Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Segate Momentus 1TB - Błąd danych CRC dysku (Segate Momentus)

inconu 20 Cze 2014 14:26 3531 34
  • #1 20 Cze 2014 14:26
    inconu
    Poziom 7  

Witam, mam problem z dyskiem Seagate Momentus ST1000LM024

Mianowicie, po podłączeniu jako dysk zewnętrzny (bo tak go używam od 9 miesięcy) nie widzi go jako zwykły dysk tylko:

W programie Revo Uinstaler (akurat był zainstalowany) w zakładce informacje systemu pokazuje takie dane:

W DMDE po wybraniu felernego dysku wygląda to tak:

wiem że był już podobny temat z błędem CRC na dysku twardym ale mam wrażenie że u mnie dzieje się coś innego :/ zawsze jakoś radziłem sobie sam ale tym razem muszę przyznać, że jestem laikiem i nie mam pojęcia co robić, także proszę was o pomoc.

Ps. Próbowałem podłączyć go na innych komputerach/laptopach i problem jest ten sam.

Pozdrawiam.

0 29
  • #2 20 Cze 2014 14:35
    Testerrr
    Poziom 25  

Twój bootsector ma błąd CRC. Można by to uogólnić i powiedzieć, że stał się uszkodzony. Co dowodzi sytuacja na screenie.
    Oczywiście wg obecnych wskazań czy to w GPT czy MBR, bo nie wiem co tu jest.
    Wrzuć proszę 0-2048 sektor oraz
    2050048 sektor (o ile to nie beda same zera ;-) )
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7096434#7096434

0
  • #4 20 Cze 2014 17:00
    Testerrr
    Poziom 25  

Niech Kolega mi powie jaki był wcześniej układ partycji? Czy na tym dysku był system?

Ja widzę, że w 2048 sektorze jest bootsector systemu, ale nawet tam jest wzmianka o tym, że partycja liczyła tylko 1047 MB (decymalnie), więc tyle ile pokazuje DMDE, a to niemożliwe, bo system zajmuje więcej. A wziąłem t z bootsectora w 2048.

Bawiłeś się w zmniejszanie czy modyfikowanie partycji?

I żebym sprawdził to co mam to potrzebuję, żebyś zrobił mi kolejny wrzuty sektorów:
    2047999
    684032-684039
    6291519-6291526
    6293504-6293511
    Te dwa ostatnie to domyślny obszar, gdzie jest MFT, drugi od góry to MFT, który znajduje się wg Twojego boot sectora. Natomiast pierwsze LBA sektora powinno wskazywać na kopię boot sectora.

Ten dysk był w jakimś laptopie? Compaq? IMB? Intel?
    Był na nim jakiś system operacyjny?

Można też zapuścić NTFS Scan i potem screena z widoku partycje umieścić, ale trochę go będzie mielić... więc ten skan zrób po tym jak umieścisz zrzuty sektorów, o które prosiłem.

I w ogóle najważniejsze to podaj SMART z GsmartControl, boże, powinienem od tego był zacząć, a już tematy mi się mylą.

0
  • #5 20 Cze 2014 17:50
    linuks
    Spec od komputerów

Podaj SMART. Jeżeli ok (co mało prawdopodobne ) to zobacz w DMDE czy widać pliki na partycji terra. Jeżeli widać to wstaw partycję wcześniej przywracając boot sektor tej partycji z kopi (opcja zamieniaj w DMDE) i zapisz zmiany.
    Przykładowy filmik z DMDE

Jeżeli SMART wykaże błędy to najpierw kopia posektorowa a potem odzysk danych.
    Pozdrawiam

0
  • #6 20 Cze 2014 18:22
    Testerrr
    Poziom 25  

Ooo, nie zobaczyłem pierwszego screena w trzecim poście ;-).
    Ale i tak ładnie policzyłem pierwszą partycję i lba kopii bootsectora z samego ntfs boot sectora.

