Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATMEGA 16A - Kłopoty z uruchomieniem części 230VAC poprawianie PCB

pawel_konin 20 Cze 2014 19:37 3111 25
  • #1 20 Cze 2014 19:37
    pawel_konin
    Poziom 20  

Wiadomość powiązana z
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13718501#13718501

Witam
    Po ostatnich kłopotach z częścią 230VAC poprawiłem troszkę PCB, chciałbym żeby ktoś to obejrzał. Zostałem stricte skierowany przez moderatora tamtego działu właśnie na ten dział aby osoby które na co dzień zajmują się projektowaniem PCB zerkły czy moje działania są wystarczające czy może coś trzeba by poprawić. Chętnie wysłucham i zastosuję się do wszelkich zaleceń dotyczących całego PCB (pomimo że część 5V nie sprawia kłopotu) ale zawsze można coś ulepszyć.

0 25
  • CControls
  • #2 20 Cze 2014 20:31
    szymon122
    Poziom 37  

Ścieżka od prawego pinu złącza "TERMIK_230V" jest bardzo blisko ścieżki od drugiego pinu, nie wiem jak wysokie jest tam napięcie, ale ten owalny kawałek ścieżki przy padzie jest chyba zbędny.
    Tak samo odległość ścieżki od drugiego pada złącza "X1_230VAC1", zamiana miejscami padów tego gniazda pozwoli skrócić ścieżki, uprościć ich poprowadzenie i pozwoli obniżyć te 3 gniazda w dół, tym samym odsuwając się od części niskonapięciowej.

0
  • #3 20 Cze 2014 21:00
    pawel_konin
    Poziom 20  

szymon122 napisał:
    Ścieżka od prawego pinu złącza "TERMIK_230V" jest bardzo blisko ścieżki od drugiego pinu, nie wiem jak wysokie jest tam napięcie, ale ten owalny kawałek ścieżki przy padzie jest chyba zbędny.
    Tak samo odległość ścieżki od drugiego pada złącza "X1_230VAC1", zamiana miejscami padów tego gniazda pozwoli skrócić ścieżki, uprościć ich poprowadzenie i pozwoli obniżyć te 3 gniazda w dół, tym samym odsuwając się od części niskonapięciowej.

Tak przy złączu "TERMIK_230v" była wstawiona kawałek ścieżki o szerokości 2,53mm.
    Będę poprawiał sukcesywnie.

Po paru miesiącach prac nad programem i nad płytką chciałbym już zakończyć babranie się eagle i zakończyć projekt gdyż mam już wszystko gotowe(program+PCB). Lecz mam pewne obawy czy wszystko jest ok mogę zainteresowanej osobie dać pliki z eagle jakby były problemy z odczytem z pdf i zrzutów ekranu.

https://obrazki.elektroda.pl/3551639500_1416593935.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/1115215700_1416593936.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/5354464400_1416593936.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/1096401000_1416593936.jpg

0
  • #4 21 Lis 2014 20:50
    marco47
    Poziom 41  

Projekt płytki do całkowitego przerobienia :cry:

Jeszcze część z uP można z biedą zaaprobować, ale już część 230V jest źle zaprojektowana.
    Elementy są położone bez żadnego logicznego uzasadnienie, a co za tym idzie trasowanie ścieżek jest katastrofą.

Projektując płytkę dwustronną, musisz wcześniej ustalić po której stronie umieścisz elementy SMD.

Przy tak prostym projekcie, wystarczy że wszystkie elementy SMD i THT, umieścisz na warstwie Top.

0
  • #5 21 Lis 2014 22:06
    pawel_konin
    Poziom 20  

marco47 napisał:
    Projekt płytki do całkowitego przerobienia :cry:

Jeszcze część z uP można z biedą zaaprobować, ale już część 230V jest źle zaprojektowana.
    Elementy są położone bez żadnego logicznego uzasadnienie, a co za tym idzie trasowanie ścieżek jest katastrofą.

Projektując płytkę dwustronną, musisz wcześniej ustalić po której stronie umieścisz elementy SMD.

Przy tak prostym projekcie, wystarczy że wszystkie elementy SMD i THT, umieścisz na warstwie Top.

