Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja chłodzenia w lodówce

Smigacznr1 20 Cze 2014 13:54 3384 11
  • #1 20 Cze 2014 13:54
    Smigacznr1
    Poziom 7  

Witam wszystkich

Od tygodnia bawię się Arduino. Programowanie nie jest dla mnie większym problemem, natomiast elektromechanika i elektryka to nowość :)

Przymierzam się do pierwszego "projekciku" (trudno to nazwać projektem z prawdziwego zdarzenia). Chciałbym prosić osoby o większym doświadczeniu o porady.

Ale o co chodzi? ;)

Chciałbym zbudować sterowanie pokrętłem regulującym moc chłodzenia w lodówce w zależności od temperatury wnętrza.

Prototyp chcę postawić na Arduino UNO (taki mam do dyspozycji).
    Nie mam żadnego silnika pod ręką więc to będzie pierwsza zabawa z silnikami - dlatego czuję się trochę niepewnie ;)

Czytając o różnych silnikach wyszło mi, że chyba najlepszy będzie silnik krokowy.
    Potrzebuję obracać pokrętło o ok. 260-270 stopni w lewo i w prawo (mierzone na oko).

Jaka moc będzie potrzebna do obracania to tego nie wiem. Da się to jakoś zbadać/opracować?

Części:
    silnik krokowy - link: http://elektromaniak.pl/moduly/102-silnik-krokowy-sterownik-uln2003.html (dobry, zły, słaby, zły krok?)
    koszyczek na 3 baterie AA (zakładając, że silnik pracuje na 5V to czy nie rozładują się za szybko?)
    dioda (powiadomienie o pracy/bateriach na wyczerpaniu)
    czujnik temperatury - wewnętrzny atmegi

Czy mostek H w tym wypadku będzie potrzebny?
    O tej części brakuje mi jakiejkolwiek wiedzy.

Gdyby coś poszło nie tak podczas kręcenia silniczkiem, żeby nie wyłamać pokrętła czy da się wstawić jakieś zabezpieczenie, które zatrzyma silnik w przypadku zdefiniowanego oporu (a program poszedłby dalej)?

Jeżeli zapomniałem coś opisać to dajcie znać.

Dodam, że nie chcę tego podłączać pod zasilanie lodówki ponieważ nie chcę się bawić prądem 230V ;) no i lodówa jest jeszcze na gwarancji.

0 11
  • Relpol
  • #2 20 Cze 2014 14:05
    tzok
    Moderator Samochody

Pokrętło w termostatu w lodówce jest tym na co wskazuje - służy do regulacji temperatury we wnętrzu lodówki (a nie żadnej mocy chłodzenia). Moc kompresora jest stała i jedyne możliwe sterowanie to jego okresowe włączanie i wyłączanie - i tak właśnie działa termostat. Jedyne co możesz przerobić, to usunąć mechaniczny termostat i zbudować elektroniczny, który za pośrednictwem przekaźnika będzie włączać i wyłączać silnik kompresora zależnie od zmierzonej temperatury... tylko po co?

0
  • Relpol
  • #3 20 Cze 2014 14:29
    Smigacznr1
    Poziom 7  

tzok napisał:
    Pokrętło w termostatu w lodówce jest tym na co wskazuje - służy do regulacji temperatury we wnętrzu lodówki (a nie żadnej mocy chłodzenia).

U mnie to tak nie działa. Jeżeli mam pokrętło powiedzmy na pozycji 2 i temperatura we wnętrzu ustabilizuje się na +4 st. C danego dnia, to innego dnia kiedy temperatura otoczenia lodówki drastycznie się zmieniła (np. z +20 do +28 st. C), temp. we wnętrzu lodówki "skacze" mocno w górę. W takim wypadku pozostawienie pokrętła w jednej pozycji nie ma sensu (jedzenie zacznie się psuć). Muszę codziennie sprawdzać temp. we wnętrzu lodówki i poprawiać pokrętło...

0
  • #5 20 Cze 2014 14:37
    Smigacznr1
    Poziom 7  

Lodówka ma niecały rok i działa tak od samego początku.
    Mieszkam na poddaszu z kiepską izolacją od blachodachówki i występują u mnie dosyć mocne wachania temperatury. Czy to może mieć wpływ na takie zachowanie lodówki (zaraz poszukam dokładnego modelu lodówy)?

0
  • #6 20 Cze 2014 15:55
    tzok
    Moderator Samochody

Nie, po to właśnie jest termostat aby utrzymywał stałą temperaturę we wnętrzu lodówki. Warunkiem działania lodówki jest jednak zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza przez znajdującą się w tylnej części urządzenia chłodnicę. Lodówka nie powinna być dostawiona do samej ściany ani zabudowana ze wszystkich stron meblami.

