Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulacja chłodzenia w lodówce

Smigacznr1 20 Jun 2014 13:54 4911 11
 • #1
  Smigacznr1
  Level 9  
  Witam wszystkich

  Od tygodnia bawię się Arduino. Programowanie nie jest dla mnie większym problemem, natomiast elektromechanika i elektryka to nowość :)

  Przymierzam się do pierwszego "projekciku" (trudno to nazwać projektem z prawdziwego zdarzenia). Chciałbym prosić osoby o większym doświadczeniu o porady.

  Ale o co chodzi? ;)

  Chciałbym zbudować sterowanie pokrętłem regulującym moc chłodzenia w lodówce w zależności od temperatury wnętrza.

  Prototyp chcę postawić na Arduino UNO (taki mam do dyspozycji).
  Nie mam żadnego silnika pod ręką więc to będzie pierwsza zabawa z silnikami - dlatego czuję się trochę niepewnie ;)  Czytając o różnych silnikach wyszło mi, że chyba najlepszy będzie silnik krokowy.
  Potrzebuję obracać pokrętło o ok. 260-270 stopni w lewo i w prawo (mierzone na oko).

  Jaka moc będzie potrzebna do obracania to tego nie wiem. Da się to jakoś zbadać/opracować?

  Części:
  silnik krokowy - link: http://elektromaniak.pl/moduly/102-silnik-krokowy-sterownik-uln2003.html (dobry, zły, słaby, zły krok?)
  koszyczek na 3 baterie AA (zakładając, że silnik pracuje na 5V to czy nie rozładują się za szybko?)
  dioda (powiadomienie o pracy/bateriach na wyczerpaniu)
  czujnik temperatury - wewnętrzny atmegi

  Czy mostek H w tym wypadku będzie potrzebny?
  O tej części brakuje mi jakiejkolwiek wiedzy.

  Gdyby coś poszło nie tak podczas kręcenia silniczkiem, żeby nie wyłamać pokrętła czy da się wstawić jakieś zabezpieczenie, które zatrzyma silnik w przypadku zdefiniowanego oporu (a program poszedłby dalej)?

  Jeżeli zapomniałem coś opisać to dajcie znać.

  Dodam, że nie chcę tego podłączać pod zasilanie lodówki ponieważ nie chcę się bawić prądem 230V ;) no i lodówa jest jeszcze na gwarancji.
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • #2
  tzok
  Moderator of Cars
  Pokrętło w termostatu w lodówce jest tym na co wskazuje - służy do regulacji temperatury we wnętrzu lodówki (a nie żadnej mocy chłodzenia). Moc kompresora jest stała i jedyne możliwe sterowanie to jego okresowe włączanie i wyłączanie - i tak właśnie działa termostat. Jedyne co możesz przerobić, to usunąć mechaniczny termostat i zbudować elektroniczny, który za pośrednictwem przekaźnika będzie włączać i wyłączać silnik kompresora zależnie od zmierzonej temperatury... tylko po co?
 • #3
  Smigacznr1
  Level 9  
  tzok wrote:
  Pokrętło w termostatu w lodówce jest tym na co wskazuje - służy do regulacji temperatury we wnętrzu lodówki (a nie żadnej mocy chłodzenia).


  U mnie to tak nie działa. Jeżeli mam pokrętło powiedzmy na pozycji 2 i temperatura we wnętrzu ustabilizuje się na +4 st. C danego dnia, to innego dnia kiedy temperatura otoczenia lodówki drastycznie się zmieniła (np. z +20 do +28 st. C), temp. we wnętrzu lodówki "skacze" mocno w górę. W takim wypadku pozostawienie pokrętła w jednej pozycji nie ma sensu (jedzenie zacznie się psuć). Muszę codziennie sprawdzać temp. we wnętrzu lodówki i poprawiać pokrętło...
 • #5
  Smigacznr1
  Level 9  
  Lodówka ma niecały rok i działa tak od samego początku.
  Mieszkam na poddaszu z kiepską izolacją od blachodachówki i występują u mnie dosyć mocne wachania temperatury. Czy to może mieć wpływ na takie zachowanie lodówki (zaraz poszukam dokładnego modelu lodówy)?
 • #6
  tzok
  Moderator of Cars
  Nie, po to właśnie jest termostat aby utrzymywał stałą temperaturę we wnętrzu lodówki. Warunkiem działania lodówki jest jednak zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza przez znajdującą się w tylnej części urządzenia chłodnicę. Lodówka nie powinna być dostawiona do samej ściany ani zabudowana ze wszystkich stron meblami.
 • #7
  Pawel2420
  Level 31  
  Zobacz jak wygląda wykres temperatury i wilgotności w mojej lodówce:
  Regulacja chłodzenia w lodówce
  Widać wyraźnie kiedy włącza i wyłącza się agregat. Temperatura zewnętrzna nie ma żadnego wpływu na ten wykres. Jedynie włożenie ciepłych produktów na pewien czas podnosi temperaturę wnętrza.
 • #8
  Smigacznr1
  Level 9  
  OK. Myślę, że przyda się dodatkowy test mojej lodówy. Ustawiam pokrętło na pozycję 1,5 i tak zostawiam.