Tamte pliki pdf są nieaktualne i nie mogę ich już usunąć. Aktualne pliki są w linkach do plików .jpg
    Można prosić o o propozycje zmian odnośnie PCB i ułożenia elementów. Czy po prostu zrobić sobie kopie pliku .brd i rozwalić to wszystko i próbować nowy układ. Na razie skupiałem się na budowie modułowej tzn. zasilacz po lewej, po prawej analogówka, a na dole 230VAC. Nie liczę na to że da się to zmieścić na jednostronnej stad dwustronna płytka. Oczywiście pliki z eagle w każdej chwili mogę wstawić.
    Mam do kompletu jeszcze 2 płytkę może tam też jest coś nie tak

0
  • #6 22 Lis 2014 01:14
    marco47
    Poziom 41  

Pisałem o plikach które wkleiłeś w poprzednim poście.

Samo podzielenie na budowę modułową to za mało.
    Należy w każdym module tak układać elementy, aby miały konkretne i logiczne położenie.
    Czasami należy nad taką płytką popracować kilka godzin, aby ułożenie wszystkich elementów było skończone i docelowe.

Płytki które teraz wkleiłeś również można zaprojektować jako jednostronne.

Powinno się tak projektować aby korzystać tylko z jednej warstwy.
    W założeniu powyżej kilku(nastu) mostków w projekcie można przejść na druk dwustronny, ale należy skalkulować koszty kilku(nastu) zworek czy zwiększone koszty zrobienia płytki dwustronnej w "płytkarni".

0
  • CControls
  • #7 23 Lis 2014 22:09
    pawel_konin
    Poziom 20  

marco47 napisał:
    Pisałem o plikach które wkleiłeś w poprzednim poście.

Samo podzielenie na budowę modułową to za mało.
    Należy w każdym module tak układać elementy, aby miały konkretne i logiczne położenie.
    Czasami należy nad taką płytką popracować kilka godzin, aby ułożenie wszystkich elementów było skończone i docelowe.

Płytki które teraz wkleiłeś również można zaprojektować jako jednostronne.

Powinno się tak projektować aby korzystać tylko z jednej warstwy.
    W założeniu powyżej kilku(nastu) mostków w projekcie można przejść na druk dwustronny, ale należy skalkulować koszty kilku(nastu) zworek czy zwiększone koszty zrobienia płytki dwustronnej w "płytkarni".

Tak jak mowilem zacząłem układać wszystkie elementy od nowa narazie bez ścieżek.
    Może by kolega powiedział czy idę w dobrą stronę mam jeszcze dużo miejsca pomiędzy stroną uP i 230VAC ale chce żeby było dużo odstępu. Ale tak czy tak chciałbym jeszcze to miejsce jakoś wybrać żeby nie było dziury.

0
  • #8 24 Lis 2014 00:04
    marco47
    Poziom 41  

Kierunek zmian jest dobry :D

Teraz scalaj elementy należące do minimodułów blisko siebie, zachowując względny porządek i przejrzystość położenia elementów i trasowania ścieżek.

Nie układaj całej płytki od razu, tylko małymi partiami.

Wszystkie ścieżki prądowe umieść od spodu, nie pokrywając powierzchni masą.
    Masę wylej tylko na warstwie Top, gdzie poprowadź resztę ścieżek.
    To dotyczy tylko strony wysokonapięciowej.

0
  • #9 24 Lis 2014 15:41
    pawel_konin
    Poziom 20  

marco47 napisał:
    Kierunek zmian jest dobry :D

Teraz scalaj elementy należące do minimodułów blisko siebie, zachowując względny porządek i przejrzystość położenia elementów i trasowania ścieżek.

Nie układaj całej płytki od razu, tylko małymi partiami.

Wszystkie ścieżki prądowe umieść od spodu, nie pokrywając powierzchni masą.
    Masę wylej tylko na warstwie Top, gdzie poprowadź resztę ścieżek.
    To dotyczy tylko strony wysokonapięciowej.

