Proszę screena z wykresem burn-in z furmarka.

safbot1st napisał:
    Rozumiem, że chwilowo wszelkie złe objawy i inne BSODy ustąpiły?

Tak, tyle że nie jestem w 100% pewien dlaczego. Możliwe że problem był programowy, nie sprzętowy. Przykładowo wyeliminowałem kilka błędów, które wyskakiwały w podglądzie zdarzeń praktycznie co kilkadziesiąt sekund (!), zainstalowałem kilkaset (!!!) pozycji z Windows Update (wcześniej usługa była oczywiście całkowicie wyłączona...), zaktualizowałem sterowniki do chipset'u (a może nawet wcześniej nie było ich wcale?) i tak dalej i tak dalej...

Zresztą z tego właśnie powodu pytam głównie o temperatury, bo komp chodzi bez problemu od 2 dni, bez względu na to, co się na nim dzieje. Wydaje mi się, że gdyby chodziło o dysk czy coś innego, to jednak coś by się zdążyło w tym czasie wysypać.
  • Poziom 43  
    Na screenach wszystko OK. Sprzęt pracuje cacy, temperatury OK.

Zdaje się, kolegi porządki programowe przywróciły 100% stabilności zestawowi
    zwłaszcza:
    Szynek napisał:
    zaktualizowałem sterowniki do chipset'u (a może nawet wcześniej nie było ich wcale?) i tak dalej i tak dalej...

- pogratulować.
  • Poziom 7  
    OK, dziękuję wszystkim za pomoc :)