Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kotłownia dla pieca poniżej 10kw

robertk1 20 Jun 2014 18:54 2478 7
 • #1
  robertk1
  Level 11  
  Witam,
  poszukuję rozwiązania dla ogrzewania mieszkania w kamienicy 65m2
  Rozważam zrobienie kotłowni węglowej w piwnicy, jednak nie moge znaleźć jasno sprecyzowanych wymagań dla kotłowni dla kotła poniżej 10kw
  W internecie można znaleźć szczątkowe informacje nt. kotłowni dla pieca poniżej 10kw. Czy są one takie same jak dla pieca poniżej 25kw? czyli
  kanał dymowy
  kanał wentylacyjny
  czerpnia powietrza
  wpust kanalizacyjny w podłodze
  dostęp wody

  w niektórych artykułach można znaleźć jedynie informacje które stale sie powtarzają, i są między sobą kopiiowane

  w zasadzie znalazłem takie informacje:
  Quote:
  § 136. Kotły na paliwo stałe lub olej opałowy
  2a. Kotły na paliwo stałe o mocy cieplnej nominalnej do 10 kW mogą być instalowane w budynkach, o których mowa w § 132 ust. 3 (dopisek: jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych), na poziomie ogrzewanych pomieszczeń, w pomieszczeniach niebędących pomieszczeniami mieszkalnymi:
  1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kotła, lecz nie mniej niż 30 m3,
  2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9, (dopisek: W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.)
  3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1, (dopisek: 1. Przewody (kanały) kominowe w budynku: wentylacyjne, spalinowe i dymowe, prowadzone w ścianach budynku, w obudowach, trwale połączonych z konstrukcją lub stanowiące konstrukcje samodzielne, powinny mieć wymiary przekroju, sposób prowadzenia i wysokość, stwarzające potrzebny ciąg, zapewniający wymaganą przepustowość, oraz spełniające wymagania określone w Polskich Normach dotyczących wymagań technicznych dla przewodów kominowych oraz projektowania kominów. 2. Przewody kominowe powinny być szczelne i spełniać warunki określone w § 266. (dopisek: 1. Przewody spalinowe i dymowe powinny być wykonane z wyrobów niepalnych. 2. Przewody lub obudowa przewodów spalinowych i dymowych powinny spełniać wymagania określone w Polskiej Normie dotyczącej badań ogniowych małych kominów. 3. Dopuszcza się wykonanie obudowy, o której mowa w ust. 2, z cegły pełnej grubości 12 cm, murowanej na zaprawie cementowo-wapiennej, z zewnętrznym tynkiem lub spoinowaniem. 4. Między wylotem przewodu spalinowego i dymowego a najbliższym skrajem korony drzew dorosłych należy zapewnić zachowanie odległości co najmniej 6 m, z zastrzeżeniem § 271 ust. 8. (dopisek: 8. Najmniejszą odległość budynków ZL, PM, IN od granicy lasu należy przyjmować, jak odległość ścian tych budynków od ściany budynku ZL z przekryciem dachu rozprzestrzeniającym ogień.) )

  1. Trzony kuchenne i kotły grzewcze na paliwo stałe oraz kominki z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym o wielkości otworu paleniskowego kominka do 0,25 m2 mogą być przyłączone wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego, posiadającego co najmniej wymiary 0,14x0,14 m lub średnicę 0,15 m, a w przypadku trzonów kuchennych typu restauracyjnego oraz kominków o większym otworze paleniskowym - co najmniej 0,14x0,27 m lub średnicę 0,18 m, przy czym dla większych przewodów o przekroju prostokątnym należy zachować stosunek wymiarów boków 3:2.
  2. Piece na paliwo stałe, posiadające szczelne zamknięcie, mogą być przyłączone do jednego przewodu kominowego dymowego o przekroju co najmniej 0,14x0,14 m lub średnicy 0,15 m, pod warunkiem zachowania różnicy poziomu włączenia co najmniej 1,5 m oraz nieprzyłączania więcej niż 3 pieców do tego przewodu.
  3. (uchylony).
  4) zapewniających dopływ powietrza do spalania w ilości co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kotła - odpowiadających wymaganiom określonym w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanych na paliwo stałe.


  jednak nie wiem jak to jest z tym wpustem kanalizacyjnym w podłodze

  drugie pytanie to jaki jest orientacyjny koszt projektu (kocioł, 4 grzejniki, wymiennik CWU, naczynie wzbiorcze) od osoby z uprawnienianiami, projekt taki potrzebny mi jest w spółdzielni, w celu wydania zgody na centralne ogrzewanie, oczywiście poza opinią kominiarską

  trzecie pytanie to czy muszę uruchamiać w celu zrobienia CO w piwnicy, całą procedure związaną z pozwoleniem na budowe, prowadzenie książki budowy, kierownik budowy itd., z informacji, które zdobyłem wynika że tak, jak dla mnie robi się już to troche nierealne, koszty, ogromny czas oczekiwania itd, czy gra jest warta świeczki i warto wymienić piec kaflowy na kocioł w piwnicy?
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • #2
  Baqo
  Level 13  
  Co z ogrzewaniem gazowym?
  A kominek na drewno z płaszczem lub z DGP
  oraz hybrydy :
  piece z płaszczem wodnym na pelet
  kominki z płaszczem wodnym na pelet
  Piece wolno stojące akumulacyjne na pelet i z DGP
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • #3
  robertk1
  Level 11  
  w kamienicy nie ma gazu
  co do pelletu to nie myslałem o takim rozwiazaniu, koszty takich pieców odstraszaja...

  kupujac mieszkanie myslałem ze jednak sprawa CO nie jest tak skomplikowana od strony prawnej/formalnej i nie rysuje sie tak drogo
 • #4
  Baqo
  Level 13  
  Jeżeli są piece kaflowe w kamienicy to może więcej lokatorów chciałoby modernizacji. Jedna kotłownia dla wszystkich .
 • #5
  robertk1
  Level 11  
  sąsiedzi mają od lat CO z kotłem w piwnicach
 • #6
  Baqo
  Level 13  
  To może dało by się podłączyć do tej instalacji ,z ciepłomierzem albo dogadać się i na spółkę palić w kotle i kupować opał .Tam na pewno kocioł przewymiarowany przy takich małych mieszkaniach .
 • #7
  robertk1
  Level 11  
  takie rozwiązanie na razie nie wchodzi raczej w grę
 • #8
  robertk1
  Level 11  
  czy ktos z was przechodzil procedure budowy co zgodnie z prawem w budynku wielorodzinnym??