Scaliłem moduł przetwornicy impulsowej i wyprowadziłem zasilanie do pod modułów(LCD,zasilanie rdzenia uP) oraz co najważniejsze moim zdaniem wyprowadziłem wszystkie piny z pod uP. Co do wylewania polygonu mam obawy całkiem uzasadnione ponieważ 0V idzie do driverów triaków kondensatorów itp. bym musiał to wszystko przenieść na warstwę bottom. Mam taką propozycje aby 230VAC puścić na warstwie BOTTOM a 0V na warstwie TOP i nie wylewać mas.
    VCC puściłem 1mm ścieżką (stabilizator na 1A), 230VAC chce puścić minimum 2mm a nawet 2,54mm i 0V również. szacuje max obciążenie 230-> max 400W.

Edit:
    Po ciężkiej walce(czas tylko w określonych godzinach) powstał nowy wzór płytki nr 1(płytka w uP). Teraz czekam co można by zrobić lepiej z tą płytką

0
  • #10 29 Lis 2014 11:41
    pawel_konin
    Poziom 20  

Nikt nie pomoże :( szkoda. Czy po prostu nie wkleiłem jakiś plików(pliki projektu itp)??

0
  • #11 29 Lis 2014 12:06
    marco47
    Poziom 41  

Przeglądając obrazek, już można wskazać kilka miejsc które powinny być zoptymalizowane.

Przykładowo, rezystor w żółtej obwódce przenieś na miejsce które wskazuje żółta pusta obwódka.
    Skasuj niepotrzebne ścieżki zaznaczone kolorem błękitnym, dorysowując ścieżki pokazane kolorem jasnoczerwonym.
    Również po prawej stronie zlikwiduj ścieżkę zaznaczoną kolorem błękitnym, dorysowując nową pokazaną kolorem jasnoczerwonym.

Tylko te dwa przykłady, pokazują jak należy optymalizować projekt PCB.

0
  • #12 02 Gru 2014 13:18
    pawel_konin
    Poziom 20  

marco47 napisał:
    Przeglądając obrazek, już można wskazać kilka miejsc które powinny być zoptymalizowane.

Przykładowo, rezystor w żółtej obwódce przenieś na miejsce które wskazuje żółta pusta obwódka.
    Skasuj niepotrzebne ścieżki zaznaczone kolorem błękitnym, dorysowując ścieżki pokazane kolorem jasnoczerwonym.
    Również po prawej stronie zlikwiduj ścieżkę zaznaczoną kolorem błękitnym, dorysowując nową pokazaną kolorem jasnoczerwonym.

Tylko te dwa przykłady, pokazują jak należy optymalizować projekt PCB.

Witam
    Wykonałem pewne poprawki w schemacie i na PCB. Zoptymalizowałem trochę niektóre połączenia. Czy aby na pewno już wszystko jest ok i bez krytycznych błędów??

0
  • #13 02 Gru 2014 16:21
    marco47
    Poziom 41  

Czy aby na pewno nie ma błędów krytycznych w module 230V :cry:

Poniżej masz pokazane jak optymalnie ułożyć kilka elementów zaznaczonych w kolorowych obwódkach.

Zauważ również że moduł DMUCHAWY na schemacie został poprawiony, dlatego dokładnie porównaj go z modułem POMPA i znajdź różnice.

0
  • #14 03 Gru 2014 15:00
    pawel_konin
    Poziom 20  

marco47 napisał:
    Czy aby na pewno nie ma błędów krytycznych w module 230V :cry:

Poniżej masz pokazane jak optymalnie ułożyć kilka elementów zaznaczonych w kolorowych obwódkach.

Zauważ również że moduł DMUCHAWY na schemacie został poprawiony, dlatego dokładnie porównaj go z modułem POMPA i znajdź różnice.

Jedyne różnice jakie zauważyłem(na schemacie) to mirror na triaku bt136, połączenia ideowe się zgadzały(TM1,TM2). Poprawiłem dla lepszej widoczności. Takie ustawienie rezystora R26 nie jest chyba zbyt szczęśliwe z dwóch przyczyn,
    - brak możliwości dołączenia radiatora w razie potrzeby( w swojej wersji zostawiłem miejsce na takie dodatki).
    - ryzyko zwarcia na L z N w przypadku jak ktoś nie dołoży podkładki silikonowej na radiator i mu się śrubokręt omsknie. R26 z jednej strony jest podłączony z 230VAC nie liczyłem jaki będzie spadek napięcia na tym rezystorze tak czy tak straty na PCB mogą być kolosalne tak mi się wydaje. Zoptymalizowałem w zasadzie wczoraj 230V itp aby płytka była mniejsza ("skompresowalem" analogówke, z prawej strony przesunąłem cały obszar max w lewo, dodałem bezpiecznik na 230VAC_IN, i tak zostało mi jeszcze trochę miejsca do wybrania po prawej stronie modułu 230VAC. Chętnie jeszcze bym to jakoś wybrał ale blokuje mnie już analogówka:(, może by jakoś skompresować lewą część zasilaczowa nie wiem może jakby inaczej wytrasował ścieżki VCC to by się miejsce znalazło co kolega sądzi??