0
  • #7 20 Cze 2014 16:30
    Pawel2420
    Poziom 30  

Zobacz jak wygląda wykres temperatury i wilgotności w mojej lodówce:
    Regulacja chłodzenia w lodówce
    Widać wyraźnie kiedy włącza i wyłącza się agregat. Temperatura zewnętrzna nie ma żadnego wpływu na ten wykres. Jedynie włożenie ciepłych produktów na pewien czas podnosi temperaturę wnętrza.

0
  • #8 20 Cze 2014 17:21
    Smigacznr1
    Poziom 7  

OK. Myślę, że przyda się dodatkowy test mojej lodówy. Ustawiam pokrętło na pozycję 1,5 i tak zostawiam.

Dzisiaj i jutro co godzinę będę sprawdzał temperaturę i zapisywał. Może nawet poczekam na jakiś gorący dzień - aktualnie cały czas pochmurno i chłodno na zewnątrz.

Tak abstrachując od tego czy lodówka dobrze działa czy nie, możecie mi doradzić w sprawie mojego pierwotnego projektu?

Mam kilka pomysłów w głowie i taka wiedza odnośnie sliników (mocy, dobierania, mierzenia tego i owego) się przyda.

0
  • #9 20 Cze 2014 18:18
    januszkos6711
    Poziom 13  

Nie wiem, jakiej konstrukcji jest Twoja lodówka. Mam Indesit (starą) i problemy były podobne.
    Przyczyny:
    - czujka temperatury zlokalizowana w zamrażalniku. Blacha alu szybko się schładza, a ma się to nijak do temperatury komorze chłodniczej.
    - mała moc agregatu + nienajlepsza izolacja termiczna = agregat pracuje cały czas (przy wysokiej temperaturze w pomieszczeniu) i nie jest w stanie schłodzić do zadanej temperatury. Pomogła termoizilacja budynku :)
    - za małe "widełki" termostatu (powinna być jakaś regulacja), ew. źle dobrana długość kapilary. Wymieniłem termostat (z powodu uszkodzenia) na zamiennik i nastąpiła poprawa.

0
  • #10 20 Cze 2014 18:32
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Smigacznr1 napisał:
    Lodówka ma niecały rok i działa tak od samego początku.

Swoją drogą to od czego jest gwarancja i skoro chcesz w konstrukcję ingerować to ją stracisz.

Smigacznr1 napisał:
    Mieszkam na poddaszu z kiepską izolacją od blachodachówki i występują u mnie dosyć mocne wachania temperatury.

Czyli często bywa bardzo gorąco ... jeżeli tak to warto pomyśleć o dociepleniu dachu, co pomoże nie tylko lodówce, ale także mieszkańcom. W ostateczności można pokusić się o dodatkową izolację termiczną lodówki, jeśli estetyka nie jest priorytetem. Ale wtedy trzeba uważać na punkt skraplania się pary wodnej - może rdzewieć :)

Pawel2420 napisał:
    Temperatura zewnętrzna nie ma żadnego wpływu na ten wykres. Jedynie włożenie ciepłych produktów na pewien czas podnosi temperaturę wnętrza.

Oczywiście, że ma - im cieplej w otoczeniu lodówki, tym częściej włączać będzie się agregat.

0
  • #11 22 Cze 2014 11:34
    januszkos6711
    Poziom 13  

Pomysł z dodatkową izolacją lodówki wydaje mi się dość... karkołomny. Najbardziej grzeje się tylna ścianka, a ją zaizolować będzie raczej trudno :)
    W pomieszczeniu jest gorąco - agregat pracuje cały czas - tylna ścianka mocno się nagrzewa - jeszcze trudniej osiągnąć zadaną temperaturę. Swego rodzaju perpetum mobile.
    Wyłącz lodówkę na ok. pół godziny i włącz ją ponownie. Jeśli nastąpi (czasowa) poprawa - znaczy, że w tym rzecz i powinien pomóc nadmuch na chłodnicę.

0
  • #12 22 Cze 2014 20:00
    atom1477
    Poziom 43  

januszkos6711 napisał:
    Pomysł z dodatkową izolacją lodówki wydaje mi się dość... karkołomny. Najbardziej grzeje się tylna ścianka, a ją zaizolować będzie raczej trudno :)

No ale przecież to nie ją trzeba izolować (bo tam jest chłodnica).
    Izolować trzeba to co się schładza, czyli boczne ścianki.

0