0
  • #7 20 Cze 2014 19:27
    inconu
    Poziom 7  

Dysk nie był dyskiem systemowym, przechowywałem na nim "tylko" filmy,muzykę itp. nie mniej jednak strasznie zależy mi na materiałach z całych studiów, mogą się jeszcze przydać, wiadomo : )
    I była na nim tylko jedna partycja NTFS.
    Co może być istotne to to że na tym dysku zapisałem punkt odzyskiwania systemu (chyba tak się to nazywa).
    Komputer to Lenovo G500, system na dysku 120GB SSD samsunga (1 partycja NTFS), system operacyjny Win 7 Professional.
    Zabieram się za skany, pozdrawiam.

0
  • #8 20 Cze 2014 19:41
    Testerrr
    Poziom 25  

Już dwa razy byłeś proszony o SMART!

No i tak czy siak trzeba odbudować tablice partycji. Narazie ten sektor jest nieczytelny, trzeba go wyzerować! A potem już z górki.

0
  • #9 20 Cze 2014 20:03
    inconu
    Poziom 7  

ok to robię ten SMART

Dodano po 20 [minuty]:

ok, w GSmartControl wyskakuje mi błąd po tym jak chce wejść w "View Details" dysku, screeny niżej:

Zaś w CrystalDiskInfo wygląda to tak:

Zmieniłem żeby wyświetlało wartości decymalnie.

0
  • #10 20 Cze 2014 20:21
    Testerrr
    Poziom 25  

Trzeba wyzerować sektory niestabilne. Najszybciej to chyba zrobimy pod Victorią 4.47, ale czasami sprawia problemy na windowsie 7. http://bafff.ru/blog/wp-content/uploads/2013/09/victoria_447.zip

Rozpakuj, uruchom jako administrator - wybierz odpowiedni dysk i przeskanuj dysk. Potem zamieść tutaj log z Victorii.

Edit:
    Ty w ogóle w razie co masz kopie najwazniejszych danych? Bo od tego trzeba by zacząć... możesz zrobić kopię posektorową? A skoro Ci zależy na materiałem to mniemam, że nie.
    Masz możliwość zrobić kopię czy chcesz ryzykować? ;-) ciężko stwierdzić w jakiej dysk jest kondycji, niby dramatu nie ma, ale byłoby niezręcznie jakby coś się stało, a ja bym Cie nie uprzedził o takiej możliwości.

0
  • #11 20 Cze 2014 20:29
    inconu
    Poziom 7  

no tą Victorią to chyba nie pójdzie, oto screeny:

hmm? Chyba że ja robię coś źle, uruchomiłem jako administrator, a jak sie włączyło wyskoczyły 2 okienka (2 pierwsze screeny) potem wcisnąłem "passp" i wyskoczyło to co jest na 3 screenie.

Dodano po 1 [minuty]:

Nie mam kopi właśnie :/ można jakoś ja wykonać teraz?

Dodano po 1 [minuty]:

uruchomiłem na 120% , klikam prawym i uruchom jako administrator

0
  • #12 20 Cze 2014 20:31
    Testerrr
    Poziom 25  

A Twoje konto ma uprawnienia administratora? I czy nie wyświetlił się monit: You must have administrator rights ?

Można kopie wykonać tylko, że potrzebujesz drugi dysk o takiej samej pojemności albo większy... chociaz jest też opcja, że zrobisz kompresje obrazu... ale z ta kompresja jest tak, ze ciezko oszacowac ile sie skompresuje, wiec zostawmy ta opcje jako "ostateczna ostatecznosc".

0
  • #13 20 Cze 2014 20:37
    inconu
    Poziom 7  

mam konto administratora, otwieram jako administrator na 100% i nie wyświetla się monit o którym wspomniałeś.
    Wcześniej zapomniałem przy podawaniu wersji systemu napisać że jest to Win7 64 bitowy, może to przez to?

Hmm... na dysku było zajęte z 500GB i pięćsetkę może gdzieś znajdę jeszcze, no chyba że da się zrobić kopię tylko niektórych plików/folderów to skopiowałbym tylko te zdjęcia i materiały ze studiów : ) no chyba, że nie ma takiej opcji i trzeba wszystko wszystko?