0
  • Pomocny post
    #15 03 Gru 2014 17:05
    marco47
    Poziom 41  

To co pokazałem w poprzednim poście nie było docelowym ułożeniem kilku elementów na PCB, tylko wskazanie jak prościej je ułożyć.

Co do braku różnic na schemacie o których piszesz, to albo nie przyznajesz że nie ogarniasz części 230V, albo nie masz pojęcia jak to poprawnie na schemacie zaprojektować.
    Pokazałem Ci jak poprawnie zaprojektować schemat z triakiem, pozostawiając drugi do takiej samej zmiany.

Ten po lewej (DMUCHAWA) zmieniłem, pozostawiając ten po prawej (POMPA).
    Czy aby na pewno nie było żadnych różnic?
    W tym pozostawionym do zmiany triak łączy bezpośrednio fazę 230V z neutralnym (0V), omijając gniazdo POMPY.

Na jakiej zasadzie masz zamiar włączać PODAJNIK, gdzie również występuje błąd w projekcie.

Na poprzednim schemacie zaznaczyłem kolorem fioletowym

Widzę że cały czas zmieniasz schemat, a wystarczyłoby w realu zrobić układ próbny z poszczególnymi modułami 230V, a wszystko by się wyjaśniło.

0
  • #16 04 Gru 2014 19:09
    pawel_konin
    Poziom 20  

marco47 napisał:
    To co pokazałem w poprzednim poście nie było docelowym ułożeniem kilku elementów na PCB, tylko wskazanie jak prościej je ułożyć.

Co do braku różnic na schemacie o których piszesz, to albo nie przyznajesz że nie ogarniasz części 230V, albo nie masz pojęcia jak to poprawnie na schemacie zaprojektować.
    Pokazałem Ci jak poprawnie zaprojektować schemat z triakiem, pozostawiając drugi do takiej samej zmiany.

Ten po lewej (DMUCHAWA) zmieniłem, pozostawiając ten po prawej (POMPA).
    Czy aby na pewno nie było żadnych różnic?
    W tym pozostawionym do zmiany triak łączy bezpośrednio fazę 230V z neutralnym (0V), omijając gniazdo POMPY.

Na jakiej zasadzie masz zamiar włączać PODAJNIK, gdzie również występuje błąd w projekcie.

Na poprzednim schemacie zaznaczyłem kolorem fioletowym

Widzę że cały czas zmieniasz schemat, a wystarczyłoby w realu zrobić układ próbny z poszczególnymi modułami 230V, a wszystko by się wyjaśniło.

Przyrównując schemat(na dzień przed 2.12.14) i po twoich zmianach to jak najbardziej są różnice których się nie wypieram bo sam je zrobiłem. Lecz od 12 postu te 2 błędy poprawiłem został tylko błąd MOC 3041+BT168 gdzie chciałem na "siłę" mieć N(0V) na radiatorze - lecz patrząc w DS jest odwrotnie i chyba tak zostanie albo zostanie zmieniony na BTA+ odpowiedni rezystor. Pierwszy raz projektuje coś na PCB pod 230V w układzie z optotriakiem(MOC3041+BT168) i pierwszy raz z u2008b w roli regulatora fazowego+ BT168.
    Bardzo mi kolega pomaga za co bardzo dziękuje.

0
  • Pomocny post
    #17 04 Gru 2014 20:59
    marco47
    Poziom 41  

Nie potrzebnie wklejasz w Swoich postach cytat całego postu na który odpowiadasz :D
    Przecież to jest logiczne, że odpowiadasz na ostatni post.
    Możesz cytować wybrane zdania z wcześniejszych postów, jak chcesz się do nich odnieść.