  Dzisiaj i jutro co godzinę będę sprawdzał temperaturę i zapisywał. Może nawet poczekam na jakiś gorący dzień - aktualnie cały czas pochmurno i chłodno na zewnątrz.

  Tak abstrachując od tego czy lodówka dobrze działa czy nie, możecie mi doradzić w sprawie mojego pierwotnego projektu?

  Mam kilka pomysłów w głowie i taka wiedza odnośnie sliników (mocy, dobierania, mierzenia tego i owego) się przyda.
 • #9
  januszkos6711
  Level 13  
  Nie wiem, jakiej konstrukcji jest Twoja lodówka. Mam Indesit (starą) i problemy były podobne.
  Przyczyny:
  - czujka temperatury zlokalizowana w zamrażalniku. Blacha alu szybko się schładza, a ma się to nijak do temperatury komorze chłodniczej.
  - mała moc agregatu + nienajlepsza izolacja termiczna = agregat pracuje cały czas (przy wysokiej temperaturze w pomieszczeniu) i nie jest w stanie schłodzić do zadanej temperatury. Pomogła termoizilacja budynku :)
  - za małe "widełki" termostatu (powinna być jakaś regulacja), ew. źle dobrana długość kapilary. Wymieniłem termostat (z powodu uszkodzenia) na zamiennik i nastąpiła poprawa.
 • #10
  dondu
  Moderator on vacation ...
  Smigacznr1 wrote:
  Lodówka ma niecały rok i działa tak od samego początku.

  Swoją drogą to od czego jest gwarancja i skoro chcesz w konstrukcję ingerować to ją stracisz.

  Smigacznr1 wrote:
  Mieszkam na poddaszu z kiepską izolacją od blachodachówki i występują u mnie dosyć mocne wachania temperatury.

  Czyli często bywa bardzo gorąco ... jeżeli tak to warto pomyśleć o dociepleniu dachu, co pomoże nie tylko lodówce, ale także mieszkańcom. W ostateczności można pokusić się o dodatkową izolację termiczną lodówki, jeśli estetyka nie jest priorytetem. Ale wtedy trzeba uważać na punkt skraplania się pary wodnej - może rdzewieć :)

  Pawel2420 wrote:
  Temperatura zewnętrzna nie ma żadnego wpływu na ten wykres. Jedynie włożenie ciepłych produktów na pewien czas podnosi temperaturę wnętrza.

  Oczywiście, że ma - im cieplej w otoczeniu lodówki, tym częściej włączać będzie się agregat.
 • #11
  januszkos6711
  Level 13  
  Pomysł z dodatkową izolacją lodówki wydaje mi się dość... karkołomny. Najbardziej grzeje się tylna ścianka, a ją zaizolować będzie raczej trudno :)
  W pomieszczeniu jest gorąco - agregat pracuje cały czas - tylna ścianka mocno się nagrzewa - jeszcze trudniej osiągnąć zadaną temperaturę. Swego rodzaju perpetum mobile.
  Wyłącz lodówkę na ok. pół godziny i włącz ją ponownie. Jeśli nastąpi (czasowa) poprawa - znaczy, że w tym rzecz i powinien pomóc nadmuch na chłodnicę.
 • #12
  atom1477
  Level 43  
  januszkos6711 wrote:
  Pomysł z dodatkową izolacją lodówki wydaje mi się dość... karkołomny. Najbardziej grzeje się tylna ścianka, a ją zaizolować będzie raczej trudno :)

  No ale przecież to nie ją trzeba izolować (bo tam jest chłodnica).
  Izolować trzeba to co się schładza, czyli boczne ścianki.