0
  • #14 20 Cze 2014 20:41
    Testerrr
    Poziom 25  

Zobacz czy możesz wejść tą przekreśloną partycję, potem opcja rekonstrukcja i powinien sobie dać radę.

A ta pięćsetka w takim razie wystarczy jak miałeś tam 500GB zajętego miejsca.

Edit:
    No w DMDE, przeciez Victoria Ci nie działa, wiec temat z nią zakończony.

0
  • #15 20 Cze 2014 20:55
    inconu
    Poziom 7  

ok tylko w którym programie mam to zrobić? w tej victorii? czy w DMDE?
    ok ok

Dodano po 11 [minuty]:

udało się wejść po dwukrotnym kliknięciu w tą przekreśloną partycję(Terra), potem w Narzędziach kliknąłem "rekonstruuj system plikow" i zaczęło skanować ale na pocz wyskoczył komunikat:

kliknąłem ignoruj wszystkie i mieli dalej, po chwili wyskoczyło okienko:

kliknąłem "OK", potem znowu 2x to wyskoczyło i znowu OK, i mieli dalej, powoli, jestem przy 4 %

0
  • Pomocny post
    #16 20 Cze 2014 20:59
    Testerrr
    Poziom 25  

Zaznacz żeby ingorował wszystkie błędy. I po skopiowaniu plików sprawdź czy one są czytelne, czy są poprawne, bo te błędy w MFT dla niektórych plików to wyrok - przynajmniej jesli chodzi o odzysk wlasnie przez dmde, ktory opiera sie wlasnie na systemie plikow.

0
  • #17 20 Cze 2014 21:05
    inconu
    Poziom 7  

ok, tak zrobiłem, dochodzi do 15% :P Czy po skończeniu odczytu MFT program jakoś wskaże mi które pliki uległy uszkodzeniu/są nieczytelne (np wyświetli na czerwono czy coś) ?

0
  • Pomocny post
    #18 20 Cze 2014 21:25
    Testerrr
    Poziom 25  

Powie Ci dopiero przy ich kopiowaniu, a moze sie zdarzyc, ze nie bedzie zadnego komunikatu i plik bedzie nieczytelny, chociaz to zdarza sie rzadko.
    No i wcale nie jest powiedziane, że rekonstrukcja będzie poprawna.

Niepokoi mnie ten długi czas wczytywywania...

0
  • #19 20 Cze 2014 21:51
    inconu
    Poziom 7  

kurde stanęło na tych 15%.... przerobiło 12 tys plików i przy każdym LBA (w dolnym lewym rogu) od ok 10 415 650 wyświetla: (prób 0/1/2): WinEWrror 23. Błąd danych (CRC). i tak każdy kolejny... w takim tempie to odezwe sie jutro rano czy skończyło : )

Dodano po 58 [sekundy]:

chcesz powiedzieć że jak skończy ten proces to jeśli nie udało się zrekonstruować plików to już nie uda sie ich odzyskać? może najpierw powinienem zrobić tą kopię?

Dodano po 19 [minuty]:

dalej 15% i jedzie po kolei jeden za drugim... mam nadzieje że mini ten zryty sektor czy coś i przyspieszy bo faktycznie ze 2 dni zejdzie z tym ;]

0
  • Pomocny post
    #20 20 Cze 2014 21:53
    Testerrr
    Poziom 25  

Anuluj to i weźmy się za kopie posektorową. A przed kopią pokaż nowy SMART, bo powinna wzrosnąć liczba sektorów niestabilnych... i to sporo!

Edit:
    Nie wiem za co dziękować jak nic nie zostało zrobione...

0
  • #21 21 Cze 2014 00:53
    inconu
    Poziom 7  

tak jak mówiłem, za poświęcony czas. Dzisiaj wyjeżdżam i nie będę miał dostępu do internetu tak więc od poniedziałku dalej walczę z tym dyskiem, mam nadzieje że uda się go odratować, pozdrawiam : )

0
  • #23 23 Cze 2014 17:50
    inconu
    Poziom 7  

ok wróciłem, czyli jeśli dobrze zrozumiałem to do zrobienia tej kopi posektorowej muszę zainstalować Linuxa?