Wracając do projektu, to dokładnie sprawdź i przelicz czy szerokości ścieżek od 230V zasilających gniazda i triaki są odpowiedniej obciążalności.
    Nie wiem czy wszystkie odbiorniki będą pracowały jednocześnie, ale szerokość ścieżek powinieneś policzyć na taką ewentualność.
    Jeżeli będziesz robił płytkę w zakładzie płytkarskim, to poproś o płytkę z jak największą grubością pokrycia miedzią, co najmniej 90um przed metalizacją.

Dlaczego masz tak daleko odsunięte w górę gniazda od zasilania po lewej stronie.

Przesuń niżej, wtedy płytka będzie logicznie podzielona na dwie części (żółta linia), jako 230V i niskonapięciowa.

Usuń również ścieżki zaznaczone czarnym prostokątem, jak chcesz tam stosować radiator.
    Mimo zastosowania soldermaski, może przypadkowo nastąpić jej przetarcie i zwarcie z obudową radiatora.

Dokładnie sprawdź moduł MOC3041 i BT138, bo rezystor R18 masz źle podłączony.

0
  • #18 05 Gru 2014 14:50
    pawel_konin
    Poziom 20  

marco47 napisał:

Usuń również ścieżki zaznaczone czarnym prostokątem, jak chcesz tam stosować radiator.
    Mimo zastosowania soldermaski, może przypadkowo nastąpić jej przetarcie i zwarcie z obudową radiatora.
    Dokładnie sprawdź moduł MOC3041 i BT138, bo rezystor R18 masz źle podłączony.
    Jeżeli będziesz robił płytkę w zakładzie płytkarskim, to poproś o płytkę z jak największą grubością pokrycia miedzią, co najmniej 90um przed metalizacją.

Add 1 Czy można owe ścieżki poprowadzić na warstwie Bottom z przelotką poza obszarem zaznaczonym czarnym kwadratem??
    Add2 Poprawiłem
    Add3 Przeniosłem wskazane obszary lecz myśle co teraz zrobić z obszarami w okolicy mostka prostowniczego gdyż jest tam sporo miejsca główkuje co z tym zrobić.
    Add4 W ofercie Sa........ najgrubsza warstwa miedzi to 70um
    Więc tak:
    Podajnik - cykliczna praca według zadanego algorytmu czas pracy do 20sekund na 1 minute max obciążenie 500W aż do osiągnięcia temp. zadanej+histereza.
    Pompa - ciągła praca z różnymi mocami aż do osiągnięcia temp. zadanej(sterowanie fazowe od strony uP PWM transoptor i potem u2008b) max moc 100W.
    Dmuchawa- ciągła praca z różnymi mocami(sterowanie fazowe od strony uP PWM transoptor i potem u2008b) aż do osiągnięcia temp+histereza.

Szacowana moc na cały system do 850W.
    Ścieżki położone L(230) 2.18mm szerokości N (0V) 2.18 przewidziane na sumę prądów.
    Z kalkulatora wynika że, aby osiągnąć zadania projektowe należało by użyć ścieżek najlepiej cynowanych i żeby osiągnąć max prąd 5A, należy użyć grubość miedzi 70um i ścieżki od 2.39-0.9 mm i odstępy 87mils.

0
  • #19 05 Gru 2014 23:17
    marco47
    Poziom 41  

Szerokość ścieżek które obliczyłeś , to są wartości minimalne.
    Zauważ że wszystkie urządzenia w trakcie rozruchu pobierają impulsowo kilkukrotnie większy prąd niż ten który podałeś powyżej.
    Dlatego z tego powodu ścieżki powinny być co najmniej trzykrotnie szersze.
    W przypadku tej płytki masz na to dużo miejsca, więc spokojnie poszerz je maksymalnie jak się da.

Co do położenia niektórych elementów, to bez potrzeby przeniosłeś je na spód płytki, jeżeli w założeniu wszystkie chciałeś umieścić na górze.

Elementy zasilacza skomasuj i przenieś w żółty prostokąt.
    Diodę w błękitnej otoczce przenieś we wskazane miejsce, przy okazji kładąc ją na warstwie Top.
    To samo zrób z diodą w pomarańczowej otoczce.
    Diodę z niebieskiej otoczki, na schemacie daj za rezystorem, wtedy przenieś ją we wskazane miejsce kładąc na warstwie Top.
    Ścieżkę z przelotką zaznaczoną na czerwono, przesuń na wskazany pin, wykorzystując go jako przelotkę.

0
  • #20 08 Gru 2014 11:35
    pawel_konin
    Poziom 20  

marco47 napisał:

Dlatego z tego powodu ścieżki powinny być co najmniej trzykrotnie szersze.
    W przypadku tej płytki masz na to dużo miejsca, więc spokojnie poszerz je maksymalnie jak się da.

Add 1
    Ścieżki udało mi się poszerzyć do 3.8mm szerokości potem bym musiał już chyba zmieniać cały moduł 230V bo odstępy będą zbyt małe.

marco47 napisał:

Co do położenia niektórych elementów, to bez potrzeby przeniosłeś je na spód płytki, jeżeli w założeniu wszystkie chciałeś umieścić na górze.

Add 2 Założyłem sobie że, 230V ma być na stronie bottom stąd ułożenie rezystora R23, R18, D5. Po za tym ułożenie tych elementów pozwoliło mi na bezkonfliktowe położenie ścieżki w miejscu trudniej dostępnym dla użytkownika i mniejsze ryzyko zwarcia do masy 0V.

marco47 napisał:

Elementy zasilacza skomasuj i przenieś w żółty prostokąt.
    Diodę w błękitnej otoczce przenieś we wskazane miejsce, przy okazji kładąc ją na warstwie Top.
    To samo zrób z diodą w pomarańczowej otoczce.
    Diodę z niebieskiej otoczki, na schemacie daj za rezystorem, wtedy przenieś ją we wskazane miejsce kładąc na warstwie Top.
    Ścieżkę z przelotką zaznaczoną na czerwono, przesuń na wskazany pin, wykorzystując go jako przelotkę.

Add 3 Zasilacz przeprojektowany wg. zaleceń
    Dioda przeniesiona we wskazane miejsce.
    Dioda w niebieskiej otoczce- znalazła się za rezystorem (Złącze śrubowe "TERMIK"-->R5 100k-->Dioda D5-->Transoptor PC817)

Płytka zmniejszona o parę mm od góry, lecz od góry od zasilacza tj. górny lewy narożnik jest nie wykorzystany nie bardzo już jest co tam wcisnąć :(

0
  • Pomocny post
    #21 09 Gru 2014 00:22
    marco47
    Poziom 41  

Na rysunku wskazałem na żółto zbędne pogrubienie ścieżek, które przecież nie przenoszą takich dużych prądów

Jest pokazana też ścieżka którą nie przeniosłeś na stronę Bottom.
    Zastanawiasz się co z niewykorzystanym miejscem z lewej strony, a ja tylko powiem że płytka spokojnie może być zmniejszona co najmniej dwukrotnie.

Oczywiście wiąże się to z całkowitym przeprojektowaniem PCB, ale to taka mała dygresja :|

Projektowanie płytki kończy się w momencie, gdy nie ma już możliwości jej optymalizacji.

Na tej którą pokazujesz prawie wszystkie elementy mogą być inaczej ułożone, co skutkowałoby, tym o czym pisałem powyżej :D

0
  • #22 09 Gru 2014 23:20
    pawel_konin
    Poziom 20  

marco47 napisał:
    Na rysunku wskazałem na żółto zbędne pogrubienie ścieżek, które przecież nie przenoszą takich dużych prądów

Jest pokazana też ścieżka którą nie przeniosłeś na stronę Bottom.
    Zastanawiasz się co z niewykorzystanym miejscem z lewej strony, a ja tylko powiem że płytka spokojnie może być zmniejszona co najmniej dwukrotnie.

Oczywiście wiąże się to z całkowitym przeprojektowaniem PCB, ale to taka mała dygresja :|

Projektowanie płytki kończy się w momencie, gdy nie ma już możliwości jej optymalizacji.