0
  • #27 23 Cze 2014 18:09
    inconu
    Poziom 7  

ok to robię, dzięki :)

0
  • #28 26 Cze 2014 13:49
    inconu
    Poziom 7  

Witam ponownie, udało mi się ogarnąć dysk 500gb, odpalam ubuntu z tego live cd ale nie mam pojęcia do dalej...
    klikam w ten link który podałeś: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12436492#12436492
    i otwiera mi na tym poście:

linuks napisał:
    Witam.
    Sugerował bym wykonanie kopi posektorowej programem ddrescue. Z moich doświadczeń najlepiej sobie radzi w trudnych przypadkach.
    Program jest na linuksach liveCD. Kilka linków poniżej
    https://dl.dropboxusercontent.com/s/k3k0o1lyuj7w08c/pmagic-6.0.iso
    https://dl.dropboxusercontent.com/s/6fywl9po7qfrytd/malinowa-mandarynka-ratunkowa-pae.iso
    https://dl.dropboxusercontent.com/s/nzhlgg8yz...q/ubuntu-10.04-PL-live-ratunkowy-i386-pae.iso
    Po uruchomieniu komputera z live CD/pena montujemy partycję na który ma być zapisana kopia.
    sudo mkdir /mnt/sdb1
    ntfs-3g /dev/sdb1 /mnt/sdb1
    Oczywiście gdy dysk na którym zapisywać będziemy kopię jest widziany jako sda, sdc itp to zmieniamy odpowiednio polecenia. Zakładam ,że dysk uszkodzony to sda a kopię będziemy zapisywać na pierwszej partycji dysku sdb.
    Po zamontowaniu wpisujemy polecenie
    ddrescue --force -n /dev/sda /mnt/sdb1/dysk.img /mnt/sdb1/dysk-log.txt
    To polecenie skopiuje dobre sektory.
    Potem wpisujemy polecenie które będzie próbowało odczytać uszkodzone sektory
    ddrescue --force -r 1 /dev/sda /mnt/sdb1/dysk.img /mnt/sdb1/dysk-log.txt
    Po zakończeniu dajemy natępne polecenie które będzie próbować odczytać sektory nie skopiowane w poprzednich przebiegach
    ddrescue --force -r 5 /dev/sda /mnt/sdb1/dysk.img /mnt/sdb1/dysk-log.txt
    W pliku dysk-log.txt jest informacja które sektory nie zostały skopiowane.
    Parametr r można zwiększać w następnym przebiegu.
    ddrescue --force -r 10 /dev/sda /mnt/sdb1/dysk.img /mnt/sdb1/dysk-log.txt
    Parametr r to liczba prób odczytu wadliwego sektora.
    Gdyby zaszła konieczność kopi wstecznej to dodajemy do poleceń parametr -R
    Pozdrawiam

i problem w tym że nie wiem gdzie wpisać te komendy ( sudo mkdir /mnt/sdb1 i inne) ????

sory że tak nic nie kapuje ale jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o operacje na dysku twardym i o linuksa :/

Dodano po 1 [minuty]:

ps. tyle tych poradników i programów że ciężko pokapować za pomocą którego poradnika i programu mam odzyskiwać te dane

0
  • Pomocny post
    #29 26 Cze 2014 13:57
    linuks
    Spec od komputerów

W terminal-root wpisujesz polecenia. Sprawdź najpierw jak linuks widzi dyski i odpowiednio zmodyfikuj polecenia.
    Po wpisaniu w terminal polecenia
    fdisk -l
    wyświetli się jak dyski są widoczne i partycje.
    Pozdrawiam.

0
  • #30 26 Cze 2014 15:04
    inconu
    Poziom 7  

po wpisaniu fdisk -l nic się nie dzieje,
    po wejściu w preferencje -> dyski
    dysk systemowy widzi jako a
    dysk zapasowy 500gb widzi jako b
    pendrive'a na ktorym jest live cd z ubuntu jako c
    a uszkodzony dysk zewn podpięty przez USB widzi jako d
    wysyłam fotkę (operacje wykonuje teraz na innym komputerze, dlatego nie mam screenow)

0