Na tej którą pokazujesz prawie wszystkie elementy mogą być inaczej ułożone, co skutkowałoby, tym o czym pisałem powyżej :D

To jako pilny uczeń dążę do jej maksymalnego zmiejszenia laminat um 70 jest drogi...
    Udało mi się wymyśleć jak zmniejszyć płytkę skoro zaznaczone ścieżki nie muszą mieć szerokości 3.8 to zmniejszyłem je 1.27, co pozwoliło mi znacznie zyskać na szerokości na której tak mi zależało. Zmiana z 144x105 zrobiło się 145x86 to duża zmiana.
    Jestem też ciekaw jak kolega by to rozmieścił:) takie "demo" by dużo rozjaśniło.

Edit:
    Tą drugą płytkę oczywiście dało się przeprojektować na jednostronną z 3 zworkami :), w rozmiarze 105x71.

0
  • #23 11 Gru 2014 00:27
    marco47
    Poziom 41  

pawel_konin napisał:
    To jako pilny uczeń dążę do jej maksymalnego zmiejszenia laminat um 70 jest drogi...

Zamawiając płytkę w zakładzie koszt płytki z grubszym laminatem miedzi jest stały.

Co do płytki, to zaznaczyłem kilka miejsc które wymagają poprawy.
    To jest tylko przykład, resztę musisz znaleźć Sam, dokładnie sprawdzając jej warstwy.

W żółtych obwódkach miejsca ze zbyt małą odległością między ścieżkami.
    W niebieskich masz zostawioną warstwę tKeepout.
    Musisz na takie szczegóły zwracać uwagę, bo możesz przez przypadek wysłać z tak wyświetlonymi warstwami plik do zakładu i będzie później kłopot, jak tam tego nie sprawdzą.

0
  • #24 11 Gru 2014 18:24
    pawel_konin
    Poziom 20  

marco47 napisał:
    pawel_konin napisał:

Zamawiając płytkę w zakładzie koszt płytki z grubszym laminatem miedzi jest stały.

Co do płytki, to zaznaczyłem kilka miejsc które wymagają poprawy.
    To jest tylko przykład, resztę musisz znaleźć Sam, dokładnie sprawdzając jej warstwy.

W żółtych obwódkach miejsca ze zbyt małą odległością między ścieżkami.
    W niebieskich masz zostawioną warstwę tKeepout.
    Musisz na takie szczegóły zwracać uwagę, bo możesz przez przypadek wysłać z tak wyświetlonymi warstwami plik do zakładu i będzie później kłopot, jak tam tego nie sprawdzą.

W plikach CAM od Sa..... warstwa tKeepout i bKeepout jest wyłączona.
    Spostrzeżenia:
    Żaden triak w tych obudowach nie spełnia założenia 90mils odstępu(przeróbka biblioteki??) standardowo jest chyba 1,27mm pomiędzy padami.
    Do gniazd nie da się wprowadzić ścieżki 3.8mm gdyż niema odstępu 90mils(zmniejszyłem parę mm przed gniazdem do 2,54mm.
    Wszystkie miejsca już poprawiłem czy jeszcze coś przeoczyłem??

0
  • #25 16 Gru 2014 10:06
    marco47
    Poziom 41  

Bibliotek triaków nie musisz przerabiać, w takiej obudowie i z takim rozstawem pinów to jest typowe zastosowanie.

Co do płytki, jeżeli przeprowadziłeś końcową optymalizację i taka forma Ci pasuje to możesz płytki robić.

0
  • #26 16 Gru 2014 14:06
    pawel_konin
    Poziom 20  

marco47 napisał:
    Bibliotek triaków nie musisz przerabiać, w takiej obudowie i z takim rozstawem pinów to jest typowe zastosowanie.

Co do płytki, jeżeli przeprowadziłeś końcową optymalizację i taka forma Ci pasuje to możesz płytki robić.

Już więcej nie udało mi się zoptymalizować że, taki kształt myślę że jest ostateczny.
    Według mojej oceny jest na 4+,a płytkę klawiatury na 5+(ze względu że bedzie jednostronna). Nie wiem na ile kolega by ocenił oby dwie hehe.
    Chciałem zarazem podziękować za cenne wskazówki i wytknięcie niedociągnięć jak by coś kiedyś było potrzeba z dziedziny Automatyki, PLC, programowania itp chętnie służę pomocą czy tu na forum czy też PW.

0